Zavrieť

Porady

Rozúčtovanie nákladov na teplo

Dobrý večer,
prevzal som funkciu predsedu SVB a tým aj funkciu správcu v 10 mesiaci minulého roku. Začínam pripravovať podklady pre koncoročné rozúčtovanie nákladov za rok 2009. Poprosím niekoho skúsenejšieho o radu - akým pomerom zahrnúť do ročného rozúčtovania nákladov na spotrebu tepla v bytoch náklady na TÚV?Ďakujem.
dar123
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Áno, jasno. Ale jasné to bude až toho 31.5.2011, možno o niečo skôr na tom ročnom vyúčtovaní.
0 0
uno81 uno81

uno81 je offline (nepripojený) uno81

sito Pozri príspevok
Áno, jasno. Ale jasné to bude až toho 31.5.2011, možno o niečo skôr na tom ročnom vyúčtovaní.
Mňa každý rok vyúčtovanie vzpružítak neprovokuj
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ahoj Sito, jasne že 2009 pôjde podla starého, ja som mal už na mysli hlasovanie o rozpočítaní za 2010 -musíme si to ujasniť už teraz a nie až pred vyúčtovaním v 05/2011.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Jaroslav, súhlasím. Ba dovolím si tvrdiť, že už je neskoro. Ta zmena vyhlášky bola podstatná v prvom odseku a v odseku 10. Tato vyhláška umožňuje sa vlastníkom dohodnúť akokoľvek.

Ale zober si, že sa dohodnú teraz v marci, apríli. Ak sa niektorý vlastník rozhodne nesúhlasiť a je prehlasovaný, požiada súd, aby rozhodol. Nesúhlasí preto, že si dokázal vypočítať, ako môže plytvať s teplom, však to niekto zaplatí. Keby bolo rozhodnuté už pred začiatkom roku 2010 , tak by sa správal k nastaveniu hlavíc inak. A verím, že sudca mu dá za pravdu. Ako potom rozdelia náklady, len predtým dohodnutým spôsobom.

Zvada bude medzi vlastníkmi, ale zodpovedný je niekto iný. Ten kto mal vlastníkov o zmene vyhlášky informovať pred jej uplatnením teda do 1.1.2010.

Alebo nie?
0 0
uno81 uno81

uno81 je offline (nepripojený) uno81

Inak chlapci..som z toho jeleň..:-) tie hlavice sú už od základov nejak nastavené,nie?..teda že na "3" je určitý počet stupňov atd.--ako to má byť správne nastavené a hlavne ako sa dá presne to nastavenie zistiť??merať doma teplotu asi nie je to pravé orechové:-))mám sa spýtať firmy,čo nám to montovala,ako to je nastavené,či správcu??Lebo iní môžu mať napr. na tej "3" možno iné stupne ako my...
0 0
Sagemka Sagemka

Sagemka je offline (nepripojený) Sagemka

Dobrý deň poraďáci, pravda je taká, že aj podľa právnikov je zákon viac ako vyhláška, a čo sa týka vyúčtovania tepla za rok 2010 ja si myslím, že ak má vyhláška účinnosť od 15. septembra 2009, tak od toho dňa si mohli vlastníci odsúhlasiť, resp. neodsúhlasiť výšky pomerov na teplo za rok 2010. A táto možnosť je aj v tomto roku. Odsúhlasenie závisí od toho, kedy chodia firmy robiť odpočet. Väčšinou to robia až v decembri, takže si myslím, že keď odsúhlasime zmenu, stačí to firme nahlásiť do konca novembra, aby si vedeli prerobiť program na naše podmienky. Poprípade sa dá aj poinformovať u danej firmy, ktorá robí odpočet. Prajem Vám príjemný deň.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Sitečko, my sme sa na jeseň dohodli, že keď budeme mať vyúčtovanie tepla za r. 2009, tak urobím podľa toho ako kto kúril rôzne varianty. Podľa novej vyhlášky60/40, potom trebárs 50/50, 40/60 atď a každý variant bez použitia koef. nev. polohy a aj s ním, pre každý byt - ať si vyberú.Takže nik nemôže protestovať.
Oficiálne to ešte nemáme, ale skúsil som to tak od oka a preto som napísal, že vyhláška 60/40 asi prehlasovaná nebude, iba ak používanie koeficientov, že nebude ako tomu bolo doteraz.
0 0
uno81 uno81

uno81 je offline (nepripojený) uno81

svojar Pozri príspevok
Sitečko, my sme sa na jeseň dohodli, že keď budeme mať vyúčtovanie tepla za r. 2009, tak urobím podľa toho ako kto kúril rôzne varianty. Podľa novej vyhlášky60/40, potom trebárs 50/50, 40/60 atď a každý variant bez použitia koef. nev. polohy a aj s ním, pre každý byt - ať si vyberú.Takže nik nemôže protestovať.
Oficiálne to ešte nemáme, ale skúsil som to tak od oka a preto som napísal, že vyhláška 60/40 asi prehlasovaná nebude, iba ak používanie koeficientov, že nebude ako tomu bolo doteraz.
Tak teraz si ma už úplne zaklincovalAkože si majú vybrať?ja to teraz chápem tak,že každý si môže vybrať iný pomer v baráku
To som asi zle pochopila,nie?
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

svojar Pozri príspevok
Sitečko, my sme sa na jeseň dohodli, že keď budeme mať vyúčtovanie tepla za r. 2009, tak urobím podľa toho ako kto kúril rôzne varianty. Podľa novej vyhlášky60/40, potom trebárs 50/50, 40/60 atď a každý variant bez použitia koef. nev. polohy a aj s ním, pre každý byt - ať si vyberú.Takže nik nemôže protestovať.
Oficiálne to ešte nemáme, ale skúsil som to tak od oka a preto som napísal, že vyhláška 60/40 asi prehlasovaná nebude, iba ak používanie koeficientov, že nebude ako tomu bolo doteraz.
Toto je dobrý spôsob, ale riešila by som tak rozhodnutie spôsobu vyúčtovania na nasledujúci rok - ľudia by sa rozhodli s porovnania so skutočných čísel ako si majú regulovať teplotu v nasledujúcom roku.
Ak si predstavím, že by sa to u nás dialo na daný rok (2009) tak sa ľudia asi nedohodnú, lebo viac hláv viac názorov a hlavne ak je na výber veľa možností a už je po funuse, každý bude chcieť pre seba to najlepšie. Ale možno vo vašom dome sú ľudia, ktorí sa názorovo viac zhodujú.
My máme pomeráky rok a pól. 1. polrok bol taký skúšobný, r. 2009 je odrazový mostík, podľa ktorého sa chystám tiež prepočítať jednotlivé byty a pomery a hlavne ma zaujímajú aké veľké sú rozdieli medzi bytmi. Potom s čísel sa uvidí a bude to smerodajné pre r. 2010 a ľudia sa na budúcu zimu budú podľa toho vedieť aj zariadiť.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

uno81 Pozri príspevok
Inak chlapci..som z toho jeleň..:-) tie hlavice sú už od základov nejak nastavené,nie?..teda že na "3" je určitý počet stupňov atd.--ako to má byť správne nastavené a hlavne ako sa dá presne to nastavenie zistiť??merať doma teplotu asi nie je to pravé orechové:-))mám sa spýtať firmy,čo nám to montovala,ako to je nastavené,či správcu??Lebo iní môžu mať napr. na tej "3" možno iné stupne ako my...
Pokúsim sa Ti to celé vysvetliť.

Na päte domu, tak sa hovorí miestu v dome kde je fakturačný merač tepla. Ten merač je majetkom dodávateľa tepla, on zaň zodpovedá. Na vstupe tepla do domu je ventil na ktorom je možné nastaviť, poviem 10 polôh. Nastavenie závisí od vykurovanej plochy bytov v dome a výkonu radiátorov, poviem podľa toho je ventil nastavený na osmičke. To znamená, že na osmičke je dodané do domu dostatočné množstvo tepla na vykúrenie všetkých miestnosti v dome, bytoch minimálne na 20 °C, maximálne na 23 °C.

Rozvod tepla v dome je vlastne také riečište. Aby vykurovacia voda netiekla cestou najmenšieho odporu, vyregulujú sa stúpačky. Na prívode je ventil, ktorý sa dá otvoriť naplno. Na stúpačke kadiaľ sa vracia vykurovacia voda dodávateľovi je ventil, tiež s číslami. Jeho nastavenie je podľa výkonu všetkých radiátorov na stúpačke, Zavrieť sa dá úplne, otvoriť len po nastavené číslo.

K čomu je to dobré? Zabezpečuje to dostatočný tlak vo vykurovacom systéme domu a zabezpečuje, aby sa voda, ktorú vlastníci nechcú mať pretečenú cez radiátory, pretiekla pred fakturačným meračom späť k dodávateľovi tepla. Teda, tá voda nezvyšuje priamo náklady domu.

Ostáva posledná časť vyregulovania, vysoko odporové ventily a termostatické hlavice. Funkcia hlavice sa dá odstaviť na nulu, tým je uzavretý na pevno prívod vody do radiátora. Používa sa v prípade vetrania, alebo poruchy, ak je na radiátory aj ventil aj na spodku, inak je pri poruche zbytočný. treba odstaviť prívod aj vracanie vody dodávateľovi.

Podstata toho ventilu a hlavice spočíva v niečom inom. V každom byte, miestnosti sú aj iné zdroje tepla, človek má teplotu vyššiu ako 23 °C, vyžaruje tiež teplo do miestnosti, svetlo, televízor, sporák, slnko atď. Je sa treba naučiť využívať aj túto energiu. K tomu sa dopracuješ, tým spôsobom, že si kúpiš teplomer, izbový. Zavesíš ho do miestnosti v ktorej si chceš optimálne nastaviť hlavicu. Najlepšie na víkend, keď vonku mrzne a v noci odstaviť v miestnosti radiátor. Ráno si najprv pozrieť teplomer, zapísať si teplotu a pomaličky otáčať hlavicu až do doby, keď budeš počuť, že do radiátora tečie voda a zacítiš, začína sa zohrievať. Budeš sledovať kedy hlavica odstaví prítok vody. Zaznamenáš si teplotu v miestnosti a nastavenie hlavice. A zasa pomaly otáčaš hlavicu, pokiaľ zasa neotvorí prívod vody. To opakuješ do tej doby, pokiaľ nemáš na teplomery teplotu 20 - 22 °C. No a tam je optimálne nastavená hlavica, ktorá pri dosiahnutí teploty odstaví prietok vody radiátorom a zamedzí odberu tepla cez radiátor. Treba si hlavicu nastaviť v každej miestnosti zvlášť. V troch miestnostiach mi reguluje pri dvojke a v jednej už pri jednotke.

Ak sa toto naučíš, ušetríš si kopec peňazí, ak Ti ich neukradnú?

Zmysel to má až vtedy, ak je v dome pomerové meranie. Ale všetko dobré je na niečo zlé. Ak niekomu vychádza nižšia úhrada, a niekomu hodne vyššia nad priemer, hľadá sa možnosť ako to spraviť tak, aby ten čo má zaplatiť moc platil menej. No nie tým, aby znížil svoju potrebu tepla, ale aby ju niekto za neho uhradil. Najjednoduchšie je to spraviť tak, že časť nákladov sa rozdelí podľa starého spôsobu, m2.

No je možné, zákon to umožňuje rozdeliť teplo aj iným spôsobom objektívnejším pre konkrétny dom.

Ale o tom si tu môžeš tiež všeličo prečítať. Pouvažovať a spraviť si svoj názor.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

svojar Pozri príspevok
Sitečko, my sme sa na jeseň dohodli, že keď budeme mať vyúčtovanie tepla za r. 2009, tak urobím podľa toho ako kto kúril rôzne varianty. Podľa novej vyhlášky60/40, potom trebárs 50/50, 40/60 atď a každý variant bez použitia koef. nev. polohy a aj s ním, pre každý byt - ať si vyberú.Takže nik nemôže protestovať.
Oficiálne to ešte nemáme, ale skúsil som to tak od oka a preto som napísal, že vyhláška 60/40 asi prehlasovaná nebude, iba ak používanie koeficientov, že nebude ako tomu bolo doteraz.
Jaroslav, beriem. Tak nejak by to malo byť. No protestovať môže vždy niekto, je to jeho právo. Ostatní mu jeho právo nemôžu upierať.

Ona tá pohodlnosť dodávateľov pomerového merania je už hlboko zakorenená v hlavách vlastníkov, to je výhoda pre dodávateľov. A vlastníci sa radi tej ich výhode priklonia. Podporujú pasivitu dodávateľov a aj svoju. Načo si robiť starosti??? Budme rádi, že sme v teple.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Neviem aké máte skúsenosti vy, ale ja veľmi zlé. Hydraulické vyregulovanie už máme štyri roky a jeho úsporou nám už boli nahradené finančné prostriedky vynaložené na toto vyregulovanie. Z našich 64 bytov je polovica orientovaná len na júh a polovica len na sever. Na zhromaždení v máji m.r. sa ozývali hlasy majiteľov južných bytov, že nepotrebujú vôbec vykurovať. Na toto sa ozvali tí zo severnej strany, že nie len, že majú zimu z nevýhodnej polohy bytu ale ešte musia vykurovať aj susedov južných, ktorí na kúrení šetria. Odsúhlasili si pomer 50/50, tak som zvedavá ako sa to odzrkadlí na vyúčtovaní.
0 0
uno81 uno81

uno81 je offline (nepripojený) uno81

verkaz Pozri príspevok
Neviem aké máte skúsenosti vy, ale ja veľmi zlé. Hydraulické vyregulovanie už máme štyri roky a jeho úsporou nám už boli nahradené finančné prostriedky vynaložené na toto vyregulovanie. Z našich 64 bytov je polovica orientovaná len na júh a polovica len na sever. Na zhromaždení v máji m.r. sa ozývali hlasy majiteľov južných bytov, že nepotrebujú vôbec vykurovať. Na toto sa ozvali tí zo severnej strany, že nie len, že majú zimu z nevýhodnej polohy bytu ale ešte musia vykurovať aj susedov južných, ktorí na kúrení šetria. Odsúhlasili si pomer 50/50, tak som zvedavá ako sa to odzrkadlí na vyúčtovaní.
Toto bude asi večný problém..a je len na škodu,že sa zjavne nikdy všetci nedohodnúAj som som navrhovala 50:50,ale s tým nesúhlasili tí,čo vôbec nekúria--ved prečo by aj maliTak sa tešme na vyúčtovanie,potom to tu rozpíšeme
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ale keď nepristúpia na 50/50, tak to bude za r. 2010 podľa V 60/40, alebo ich je väčšina?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

verkaz Pozri príspevok
Neviem aké máte skúsenosti vy, ale ja veľmi zlé. Hydraulické vyregulovanie už máme štyri roky a jeho úsporou nám už boli nahradené finančné prostriedky vynaložené na toto vyregulovanie. Z našich 64 bytov je polovica orientovaná len na júh a polovica len na sever. Na zhromaždení v máji m.r. sa ozývali hlasy majiteľov južných bytov, že nepotrebujú vôbec vykurovať. Na toto sa ozvali tí zo severnej strany, že nie len, že majú zimu z nevýhodnej polohy bytu ale ešte musia vykurovať aj susedov južných, ktorí na kúrení šetria. Odsúhlasili si pomer 50/50, tak som zvedavá ako sa to odzrkadlí na vyúčtovaní.
Verkaz, pozri si prílohu v príspevku 35. Sú v nej údaje o spotrebe tepla a nákladov za teplo v našom dome. Niže aj graficky. Na druhom hárku nájdeš, budeš vidieť ako funguje vyregulovanie. A ako sa menil postoj v jednotlivých bytoch k nastaveniu termostatických hlavíc. Aká im vyšla úhrada pri základnom rozdelení a po ďalších prepočtoch. A koľko, akú výšku nákladov v jednotlivých bytoch spôsobili prepočty, presuny medzi jednotlivými bytmi.

Možno pomôže.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať