Zavrieť

Porady

prenájom bytu a DP

Máme byt, ktorý je 1/2 napísaná na manžela a 1/2 na jeho matku. Byt užívame my dvaja, dali sme ho do prenájmu, pričom zmluva je uzatvorená od 1.7.2009. Nájomca mi mesačne na účet poukazuje 333 EUR, polovica z tejto sumy sú energie + poplatky, ktoré sú poukazované trvalým príkazom z mojho účtu. Môžete mi prosím povedať ako postupovať ďalej? Či je to príjem, ktorý treba zdaniť v DP, pretože viem, že sú určené nejaké hranice, pri ktorých to nie je potrebné/ nejaká suma sa rozpočítava na manželov.../
Ďakujem.
Usporiadat
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Ak chcem použiť odpisy nehnuteľnosti zaradenej do obch.majetku (nepodnikateľa), tak koľko rokov si môžem uplatňovať ročný odpis - 1/20 z ceny nehnuteľnosti? Jedná sa o starý meštiansky dom kúpený na hypotéku.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Odpoviem si sama....20 rokov...toľko sa odpisujú nehnuteľnosti. Ak sa mýlim, opravte ma prosím
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Manželia kúpili v marci 2010 byt a dávajú ho do prenájmu. Obaja už sú registrovaní a majú pridelené DIČ z dôvodu prenájmu časti inej nehnuteľnosti.
1. musia ohlásiť DU prenájom ďalšej nehnuteľnosti?
2. a z hľadiska dane z nehnuteľnosti majú aké povinnosti? Musia oznámiť kúpu bytu miestne príslušného mestskému úradu alebo stačí až v januári 2011 podať daňové priznanie?

Díky!
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
silvia Pozri príspevok
Manželia kúpili v marci 2010 byt a dávajú ho do prenájmu. Obaja už sú registrovaní a majú pridelené DIČ z dôvodu prenájmu časti inej nehnuteľnosti.
1. musia ohlásiť DU prenájom ďalšej nehnuteľnosti?
2. a z hľadiska dane z nehnuteľnosti majú aké povinnosti? Musia oznámiť kúpu bytu miestne príslušného mestskému úradu alebo stačí až v januári 2011 podať daňové priznanie?

Díky!


1. na DU už netreba nič nahlasovať
2. keď budú mať LV, treba oznámiť mestskému úradu nadobudnutie bytu
3 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

diky moc!!
0 0
Viera7 Viera7

Viera7 je offline (nepripojený) Viera7

Pri uplatňovaní skutočných nákladov je potrebné nehnuteľnosť zaradiť do majetku. V tomto prípade môže viesť účtovníctvo alebo evidenciu.
Prosím Vás, to ako sa nehnuteľnosť zaradí do majetku (stačí si založiť nejakú kartu) a odpisuje sa 1/20 z ceny za ktorú som byt kúpila od roku nadobudnutia? Od jenuára by som chcela viesť evidenciu nákladov a doteraz som uplatňovala paušálne výdavky. Za radu buedem vďačná.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Viera7 Pozri príspevok
Pri uplatňovaní skutočných nákladov je potrebné nehnuteľnosť zaradiť do majetku. V tomto prípade môže viesť účtovníctvo alebo evidenciu.
Prosím Vás, to ako sa nehnuteľnosť zaradí do majetku (stačí si založiť nejakú kartu) a odpisuje sa 1/20 z ceny za ktorú som byt kúpila od roku nadobudnutia? Od jenuára by som chcela viesť evidenciu nákladov a doteraz som uplatňovala paušálne výdavky. Za radu buedem vďačná.

http://www.porada.sk/t143612-fo-vyda...odn%FD+majetok
0 0
Bublifuuk Bublifuuk

Bublifuuk je offline (nepripojený) Bublifuuk

S manzelom sme kupili byt v bratislave, od 1.11.2010 ho prenajimame, takze viem ze sa musime registrovat.

Zaujimalo by ma ale ako funguju tie vydavky, ktore si mozem uplatnit.

Byt prenajimame ako 475+200 (energie). Vydavky na energie su v tej vyske 200 EUR. Byt mame na hypoteku, takze si mozem splatku hypoteky povazovat za vydavok na dosiahnutie prijmu?

a ide tam cela mesacna splatka ako vydavok? alebo len splatka istiny (ocistena o urok)?

Diky :-)
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Neviete m poradiť ?
Ak FO (nepodnikateľ) prenajíma byt s.r.o.
V zmluve majú dohodnuté, že ročný nájom SRO-čka vyplatí FO v 12/2010.
Ale SRO-čka FO vyplatí nájom za rok 2010 až v 01/2011.

Pre FO to bude zdaňovaný príjem v roku 2010, alebo až v r. 2011 ?

Ďakujem.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Bublifuuk Pozri príspevok
S manzelom sme kupili byt v bratislave, od 1.11.2010 ho prenajimame, takze viem ze sa musime registrovat.

Zaujimalo by ma ale ako funguju tie vydavky, ktore si mozem uplatnit.

Byt prenajimame ako 475+200 (energie). Vydavky na energie su v tej vyske 200 EUR. Byt mame na hypoteku, takze si mozem splatku hypoteky povazovat za vydavok na dosiahnutie prijmu?

a ide tam cela mesacna splatka ako vydavok? alebo len splatka istiny (ocistena o urok)?

Diky :-)
Splátka istiny nie je výdavkom k príjmom z prenájmu bytu. Výdavkom by mohli byť odpisy bytu, ak by ste byt zaradili do obchodného majetku. Takto by sa prostredníctvom odpisov dostala do výdavkov postupne obstarávacia cena bytu. Úroky z úveru sa posudzujú samostatne. Ak by ste o výdavkoch k príjmom z prenájmu účtovali v sústave jednoduchého účtovníctva, je možné sa rozhodnúť pred zaradením bytu do používania, že úroky budú súčasťou obstarávacej ceny. V takom prípade, by sa do výdavkov uplatňovali prostredníctvom odpisov. Ak sa účtovná jednotka nerozhodne, že úroky z úveru sú súčasťou obstarávacej ceny, možno ich uplatniť do výdavkov priebežne tak ako budú uhrádzané.
1 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Janinkaaa Pozri príspevok
Neviete m poradiť ?
Ak FO (nepodnikateľ) prenajíma byt s.r.o.
V zmluve majú dohodnuté, že ročný nájom SRO-čka vyplatí FO v 12/2010.
Ale SRO-čka FO vyplatí nájom za rok 2010 až v 01/2011.

Pre FO to bude zdaňovaný príjem v roku 2010, alebo až v r. 2011 ?

Ďakujem.
Pre fyzickú osobu to bude príjem v roku 2011 a pre s.r.o-čku to bude daňový náklad tiež v roku 2011.
1 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Mária.K. Pozri príspevok
Pre fyzickú osobu to bude príjem v roku 2011 a pre s.r.o-čku to bude daňový náklad tiež v roku 2011.
Ďakujem.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
FO prenajíma byty v bytovom dome. Dom si zaradila do obchodného majetku, uplatňuje si odpisy. Ak je teda dom zaradený v obch.majetku, musí byť táto FO podnikateľ - SZČO ? Musí mať živnosť? FO je registrovaná na DÚ z titulu prenájmu. Od nového roku bude registrovaná v zdrav.poisťovni z titulu prenájmu, inak je zamestananá.
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

ahojte,
prečítala som si príspevky s touto tematikou, ale konkrétnu odpoveď som nenašla, a
mňa by zaujímalo nasledovné, som SZČO - vediem si jednoduché účto a v roku 2010 som začala prenajímať byt a potrebovala by som vedieť, že či si tento byt musím zahrnúť do živnosti alebo si prenájom priznám len v daňovom priznaní a použijem paušálne výdavky. Je možná táto kombinácia?
ďakujem za všetky rady a odpovede
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

monikago Pozri príspevok
ahojte,
prečítala som si príspevky s touto tematikou, ale konkrétnu odpoveď som nenašla, a
mňa by zaujímalo nasledovné, som SZČO - vediem si jednoduché účto a v roku 2010 som začala prenajímať byt a potrebovala by som vedieť, že či si tento byt musím zahrnúť do živnosti alebo si prenájom priznám len v daňovom priznaní a použijem paušálne výdavky. Je možná táto kombinácia?
ďakujem za všetky rady a odpovede
Ak nemáš byt zaradený v OM môžeš pri prenájme použiť paušálne výdavky aj keď ako SZČO vedieš JÚ, kuk sem:
http://financie.etrend.sk/dane-a-odv...-prenajmu.html
1 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

vďaka za odpoved, som sa potešila, ze to nemusim davat do majetku
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať