Zavrieť

Porady

Dedenie resp. vydedenie

Ahojte,

chcel by som sa opytat na moznost vydednia.
Otec, ktory zomrel nezanechal zavet ani nic podobne. Pocas zivota daroval RD synovi s pravom dozitia pre neho ako aj manzelku. Na dedickom konani sa zvysni surodenci ako aj mama dohodli na prerozdeleni dedictva. Otec mal nemanzelske dieta, ktore o neho nejavilo vobec zaujem pocas celeho jeho zivota ani v poslednych tazkych chvilach. Na info o jeho pohrebe, vyhlasil, ze nema ist preco, ze to bol pre neho cudzi clovek.
Hned po pohrebe si zacal zistovat majetkove pomery a napadol dedicke konanie, źe nebol pritomny a ku tomu este napadol brata, ze ked uz dostal chalupu tak uz by nemal dedit nic. Mama je z toho chora a nevieme co s tym dalej. Existuje nejaka cesta vydedenia, alebo ma aj on narok na cast z dedictva? Moze brat dedit, ked za zivota otca dostal RD darom od neho?

Dakujem za rady
Usporiadat
peterpu peterpu

peterpu je offline (nepripojený) peterpu

Xanti Pozri príspevok
Vieš všetko je na tom ako sa dohodnete,
ak sa nedohodnete nastupuje súd. Priprav si argumenty aby si ho o tom presvedčil a bude to len pár desiatok tisíc sk.
Ak sa nepripravíš bude požadovať vylúčenie brata z dedičstva aj ked na to nemá právo.
Samozrejma, je snaha sa dohodnut, nikto nechce aby sa to tahalo po suchod niekolko rokov.
Ked nema na to pravo tak preco by mal pozadovat vylucenie brata z dedickeho konania? Kedze kazdy z deti dostal nieco pocas zivota (nevlastny syn nie) tak by mohla nastat situacia, ze by dedil vlastne sam?
Mozno si to vysvetlujem zle, ale majetok urceny na dedenie sa oceni, polovicu dostane manzelka, a zvysna polovica sa rozdeli medzi deti a aj manzelku. ak niekto dostal za zivota nieco, tak sa tato hodnota odcita z dedickeho podielu a rozdeli sa medzi ostatnych. Alebo nie?
Keby bola nemovitost za zivota vlatnika majetku predana napr. pozemok synovi za symbolicku cenu, tak by sa neznizoval podiel dedica?

Dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

peterpu Pozri príspevok
Samozrejma, je snaha sa dohodnut, nikto nechce aby sa to tahalo po suchod niekolko rokov.
Ked nema na to pravo tak preco by mal pozadovat vylucenie brata z dedickeho konania? Možno len skúša kam môže ísť. Nemá právo žiadať vylúčenie brata z dedičského konania. Ale môže žiadať aby sa ten majetok čo bol daný započítal do bratovho dedičstva. Tam musíš mať p ripravený argument ... fajn ale tú cenu za akú sa dalo pred rokmi kúpiť, ked bolo darované.
Kedze kazdy z deti dostal nieco pocas zivota (nevlastny syn nie) tak by mohla nastat situacia, ze by dedil vlastne sam? Nie, lebo všetky deti ste neopomenuteľnými dedičmi. Každý musí niečo zdediť ak sa nezriekne dedičstva.

Mozno si to vysvetlujem zle, Ano vysvetluješ si to zle. Majetok tvojho otca a tvojej mamy je 100%. Po smrti otca mame automaticky patrí 50% zo všetkého.
Zvyšných 50% sa delí medzi teba, brata, mamu a nevlastného súrodenca. Keby ste boli 4 tak tvojej mame ostane majetok v rozsahu 50+12,5% teda 62,5 %
tebe ostane z majetku ( dedením )... 12,5%
tvojmu bratovi by mal dostať z majetku ... 12,5%
a tvoj nevlastný súrodenec tiež .... 12,5%


Ešte mám na teba otázku ten dom čo dostal brat darom, ten dom bol výlučným vlastníctvom tvojho otca alebo patril aj tvojej mame??

ale majetok urceny na dedenie sa oceni, polovicu dostane manzelka, a zvysna polovica sa rozdeli medzi deti a aj manzelku. ak niekto dostal za zivota nieco, tak sa tato hodnota odcita z dedickeho podielu a rozdeli sa medzi ostatnych. Alebo nie?
Keby bola nemovitost za zivota vlatnika majetku predana napr. pozemok synovi za symbolicku cenu, tak by sa neznizoval podiel dedica? Nie neznižoval.

Dakujem
v texte.
0 0
peterpu peterpu

peterpu je offline (nepripojený) peterpu

Xanti Pozri príspevok
v texte.
RD darovany bratovi bol vo vlastnictve oboch rodicov - nadobudli ho obaja spolocne pocas manzelstva. Priznam sa, ze si uz nepamatam, ale nieco sa mi mari, ze iba otec.
Je v tom nejaky rozdiel, lebo v zmluve je dozivotne pravo oboch rodicov.

Dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

peterpu Pozri príspevok
RD darovany bratovi bol vo vlastnictve oboch rodicov - nadobudli ho obaja spolocne pocas manzelstva. Priznam sa, ze si uz nepamatam, ale nieco sa mi mari, ze iba otec.
Je v tom nejaky rozdiel, lebo v zmluve je dozivotne pravo oboch rodicov.

Dakujem
No rozdiel to je. Lebo ak bratovi darovali dom mama s otcom tak len polovička domu bola kvázi otcova teda len polovička hodnoty domu sa môže odrátať od dedičstva.
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

Xanti Pozri príspevok
No rozdiel to je. Lebo ak bratovi darovali dom mama s otcom tak len polovička domu bola kvázi otcova teda len polovička hodnoty domu sa môže odrátať od dedičstva.
no a ak daroval dom len otec, a nadobudol sa počas manželstva tak daroval vlastne niečo čo mu nepatrilo a platnosť zmluvy by sa mohla napadnúť...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ice dive Pozri príspevok
no a ak daroval dom len otec, a nadobudol sa počas manželstva tak daroval vlastne niečo čo mu nepatrilo a platnosť zmluvy by sa mohla napadnúť...
No áno ale tým pádom dom by musel ísť do dedičstva. Neverím, že by takú chybu urobili pred rokmi a navyše mama žije môže vyhlásiť, že to darovali spoločne ak bol aj jej vlastníctvom dom.
0 0
peterpu peterpu

peterpu je offline (nepripojený) peterpu

Xanti Pozri príspevok
No áno ale tým pádom dom by musel ísť do dedičstva. Neverím, že by takú chybu urobili pred rokmi a navyše mama žije môže vyhlásiť, že to darovali spoločne ak bol aj jej vlastníctvom dom.
Dom ani pozemok pod RD nefiguroval v dedickom konani.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

peterpu Pozri príspevok
Dom ani pozemok pod RD nefiguroval v dedickom konani.
No hádam už máš trošku jasnejšie v tých dedičských vzťahoch a podieloch. A trošku Ti porada ozrejmila ako to má byť.
Treba vyjednávať.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Otec má dvoch synov. Jednému z nich za života daroval byt s doživotným užívaním. Otec iný majetok nemá. Bude môcť druhý syn po smrti otca tento dar napadnúť, resp. bude si môcť robiť nároky na nejaké dedičstvo ?

Priateľkyn manžel sa úradne vzdal svojho syna. Mal nato vážne dôvody.
V rodnom liste chlapca teraz figuruje meno otca - osvojiteľa. On je však aj naďalej v styku so synom. Musí biologicky otec spraviť záveť na syna alebo bude jeho syn dediť po ňom zo zákona, aj keď sa ho úradne vzdal.

Manžel má dcéru z predchádzajúceho manželstva. Dcéra je problémová a nemá záujem o štúdium, skrátka to fláka. My zatiaľ deti nemáme. Ja osobne by som bola nerada, aby jeho dcéra dedila niečo po mne. Je možné to nejako ošetriť, ale tak aby som neukrátila manžela ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

AdrianaA Pozri príspevok
Otec má dvoch synov. Jednému z nich za života daroval byt s doživotným užívaním. Otec iný majetok nemá. Bude môcť druhý syn po smrti otca tento dar napadnúť, resp. bude si môcť robiť nároky na nejaké dedičstvo ? Nie, lebo otec zomrie nemajetný. Takže dedičské konanie notár pre nemajetnosť zastaví.

Priateľkyn manžel sa úradne vzdal svojho syna. Mal nato vážne dôvody.
V rodnom liste chlapca teraz figuruje meno otca - osvojiteľa. On je však aj naďalej v styku so synom. Musí biologicky otec spraviť záveť na syna alebo bude jeho syn dediť po ňom zo zákona, aj keď sa ho úradne vzdal. Mám pocit, že dieťa už v takom prípade nemôže dediť po svojom biologickom otcovi. Kedže sa ho ten vzdal, a osvojiteľ získal práva biologického rodiča.

Toto je zaujímavé. Som zvedavá čo na to právnici.


Manžel má dcéru z predchádzajúceho manželstva. Dcéra je problémová a nemá záujem o štúdium, skrátka to fláka. My zatiaľ deti nemáme. Ja osobne by som bola nerada, aby jeho dcéra dedila niečo po mne. Je možné to nejako ošetriť, ale tak aby som neukrátila manžela ? Jeho dcéra po tebe dediť nebude, bude detiť jedine po svojom otcovi. Ak by ste žiadneho potomka nemali a zomrie prv tvoj mng. tak dcéra zdedí po ňom časť majetku ( toho spoločného čo budete mať v BSM ) a ty zdedíš tiež časť majetku. Ak by si ale zomrela prv ty, tak ona neni tvojou dedičkou. Zdedil by tvoj mng. poprípade tvoji rodičia. A až po mng. smrti by dedila jeho dcéra aj tvoj majetok. Ak by sa nepostaral o iných dedičov.
v texte.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Takže po manželovi by zdedila aj môj majetok. Dá sa to nejako ošetriť, aby manžel napr. mohol užívať tento majetok, ale po jeho smrti moju časť ona nemôže zdediť. Napr. by potom pripadla mojej sestre, resp. jej deťom?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

AdrianaA Pozri príspevok
Takže po manželovi by zdedila aj môj majetok. Dá sa to nejako ošetriť, aby manžel napr. mohol užívať tento majetok, ale po jeho smrti moju časť ona nemôže zdediť. Napr. by potom pripadla mojej sestre, resp. jej deťom?
Ano dá sa to ošetriť. Lebo manžel nie je neopomenuteľným dedičom. Takže mohla by si spísať závet.
Ale to by ste museli mať zrejme rozdelené BSM. Týmto som si nie istá. Lebo ako odkážeš sestre polku domu, ked je v BSM a teda je nerozdielna. Takže asi zúžiť BSM, a potom spraviť závet v ktorom by si manžela vynechala.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Je to zamotané. Ja manžela nechcem vynechať, len jeho dcéru. To ale asi nebude také jednoduché, že
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

AdrianaA Pozri príspevok
Je to zamotané. Ja manžela nechcem vynechať, len jeho dcéru. To ale asi nebude také jednoduché, že
Určite nie,
je to riadne zamotané. A najlepšiu odpoved Ti dá právnik. Poprípade ak by ste mali spoločné dieťa tak po tvojom úmrtí sa vie mng. vzdať svojho dedičského podielu v prospech Vášho spoločného dieťaťa. Tak sa "tvoja" časť majetku nedostane do rúk mng. dcéry.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Vďaka.
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
AdrianaA Pozri príspevok
Otec má dvoch synov. Jednému z nich za života daroval byt s doživotným užívaním. Otec iný majetok nemá. Bude môcť druhý syn po smrti otca tento dar napadnúť, resp. bude si môcť robiť nároky na nejaké dedičstvo ?

Priateľkyn manžel sa úradne vzdal svojho syna. Mal nato vážne dôvody.
V rodnom liste chlapca teraz figuruje meno otca - osvojiteľa. On je však aj naďalej v styku so synom. Musí biologicky otec spraviť záveť na syna alebo bude jeho syn dediť po ňom zo zákona, aj keď sa ho úradne vzdal.

Manžel má dcéru z predchádzajúceho manželstva. Dcéra je problémová a nemá záujem o štúdium, skrátka to fláka. My zatiaľ deti nemáme. Ja osobne by som bola nerada, aby jeho dcéra dedila niečo po mne. Je možné to nejako ošetriť, ale tak aby som neukrátila manžela ?
Ak otec za svojho života daroval svoj majetok jednému zo synov, dediť sa nebude, nie je čo. Dar obdarovaný vrátiť nemusí, ani nemusí z neho nikoho vyplácať. Tu druhému synovi nijaký nárok nevznikne.

Ak sa rodič vzdal svojho syna a dieťa bolo adoptované, podľa zákona je jeho otcom adoptívny rodič a žiadne právne vzťahy medzi biologickým otcom neexistujú. podľa zákona je jeho otcom adoptívny rodič. Preto ani nebude dediť po svojom biologickom otcovi.

Ak má tvoj manžel dcéru, tá bude jeho dedičkou. Ak zomrieš ty prv ako tvoj manžel, bude dediť po tebe aj tvoj manžel a po ňom jeho dcéra.
Napíš závet a urči v ňom, kto bude po tebe dediť. Akv závete určíš ako svojich dedičov sestru a jej deti s tým, že zdedia celý tvoj majetok, nebude po tebe dediť tvoj manžel a po ňom jeho dcéra.
BSM nemusíš rušiť ani zužovať, ono zaniká okrem iného aj smrťou. Vysporiada sa dedičským konaním.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

sarasara Pozri príspevok
Ak otec za svojho života daroval svoj majetok jednému zo synov, dediť sa nebude, nie je čo. Dar obdarovaný vrátiť nemusí, ani nemusí z neho nikoho vyplácať. Tu druhému synovi nijaký nárok nevznikne.

Ak sa rodič vzdal svojho syna a dieťa bolo adoptované, podľa zákona je jeho otcom adoptívny rodič a žiadne právne vzťahy medzi biologickým otcom neexistujú. podľa zákona je jeho otcom adoptívny rodič. Preto ani nebude dediť po svojom biologickom otcovi.

Ak má tvoj manžel dcéru, tá bude jeho dedičkou. Ak zomrieš ty prv ako tvoj manžel, bude dediť po tebe aj tvoj manžel a po ňom jeho dcéra.
Napíš závet a urči v ňom, kto bude po tebe dediť. Akv závete určíš ako svojich dedičov sestru a jej deti s tým, že zdedia celý tvoj majetok, nebude po tebe dediť tvoj manžel a po ňom jeho dcéra.
BSM nemusíš rušiť ani zužovať, ono zaniká okrem iného aj smrťou. Vysporiada sa dedičským konaním.
To by som ale vydedila manžela a to práve nechcem. Nie je nejaký spôsom ako to urobiť ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

betakaren Pozri príspevok
Pokým nemá na papieri, že je "právne dieťa" nemá nikde čo požadovať.
Milá(ý) betakaren písali tu traja ludia so svojimi problémami.
Takže dotyčná prvá osoba má na papieri svojho nevlastného súrodenca len ho opomenuli.
Druhá osoba nemá na papieri .. ale jej sa ten príspevok netýkal.
A tretia osoba riešila svoj a mng. vzťah.

Takže asi čítam nielen citujem. Krásny večer prajem.
0 0
peterpu peterpu

peterpu je offline (nepripojený) peterpu

Xanti Pozri príspevok
No hádam už máš trošku jasnejšie v tých dedičských vzťahoch a podieloch. A trošku Ti porada ozrejmila ako to má byť.
Treba vyjednávať.

Ano a dakujem za vsetky cenne rady. clovek, pokial "nechodi" v tychto veciach, tak je uplne strateny.

Este mam, jednu otazku. Je pravda, ze pri dedeny polovicu dostava manzelka a zvysnu cast deti s mamou? Pytam sa preto, lebo som pocul, ze sa majetok deli rovnym dielom pre vsetkych ucastnikov konania vratane partnera.
0 0
peterpu peterpu

peterpu je offline (nepripojený) peterpu

betakaren Pozri príspevok
Nevlastný syn nedostal-nespravodlivosť.
Zatiaľ ho nemusíš vylučovať - nie je dedičom. Až ak dôkazmi a rozhodnutím súdu sa stane právne synom-dedičom.
A než toto všetko absolvovať,čo tak urobiť s ním dohodu,že jeden zdedí viaca jemu to potom "daruje" - aby sa trochu zmiernila nespravodlivosť.


Dieťa je dieťa aj keď s nezáujmom.

Brat môže dediť / ostatní môžu žiadať,aby sa mu dar (a vám pozemky) započítali do podielu.



Toto dieťa sa stane "právnym dieťaťom " - iba ako hore.
Manželské dieťa NIE JE oprávnenejšie dediť,ako nemanželské.
Kým nie je nemanželské aj " právne dieťa" nemá na dedičskom konaní čo robiť (nepatrí do žiadnej skupiny dedičov) - dohodnite sa pred tým vonku.



BSM sa delí na polovicu. Polovicu dedia matka,minimálne 2 vlastné deti a nevlastný syn - spolu 4.Kedže vlastné deti už dostali nehnuteľnosti a nevlastný syn ešte nie je "právne dieťa" - je taký problém prenechať mu 1/8 "zo zvyšku" majetku ?????

Preco nie je zatial dedicom? Patri medzi neopomenutelnych dedicov, alebo nie?
Naposledy upravil peterpu : 18.02.10 at 18:27
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať