Zavrieť

Porady

Fotovoltaika,slnko svieti a vy zarábate:)

Najlepšou formou ako v čase krízi investovať je investícia do fotovoltaiky. ZSE,SSE,VSE garantujú odkúpnu cenu za 1kW po dobu 20 rokov cca 13sk.Pre porovnanie predajná cena za ktorú platíte za kW je okolo 5,6SK.Dopyt po energii z roka na rok stúpa,kríza či nekríza.Najväčším problémom je vysoká vstupná investícia pre vybudovanie fotovoltaickej elektrárne FVE.Taktiež nutnosť najlepšie vlastniť strechu,pozemok na ktorom by mala byť elektráreň vybudovaná,no v tesnej blízkosti musí byť stíp vysokého napätia,južne orientovaná strana atd...Ja takúto nehnuteľnosť vlastním no financie na vybudovanie rozhodne nie.Ak by som ja mal "zvyšné" peniaze ako tu niektorý z vás doslova ponúkajú kam investovať,ani sekundu by som nepremýšlal...........
Usporiadat
Téma je uzavretá.
kubkoee kubkoee

kubkoee je offline (nepripojený) kubkoee

Páni v, v krátkej dobe vám odpoviem , ale technicky to bude nevýhodné , lebo do siete predáte iba plusový prebytok výroby z FV a to môže byť škoda , ktorá znižuje fin. efekt , takže samostatná prípojka bude asi nutnosťou .... Technicky je nemožné objektívne merať vlastnú spotrebu iba počas výroby z FV a účtovať doplatok
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
kubkoee Pozri príspevok
Páni v, v krátkej dobe vám odpoviem , ale technicky to bude nevýhodné , lebo do siete predáte iba plusový prebytok výroby z FV a to môže byť škoda , ktorá znižuje fin. efekt , takže samostatná prípojka bude asi nutnosťou .... Technicky je nemožné objektívne merať vlastnú spotrebu iba počas výroby z FV a účtovať doplatok
Ja viem, že taký spôsob je, ale vlastná resp.susedova spotreba sa merá a je to vhodné tam, kde je spotreba počas dňa - podniky. A to čo zarobia je asi poplatok za straty- ten je pre rok 2011 54,8319 Eur za MWh. Takže fakturuje sa asi :
1.celé množstvo vyrobenej energie z FVE - straty
2.Straty z množstva vyrobenej energie
3.Straty zo spotrebovanej energie

Takže asi ked vyrobí 100 kWh a spotrebuje 50 kWh fakturuje
1. 0,1 x 375,8881 (430,72-54,8319 )
2. 0,1 x 54,8319
3, 0,05 x 54,8319
0 0
-Oldo- -Oldo-

-Oldo- je offline (nepripojený) -Oldo-

Hm, dnes mi volala firma čo za mňa podáva žiadosť na SSE a hovoria, že to musí byť určené už teraz pri žiadosti akou formou mám dodávať elektrinu. Mne z toho vychádza pevná výkupná cena lepšie...Ľudia vedel by to niekto porovnať aj z hľadiska administratívy tj. nejaká skúsenosť s účtovaním formou doplatku?
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
-Oldo- Pozri príspevok
Hm, dnes mi volala firma čo za mňa podáva žiadosť na SSE a hovoria, že to musí byť určené už teraz pri žiadosti akou formou mám dodávať elektrinu. Mne z toho vychádza pevná výkupná cena lepšie...Ľudia vedel by to niekto porovnať aj z hľadiska administratívy tj. nejaká skúsenosť s účtovaním formou doplatku?
Skúsenosť nemám, ale myslím si, že budeš musieť mesačne namiesto dvoch faktúr vystavovať 3. Rovnako tú vlastnú spotrebu budeš vykazovať v tabulke pre Energiu a Distribúciu, aspoň tak mi to pripadá v tabuľkách čo vyplnujem.
Btw. ved ked máš zvoleného dodávateľa, čo Ti dáva informácie, tak ich komplexne pýtaj od neho - aj plusy aj mínusy. To, čo platí u mna pre ZSE nemusí platiť u Teba pri SSE. Ja by som sa bál o tú spotrebnú daň, tá je teraz síce nulová, ale parlament má tento mesiac zase zasadať.

Inak pevnú výkupnú cenu budeš mať pri oboch spôsoboch - tú ti stanoví ÚRSO každoročne.
0 0
juel juel

juel je offline (nepripojený) juel

Zapojenie FVE na vlastnú spotrebu je skutočne výhodnejšie zapojenie ako priamy predaj. Odpadá vstupná investícia za zriadenie nového odberného miesta, budovanie prípojky atď.
Doplatok inkasujete za vyrobenú energiu, meranú elektromerom v rozvádzači FVE. Doplatok je pre rok 2011 (do 1.7.2011) vo výške 0,332 €/kWh. Takto vyrobenú elektrinu môžete:
1. odoslať do DS za cenu 0,054 €/kWh (elektrina na straty). Súčet doplatku a elektriny na straty je 0,3876, čo je výkupná cena pre priamy predaj.
2. spotrebovať, ak dnes kupujete kWh od distribučnej spoločnosti za napr. 0,18 €, je výhodnejšie vyrobenú elektrinu spotrebovať a od distribučky nekupovať, ako ju predať za 0,054 € (elektrina na straty). Za vyrobenú kWh získate doplatok 0,332 a ušetríte 0,18 €, stratíte 0,054 €. To čo nespotrebujete - platí bod 1.
Spotreba v mieste výroby je jedna zo základných myšlienok celej fotovoltiky, budovanie megawatových elektrární na poliach je dôsledok nesprávneho pochopenia.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Zapojenie FVE na vlastnú spotrebu je skutočne výhodnejšie zapojenie ako priamy predaj. Odpadá vstupná investícia za zriadenie nového odberného miesta, budovanie prípojky atď.

Predpokladám že nežiješ na ostrove alebo samote, kde nie je elektrina, tam by Ti to možno fungovalo, len by si si musel nakúpiť batérie, len aj tak by to nedokázalo letné prebytky uchovať na zimu.

Doplatok inkasujete za vyrobenú energiu, meranú elektromerom v rozvádzači FVE.

No a to je to druhé "odberné" miesto.

Doplatok je pre rok 2011 (do 1.7.2011) vo výške 0,332 €/kWh. Takto vyrobenú elektrinu môžete:
1. odoslať do DS za cenu 0,054 €/kWh (elektrina na straty). Súčet doplatku a elektriny na straty je 0,3876, čo je výkupná cena pre priamy predaj.
2. spotrebovať, ak dnes kupujete kWh od distribučnej spoločnosti za napr. 0,18 €, je výhodnejšie vyrobenú elektrinu spotrebovať a od distribučky nekupovať, ako ju predať za 0,054 € (elektrina na straty). Za vyrobenú kWh získate doplatok 0,332 a ušetríte 0,18 €, stratíte 0,054 €. To čo nespotrebujete - platí bod 1.
Spotreba v mieste výroby je jedna zo základných myšlienok celej fotovoltiky, budovanie megawatových elektrární na poliach je dôsledok nesprávneho pochopenia.

Lenže tá spotreba nemusí byť len moja, ale napr. aj susedova. Ved aj elektrárne ako sa mi zdá už povolujú len tie na strechách a tá strecha je na budove tak či tak, a nevyužiť ju na získanie akejkoľvek možnej energie je škoda.
0 0
juel juel

juel je offline (nepripojený) juel

Takže stručne:
1. Na ostrove skutočne nežijem a vychádzam z predpokladu že bežný rodinný dom či akýkoľvek priemyselný objekt odberné miesto má zriadené. Výkon FVE je v režime vlastnej spotreby v pripojený do existujúceho rozvodu v budove. Odpadá teda budovanie nového odberného miesta pre potreby priameho predaja.
Ty zrejme myslíš ostrovný systém, no to je iná kategória FVE.
2. Nerozumiem, "druhé odberné miesto". Zrejme si pletieš pojmy čo je to odberné miesto z pohľadu distribučnej spoločnosti a čo jeho zriadenie obnáša. V tomto prípade ide o elektromer ktorý je spolu s prepäťovou ochranou a ističom uložený v rozvádzači FVE v objekte, prípadne pokiaľ je v rozvádzači domu dostatok miesta je uložený tam. Žiadne druhé odberné miesto, žiadne poplatky za ističe...
3. Susedovej spotrebe nerozumiem vôbec, áno inštalácia FVE je v súčasnosti možná len na strechách a obvodových múrov budov. S tým jednoznačne súhlasím, keď na pozemkoch tak len na menej bonitnej pôde či na bývalých skládkach a pozemkoch s enviromentálnou záťažou.
0 0
-Oldo- -Oldo-

-Oldo- je offline (nepripojený) -Oldo-

Ak by to bolo tak ako tvrdí juel bolo by to skutočne výhodnejšie. Za každý vyrobenú kwh inkasuješ 0.332€ a vlastne prinajhoršom ak ju pošleš do siete, za ňu dostaneš toľko ako za priamy výkup. Ak ju spotrebuješ sám získaš navyše oproti priamemu predaju 9,6c za 1 kwh (pri cene čo platím ja 15c/kwh) čo ušetríš nekúpením elektriny od distribučky. Ide teraz aj o to či má distribučka povinnosť vykúpiť vždy tú elektrinu na straty. Napr. ak sa jedná o môj prípad, teda že počas dňa je spotreba domu veľmi nízka a narastie až večer (plazmová TV, počítače, osvetlenie...) Ešte by som chcel vedieť ako je to s účtovaním vyrobenej elektriny či tak ako pri priamom predaji či sú rovnaké podmienky a či v tom nie je náhodou nejaký "háčik".
Naposledy upravil -Oldo- : 02.03.11 at 09:48
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
-Oldo- Pozri príspevok
Ak by to bolo tak ako tvrdí juel bolo by to skutočne výhodnejšie. Za každý vyrobenú kwh inkasuješ 0.332€ a vlastne prinajhoršom ak ju pošleš do siete, za ňu dostaneš toľko ako za priamy výkup. Ak ju spotrebuješ sám získaš navyše oproti priamemu predaju 9,6c za 1 kwh (pri cene čo platím ja 15c/kwh) čo ušetríš nekúpením elektriny od distribučky. Ide teraz aj o to či má distribučka povinnosť vykúpiť vždy tú elektrinu na straty. Napr. ak sa jedná o môj prípad, teda že počas dňa je spotreba domu veľmi nízka a narastie až večer (plazmová TV, počítače, osvetlenie...) Ešte by som chcel vedieť ako je to s účtovaním vyrobenej elektriny či tak ako pri priamom predaji či sú rovnaké podmienky a či v tom nie je náhodou nejaký "háčik".
Asi áno, ale to, čo píše juel znamená, že všetku tú vyrobenú elektrinu spotrebujem ja. Pochybudem, že by som pri takomto riešení mohol dodávať energiu do siete.

Možno som nepoužil správne termíny ako odberné miesto a pod. , ale čo je to ten elektromer pri FVE, ten bude platiť kto ? A najmä kontrolovať.
Lebo ked vyrobím 100 kWh a moja spotreba počas výroby FVE bude 60 kWh, tak kde mi ostane tých 40 kWh a kto a ako mi ich zaplatí.

Toto môže byť výhodné pre denný nonstop prevádzkovaný podnik. Ako by som vo firme spotreboval inak čosi cez sviatky a víkendy ?
Ved to by znamenalo, že max. výkon FVE by mala byť moja minimálna spotreba. Alebo ?
0 0
juel juel

juel je offline (nepripojený) juel

V priemere v rodinnom dome spotrebuješ cca 50% ročne vyrobenej elektriny z FVE (deň - noc, ročné obdobia). Táto spotreba sa počíta aj v ekonomike celého projektu.
Elektromer na meranie spotreby inštaluje realizačná firma a je súčasťou inštalácie FVE na kľúč.
Keď vyrobíš 100 kWh a spotrebuješ 60 kWh zvyšok "odtečie" cez štvorkvadrant (obojsmerný elektromer) ktorý vymení distribučná spoločnosť. Zjednodušene, FA1 = výroba x doplatok, FA2 = prebytok x cena elektriny na straty.
Pre teba je teda výhodné nastaviť spotrebu v dome na čas kedy FVE elektrinu vyrába.
0 0
juel juel

juel je offline (nepripojený) juel

Distribučná spoločnosť je povinná odkúpiť elektrinu na straty a je povinná vyplatiť doplatok za energiu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov. Samozrejme pri inštaláciách do 100kW, na strechách budov ...
0 0
Cecilia Cecilia

Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

Môže sa využiť ešte pozemok na umiestnenie panelov alebo už iba strecha?
0 0
juel juel

juel je offline (nepripojený) juel

Nie, pozemok sa podľa súčasnej legislatívy využiť nedá. Vhodných striech je však dosť, ak máte záujem.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
juel Pozri príspevok
V priemere v rodinnom dome spotrebuješ cca 50% ročne vyrobenej elektriny z FVE (deň - noc, ročné obdobia). Táto spotreba sa počíta aj v ekonomike celého projektu.
Elektromer na meranie spotreby inštaluje realizačná firma a je súčasťou inštalácie FVE na kľúč.
Keď vyrobíš 100 kWh a spotrebuješ 60 kWh zvyšok "odtečie" cez štvorkvadrant (obojsmerný elektromer) ktorý vymení distribučná spoločnosť. Zjednodušene, FA1 = výroba x doplatok, FA2 = prebytok x cena elektriny na straty.
Pre teba je teda výhodné nastaviť spotrebu v dome na čas kedy FVE elektrinu vyrába.
Aký má vzťah výkon FVE k mojej spotrebe a k ekonomike projektu ? Optimálna veľkosť FVE je plocha južnej strechy, teda u mna 72 m2 a tým výkon tesne pod 10 kWp. Čo sa vyrobí tak sa predá za 0,43072 Eur za kWh a tým by mala byť návratnosť zaručená.
Či spotrebúvam mesačne 100 alebo 800 kWh je jedno, na návratnosť vložených prostriekov to nemá podstatný vplyv - to nepodstatné je moja vlastná spotreba, ktorú by som mohol mať lacnejšiu o straty takže o 54,8319 Eur za MWh pre tento rok, ale to je len tá ktorú spotrebujem ked FVE vyrába.
S tými faktúrami by som si tak istý nebol, ja musím mesačne vystavovať dve: Prvú za cenu 430,72 - 54,8319 = 375,8881 Eur za MWh a druhú za cenu 54,8319 Eur za MWh, obidve krát MWh zo štvorkvadrantu.
0 0
juel juel

juel je offline (nepripojený) juel

Aby sme sa pochopili.
FVE s výkonom 1kWp vyrobí ročne cca 1000 kWh el. energie. 10kWp FVE vyrobí 10x viac tzn. že môžeš spotrebovať 10x viac vyrobenej elektriny (podľa spotreby v objekte) a 10x viac ušetríš. To je ten vzťah výkonu FVE k spotrebe vyrobenej energie. Samozrejme strecha či naopak vlastná spotreba predstavujú limity.
No a spotreba samozrejme ovplyvňuje aj ekonomiku projektu. Zjednodušene, predstav si, že takto ušetrené peniaze si odkladáš do šuflíka. V závislosti od výkonu FVE a vlastnej spotreby tam za 15 rokov nazbieraš slušnú sumu. Táto suma sa nazbierala vďaka spotrebe vyrobenej energie z FVE. Do ekonomiky projektu tak môžeš zarátať aj túto "úsporu".
S faktúrovaním som si istý, samozrejme jednotlivé DS majú svoje špecifiká.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
juel Pozri príspevok
Aby sme sa pochopili.
FVE s výkonom 1kWp vyrobí ročne cca 1000 kWh el. energie. 10kWp FVE vyrobí 10x viac tzn. že môžeš spotrebovať 10x viac vyrobenej elektriny (podľa spotreby v objekte) a 10x viac ušetríš. To je ten vzťah výkonu FVE k spotrebe vyrobenej energie. Samozrejme strecha či naopak vlastná spotreba predstavujú limity.
No a spotreba samozrejme ovplyvňuje aj ekonomiku projektu. Zjednodušene, predstav si, že takto ušetrené peniaze si odkladáš do šuflíka. V závislosti od výkonu FVE a vlastnej spotreby tam za 15 rokov nazbieraš slušnú sumu. Táto suma sa nazbierala vďaka spotrebe vyrobenej energie z FVE. Do ekonomiky projektu tak môžeš zarátať aj túto "úsporu".
S faktúrovaním som si istý, samozrejme jednotlivé DS majú svoje špecifiká.
Samozrejme, že čosi na tom je, ja som začal s tým, že všetko predám, takže zmluva ma nepustí a tá je základom pre celý ten šanón lajstrov čo k FVE mám. Osobne si myslím, že tých 430,72 Eur za MWh mi stačí, návratnosť bude a aj čosi navrch, ale samozrejme že niekto môže chcieť ešte o trochu viac. Toto budem riešiť až po 15 rokoch. Neviem si predstaviť ako by som mal zmeniť svoje správanie, aby som zarábal viac. Ved maximum spotreby elektriny mám potom čo sa zotmie - nevezmem si dovolenku aby som mohol sledovať reprízu filmu z večera len preto, že tú elektrinu budem mať lacnejšiu. Chcelo by to názor niekoho, kto takýmto spôsobom fakturuje a vie kolko % z jeho spotreby kryje FVE. Ked si to Ty tak nahod čísla, lebo tie sú dôležité pre tých ktorí ešte len chcú začať.
0 0
juel juel

juel je offline (nepripojený) juel

Tu ani nejde o to aby si zarábal viac, ako o to aby si povedzme pri rovnakej spotrebe elektriny platil menej. Nastaviť domácnosť na spotrebu v čase výroby sa možno dnes zdá zložité, no FVE je dlhodobá investícia a povedzme 3 roky dozadu sa o výrobe elektriny FV panelmi na streche vlastného domu málokomu čo len snívalo. Aj dnes sú spôsoby ako časť spotreby preniesť do tejto časti dňa.
FVE zatiaľ nevlastním, elektrárne navrhujem a realizujem na kľúč. Vychádzam zo skúseností z CZ, slovenskej legislatívy, technických podmienok pripojenia k DS a osobných stretnutí na DS a URSE.
Čísla sú samozrejme dôležité no pre veľa ľudí sú to stále len "čísla". Po dohode viem poskytnúť referencie, pripraviť návrh FVE.

Mojou snahou je zvýšiť informovanosť o fotovoltike (tá je dnes prezentovaná ako strašiak zvýšenia cien elektriny), jej možnostiach a následne tak vyvolať dopyt u ľudí.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
juel Pozri príspevok
Tu ani nejde o to aby si zarábal viac, ako o to aby si povedzme pri rovnakej spotrebe elektriny platil menej. Nastaviť domácnosť na spotrebu v čase výroby sa možno dnes zdá zložité, no FVE je dlhodobá investícia a povedzme 3 roky dozadu sa o výrobe elektriny FV panelmi na streche vlastného domu málokomu čo len snívalo. Aj dnes sú spôsoby ako časť spotreby preniesť do tejto časti dňa.
FVE zatiaľ nevlastním, elektrárne navrhujem a realizujem na kľúč. Vychádzam zo skúseností z CZ, slovenskej legislatívy, technických podmienok pripojenia k DS a osobných stretnutí na DS a URSE.
Čísla sú samozrejme dôležité no pre veľa ľudí sú to stále len "čísla". Po dohode viem poskytnúť referencie, pripraviť návrh FVE.

Mojou snahou je zvýšiť informovanosť o fotovoltike (tá je dnes prezentovaná ako strašiak zvýšenia cien elektriny), jej možnostiach a následne tak vyvolať dopyt u ľudí.
Konečne jasno. Projektujem, dodávam, predávam a sám to nemám. Neverím tomu čo predávam a ponúkam ?
0 0
-Oldo- -Oldo-

-Oldo- je offline (nepripojený) -Oldo-

lubko6394 Pozri príspevok
Konečne jasno. Projektujem, dodávam, predávam a sám to nemám. Neverím tomu čo predávam a ponúkam ?

Nebol by som až taký prísny, väčšina malých firiem a aj predajcov panelov u nás to ešte nemá čo nie je bohvie čo, ale zatiaľ môžu mať na to dôvody
1. podpora je u nás zatiaľ veľmi krátko
2. minulý rok tu bol dlhý čas stopstav
3. väčšina firiem a jednotlivcov pracovalo na projektoch v ČR kde bol minulý rok obrovský dopyt
0 0
juel juel

juel je offline (nepripojený) juel

Nie je podstatné či dnes mám alebo nemám elektráreň na streche, ani pilot Boeingu nemá 747 na dvore a lieta s ním. Je to o profesionalite, vedomostiach a skúsenostiach, no nechcem odbočovať od témy.
Chcem ukázať iný pohľad na fotovoltiku. Tu prezentovaný priamy predaj do DS je vhodný tam kde nie je spotreba (pozemky, opustené priemyselné haly...). Spotreba vyrobenej energie a predaj prebytkov je ekonomicky výhodnejší spôsob zapojenia FVE v objekte so spotrebou elektriny.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať