Zavrieť

Porady

odpočítateľná položka na manželku

Dobrý deň, prosila by som o radu, je to trochu komplikované a preto je otazka dlhsia, ale ak by jej niekto porozumel a poradil, tak vopred ďakujem.
Mali sme v praci zamestnankyňu, ktorej bol vo februari 2009 priznaný čiastočný invalidný dôchodok 220,- Eur,následne bol s ňou rozviazaný pracovný pomer,bolo jej vyplatené odstupné+preplatená dovolenka.Teraz si požiadala o RZ , v ktorom si uplatní odpoč.položku do výšky DZ 3 250,-Eur. To je vsetko ok, ale u nas pracuje aj jej manzel, ktorý si chce na nu uplatnit odpočitatelnu položku - jej čast, ale myslim si ze uz nemôže, nakolko jeho manželka si ju aj ked nie celu uplatnila a jemu ako manželovi sa budu do prijmu maželky započitavat vsetky jej prijmy , a to: dôchodok 220O, podpora v nezamestnanosti cca 2000,-Eur a to je viac ako cela OP , alebo mu ten rozdiel 4025,70-3250=775,70 snád patrí, no neviem .Viem ze do jej RZ samozrejme dôchodok a podpora nejde.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Doktorandské štúdium je vysokoškolské štúdium tretieho stupňa a nepovažuje považuje sa za sústavnú prípravu na povolanie

http://www.google.sk/url?sa=t&source...2-JGh9IpVuYJUQ

Preto sa zahrňa nezahrňa do vlastného príjmu manželky
Naposledy upravil veronikasad : 18.02.10 at 07:05
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou

ale tam nikde to doslovne neni napísané.

Ja som si teda zobrala Zákon o VŠ 131/2002 a tam je napísané, že študijný program 3. stupňa je doktorandský študijný program.

To znamená, že sústavná príprava na povolanie je aj VŠ štúdium tretieho stupňa, ak je to dennou formou. Čiže doktorandské štúdium sa nezahŕňa do vlastného príjmu manželky.

tak čo je teda pravda???? tisíc výkladov na jeden problém
0 0
uct2007 uct2007

uct2007 je offline (nepripojený) uct2007

No takto vyzerá celá naša legislatíva, jeden zákon sa prijme a vzápätí je na to novelizácia....človek ani nedôjde zo školenia domov a už je zmena.
Každý má svoj pohľad na vec a teraz je na každom,ktorý pohľad uzná za správny.
Od začiatku som vravela,že doktorandské štipendium sa počíta do príjmu manželky na uplatnenie NZDčasti ZD a ani teraz to nemením a hlavne po tom nie, ako som si to overila z viacerých zdrojov, len tým chcem povedať, že sa tu mimoriadne ťažko orientuje v týchto zákonoch.

Súhlasím, že je tisíc výkladov na jeden problém !!!!!
Naposledy upravil uct2007 : 17.02.10 at 15:35 Dôvod: doplnenie :-)
0 0
faloo faloo

faloo je offline (nepripojený) faloo

vsetkym dakujem za odpovede,aj ked nie som z toho mudry..musim suhlasit ze vyznat sa v niektorych veciach je dost zaujimave..ak by niekto este prisiel na nieco podporene zakonom rad si to precitam este raz dakujem
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás poraďte mi, neviem akú výšku vlastného príjmu manželky mám uviesť k manželovmu DP, keď manželka uzatvárala životné poistky, mala za to províziu. Počas roka ale jej klienti provízie rušili, províziu musela vrátiť. Mám uviesť celú výšku prijmu, alebo poníženú o vrátené provízie? A ako to zdokladujem, keď manželka už nemá žiadny kontakt na tú finančnú spoločnosť. Ďakujem Vám za odpovede.
Prosím.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

mám taký blbý prípad.. pani robila u nás 6-8/09. Na konci roka sa rozviedla a jej vtedajší manžel prišiel odomňa pýtať potvrdenie o jej príjme za 2009 na odpočet. Neviem, či má naň právo.. poraďte prosím...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Dovolila som si skopírovať časť príspevku z DRAKA, nakoľko výklad (dôvodovú správu) k školskému zákonu som inde nenašla

Odkaz 8:

Zákon č. 131/2002 Z. z., § 2 ods. 5:

"(5) Vysoké školy poskytujú, organizujú a zabezpečujú vysokoškolské vzdelávanie v rámci akreditovaných študijných programov (§ 51). Študijné programy sa uskutočňujú v troch stupňoch. Študijné programy môžu spájať prvé dva stupne vysokoškolského vzdelávania do jedného celku (§ 53 ods. 3). Študijný program prvého stupňa je bakalársky študijný program. Študijné programy druhého stupňa a študijné programy spájajúce prvé dva stupne vysokoškolského vzdelávania sú magisterský študijný program, inžiniersky študijný program a doktorský študijný program. Študijný program tretieho stupňa je doktorandský študijný program."

Z toho vyplýva:

Sústavná príprava na povolanie je aj VŠ štúdium tretieho stupňa, mimo externého štúdia.

Preto doktorandské štipendium pri dennej forme doktorandského štúdia sa nezahŕňa do vlastného príjmu manželky.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 19-03-09 at 09:30 AM.

Týmto opravujem príspevok č. 42 a p. Mihálovi sa zverejnenie príspevku určeného len pre DRAKov ospravedlňujem.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Do vlastného príjmu manželky sa počíta hrubý príjem, alebo ponížený o zaplatene odvody. Vďaka.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

mondes Pozri príspevok
Do vlastného príjmu manželky sa počíta hrubý príjem, alebo ponížený o zaplatene odvody. Vďaka.
príjem ponížený o poistné.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

ewita888 Pozri príspevok
mám taký blbý prípad.. pani robila u nás 6-8/09. Na konci roka sa rozviedla a jej vtedajší manžel prišiel odomňa pýtať potvrdenie o jej príjme za 2009 na odpočet. Neviem, či má naň právo.. poraďte prosím...
haló...neviete mi poradiť?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ewita888 Pozri príspevok
haló...neviete mi poradiť?
manžel nie je tvojim zamestnancom - žiadne potvrdenie o príjme bývalej manželky mu nedávaj.
0 0
faloo faloo

faloo je offline (nepripojený) faloo

dakujem, takze co by ste mi odporucili poziadat o odpocitatelnu polozku na manzelku alebo nie?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

katka50 Pozri príspevok
príjem ponížený o poistné.
Vďaka, ale ako si mám vysvetliť toto:

Daň z príjmu- nezdaniteľná časť na manželku
Do vlastného príjmu manželky, manžela - sa započítava v zásade akýkoľvek príjem podľa zákona o dani z príjmov.

Závislá činnosť(§ 5 ZDP) - započítava sa napr.
-príjem zo závislej činnosti, bez ohľadu na to, či ide o príjem, ktorý nie je predmetom dani alebo či ide o príjem od dane oslobodený, pred a to hrubý príjem - pred odpočítaním povinných odvodov zamestnanca.......
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

ewita888 Pozri príspevok
haló...neviete mi poradiť?
Máš na potvrdení jej rodné číslo, takže máš aj argument ... pripájam sa k Veronikesad a súhlasím = nič mu nedávaj.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Vďaka, ale ako si mám vysvetliť toto:

Daň z príjmu- nezdaniteľná časť na manželku
Do vlastného príjmu manželky, manžela - sa započítava v zásade akýkoľvek príjem podľa zákona o dani z príjmov.

Závislá činnosť(§ 5 ZDP) - započítava sa napr.
-príjem zo závislej činnosti, bez ohľadu na to, či ide o príjem, ktorý nie je predmetom dani alebo či ide o príjem od dane oslobodený, pred a to hrubý príjem - pred odpočítaním povinných odvodov zamestnanca.......
Prosím Vás o odpoveď. Do vlastného príjmu manželky sa vraj berie hrubý príjem - odvody. Ale ako si mám vysvetliť ten článok hore? Poraďte mi prosim. Ďakujem.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás o odpoveď. Do vlastného príjmu manželky sa vraj berie hrubý príjem - odvody. Ale ako si mám vysvetliť ten článok hore? Poraďte mi prosim. Ďakujem.
Nikto mi nevie poradiť?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

mondes Pozri príspevok
Nikto mi nevie poradiť?
Dôležité je znenie zákona.

Zákon 595/2003 § 11 ods. 5

(5)Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť.
0 0
uct2007 uct2007

uct2007 je offline (nepripojený) uct2007

mondes Pozri príspevok
Vďaka, ale ako si mám vysvetliť toto:

Daň z príjmu- nezdaniteľná časť na manželku
Do vlastného príjmu manželky, manžela - sa započítava v zásade akýkoľvek príjem podľa zákona o dani z príjmov.

Závislá činnosť(§ 5 ZDP) - započítava sa napr.
-príjem zo závislej činnosti, bez ohľadu na to, či ide o príjem, ktorý nie je predmetom dani alebo či ide o príjem od dane oslobodený, pred a to hrubý príjem - pred odpočítaním povinných odvodov zamestnanca.......
A toto v ktorých novinách písali? Novinám never síce na našom krásnom milom Slovensku už naozaj sa nedá ničomu veriť
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Našla som to tu na porade Daň z príjmu - nezdaniteľné časti na manželku, autor Jozef Mihál.
0 0
uct2007 uct2007

uct2007 je offline (nepripojený) uct2007

mondes Pozri príspevok
Našla som to tu na porade Daň z príjmu - nezdaniteľné časti na manželku, autor Jozef Mihál.
Fúúúha, no ale všade som len to čítala a bola som aj na školení k RZD,kde školiteľka - odborníčka na dane, vravela,že "vlastné príjmy manželky sa znížia o zaplatené poistné a príspevky,ktoré bola manželka povinná platiť, t.j. zaplatené povinné ZP a SOCP"

A tak by ma teda strašne zaujímalo, kto vlastne má pravdu s tým doktorandským štipendiom... čo sme tu včera rozoberali....hm,hm
Naposledy upravil uct2007 : 18.02.10 at 09:38 Dôvod: doplnenie
0 0
Načítať ďalšie