Zavrieť

Porady

Opatrovateľka

Ospravedlňujem sa ak som zadala zle tému, ale nemám sa na koho obrátiť, minulý rok som pracovala ako opatrovateľka v Rakúsku, neviem si rady s daňovým priznaním, bola som aj na DU sa informovať, ale neochotne ma odbili. Tak prosím o radu Vás. Aj som to skúsila počítať, len neviem či správne.

Príjem 9000,- EUR
Výdavky 40% 3600,- EUR
Poistné 1720,28 EUR

Základ 3679,72 EUR
Nezdnan.časť 4025,70 EUR
Daň 0

Je to tak správne?
Ak nie,prosím usmerníte ma? Prišla som len na týždeň, zajtra odchádzam a nemám sa na koho obrátiť.
Ďakujem Vám za pomoc
Usporiadat
Danuulienka Danuulienka

Danuulienka je offline (nepripojený) Danuulienka

Mysimis ešte mám na Teba jednu otázku. Teraz som pozerala na internete na rakúske DP a pozerala som prílohu E1a pokiaľ by si mi ešte vedela poradiť teda ten paušál 12 a 13% spolu tú sumu teda vpíšem do riadku 9230? alebo je tam určený nejaký iný riadok, len nič také som tam nenašla. Tak som ostala trochu v pomykove, či teda mám ti dve sumy zrátať a vpísať to do tohto riadku spolu. ďakujem Tiež stále rozmýšľam ešte nad tým, či je to správne pokiaľ nám rodina prepláca plne odvody - do príjmu ich zarátam, len či je správne dať ich v plnej sume aj do výdavkov.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Zdravím Vás, čítam Vaše príspevky ohľadom opatrovateliek v Rakúsku. Keďže mám v tom trošku chaos, poprosila by som o radu. DP sa musí podať aj v Rakúsku, aj na Slovensku?ČO v prípade, ak opatrovateľka robila v RAkúsku cca. 4 mesiace (február - máj), už sa neplánuje tam vrátiť zo zdravotných dôvodov. Je aj v tomto prípade povinná tam podať DP? (Kvôli tomu musí ísť do Rakúska?) Ďakujem.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

DP na Slovensku podať musí- nakolko priznáva a zdanuje celosvetové príjmy - z AT živnosti aj tak nebude platiť dan - nakolko dá príjem vynatím

v AT je povinnosť podať DP ak čistý príjem je viac ako 11000 EUR a pokial obdržíš výzvu z AT DU - čistý príjem do 11 000 je oslobodený
1 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

jeso Pozri príspevok
DP na Slovensku podať musí- nakolko priznáva a zdanuje celosvetové príjmy - z AT živnosti aj tak nebude platiť dan - nakolko dá príjem vynatím

v AT je povinnosť podať DP ak čistý príjem je viac ako 11000 EUR a pokial obdržíš výzvu z AT DU - čistý príjem do 11 000 je oslobodený
Ďakujem veľmi pekne. Ale v príspevku 10 a 12 je uvedené, že je výhodnejšie podať DP aj v Rakúsku hoci čistý príjem je do 11 000 EUR, pretože v AT sa z DP dopočítava platenie sociálneho poistenia a po 3 rokoch ju môžu vyzvať na predloženie celkových príjmov za 3 roky z ktorých jej dopočítajú doplatky. Môžu to urobiť aj v prípade, ak dotyčná opatrovateľka už nemá v pláne pracovať v Rakúsku? Vďaka.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
mondes Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne. Ale v príspevku 10 a 12 je uvedené, že je výhodnejšie podať DP aj v Rakúsku hoci čistý príjem je do 11 000 EUR, pretože v AT sa z DP dopočítava platenie sociálneho poistenia a po 3 rokoch ju môžu vyzvať na predloženie celkových príjmov za 3 roky z ktorých jej dopočítajú doplatky. Môžu to urobiť aj v prípade, ak dotyčná opatrovateľka už nemá v pláne pracovať v Rakúsku? Vďaka.
Ak nepredloží DP v AT, môže sa stať, že bude vyzvaná, aby si podala DP.
0 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

mysimis Pozri príspevok
Zarobila určite viac, nestačí počítať príjem za opatrovanie, ale musíš pripočítať aj príjem za cestovné a za každý odpracovaný deň aj príjem za stravné.
Môžte mi prosím ozrejmiť pojem "príjem za stravné"? Veď dostávame len za prácu a na cestu.
Aký máte názor na nasledovné:
Počula som, že keď nepodáte dańové v AT, ale iba príjem, ktorý Vám na požiadanie vystaví SVA a tento podáte na Slovensku, tak dostanete akýsi bonus.
Čo je na tom pravdy?
Mnohé opatrovateľky sú toho názoru, že do 11.000 netreba dávať daň.priznanie. Čítam tu však, že radšej podať?
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

prosím a aké tlačivo DP v AT mám vlastne podať - živnostníčka opatrovateľka. Na internete som ich našla niekoľko a už mám z toho chaos.
A do príjmu zadávam aj rodinné prídavky vyplatené v AT? alebo ich zadávam do iného riadku - ak áno do ktorého prosím. A keď mám príjmy 9500 mám si teda z príjmu odrátať 12% a potom 13% a ešte aj náklady na poistné a túto výslednú sumu dám ako príjem, alebo ako príjem uvádzamm tých 9500 a potom tie paušály dávam do iného riadku ako výdavky?

Ďakujem vopred za rady

aaaa Danuulienka Ty píšeš, že si vyplňovala tlačivo na internete prosím hodíš mi link - je to také niečo ako na slovenskom drsr, že ti to tam už hádže tie riadky, ktoré majú byť vyplnené?
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

alencek Pozri príspevok
Môžte mi prosím ozrejmiť pojem "príjem za stravné"? Veď dostávame len za prácu a na cestu.
Aký máte názor na nasledovné:
Počula som, že keď nepodáte dańové v AT, ale iba príjem, ktorý Vám na požiadanie vystaví SVA a tento podáte na Slovensku, tak dostanete akýsi bonus.
Čo je na tom pravdy?
Mnohé opatrovateľky sú toho názoru, že do 11.000 netreba dávať daň.priznanie. Čítam tu však, že radšej podať?
príjem za stravné je - bezplatná strava / Essen / , ktorú si musíš dopočítať do príjmu 6,54/den
DP v AT nemusíš podať ak tvoj čistý príjem je do 11000 - čisté príjmy sú do tejto hranice oslobodené -ale ako píše mysimis môže ta DU v AT vyzvať na podanie DP
prečítaj si príspevky 10 a 12 - je tam uvedené, že je výhodnejšie podať DP aj v Rakúsku hoci čistý príjem je do 11 000 EUR, pretože v AT sa z DP dopočítava platenie sociálneho poistenia / SWA /a po 3 rokoch ťa DU v AT môže vyzvať na predloženie celkových príjmov za 3 roky z ktorých sa dopočítajú doplatky...

DP na slovensku podať musíš -zdanuješ celosvetové príjmy - dan platiť nebudeš a máš nárok na DB tu na Slovensku 240,12/ dieťa
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

Danuulienka Pozri príspevok
Mysimis ešte mám na Teba jednu otázku. Teraz som pozerala na internete na rakúske DP a pozerala som prílohu E1a pokiaľ by si mi ešte vedela poradiť teda ten paušál 12 a 13% spolu tú sumu teda vpíšem do riadku 9230? alebo je tam určený nejaký iný riadok, len nič také som tam nenašla. Tak som ostala trochu v pomykove, či teda mám ti dve sumy zrátať a vpísať to do tohto riadku spolu. ďakujem Tiež stále rozmýšľam ešte nad tým, či je to správne pokiaľ nám rodina prepláca plne odvody - do príjmu ich zarátam, len či je správne dať ich v plnej sume aj do výdavkov.
červenou vynačené by ma tiež zaujímalo...

a tie odvody - máš ich v príjmoch a tiež vo výdavkoch -výsledok =0
tiež to tak robím, hoci sestre rodina plné odvody neprepláca
0 0
Stanka Slavkovska Stanka Slavkovska
Ahojte :-)
Potrebovala by som formulár na rakúske daňové priznanie pre rok 2009.
Ďakujem
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Stanka Slavkovska Pozri príspevok
Ahojte :-)
Potrebovala by som formulár na rakúske daňové priznanie pre rok 2009.
Ďakujem
kuk sem: https://www.bmf.gv.at/Service/Anwend.../show_mast.asp
2 0
ketring ketring

ketring je offline (nepripojený) ketring

Dobrý deň,

prosím Vás o radu, pani ktorá pracuje v rakusku ako opatrovatelka na zivnost, ma trosicku zmiatla. V agenture im poradili, ze k tym 11000 EURam do ktorych v rakusku nemusia podavat danove priznanie sa dostanu tak, ze od prijmu za opatrovanie odrataju vsetky naklady a ak im vinde mensia suma ako 11000 tak nepodavaju danove priznanie...oni mali za opatrovanie+ cestovne, ktore maju na potvrdeni od klienta spolu za r. 13590 EUR k tomu som priratala stravne za odpracovane dni 183 x 6,54, čiže dokopy mali prijem 14786,82 EUR. Sú teda povinné podať daňové v rakúsku?

Prosím o radu
Ďakujem
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
ketring Pozri príspevok
Dobrý deň,

prosím Vás o radu, pani ktorá pracuje v rakusku ako opatrovatelka na zivnost, ma trosicku zmiatla. V agenture im poradili, ze k tym 11000 EURam do ktorych v rakusku nemusia podavat danove priznanie sa dostanu tak, ze od prijmu za opatrovanie odrataju vsetky naklady a ak im vinde mensia suma ako 11000 tak nepodavaju danove priznanie...oni mali za opatrovanie+ cestovne, ktore maju na potvrdeni od klienta spolu za r. 13590 EUR k tomu som priratala stravne za odpracovane dni 183 x 6,54, čiže dokopy mali prijem 14786,82 EUR. Sú teda povinné podať daňové v rakúsku?

Prosím o radu
Ďakujem
Už som sa k tejto téme tu vyjadrovala, ale zopakujem. Podľa toho čo píšeš o svojich príjmoch - od týchto si môžeš odrátať 12% paušál a platbu odvodov, následne od r. 2010 si môžeš odpočítať ďalších 13%. Z uvedeného vyplýva, že Tvoj základ dane je nižší ako 11000,- €, čiže daň Ti vyrubená nebude, ale to neznamená, že nie je potrebné podať DP.
3 0
ketring ketring

ketring je offline (nepripojený) ketring

ďakujem mysimis, viem že som tu už čítala niekde v tejto téme ale potrebovala som sa v tom utvrdiť.
A ešte sa potrebujem utvrdiť v tomto, že do slovenského daňového priznania som to dobre vyrátala?: 13590(honorar+cesta) + 1196,82 (183 dní x 6,54)= 14786,82 EUR príjem so živnosti - 5914,73 (40% paušál)=8872,09 EUR základ dane, daňové zvládam vypísať:-) len mám chaos s opatrovateliek a ešte dopísať do daňového, že sa jedná o príjem podľa §6 s rakúskej živnosti. Je to správne ano? ďakujem za ochotu a trpezlivosť:-)
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
ketring Pozri príspevok
ďakujem mysimis, viem že som tu už čítala niekde v tejto téme ale potrebovala som sa v tom utvrdiť.
A ešte sa potrebujem utvrdiť v tomto, že do slovenského daňového priznania som to dobre vyrátala?: 13590(honorar+cesta) + 1196,82 (183 dní x 6,54)= 14786,82 EUR príjem so živnosti - 5914,73 (40% paušál)=8872,09 EUR základ dane, daňové zvládam vypísať:-) len mám chaos s opatrovateliek a ešte dopísať do daňového, že sa jedná o príjem podľa §6 s rakúskej živnosti. Je to správne ano? ďakujem za ochotu a trpezlivosť:-)
Áno, je to správne a nezabudni, že sa jedná o príjem vyňatý zo zdanenia.
0 0
ketring ketring

ketring je offline (nepripojený) ketring

áno na to som nezabudla:-)) ďakujem velmi pekne
0 0
Hanuli Hanuli

Hanuli je offline (nepripojený) Hanuli

Dobrý deň, prosím o informáciu k odpočítaniu dodatočných 13% paušálnych výdavkov - je nejaká podmienka, kedy môže opatrovateľka uplatniť aj 13% paušálne výdavky? Ďakujem za odpoveď.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Hanuli Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o informáciu k odpočítaniu dodatočných 13% paušálnych výdavkov - je nejaká podmienka, kedy môže opatrovateľka uplatniť aj 13% paušálne výdavky? Ďakujem za odpoveď.
Nie, nie je tu podmienka na dopočítanie - každá opatrovateľka má nárok na 13%.
1 0
Danuulienka Danuulienka

Danuulienka je offline (nepripojený) Danuulienka

mysimis, ja som už raz písala a pýtala som sa akým spôsobom je možné ten paušál 13% odrátať? nie je mi to stále jasné pokiaľ mám napr. 11000 v hrubom - 12% - odvody a - 13%? ďakujem
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Danuulienka Pozri príspevok
mysimis, ja som už raz písala a pýtala som sa akým spôsobom je možné ten paušál 13% odrátať? nie je mi to stále jasné pokiaľ mám napr. 11000 v hrubom - 12% - odvody a - 13%? ďakujem
áno, presne takýto je výpočet......
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať