Zavrieť

Porady

Fotovoltaika,slnko svieti a vy zarábate:)

Najlepšou formou ako v čase krízi investovať je investícia do fotovoltaiky. ZSE,SSE,VSE garantujú odkúpnu cenu za 1kW po dobu 20 rokov cca 13sk.Pre porovnanie predajná cena za ktorú platíte za kW je okolo 5,6SK.Dopyt po energii z roka na rok stúpa,kríza či nekríza.Najväčším problémom je vysoká vstupná investícia pre vybudovanie fotovoltaickej elektrárne FVE.Taktiež nutnosť najlepšie vlastniť strechu,pozemok na ktorom by mala byť elektráreň vybudovaná,no v tesnej blízkosti musí byť stíp vysokého napätia,južne orientovaná strana atd...Ja takúto nehnuteľnosť vlastním no financie na vybudovanie rozhodne nie.Ak by som ja mal "zvyšné" peniaze ako tu niektorý z vás doslova ponúkajú kam investovať,ani sekundu by som nepremýšlal...........
Usporiadat
Téma je uzavretá.
-Oldo- -Oldo-

-Oldo- je offline (nepripojený) -Oldo-

Vidím, že ZSE to ma trochu prehľadnejšie, majú o tom celú podstránku.Ja som Banskobystrický kraj a SSE má na to to isté tlačivo ako keď si chceš napr. zaviesť elektrinu do garáže.
Ale aspoň to tu už vybavujú rýchlejšie cca tých 30 dní. Budúci týždeň to chcem mať podané, ak náhodou vieš o niekom solídnom kto by s tým pomohol pošli mi správu.
Neviem ako s tým stavebným povolením potom. Ty hovoríš, že si ho potreboval, že vraj na moju strechu (rovná) stačí ohlasovacia povinnosť.
Kto vlastne od teba potreboval to stavebné povolenie?
Tie výkony na zimu celkom slušné koľko si tam dal vlastne dokopy 8 kWp či iné ja plánujem okolo 6,5 kWp, koľko máš meničov? Vychádza to po očistení z meničov fakt cca 1000kWh/1kWp/rok?
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
-Oldo- Pozri príspevok
Vidím, že ZSE to ma trochu prehľadnejšie, majú o tom celú podstránku.Ja som Banskobystrický kraj a SSE má na to to isté tlačivo ako keď si chceš napr. zaviesť elektrinu do garáže.
Ale aspoň to tu už vybavujú rýchlejšie cca tých 30 dní. Budúci týždeň to chcem mať podané, ak náhodou vieš o niekom solídnom kto by s tým pomohol pošli mi správu.
Neviem ako s tým stavebným povolením potom. Ty hovoríš, že si ho potreboval, že vraj na moju strechu (rovná) stačí ohlasovacia povinnosť.
Kto vlastne od teba potreboval to stavebné povolenie?
Tie výkony na zimu celkom slušné koľko si tam dal vlastne dokopy 8 kWp či iné ja plánujem okolo 6,5 kWp, koľko máš meničov? Vychádza to po očistení z meničov fakt cca 1000kWh/1kWp/rok?
No na začiatku som bol optimista aj ja. Možno ale pomohol ten stopstav nad 100 kWp.
Stavebné povolenie resp. oznámenie je vecou obce. Ja som mal tú smolu, že Trenčínu stačí oznámenie a moje obecné zastupiteľstvo vyžaduje stavebné povolenie. Ale to zbadáš až potom, čo to oznámenie podáš, či ti ti odklepnú alebo ťa budú naťahovať cez SP.
Ja som inštaloval komplet na celú strechu - z bokov mi ostalo len cca 20 cm, na výšku idem dokonca nižšie ako škridla, lebo hore som musel nechať medzeru k bleskozvodu. Vyšlo mi to 72m2 a inštalovaný výkon z tých 235 W je tesne pod 10 kWp, tým, že výrobca dodáva plusové, tak som nad 10 kWp.
Tie výkony kolíšu, podľa počasia - včera som mal 0,6 kWh a dnes 5,8 kWh. Takže ako to bode za rok to naozaj neviem odhadnúť.
Ja som inštaloval 3 jednofázové meniče s rovnakým výkonom.
Stavebné povolenie vskočilo po tom prvom súhlase na pripojenie do ZSE, ked som mal podpísať dodatok č.1 , tam je v texte vyžadované predloženie Kolaudačného rozhodnutia, ale elektrikári to zmenia na ohlásenie ak si budeš istý že bude stačiť. Ja som si bol istý, nechal so si to zmeniť na oznámenie a ked to s oznámením nevyšlo, tak som to len nahradil kolaudačným rozhodnutím. Opačná cesta by bola možno komplikovanejšia.
0 0
-Oldo- -Oldo-

-Oldo- je offline (nepripojený) -Oldo-

Rozmýšľam nad jednou vecou, keďže výkupná cena platí na celý tento rok, dať si teraz žiadosť na distribúciu a prípadne aj podpísať zmluvu a systém inštalovať trochu neskôr, niekedy na jeseň.To by mohlo cenu panelov znížiť zas o nejakých 10c/W.
Nevieš či tam boli po súhlase alebo po podpísaní zmluvy nejaké lehoty dokedy bolo treba realizovať pripojenie?
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
-Oldo- Pozri príspevok
Rozmýšľam nad jednou vecou, keďže výkupná cena platí na celý tento rok, dať si teraz žiadosť na distribúciu a prípadne aj podpísať zmluvu a systém inštalovať trochu neskôr, niekedy na jeseň.To by mohlo cenu panelov znížiť zas o nejakých 10c/W.
Nevieš či tam boli po súhlase alebo po podpísaní zmluvy nejaké lehoty dokedy bolo treba realizovať pripojenie?
Ha ha,
je január. Ja som žiadal o povolenie v decembri 2009 a uvedenie do prevádzky som mal 22.11.2010 a to som urýchľoval ako sa len dalo.
Ked budeš musieť ísť cez Stavebné povolenie tak to mi trvalo od 29.7.2010 a panely som mal zložené na dvore. Termíny budeš mať v zmluve o pripojení a podľa mna by sa s nimi dalo dohodnúť. Problém môže vzniknúť ako v parlamente, tak na stavebnom úrade a ľahko prekĺzneš cez rok. A čím budú ceny panelov klesať tým bude výkupná cena klesať tiež. A rovnako sa ti môže stať, že v čase, ked ti bude vyhovovať cena, tak ti dodávateľ povie, že dodacia doba pre tvoje vysnívané panely je 6-8 týždňov, že ti ponúka ako náhradu čosi iného a potom môžeš spraviť osudovú chybu v časovej tiesni.

Naštartuj hned, urči si panely a sleduj vývoj cien. Až ked budeš mať povolenie môžeš chvíľu kľučkovať a špekulovať. Stavebné povolenia majú svoje termíny, ktoré veľmi málo môžeš ovpyvniť do skrátenia, skôr sa vždy čosi vyskytne čo ti termín o kolkosi týždnov posunie. Trebárs to, že zabudli poslať lajster jednomu z účastníkov konania a ked som to zistil tak už som bol 2 týždne v sklze. Až po kolaudácii ta môžu pripojiť, ale najskôr musia elektráreň skontrolovať a na kontrolu majú mesiac, na pripojenie tiež. A všetky tie lajstrá potrebuješ aby si dostal výmer z URSO a další výmer od elektrární. Tí majú tiež mesiac čas. A o colníkoch ani nehovorím.
0 0
renata_k renata_k

renata_k je offline (nepripojený) renata_k

Dávam do pozornosti:
http://aktualne.centrum.cz/domaci/fo...locinne-vlady/
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

poznám človeka čo chcel do toho ísť, má veľa budov, veľa myslím naozaj veľa státisíce m2 po celej SR a ČR, mal vybavené fondy,... a nakoniec do toho nešiel, lebo vláda hlavne v SR ide proti týmto veciam a ked si to prepočítal, tak zistil, že zabije veľa času a zarobí veľmi málo z peňazí čo do toho dá.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Composite Pozri príspevok
poznám človeka čo chcel do toho ísť, má veľa budov, veľa myslím naozaj veľa státisíce m2 po celej SR a ČR, mal vybavené fondy,... a nakoniec do toho nešiel, lebo vláda hlavne v SR ide proti týmto veciam a ked si to prepočítal, tak zistil, že zabije veľa času a zarobí veľmi málo z peňazí čo do toho dá.
Zdá sa mi, že teraz je strop 100 kWp, teda tí čo niečo chceli mali šancu 2.12.2009 to sa stoplo nad 1 MW. Tí čo to nestihli, zmenili väčšinou počet na násobok po 999 kWp, a teraz je stopnuté aj to. Zádrhelom nie sú peniaze, ale povolenia k pripojeniu. Ak ho investor nemá, tak sú mu bubáky na účte a dobrý biznisplán nanič. Takže šancu majú vlastne len drobní investori na strechách budov.
0 0
phejl phejl

phejl je offline (nepripojený) phejl

Nevím, jak na Slovensku, ale v ČR bych teďky spíš než do fotovoltiky doporučil investice do islandských bank nebo řeckých dluhopisů. Zdá se mi to o něco jistější:-)
Aspoň soudíc podle reakcí investorů, kerý si teďky rvou vlasy a tvrděj, že přindou na buben.
Teda podle mýho subjektivního názoru.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
phejl Pozri príspevok
Nevím, jak na Slovensku, ale v ČR bych teďky spíš než do fotovoltiky doporučil investice do islandských bank nebo řeckých dluhopisů. Zdá se mi to o něco jistější:-)
Aspoň soudíc podle reakcí investorů, kerý si teďky rvou vlasy a tvrděj, že přindou na buben.
Teda podle mýho subjektivního názoru.
No ja už subjektívny názor nemôžem mať, kedže mám tú FVE na streche, tú vidím, môžem si na nu siahnuť a na PC sledovať ako sa centy kotúľajú od ZSE ku mne. A tečú, aj ked teraz strašne málo, ale aj jeden slnkom vyžiarený deň ma dokáže potešiť. Ako to bude výhodné budem môcť povedať až po pol roku, vtedy sa už bude dať spraviť úplne reálny odhad návratnosti toho, čo som vybral a na mieste kde to stojí. Zatiaľ vidím jediné nebezpečenstvo v blesku, ale poistku mám už navrhnutú a niekedy v marci-apríli ju spustím, kedže riziko búrky je zatiaľ minimálne. Dalšie peniaze nemám, ale ak by aj boli, tak by som sa ťažko rozhodoval aké akcie a kedy kúpiť. Teoreticky môže vyjsť každý nápad s investíciou, otázne je, či mám dostatok informácií, aby som vedel predvídať. Riziko u tých dlhopisov by som videl v tom, že kríza podľa mna ešte neskončila resp. nastal trochu útlm. Pád doláru je možné očakávať, len nikto nevie kedy sa to stane a ani aký to bude mať dopad na Euro. Jedno je ale isté a to to, že už nikdy to nebude tak ako bolo. Ten čínsky prebytok obchodnej bilancie sa raz musí zastaviť, lenže pomaly všetko čo kupujeme je made in China, aj ked prelepené nápisom zem povodu EU. Komu a čo budú Slováci predávať aby to bolo výhodné ? Repu sme stopli, svine ani kurence sa nevyplatia, radšej sa to lacnejšie dovezie. Teraz sa nám to javí dobrým, kura za 2 éčka, krkovička za 3, ale odkiaľ vezmeme bubáky za 20 rokov a kto nám predá žrádlo za bagateľ ? A ked bude bieda, tak nám nepomôže ani záhumienka, dopadne ako zemiačnisko v blízkosti osád.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Ale ani nebude kde pestovať lebo keď sa pred dvoma troma rokmi stavalo na zelenej lúke ako keby sme čakali populačný boom väčší ako v tých osadách.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Neviem, či niekto sledujete program CT Den D http://www.ceskatelevize.cz/porady/1...5-den-d/video/

Dnes tam bol zaujímavy pán - predstavil svoj nápad, kotý chcel investorom predať Názov Solar dovdop ...
Tuším popísal, aj ako môže tento biznis fungovať....

Postavíte "Solárnu elektráreň". Nemusí byť ani nejak extra kvalitná, stačí podpodpodpriemerná kvalita. Hlavne že sú dotácie. Slnko ani nemusí byť.
Stačí potom lacno nakúpiť elektrinu - nechce sa mi hľadať presné čísla, použijem z pôvodného zadania - za 5,6 . Trocha sa s tým pohrám, možno budem aj svietiť na tie moje "panely". Hlavne, aby som ju deklaroval (nejakou zázračnou operáciou) ako slnečnú. A predám za 13. No, budu nejaké strany, ale ja vlastne nic nerobím, aj dotáciu mam, aj peniaze mi idu... Akurát musím nejak tú "nečistú " elektrinu" pretransformovať na ekologicky nezávadnú, slnečnú.....

Pre tých, čo sa chcú v tom vŕtať, bola to trochu nadsádzka, trochu humor, ale hlavne upozornenie o čo tu ide. Aj ten názov projektu je dobré čítať odzadu...
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Dáša_ Pozri príspevok
Neviem, či niekto sledujete program CT Den D http://www.ceskatelevize.cz/porady/1...5-den-d/video/

Dnes tam bol zaujímavy pán - predstavil svoj nápad, kotý chcel investorom predať Názov Solar dovdop ...
Tuším popísal, aj ako môže tento biznis fungovať....

Postavíte "Solárnu elektráreň". Nemusí byť ani nejak extra kvalitná, stačí podpodpodpriemerná kvalita. Hlavne že sú dotácie. Slnko ani nemusí byť.
Stačí potom lacno nakúpiť elektrinu - nechce sa mi hľadať presné čísla, použijem z pôvodného zadania - za 5,6 . Trocha sa s tým pohrám, možno budem aj svietiť na tie moje "panely". Hlavne, aby som ju deklaroval (nejakou zázračnou operáciou) ako slnečnú. A predám za 13. No, budu nejaké strany, ale ja vlastne nic nerobím, aj dotáciu mam, aj peniaze mi idu... Akurát musím nejak tú "nečistú " elektrinu" pretransformovať na ekologicky nezávadnú, slnečnú.....

Pre tých, čo sa chcú v tom vŕtať, bola to trochu nadsádzka, trochu humor, ale hlavne upozornenie o čo tu ide. Aj ten názov projektu je dobré čítať odzadu...
No lenže elektrárne také blbé nebudú. Dá sa to totiž spraviť jednoducho tak, že kúpiš jeden panel a môže byť aj kvalitný. Zo siete zoberieš napätie a pretransformuješ na povedzme 60 V, prúd je potom treba riadiť tým jedným panelom, tieto dáš na vstup meničov a dodávaš za 380 éčok za MW. Zbytok panelov by mohli byť aj totálne nefunkčné atrapy. Lenže pri spustení FVE ti to elektrárne skontroľujú, takže riziko je obrovské. Druhá vec je, že ti na odbernom mieste vzrastie spotreba o tú " vyrobenú " a majú ťa 2 krát, ale zase to môžeš obísť dízelagregátom. Len tých 15 rokov bezsenných nocí že mi prídu tú elektráreň skontrolovať asi za tie bubáky nestojí.

A koľko je trestná sadzba radšej ani nepreverujem, je predsa jednoduchšie zafinancovať niektorú partaj čo je pri vláde, nechať sa nanominovať do dozornej rady alebo za šéfa a máš 10 krát toľko a ešte nakoniec vyfasuješ kráľovské odstupné vo takej výške, že u súkromníka by si musel drieť celý život 12 hodín 7 dní v týždni a aj tak by si toľko nezarobil.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

lubko6394 Pozri príspevok
No lenže elektrárne také blbé nebudú. Dá sa to totiž spraviť jednoducho tak, že kúpiš jeden panel a môže byť aj kvalitný. Zo siete zoberieš napätie a pretransformuješ na povedzme 60 V, prúd je potom treba riadiť tým jedným panelom, tieto dáš na vstup meničov a dodávaš za 380 éčok za MW. Zbytok panelov by mohli byť aj totálne nefunkčné atrapy. Lenže pri spustení FVE ti to elektrárne skontroľujú, takže riziko je obrovské. Druhá vec je, že ti na odbernom mieste vzrastie spotreba o tú " vyrobenú " a majú ťa 2 krát, ale zase to môžeš obísť dízelagregátom. Len tých 15 rokov bezsenných nocí že mi prídu tú elektráreň skontrolovať asi za tie bubáky nestojí.

A koľko je trestná sadzba radšej ani nepreverujem, je predsa jednoduchšie zafinancovať niektorú partaj čo je pri vláde, nechať sa nanominovať do dozornej rady alebo za šéfa a máš 10 krát toľko a ešte nakoniec vyfasuješ kráľovské odstupné vo takej výške, že u súkromníka by si musel drieť celý život 12 hodín 7 dní v týždni a aj tak by si toľko nezarobil.
popisoval situáciu v čechách a rovno upozornil, že elektrinu je lepšie kupovať od iného, než komu ju budeš pedávať
0 0
-Oldo- -Oldo-

-Oldo- je offline (nepripojený) -Oldo-

lubko6394 Pozri príspevok
No ja už subjektívny názor nemôžem mať, kedže mám tú FVE na streche, tú vidím, môžem si na nu siahnuť a na PC sledovať ako sa centy kotúľajú od ZSE ku mne. A tečú, aj ked teraz strašne málo, ale aj jeden slnkom vyžiarený deň ma dokáže potešiť. Ako to bude výhodné budem môcť povedať až po pol roku, vtedy sa už bude dať spraviť úplne reálny odhad návratnosti toho, čo som vybral a na mieste kde to stojí. Zatiaľ vidím jediné nebezpečenstvo v blesku, ale poistku mám už navrhnutú a niekedy v marci-apríli ju spustím, kedže riziko búrky je zatiaľ minimálne. Dalšie peniaze nemám, ale ak by aj boli, tak by som sa ťažko rozhodoval aké akcie a kedy kúpiť. Teoreticky môže vyjsť každý nápad s investíciou, otázne je, či mám dostatok informácií, aby som vedel predvídať. Riziko u tých dlhopisov by som videl v tom, že kríza podľa mna ešte neskončila resp. nastal trochu útlm. Pád doláru je možné očakávať, len nikto nevie kedy sa to stane a ani aký to bude mať dopad na Euro. Jedno je ale isté a to to, že už nikdy to nebude tak ako bolo. Ten čínsky prebytok obchodnej bilancie sa raz musí zastaviť, lenže pomaly všetko čo kupujeme je made in China, aj ked prelepené nápisom zem povodu EU. Komu a čo budú Slováci predávať aby to bolo výhodné ? Repu sme stopli, svine ani kurence sa nevyplatia, radšej sa to lacnejšie dovezie. Teraz sa nám to javí dobrým, kura za 2 éčka, krkovička za 3, ale odkiaľ vezmeme bubáky za 20 rokov a kto nám predá žrádlo za bagateľ ? A ked bude bieda, tak nám nepomôže ani záhumienka, dopadne ako zemiačnisko v blízkosti osád.
Zdravím, asi si odpovedal aj na môj príspevok, ktorý bol neviem prečo zmazaný, možno len bug.
Pýtal som sa tam aj na bleskozvod lebo jeden elektrotechnik čo mi to bude revízne schvaľovať hovorí, že z hľadiska tých min 25 rokov životnosti panelov je to nevyhnutnosť.Akože pre mňa druhý bleskozvod problém nie je.
A čo daňové priznanie, predpokladám že to spadá pod ostatné príjmy. Je možné aspoň odpísať investíciu alebo sa príjmy zdaňujú od prvého eura?
Dík
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
-Oldo- Pozri príspevok
Zdravím, asi si odpovedal aj na môj príspevok, ktorý bol neviem prečo zmazaný, možno len bug.
Pýtal som sa tam aj na bleskozvod lebo jeden elektrotechnik čo mi to bude revízne schvaľovať hovorí, že z hľadiska tých min 25 rokov životnosti panelov je to nevyhnutnosť.Akože pre mňa druhý bleskozvod problém nie je.
A čo daňové priznanie, predpokladám že to spadá pod ostatné príjmy. Je možné aspoň odpísať investíciu alebo sa príjmy zdaňujú od prvého eura?
Dík
Ja tam bleskozvod mám, len sa obávam, že keby do neho uderil blesk, tak poškodenie je napriek tomu možné a preto sa ho obávam. Daňové som podával, ten koniec roka bol slabý mal som 73,65 Eur vyfakturovaných, tak som dal daňové tačivo B a v riadku 6 som to číslo uviedol ako príjem z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním a ako výdaj som si dal 40% 29,46 eur. Elektráreň si zahrniem do odpisov na 12 rokov až tento rok. Inak by mi vyšla strata za rok 2010 a tú by som musel mne neznámym spôsobom umorovať, tak som si to takto zjednodušil. A zo zdravotnej mi telefonovali včera, že odo mna nič nechcú - dával som ročné zúčtovanie netom a tak si to overovali a že ked som zamestnanec a elektráreň nemám na živnosť tak že zdravotné neplatím (a z bytu za 2010 je príjem oslobodený), že to je až podľa tuším paragrafu 5 a 6 a elektráreň je § 2 odst.b.
0 0
-Oldo- -Oldo-

-Oldo- je offline (nepripojený) -Oldo-

No to si ma potešil, že sa FVE da normálne odpisovať. Lebo moja účtovníčka ešte nevie ako to je, to je super lebo ak by sa neodpisovala investícia tak by sa nám tá návratnosť dosť predĺžila. Chcem sa ťa spýtať ešte takú základnú vec, že či predávaš normálne za tú cenu za minulý rok alebo formou zeleného bonusu tj. za tú mierne nižšiu sadzbu a sám časť vyrobenej elektriny spotrebúvaš. Jedna firma ma presviedčala že zelený bonus je určite výhodnejší ale neviem či to netvrdia len preto lebo je oveľa jednoduchšia elektroinštalácia. Prepáč, že od teba stále ťahám rozumy ale si jediný koho poznám kto úspešne namontoval FVE a zároveň mi nič nechceš predať
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
-Oldo- Pozri príspevok
No to si ma potešil, že sa FVE da normálne odpisovať. Lebo moja účtovníčka ešte nevie ako to je, to je super lebo ak by sa neodpisovala investícia tak by sa nám tá návratnosť dosť predĺžila. Chcem sa ťa spýtať ešte takú základnú vec, že či predávaš normálne za tú cenu za minulý rok alebo formou zeleného bonusu tj. za tú mierne nižšiu sadzbu a sám časť vyrobenej elektriny spotrebúvaš. Jedna firma ma presviedčala že zelený bonus je určite výhodnejší ale neviem či to netvrdia len preto lebo je oveľa jednoduchšia elektroinštalácia. Prepáč, že od teba stále ťahám rozumy ale si jediný koho poznám kto úspešne namontoval FVE a zároveň mi nič nechceš predať
Ked by si si FVE nemohol dat do nakladov a odpisovat, tak by si bol v prdeli. S cenou neviem, ja som nešpekuloval, mám štvorkvadrant, čo počíta čo som vyrobil a čo som spotreboval - len FVE, na barak mám druhé hodiny. Možno to druhé riešenie má nejakú výhodu, ale po tom som nepátral, mne stačilo ked som musel zúradovať ten úplne plný šanón papierov. Ono tiež záleží ako Ti znie zmluva s elektrárňami, v niektorých prípadoch musíš byť evidovaný na colnom úrade ako daňový dlžník pre spotrebnú daň z elektriny, mne všetko odkontrolovali, čučali na panely a meniče a nakoniec mi vystavili lajster, že sa nemusím evidovať ako daňový dlžník ak sa mi nezmení znenie zmluvy s elektrárňami. Ja už tých papierov mám plné zuby -na dva maily musím mesačne hlásiť čo som vyrobil, na jednej www musím vyplnať výhľad výroby na nasledujúci mesiac a ešte vystavovať mesačne 2 faktúry za vyrobenú energiu a to mi ešte úrso nedalo výmer na tento rok, takže faktúra je vystavená, cena jasná, ale bez lajstra z úrso mi nemôže vystaviť zmluvu zse a ked nemajú zmluvu tak nemôžu platiť - kocúrkovo.

Elektroinštalácia určite nie je jednoduchšia, ved ak máš vyššiu výrobu ako spotrebu, tak aj tak to musíš dať do siete, takže ten kábel tam musí byť tak či tak. A konieckoncov mne tých 0,4307 za kWh stačí, návratnosť by mala byť cca 8 rokov, ale to uvidím a budem môcť spresniť 30.6.

Pre info 201O - 161 kWh, 01/11 - 233 kWh, 02 doteraz tuším 470 kWh, dnes tohtoročný rekord 43,6 kWh, a ked som ráno vstal a pustil PC o 9.00 tak som mal 1,60 Eur zarobených a hned mi ten deň pripadal krajší.
0 0
kubkoee kubkoee

kubkoee je offline (nepripojený) kubkoee

Zdravim, som nový člen, idem stavať vlastnú fotov. elektráreň cca 10 kWh, všetky tech. veci ovládam samo viem aj poradiť, pan LUBKO6394 ak je to možné chcel by som sa s Vami stretnúť v krátkej dobe a začať možno nejakú spoluprácu. Prosim odpište mi na maill kubko.skzavinaczoznam.sk Budúci tyždeň idem na SSE podávat žiadosť na SSE. Ak ma niekto technické problémy s prevádzkou resp. čokoľvek rad poradím.
0 0
-Oldo- -Oldo-

-Oldo- je offline (nepripojený) -Oldo-

lubko6394 Pozri príspevok
Ked by si si FVE nemohol dat do nakladov a odpisovat, tak by si bol v prdeli. S cenou neviem, ja som nešpekuloval, mám štvorkvadrant, čo počíta čo som vyrobil a čo som spotreboval - len FVE, na barak mám druhé hodiny. Možno to druhé riešenie má nejakú výhodu, ale po tom som nepátral, mne stačilo ked som musel zúradovať ten úplne plný šanón papierov. Ono tiež záleží ako Ti znie zmluva s elektrárňami, v niektorých prípadoch musíš byť evidovaný na colnom úrade ako daňový dlžník pre spotrebnú daň z elektriny, mne všetko odkontrolovali, čučali na panely a meniče a nakoniec mi vystavili lajster, že sa nemusím evidovať ako daňový dlžník ak sa mi nezmení znenie zmluvy s elektrárňami. Ja už tých papierov mám plné zuby -na dva maily musím mesačne hlásiť čo som vyrobil, na jednej www musím vyplnať výhľad výroby na nasledujúci mesiac a ešte vystavovať mesačne 2 faktúry za vyrobenú energiu a to mi ešte úrso nedalo výmer na tento rok, takže faktúra je vystavená, cena jasná, ale bez lajstra z úrso mi nemôže vystaviť zmluvu zse a ked nemajú zmluvu tak nemôžu platiť - kocúrkovo.

Elektroinštalácia určite nie je jednoduchšia, ved ak máš vyššiu výrobu ako spotrebu, tak aj tak to musíš dať do siete, takže ten kábel tam musí byť tak či tak. A konieckoncov mne tých 0,4307 za kWh stačí, návratnosť by mala byť cca 8 rokov, ale to uvidím a budem môcť spresniť 30.6.

Pre info 201O - 161 kWh, 01/11 - 233 kWh, 02 doteraz tuším 470 kWh, dnes tohtoročný rekord 43,6 kWh, a ked som ráno vstal a pustil PC o 9.00 tak som mal 1,60 Eur zarobených a hned mi ten deň pripadal krajší.
OK, dám sem teda výňatok z mailu, ktorý som dostal od tej firmy, čo ponúkala možnosť tzv. doplatku miesto výkupnej ceny:

" K Vašej prvej otázke ohľadom výkupu.
Spôsob výkupu elektriny, čo je to doplatok?
Fotovoltický systém môže slúžiť výhradne na predaj vyrobenej el. energie,
a v tom prípade inkasujete pevnú výkupnú cenu 0,38765 €/kWh bez DPH. Viac
využívaný a výhodnejší je model, pri ktorom časť el. energie sami
spotrebujete a za všetku Vami vyrobenú a spotrebovanú el. energiu
inkasujete doplatok 0,334 €/kWh bez DPH. Tým, že si spotrebovanú energiu
sami vyrobíte, nemusíte ju od distribučnej spoločnosti nakupovať a tak v
skutočnosti šetríte. Vlastná spotreba a doplatok umožňuje vďaka úspore pri
nákupe od distribučnej spoločnosti dosiahnuť vyšší zisk ako v prípade
priameho predaja za pevnú výkupnú cenu. Doplatok, je v podstate prémia za
výrobu energie čistým spôsobom (fotovoltickým systémom). Pevná výkupná
cena a doplatok sú garantované na dobu 15 rokov od uvedenia systému do
prevádzky.
Záleží len na Vás aký spôsob si zvolíte.
Toľko teória, ale v praxi nemá význam pre Vás zriaďovať druhé hodiny len
na priamy predaj, nakoľko vykupujete elektrinu pre vlastnú spotrebu stále.
V prípade priameho predaja musíte vytvoriť nové odberné miesto, čo v sebe
zahŕňa vytvorenie kompletne novej elektroinštalácie od fotovoltaických
článkov až do hlavného domového rozvádzača, kde sa musí nachádzať
samostatné istenie, nový hlavný istič a elektromer."


Z toho vyplýva, že pri tej forme doplatku sa nezriaďuje nové odberné miesto ani hodiny.
Len dodám, že mne sa forma výkupu za plnú cenu aj tak zdá výhodnejšia.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
-Oldo- Pozri príspevok
OK, dám sem teda výňatok z mailu, ktorý som dostal od tej firmy, čo ponúkala možnosť tzv. doplatku miesto výkupnej ceny:

" K Vašej prvej otázke ohľadom výkupu.
Spôsob výkupu elektriny, čo je to doplatok?
Fotovoltický systém môže slúžiť výhradne na predaj vyrobenej el. energie,
a v tom prípade inkasujete pevnú výkupnú cenu 0,38765 €/kWh bez DPH. Viac
využívaný a výhodnejší je model, pri ktorom časť el. energie sami
spotrebujete a za všetku Vami vyrobenú a spotrebovanú el. energiu
inkasujete doplatok 0,334 €/kWh bez DPH. Tým, že si spotrebovanú energiu
sami vyrobíte, nemusíte ju od distribučnej spoločnosti nakupovať a tak v
skutočnosti šetríte. Vlastná spotreba a doplatok umožňuje vďaka úspore pri
nákupe od distribučnej spoločnosti dosiahnuť vyšší zisk ako v prípade
priameho predaja za pevnú výkupnú cenu. Doplatok, je v podstate prémia za
výrobu energie čistým spôsobom (fotovoltickým systémom). Pevná výkupná
cena a doplatok sú garantované na dobu 15 rokov od uvedenia systému do
prevádzky.
Záleží len na Vás aký spôsob si zvolíte.
Toľko teória, ale v praxi nemá význam pre Vás zriaďovať druhé hodiny len
na priamy predaj, nakoľko vykupujete elektrinu pre vlastnú spotrebu stále.
V prípade priameho predaja musíte vytvoriť nové odberné miesto, čo v sebe
zahŕňa vytvorenie kompletne novej elektroinštalácie od fotovoltaických
článkov až do hlavného domového rozvádzača, kde sa musí nachádzať
samostatné istenie, nový hlavný istič a elektromer."

Z toho vyplýva, že pri tej forme doplatku sa nezriaďuje nové odberné miesto ani hodiny.
Len dodám, že mne sa forma výkupu za plnú cenu aj tak zdá výhodnejšia.
Možno je to výhodné, ale ked vidím ako mi skáče výkon a akú predpokladám spotrebu počas dňa, tak som skeptický. Svietim a TV pozerám ked FVE nepracuje...
Neviem ako to majú vyriešené so spotrebou pre seba, asi ZSE nezoberie hausnumero, čo mu poviem, že som z FVE spotreboval, takže daľší merák kdesi bude treba. Len ma napadlo, že to je asi ten prípad pre colného dlžníka a ten kto vyrába elektrinu pre koncového spotrebiteľa sa musí u colníkov zaregistrovať a určite ked by som to spravil ja, tak do týždňa schváli parlament nejakú sadzbu spotrebnej dane z elektriny.
Btw. dal si si už žiadosť o pripojenie ? Inak oproti mne meškáš 3 mesiace a ak sa rýchlosť vybavovania žiadostí nezrýchlila, tak tých 0,38 asi nestihneš.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať