Zavrieť

Porady

Pracovný pomer na dobu určitú

Dobrý deň. Som zamestnaná a v pracovnej zmluve mám uvedený pracovný pomer na zastupovanie počas materskej dovolenky - to znamená na dobu určitú. Keď chcem dať výpoveď, môžem ju dať zo dňa na deň a bez udania dôvodu alebo ako mám postupovať? Ďakujem.
Usporiadat
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

zuza8 Pozri príspevok
Začiatok zmluvy 11.10.2010 a končí 11.4.2011. A keď sa môžem spýtať prečo to nieje najlepší krok. Môže mať s toho zamestnávateľ nejaký problém?
nie, zamestnávateľ nebude mať žiaden problém, ale pokúsim sa ti tu uviesť zopár rozdielov medzi zamestnaním sa na základe pracovnej zmluvy a na základe akejkoľvek dohody. Najlepší krok to nie je pre zamestnanca.

pracovná zmluva:
- nárok na dovolenku
- nárok na zabezpečenie stravy
- nárok na náhradu príjmu pri osobných prekážkach v práci
- zamestnanec je poistený: nemocenské poistenie (napr. v prípade PN), invalidné poistenie, starobné dôchodkové poistenie, zdravotné poistenie, úrazové poistenie, garančné poistenie, .....

dohoda:
- len úrazové a garančné poistenie
- zamestnanec dostane odmenu len za odpracovaný čas pre zamestnávateľa, v prípade choroby a akéhokoľvek voľna zostane bez príjmu

tu som ti vymenovala len zopár rozdielov, ale verím, že si pochopila, prečo som napísala, že to pre zamestnanca nie je najšťastnejšie rozhodnutie.
2 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Má zamestnanec s uzatvorenou prac. zmluvou na dobu určitú nárok po uplynutí prac. pomeru na odstupné?
Ďakujem.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

korela Pozri príspevok
Má zamestnanec s uzatvorenou prac. zmluvou na dobu určitú nárok po uplynutí prac. pomeru na odstupné?
Ďakujem.
Nemá. Nárok na odstupné je v týchto prípadoch:

"Zákonník práce § 76 Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku."


§ 63 Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
1 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Sme firma do 20 zamestnancov a využívali sme opätovné predlžovanie PP vždy o jeden rok (stavebná firma). Všetky dodatky boli uzatvorené v roku 2009 a sú do 31.12.2010, je to tretie predĺženie. Správne predpokladám, že už musíme uzatvoriť zmluvy na dobu neurčitú?

Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ZuzanaP Pozri príspevok
Sme firma do 20 zamestnancov a využívali sme opätovné predlžovanie PP vždy o jeden rok (stavebná firma). Všetky dodatky boli uzatvorené v roku 2009 a sú do 31.12.2010, je to tretie predĺženie. Správne predpokladám, že už musíme uzatvoriť zmluvy na dobu neurčitú?

Ďakujem
A čo na to § znenieZP?
§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu
[URL="http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#hore"]
(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

(7) Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, najmä ak ide o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci, v porovnaní s porovnateľným zamestnancom v pracovnom pomere na neurčitý čas.

(8) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.

(9) Obmedzenia podľa odsekov 2 až 7 sa nevzťahujú na zamestnávanie agentúrou dočasného zamestnávania.
0 0
Janka 52 Janka 52

Janka 52 je offline (nepripojený) Janka 52

Tweety Pozri príspevok
A čo na to § znenieZP?
§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu
[URL="http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#hore"]
(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

(7) Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, najmä ak ide o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci, v porovnaní s porovnateľným zamestnancom v pracovnom pomere na neurčitý čas.

(8) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.

(9) Obmedzenia podľa odsekov 2 až 7 sa nevzťahujú na zamestnávanie agentúrou dočasného zamestnávania.
Pozor!!

§ 48 ZP ktorý uvádzaš je starý, platí novelizovaný (zákon 574/2009 - odseky 2, 4, 6,7 - boli novelizované ). Účinnosť novely je od 1.3.2010.
Odkaz pre ZuzanuP - uvažuješ správne.
3 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Janka 52 Pozri príspevok
Pozor!!

§ 48 ZP ktorý uvádzaš je starý, platí novelizovaný (zákon 574/2009 - odseky 2, 4, 6,7 - boli novelizované ). Účinnosť novely je od 1.3.2010.
Odkaz pre ZuzanuP - uvažuješ správne.

Ďakujem
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý deň, chcem sa spýtať, pri sezonnych prácach sa môže PP uzatvárať a na dobu určtitú každú sezónu bez obmedzenia? Ďakujem.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca), d) vykonávania opatrovateľskej služby podľa osobitného predpisu,
e) vykonávania prác, pre ktoré sa vyžaduje vzdelanie umeleckého smeru,
f) vykonávania prác tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja
3 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

V našej firme (sme do 20 zamestnancov) to doteraz platilo tak, že sme predlžovali pracovné zmluvy na dobu určitú vždy na pol roka. A takto to bolo od 1.1.2009 kedy firma vznikla. Ušla mi novela zákona platná od 1.3.2010. Takže niektorí zamestnanci už mali mať v tejto dobe na dobu neurčitú, ale nevedia o tom. Dnes sa rozhoduje, čo ďalej so zamestnancami. Blíži sa termín 30.6. a všetkým končí doba určitá. Viem, že tí čo budú pokračovať budú mať automaticky dobu neurčitú, ale horšie je, že konateľ sa rozhodol ich radšej vyhodiť ako im dať dobu neurčitú. A zamestnanci by radšej podpísali čokoľvek, len aby pokračovali ďalej. A súhlasili by aj s ďalšou dobou určitou polročnou. Dá sa to nejako urobiť? Môže byť nejaká zmluva na dobu určitú, ak s tým zamestnanec súhlasí?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

psps Pozri príspevok
V našej firme (sme do 20 zamestnancov) to doteraz platilo tak, že sme predlžovali pracovné zmluvy na dobu určitú vždy na pol roka. A takto to bolo od 1.1.2009 kedy firma vznikla. Ušla mi novela zákona platná od 1.3.2010. Takže niektorí zamestnanci už mali mať v tejto dobe na dobu neurčitú, ale nevedia o tom. Dnes sa rozhoduje, čo ďalej so zamestnancami. Blíži sa termín 30.6. a všetkým končí doba určitá. Viem, že tí čo budú pokračovať budú mať automaticky dobu neurčitú, ale horšie je, že konateľ sa rozhodol ich radšej vyhodiť ako im dať dobu neurčitú. A zamestnanci by radšej podpísali čokoľvek, len aby pokračovali ďalej. A súhlasili by aj s ďalšou dobou určitou polročnou. Dá sa to nejako urobiť? Môže byť nejaká zmluva na dobu určitú, ak s tým zamestnanec súhlasí?
možno aj vedia, len mlčia. Ak by k niečomu došlo, hold smola zamestnávateľa - majú dobu neurčitú.
ZP musí byť dodržaný /nie čo chce z-c/
Naposledy upravil drobeceva : 27.04.11 at 10:55 Dôvod: doplnenie
1 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

drobeceva Pozri príspevok
možno aj vedia, len mlčia. Ak by k niečomu došlo, hold smola zamestnávateľa - majú dobu neurčitú.
ZP musí byť dodržaný /nie čo chce z-c/
A ako je to s výpovednou dobou? Majú nárok na výpovednú dobu 2 mesiace + 2-mesačné odstupné ? Čiže od oznámenia o ukončení dostane 4 platy? Nemôže dať za-ľ len výpovednú dobu bez odstupného? Nájde sa nejaká výnimka, kedy nemusí dať odstupné?

A ešte jedna otázka. Špekulujem, ak zamestnávateľ dá prac.zmluvu na dobu neurčitú, ale s tým že zamestnávateľ dá zamestnancovi podpísať dohodu o ukončení zo strany zamestnanca na pol roka dopredu. Viete, čo myslím? Viem, že zamestnanec by to určite podpísal, lebo inak mu dá zamestnávateľ výpoveď. Viem, že je to drsné, je to čistá špekulácia, ale ako inak sa má firma chrániť, keď melie z posledného a vie, že to ukončenie raz príde, len nevie kedy a chce to držať čo najdlhšie. Veď aj za firmou stojí človek, ktorý to bude musieť všetko platiť.
0 0
boza1 boza1

boza1 je offline (nepripojený) boza1

uctovnicka
Dobrý deň, poradí mi prosím niekto ohľadom ukončenie PP zamestnancov: PP uzatvorený 1.10.2010, dohodnutý na dobu určitú do 31.12.2011. Môžeme im dať výpoveď podľa par. 63, ods.1 písm.a dňa 31.8.2011. Výpovedná lehota bude 1 mesiac a budú mať nárok na 1 mesačné odstupné? Trošku ma mýli platnosť zákonníka práce od 1.9.2011 ohľadom trvania výpovednej lehoty. Poradí mi prosím niekto?
0 0
boza1 boza1

boza1 je offline (nepripojený) boza1

uctovnicka
Dobrý deň, poradí mi prosím niekto ohľadom ukončenie PP zamestnancov: PP uzatvorený 1.10.2010, dohodnutý na dobu určitú do 31.12.2011. Môžeme im dať výpoveď podľa par. 63, ods.1 písm.a dňa 31.8.2011. Výpovedná lehota bude 1 mesiac a budú mať nárok na 1 mesačné odstupné? Trošku ma mýli platnosť zákonníka práce od 1.9.2011 ohľadom trvania výpovednej lehoty. Poradí mi prosím niekto?
boza1 je teraz online Nahlás príspevok
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

boza1 Pozri príspevok
Dobrý deň, poradí mi prosím niekto ohľadom ukončenie PP zamestnancov: PP uzatvorený 1.10.2010, dohodnutý na dobu určitú do 31.12.2011. Môžeme im dať výpoveď podľa par. 63, ods.1 písm.a dňa 31.8.2011. Výpovedná lehota bude 1 mesiac a budú mať nárok na 1 mesačné odstupné? Trošku ma mýli platnosť zákonníka práce od 1.9.2011 ohľadom trvania výpovednej lehoty. Poradí mi prosím niekto?
boza1 je teraz online Nahlás príspevok
Ak bude výpoveď doručená do konca augusta, platí starý ZP - dvojmesačná VD + 2-mesačné odstupné.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

boza1 Pozri príspevok
Dobrý deň, poradí mi prosím niekto ohľadom ukončenie PP zamestnancov: PP uzatvorený 1.10.2010, dohodnutý na dobu určitú do 31.12.2011. Môžeme im dať výpoveď podľa par. 63, ods.1 písm.a dňa 31.8.2011. Výpovedná lehota bude 1 mesiac a budú mať nárok na 1 mesačné odstupné? Trošku ma mýli platnosť zákonníka práce od 1.9.2011 ohľadom trvania výpovednej lehoty. Poradí mi prosím niekto?
nezadávaj rovnaké otázky do viacerých tém.

http://www.porada.sk/1824719-post8.html
0 0
boza1 boza1

boza1 je offline (nepripojený) boza1

uctovnicka
Ďakuje pekne Veronika.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

boza1 Pozri príspevok
Dobrý deň, poradí mi prosím niekto ohľadom ukončenie PP zamestnancov: PP uzatvorený 1.10.2010, dohodnutý na dobu určitú do 31.12.2011. Môžeme im dať výpoveď podľa par. 63, ods.1 písm.a dňa 31.8.2011. Výpovedná lehota bude 1 mesiac a budú mať nárok na 1 mesačné odstupné? Trošku ma mýli platnosť zákonníka práce od 1.9.2011 ohľadom trvania výpovednej lehoty. Poradí mi prosím niekto?
Nie, nemôžeš. 31.8.2011 ešte nebude v platnosti novela zákona, preto všetky právne úkony, ktoré urobíš, s riadia podľa starého ZP. Teda ak by si dal výpoveď 31.8.2011, tak by mal výpovednú dobu 2 mesiace a dvojmesačné odstupné. Musíš dať výpoveď až od 1.9.2011.


"§252g:

(1) Ustanoveniami tohto zákona sa spravujú aj pracovnoprávne vzťahy, ktoré vznikli pred l. septembrom 2011. Právne úkony urobené pred l. septembrom 2011 a nároky, ktoré z nich vznikli, sa posudzujú podľa právnej úpravy účinnej do 31. augusta 2011."
0 0
mirkoooo mirkoooo

mirkoooo je offline (nepripojený) mirkoooo

Potrebujem veľmi súrne poradiť. Zamestnanec má pracovný pomer na dobu určitú do 31.12.2011. Dal dnes výpoveď a tým pádom mu má plynúť 2mesačná výpovedná lehota, od 1.12.2011.
Otázka? - Plynie výpovedná lehota až do 31.1.2012? Alebo skončí uplynutím pracovného pomeru na dobu určitú?
Môže si zamestnanec takto umelo predlžiť dobu určitu?
Prosím rýchlo pomôžte
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
mirkoooo Pozri príspevok
Potrebujem veľmi súrne poradiť. Zamestnanec má pracovný pomer na dobu určitú do 31.12.2011. Dal dnes výpoveď a tým pádom mu má plynúť 2mesačná výpovedná lehota, od 1.12.2011.
Otázka? - Plynie výpovedná lehota až do 31.1.2012? Alebo skončí uplynutím pracovného pomeru na dobu určitú?
Môže si zamestnanec takto umelo predlžiť dobu určitu?
Prosím rýchlo pomôžte
Končí mu pracovný pomer 31.12.2011 tak, ako to uvádza pracovná doba na dobu určitú. Výpoveď mu vráťte s tým, že v tomto prípade je neopodstatnená.
6 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať