Zavrieť

Porady

Predaj HIM za zostatkovu cenu

Viete mi prosim poradit? Chceme predat osobne auto vedene v majetku firmu za zostatkovu cenu. Jedna uctovnicka nam tvrdi, ze by ZC mala byt ZC = OC - danove odpisy, t.z. ZC by zodpovedala ZC k 31.12.2009. Ja si ale osobne myslim, ze kedze vedieme podvojne uctovnictvo, ZC by mala byt OC - uctovne odpisy k dnu predaja majetku, napr. k 1.3.2010. Prosim o radu.
Usporiadat
Janula Janula

Janula je offline (nepripojený) Janula

azla Pozri príspevok
V príspevku č. 15 som Ti napísala, že:
do tabuľky B idú odpisy podľa §19, odst.3, písm. a)
Sú to mesačné odpisy. - nič iné.

Zostatková cena je vydavok podľa §19, odst.3 písm. b), preto túto zostatkovú cenu (aj ked si ju učtovala na účte 551) neuvádzaš v tabuľke B.

A keďže ju neuvádzaš v tabuľke B, nevstupuje do porovnania odpisov, vstupuje do porovnania zostatkových cien.

Preto je to potrebné riešiť v súvislosti a nie oddelene.
Vdaka
0 0
mariahruskovaing mariahruskovaing

mariahruskovaing je offline (nepripojený) mariahruskovaing

čiže vlastne celý učet 541 mám pripočítateľnú položku k danovému základu hej?
0 0
Janula Janula

Janula je offline (nepripojený) Janula

Nie je to riadok 180 ale 130 DP.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

azla Pozri príspevok
Z Tvojho zadania:
OC..........26.000,-........................VC......................26 .000,-
UO............1.625,-........................DO........................ .....0,-......rozdiel mínus 1.625,-
ZCU.........24.375,-.......................ZCD..................... 26.000,-......rozdiel mínus 1625,-

Účtovanie máš správne.

Daňové hľadisko.

rozdiel medzi UO a DO bude pripočítateľná položka
rozdiel medzi ZCD a ZCU bude odpočítateľná položka
Ešte raz ....

Rozdiel medzi UO a DO bude pripoč. položka na r.150.......+ 1625,-
Rozdiel medzi ZCD a ZCU bude odpoč. pol. na r.290.........- 1625,-

V konečnom dôsledu to bude mať na DP neutrálny dopad, ale je potrebné to takto uviesť.
Neznamená, že ak bol majetok predaný pod zost. cenu, že to nebude uznané za daňový výdavok.
Je tovýdavok podľa §19, odst.3 písm. b)

Je na prvý pohľad jasné, že to nebola cena obvyklá (iba ak by to bol automobil po totalnej havarke). Ale to už by bolo zaujímave z pohľadu Dph , ak by bol kupujúci osoba blízka a nebola použitá cena obvyklá.
Z hľadiska dane z príjmov je to v poriadku.
0 0
Janula Janula

Janula je offline (nepripojený) Janula

A este jedna otazka: ak porovnavam danove a uctovne odpisy, tak uctovne odpisy beriem do uvahy vsetky teda aj za majetok ktory nema danovy odpis nakolko sa pocas roka vyradil?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Áno, porovnávaš zaúčtované účtovné odpisy na účte 551 (okrem ZC) s daňovými odpismi, ktoré si uplatňuješ.
Veď práve o to ide, že v DP si môžeš zohľadniť iba daňové odpisy , tak preto ich porovnávaš s účtovnými odpismi.
To čo je naviac oproti daňovým - zvyšuje základ dane.
To, čo je menej oproti daňovým - znížuje základ dane.
0 0
mariahruskovaing mariahruskovaing

mariahruskovaing je offline (nepripojený) mariahruskovaing

Dakujem za odpoved, potešila ma....a prečítala som si ju následne,než som písala príspevok do súkromnej pošty...zdravím a prajem pekný den
0 0
Janula Janula

Janula je offline (nepripojený) Janula

Moj softver mi robi zostavu na porovnanie odpisov uctovnych a danovych len za majetok ktory je v stave k 31.12. Vyradeny majetok mi vôbec ani do tejto zostavy nedava. Tak preto som na pochybach. Na vyradeny majetok mi robi zvlast zostavu, s ktorou auditor ani nepracuje. Tak by som chcela vediet ako to mate ostatni... Predtym ked som robila s inym softverom ,tak mi davalo do jednej zostavy vsetko aj majetok v stave aj vyradeny pocas roka. Hold, ale nezaoberala som sa vecami ako DP a tak...
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Môj softver mi robí zostavu za všetok majetok, ktorý sa odpisoval počas roka. - čiže aj za majetok, ktorý bol vyradený. (a takto je to správne)

Pri majetku, ktorý bol vyradený - sú účtovné odpisy v zaúčtovanej čiastke a daňové sú nula. Je vyčíslený rozdiel.
Na konci zostavy mám UO, DO, rozdiel a ten rozdiel zohľadňujem v DP.

Potom si robím zostavu Zostatkovej ceny daňovej. Túto porovnám zo ZCU likvidovaného a predaného majetku so ZCU ( ZCU predaného mám na 541, likvidovaného mám na 551 ale iná AE ako odpisy).
A zase rozdiel zohľadním v DP.
0 0
sonahelenamaria sonahelenamaria

sonahelenamaria je offline (nepripojený) sonahelenamaria

Strelec - rebelant
v r. 2009 sme predali HIM za zostatkovú cenu, ale cez sprostredkovateľa, je to daňový výdavok? tak si pamätám , že v minulosti bolo možné dať do daňových nákl. len sprostredkovanie do výšky výnosu ( zisku ) z predaja, v novom zákone to neviem nájsť . ďakujem
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Daňovým výdavkom bude daňová zostatková cena (bez ohľadu za koľko bol majetok predaný).
Náklad - sprostredkovanie - je daňové uznaný v období, kedy bol zaplatený.

§19
(4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, 91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené.
0 0
sonahelenamaria sonahelenamaria

sonahelenamaria je offline (nepripojený) sonahelenamaria

Strelec - rebelant
azla Pozri príspevok
Daňovým výdavkom bude daňová zostatková cena (bez ohľadu za koľko bol majetok predaný).
Náklad - sprostredkovanie - je daňové uznaný v období, kedy bol zaplatený.

§19
(4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, 91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené.
ale len zaplatené fyzickej osobe, pravnickej nemusí byť zaplatené?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

iba fyzickej
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať