Zavrieť

Porady

zamestnanecká prémia

Dobrý večer

chcem sa spýtať ako to je ohladom tej zamestnaneckej prémie. Je možné vystavit potvrdenie tak, že si daňové priznanie urobí sám zamestnanec kde bude potvrdené, že má nárok na zamestnaneckú prémiu.

a chcem sa spýtať ked mu budem vystavovať potvrdenie o preddavkoch na daň tak mu tam len škrknem, že má nárok na zamestnaneckú prémiu je to tak?

a za dalšie

je to dobrý výpočet tej zamestnaneckej prémie:

uhrn príjmov: 3631,54
poistné: - 484,44
takže čiastkový základ: 3147,10

a výpočet je: 4025,70-3147,10x19% = suma prémie: 166,934 eur

takže danú čiastku by mu mal vrátiť danový úrad je to tak?

poprosím o radu:
!
Naposledy upravil Dav : 27.02.10 at 16:56
Usporiadat
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Muška Pozri príspevok
Dohoda sa zaratáva iba do PRÍJMU, ale nie do mesiacov
nesúhlasím.
Do počtu mesiacov pri výpočte ZP sa zaratávajú aj tie mesiace, kde bol aj príjem na dohodu
citujem z príkladov zo školenia p. Mihála
"Pani Elena dosiahne za rok 2009 príjmy zo závislej činnosti v celkovej výške 3800 €. Pani Elena pracovala v pracovnom pomere 6 kalendárnych mesiacov a ďalších 6 mesiacov pracovala na dohodu o pracovnej činnosti. Odvody pani Eleny boli za rok 2009 vo výške 440 €. Základ dane pani Eleny preto bude 3360 €.
Pani Elena mala príjmy zo závislej činnosti z pracovného pomeru počas 6 mesiacov, spĺňa teda podmienku na priznanie zamestnaneckej prémie.
Keďže pani Elena mala príjmy zo závislej činnosti počas všetkých 12 mesiacov (6 mesiacov v pracovnom pomere, ďalších 6 mesiacov z dohody, spolu počas 12 kal. mesiacov), suma zamestnaneckej prémie sa krátiť nebude a vypočíta sa ako:

ZP = 19% z (4025,70 € - 3360 €) = 19% z 665,70 € = 126,49 €"
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
prikladám leták z DRSR, strana 6...
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Muška Pozri príspevok
Nie.
Kalendárny mesiac, za ktorý dosiahol príjem len na základe dohody mimo pracovného pomeru sa nezapočítava do obdobia
Pri posudzovaní nároku na ZP(počtu 6mesiacov) sa dohoda nezapočítava. Pri výpočte výšky ZP sa tieto mesiace započítajú
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Muška Pozri príspevok
Nie.
Kalendárny mesiac, za ktorý dosiahol príjem len na základe dohody mimo pracovného pomeru sa nezapočítava do obdobia
Muška, do posúdenia na nárokovosť sa mesiace, kedy bol príjem iba z dohôd nezapočítavajú, ale do výpočtu áno.

Citujem z §32a
(2) Ak zamestnanec dosiahol posudzované príjmy za kalendárny mesiac len na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru,122c) tento mesiac sa do obdobia uvedeného v odseku 1 písm. a) druhom bode nezapočíta.

(4) Zamestnancovi, ktorý poberal posudzované príjmy v zdaňovacom období 12 kalendárnych mesiacov a sú splnené všetky podmienky uvedené v odseku 1, vzniká nárok na zamestnaneckú prémiu podľa odseku 3 v plnej výške

Posudzované príjmy sú všetky príjmy, aj z dohôd.
0 0
Theo Theo

Theo je offline (nepripojený) Theo

dôchodca
"chcem sa spýtať ako to je ohladom tej zamestnaneckej prémie. Je možné vystavit potvrdenie tak, že si daňové priznanie urobí sám zamestnanec kde bude potvrdené, že má nárok na zamestnaneckú prémiu "

Musí vydať takéto potvrdenie zamestnávateľ?Zamestnancovi dali do rúk len potvrdenie o príjme zo záv.činnosti a chlapče rob si to sám?!A nárokuj si aj zamestnaneckú prémiu! bummm!
Tak ako?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Opravila som to - čítajte ďalej blondy


blondy Pozri príspevok
nesúhlasím.
Do počtu mesiacov pri výpočte ZP sa zaratávajú aj tie mesiace, kde bol aj príjem na dohodu
citujem z príkladov zo školenia p. Mihála
"Pani Elena dosiahne za rok 2009 príjmy zo závislej činnosti v celkovej výške 3800 €. Pani Elena pracovala v pracovnom pomere 6 kalendárnych mesiacov a ďalších 6 mesiacov pracovala na dohodu o pracovnej činnosti. Odvody pani Eleny boli za rok 2009 vo výške 440 €. Základ dane pani Eleny preto bude 3360 €.
Pani Elena mala príjmy zo závislej činnosti z pracovného pomeru počas 6 mesiacov, spĺňa teda podmienku na priznanie zamestnaneckej prémie.
Keďže pani Elena mala príjmy zo závislej činnosti počas všetkých 12 mesiacov (6 mesiacov v pracovnom pomere, ďalších 6 mesiacov z dohody, spolu počas 12 kal. mesiacov), suma zamestnaneckej prémie sa krátiť nebude a vypočíta sa ako:

ZP = 19% z (4025,70 € - 3360 €) = 19% z 665,70 € = 126,49 €"
...a nebolo to náhodou takto:
Príklad
od Jožka Mihála - počas HH

Pani Elena dosiahne za rok 2009 príjmy zo závislej činnosti v celkovej výške 3800 €. Pani Elena pracovala v pracovnom pomere 6 kalendárnych mesiacov a ďalších 6 mesiacov pracovala na dohodu o pracovnej činnosti. Odvody pani Eleny boli za rok 2009 vo výške 440 €. Základ dane pani Eleny preto bude 3360 €.

Keby pani Elena pracovala v pracovnom pomere celý rok, zamestnanecká prémia by bola:

ZP = 19% z (4025,70 € - 3360 €) = 19% z 665,70 € = 126,49 €

Avšak pani Elena pracovala v pracovnom pomere len 6 kalendárnych mesiacov, preto suma zamestnaneckej prémie bude krátená takto:

ZP = 126,49 € x 6/12 = 63,25 €
asi to niekedy neskôr Jožko opravil, ale ja mám tento materiál v PC, ktoré sem prilepoval Jožko počas HH, budem si musieť riadne naštudovať zákon - čítaj ďalej
Naposledy upravil Muška : 25.02.10 at 10:09 Dôvod: nesprávna odpoveď
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Muška Pozri príspevok
Ja tu stále hovorím, že za obdobie , kde je IBA dohoda sa nevypláca zamestnanecká prémia.
Ale do príjmu sa dohoda samozrejme musí započítať



...a nebolo to náhodou takto:
Príklad

Pani Elena dosiahne za rok 2009 príjmy zo závislej činnosti v celkovej výške 3800 €. Pani Elena pracovala v pracovnom pomere 6 kalendárnych mesiacov a ďalších 6 mesiacov pracovala na dohodu o pracovnej činnosti. Odvody pani Eleny boli za rok 2009 vo výške 440 €. Základ dane pani Eleny preto bude 3360 €.

Keby pani Elena pracovala v pracovnom pomere celý rok, zamestnanecká prémia by bola:

ZP = 19% z (4025,70 € - 3360 €) = 19% z 665,70 € = 126,49 €

Avšak pani Elena pracovala v pracovnom pomere len 6 kalendárnych mesiacov, preto suma zamestnaneckej prémie bude krátená takto:

ZP = 126,49 € x 6/12 = 63,25 €
pozerám v drakovi, možno to tam pôvodne tak bolo, neviem odkiaľ si čerpala tento príklad, ja som išla podľa podkladov zo školenia p. Mihála, ale teraz je to tam takto :
Ospravedlňujem sa za chybu vo výpočte ZP v prvom príspevku témy, príklad pani Eleny.

Správne to má byť takto:

Pani Elena dosiahne za rok 2009 príjmy zo závislej činnosti v celkovej výške 3800 €. Pani Elena pracovala v pracovnom pomere 6 kalendárnych mesiacov a ďalších 6 mesiacov pracovala na dohodu o pracovnej činnosti. Odvody pani Eleny boli za rok 2009 vo výške 440 €. Základ dane pani Eleny preto bude 3360 €.

Pani Elena mala príjmy zo závislej činnosti z pracovného pomeru počas 6 mesiacov, spĺňa teda podmienku na priznanie zamestnaneckej prémie.

Keďže pani Elena mala príjmy zo závislej činnosti počas všetkých 12 mesiacov (6 mesiacov v pracovnom pomere, ďalších 6 mesiacov z dohody, spolu počas 12 kal. mesiacov), suma zamestnaneckej prémie sa krátiť nebude a vypočíta sa ako:

ZP = 19% z (4025,70 € - 3360 €) = 19% z 665,70 € = 126,49 €

Teda:

Pri výpočte ZP sa krátenie podľa počtu mesiacov určí podľa toho, počas koľkých kalendárnych mesiacov bol vyplatený nejaký zdaniteľný príjem zo závislej činnosti - pričom sa do úvahy berú aj mesiace, v ktorých bol vyplatený len príjem na dohodu.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Blondy a Evanka,
ďakujem za upozornenie.
Spoliehala som sa na materiál od Jožka Mihála, ale teraz keď čítam ten zákon....., tak uznávam, že máte pravdu.

Idem si poopravovať príspevky
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Muška, pridala som citácie zo zákona, z ktorého to jednoznačne vyplýva.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Theo Pozri príspevok
"chcem sa spýtať ako to je ohladom tej zamestnaneckej prémie. Je možné vystavit potvrdenie tak, že si daňové priznanie urobí sám zamestnanec kde bude potvrdené, že má nárok na zamestnaneckú prémiu "

Musí vydať takéto potvrdenie zamestnávateľ?Zamestnancovi dali do rúk len potvrdenie o príjme zo záv.činnosti a chlapče rob si to sám?!A nárokuj si aj zamestnaneckú prémiu! bummm!
Tak ako?
... na tom potvrdení od zamestnávateľa to má vyznačené, za ktoré mesiace ju môže uplatniť..
0 0
Theo Theo

Theo je offline (nepripojený) Theo

dôchodca
Ano,malo by to tam byť.Ale nie je.dík.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Theo Pozri príspevok
Ano,malo by to tam byť.Ale nie je.dík.
Zamestnaneckú prémiu si uplatní v daňovom priznaní typu A, ak splní všetky podmienky. Potvrdenie o príjme od zamestnávatela musí byť na novom tlačive
0 0
ĽubkaB ĽubkaB

ĽubkaB je offline (nepripojený) ĽubkaB

Dobrý večer, prosím o radu.
Robím DP typ A, dva príjmy §5 TPP 12 mesiacov 2365,54 a dohoda-zrážková daň 105,00 (tiež 12 mesiacov).
Pochopila som správne, že ak si chce zamestnanec požiadať o zamestnaneckú prémiu nemôže v DP uvádzať príjmy,kde daň bola vyberaná zrážkou? T.j. nemôže si žiadať vrátenie dane zrážkovej?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Zamestnankyni vyšla zamestnanecká prémia v RZD až 182,07 Eur. Koľko jej mám vyplatiť iba max. 181,03 alebo skutočných 182,07. Mám v tom už chaos. Keď som si to overila cez www.drsr.sk-vyplnenie tlačiv DP typ A tak tam dovolí zapísať iba max. výšku 181,03 Eur. Tak ako to vlastne má byť správne? Ďakujem
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

margaretka71 Pozri príspevok
Zamestnankyni vyšla zamestnanecká prémia v RZD až 182,07 Eur. Koľko jej mám vyplatiť iba max. 181,03 alebo skutočných 182,07. Mám v tom už chaos. Keď som si to overila cez www.drsr.sk-vyplnenie tlačiv DP typ A tak tam dovolí zapísať iba max. výšku 181,03 Eur. Tak ako to vlastne má byť správne? Ďakujem
maximálna výška ZP je 181,03 €, takže aj keď vyjde viac, uplatníš len 181,03
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
ĽubkaB Pozri príspevok
Dobrý večer, prosím o radu.
Robím DP typ A, dva príjmy §5 TPP 12 mesiacov 2365,54 a dohoda-zrážková daň 105,00 (tiež 12 mesiacov).
Pochopila som správne, že ak si chce zamestnanec požiadať o zamestnaneckú prémiu nemôže v DP uvádzať príjmy,kde daň bola vyberaná zrážkou? T.j. nemôže si žiadať vrátenie dane zrážkovej?
Ďakujem za odpoveď.
Nárok na ZP zanika v tom prípade, že si uplatní dodanene príjmov zdanených zrážkovou daňou podľa parag 43 odst 7. To sa netýka ale príjmov zo závislej činnosti, ktoré sú zrazené zrážkovou daňou, tie môže uviesť v DP a bude mať nárok na ZP
Teda v tvojom prípade, môžeš uviesť aj príjem z dohody.
Naposledy upravil blondy : 26.02.10 at 11:31 Dôvod: doplnenie
0 0
Altrix Altrix

Altrix je offline (nepripojený) Altrix

ak v mesiaci uplatním rzd a zamestnaneckú prémiu,
potom príkaz na úhradu sa vypočíta:

preddavková daň +/- rzd - zamestnanecká prémia ?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Timka1 Pozri príspevok
maximálna výška ZP je 181,03 €, takže aj keď vyjde viac, uplatníš len 181,03
Timka, ak postupuje vo výpočte presne podľa zákona, nikdy nemôže vyjsť ZP viac ako 181,03
<o:p>Iba treba dosadiť správne hodnoty, ako uvádza zákon.</o:p>
<o:p>Kuk aj sem </o:p>
<o:p></o:p>


http://www.porada.sk/1304633-post478.html

http://www.porada.sk/1308087-post533.html

http://www.porada.sk/1308262-post544.html
Naposledy upravil Evanka : 26.02.10 at 12:08
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Evanka nedá sa kliknúť na tu stránku, čo si tu uviedla. Prosím ťa môžeš to opraviť?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

margaretka71 Pozri príspevok
Evanka nedá sa kliknúť na tu stránku, čo si tu uviedla. Prosím ťa môžeš to opraviť?
http://www.porada.sk/1304633-post478.html<?xml:namespace prefix = o FONT]
<o:p> </o:p>
http://www.porada.sk/1308087-post533.html<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
http://www.porada.sk/1308262-post544.html<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať