Zavrieť

Porady

Daňové priznanie FO typ "A" - vyplnené

ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Príklad č.1
KOMBINOVANÝ PRÍJEM
Príjem zo zamestnania v SR 11.412.11 €
Úhrn povinného poistného 1.520,24 €
Zrazená daň zamestnávateľom 1.522,18 €
Príjmy zo zahraničia vyňaté 1.500,-€
Príjmy zo zahraničia započítané 2.500,- €
Daň zaplatená v zahraničí z príjmu určeného na zápočet 450,- €
Všetky príjmy sú uvedené v r. 32, spolu SR + zahraničie
Manželkin príjem 2.216,- € - možnosť uplatnenia zníženia základu dane
1 dieťa – v mesiacoch 7-12 – daňový bonus
Žiadosť o vrátenie daňového preplatku : oddiel XI.

Príklad č.2
ZAMESTNANECKÁ PRÉMIA
Príjem zo zamestnania 4.160,-€
Úhrn povinného poistného 720,-€
Zrazená daň 0
Výpočet zamestnaneckej prémie v r. 45c
Žiadosť o vyplatenie zamestnaneckej prémie : oddiel XI.


Daňové priznania podľa príkladov sú v prílohe, slúžia ako pomôcka
Naposledy upravil ekopo : 20.02.10 at 11:10
Usporiadat
Jozefsp Jozefsp

Jozefsp je offline (nepripojený) Jozefsp

Spracujem mzdy, na voľnej nohe ...viac
Tak to robí aj program z KROS-u. Ak chcem uplatniť zamestnaneckú prémiu, zaškrtnem políčko "zamestnanecká prémia",a r.43 sa vynuluje. Doplním počet mesiacov a vyráta mi sumu. Je to lepšie urobené ako na drsr.
0 0
kejtlinka kejtlinka

kejtlinka je offline (nepripojený) kejtlinka

pekný deň prajem, chcem sa uistiť: je v poriadku, keď v daňovom priznaní FO vôbec nezaokrúhlujem?
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Ak mám príjem z ČR a ten si rozhodnem vyňať tu na Slovensku, tak ani
daň zaplatenú v ČR si tu nezohľadnňuem, teda aj tu musím vyňať???
Akým kurzom ste prerátavali české príjmy zo závislej činnosti v daňovom priznaní??
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

HankaS Pozri príspevok
Ak mám príjem z ČR a ten si rozhodnem vyňať tu na Slovensku, tak ani
daň zaplatenú v ČR si tu nezohľadnňuem, teda aj tu musím vyňať???
Akým kurzom ste prerátavali české príjmy zo závislej činnosti v daňovom priznaní??
Ak sa rozhodneš pre vyňatie príjmov, už samotné slovo "vyňatie" hovorí, že o ich výšku ponížiš tzv. celosvetové príjmy, nemôžeš si daň z nich započítavať. Ak pozrieš do daňového priznania, pri vyňatí príjmov ani nemáš možnosť daň uviesť, nie je na to určený žiaden riadok. Kurz si môžeš vybrať, viď ZDP § 31 ods. 2
(2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.

Ak príjmy vynímaš, je v podstate jedno, ktorú možnosť prepočtu si zvolíš.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

http://www.nbs.sk/sk/statisticke-uda...2/1/2009-01-01
môžeš prepočítať mesačne, ale aj priemerným ročným 26,435
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Ďakujem, a chcem sa ešte opýtať, že na Riadok 46 úhrn vyňatých príjmov/základov dane/ ide hrubý príjem z ČR, alebo základ dane teda hrubý príjem mínus odvody čo si zaplatil zamestnanec v ČR.
Napr. zamestnanec pracoval na pracovnú zmluvu v ČR.
Hrubý príjem prepočítaný už v EUR 8000 . Odvody 500 EUR.
Základ dane 7500 EUR. Teraz neviem do riadku 46 akú sumu dať. 8000 EUR alebo 7500 EUR.
Ďakujem.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

do riadku 46 dáš to isté čo do r. 36
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Ak by mal príjmy aj na Slovensku, tak potom by neplatilo že do riadku 46 ide to čo do riadku 36
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

samozrejme že nie vtom prípade 7500 proste odčítané zaplatené poistné
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Ďakujem
0 0
JaHu JaHu

JaHu je offline (nepripojený) JaHu

Z poučenia na vyplnenie DP :

Riadky č. 46 až 48 – vyplní sa len v prípade, ak v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva priznanie, plynuli daňovníkovi aj príjmy zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí, ktoré sa vynímajú zo zdanenia (§ 45 zákona), v prepočte na eurá podľa § 31ods. 2 zákona. Na účely výpočtu dane sa úhrn týchto príjmov zníži o zaplatené poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec (vzťahujúce sa k týmto príjmom) a na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu ako povinné poistenie na území Slovenskej republiky (§ 5 ods. 8 zákona).

Aj ja som pri tomto riadku zaváhala
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Poradí mi niekto s DP študenta - práca na dohodu -
príjem 2500 € ?

Stále žiada vyplniť r.45a.
Podľa mňa študent nemá nárok na ZP.

Postupovala som nasledovne:
1. som ten riadok odignorovala - ukáyala sa logická chyba
2. som tam dala 0 - ukázala sa logická chzba
3. som tam dala 2500 - ukáyala sa logická chyba
4. som tam dala 3076,90 -bolo to bez chyby - ostatné riadky k ZP nežiada - výpočet je ukončený preplatkom dane.

Môžem DP vyplniť tak ako je uvedené v príklade č.4?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Dana 22 Pozri príspevok
Poradí mi niekto s DP študenta - práca na dohodu -
príjem 2500 € ?

Stále žiada vyplniť r.45a.
Podľa mňa študent nemá nárok na ZP.

Postupovala som nasledovne:
1. som ten riadok odignorovala - ukáyala sa logická chyba
2. som tam dala 0 - ukázala sa logická chzba
3. som tam dala 2500 - ukáyala sa logická chyba
4. som tam dala 3076,90 -bolo to bez chyby - ostatné riadky k ZP nežiada - výpočet je ukončený preplatkom dane.

Môžem DP vyplniť tak ako je uvedené v príklade č.4?
Robí to aj vtedy, ak do r. 45b dáš "0"? Ešte mi napadlo, keď si do r. 45a dala "0", dala si "0" aj do r. 45b? (Nemôžem overiť, či to funguje, lebo kedy inokedy by DRSR malo odstávku, ak nie práve v čase daňových priznaní)
Príp. nedávaj do r. 45a + 45b nič. Aj keď formulár bude vykrikovať "logická chyba", bude sa dať vytlačiť.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Llívia Pozri príspevok
Robí to aj vtedy, ak do r. 45b dáš "0"? Ešte mi napadlo, keď si do r. 45a dala "0", dala si "0" aj do r. 45b? (Nemôžem overiť, či to funguje, lebo kedy inokedy by DRSR malo odstávku, ak nie práve v čase daňových priznaní)
Príp. nedávaj do r. 45a + 45b nič. Aj keď formulár bude vykrikovať "logická chyba", bude sa dať vytlačiť.
Ďakujem za názor, portál ozaj často vypadá.

Nie, nefunguje to. DP vytlačí aj keď upozorňuje na logickú chybu len potom by mohol bzť problém u správcu dane pri automatickom čítaní.

Dala som otázku do dopytu na drsr, sľúbili odpoveď - čakám.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Toto je z poučenia z DRSR:
Riadok č. 45a – uvádza sa základ dane na uplatňovanie zamestnaneckej prémie z riadku 34 v prípade, ak je úhrn príjmov v riadku 32 najmenej vo výške 12-násobku minimálnej mzdy a zároveň základ dane v riadku 34 nižší ako suma nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka podľa § 11 ods. 2 písm. a) zákona. Ak je úhrn príjmov z riadku 32 nižší ako suma 12-násoboku minimálnej mzdy ale súčasne aspoň v úhrnnej sume 6-násobku minimálnej mzdy, uvádza sa ako základ dane na výpočet zamestnaneckej prémie základ dane zo sumy 12-násobku minimálnej mzdy.

Riadok č. 45b – uvádza sa počet mesiacov, v ktorých boli splnené podmienky na uplatnenie zamestnaneckej prémie. Číslo uvádzané v tomto riadku nemôže byť nižšie ako 6.

Takže z tohoto mi vyplýva, že v prípade príjmov len na základe DVP nemôže byť v r. 45b uvedené nič, ani tá nula (takže som ti radila zle).
Ja by som ani do r. 45a nič neuvádzala, ani tú nulu, keďže mu nárok na zamestnaneckú prémiu nevznikne.
Neviem, či ti stihne DRSR odpovedať do konca marca. Mohla by si ešte skúsiť ísť priamo na príslušný daňový úrad a spýtať sa svojho správcu dane, čo tam má byť uvedené.
0 0
btt12 btt12

btt12 je offline (nepripojený) btt12

Vedel by mi prosim niekto poradit s danovym priznanim:
prijem SR 7530,43
poistne SR 1008,25
preddavok na dan 636,93
prijem zahranicie 15558,23
poistne zahranicie 2662,65
metoda vynatych prijmov

vychadza mi dan na uhradu vo vyske 28,85 EUR, no nejako sa mi to nepozdava, pretoze po minule roky mi vzdy dan vracali, a to dokonca okolo 15000 SK. robim niekde chybu, alebo boli chybne minulorocne dan.priznania?!?
Moja druha otazka: do r. 32 vyplnam v tomto pripade 7530,43 + 15558,23 alebo 7530,43 + 15558,23 - 2662,65.

VELMI PEKNE DAKUJEM
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

btt12 Pozri príspevok
Vedel by mi prosim niekto poradit s danovym priznanim:
prijem SR 7530,43
poistne SR 1008,25
preddavok na dan 636,93
prijem zahranicie 15558,23
poistne zahranicie 2662,65
metoda vynatych prijmov

vychadza mi dan na uhradu vo vyske 28,85 EUR, no nejako sa mi to nepozdava, pretoze po minule roky mi vzdy dan vracali, a to dokonca okolo 15000 SK. robim niekde chybu, alebo boli chybne minulorocne dan.priznania?!?
Moja druha otazka: do r. 32 vyplnam v tomto pripade 7530,43 + 15558,23 alebo 7530,43 + 15558,23 - 2662,65.

VELMI PEKNE DAKUJEM
akú sumu NČZD na daňovníka si uviedla v DP ?
0 0
btt12 btt12

btt12 je offline (nepripojený) btt12

NČZD mi program vyratal na 3018,04 EUR, kvoli vysokemu zakladu dane.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

btt12 Pozri príspevok
Vedel by mi prosim niekto poradit s danovym priznanim:
prijem SR 7530,43
poistne SR 1008,25
preddavok na dan 636,93
prijem zahranicie 15558,23
poistne zahranicie 2662,65
metoda vynatych prijmov

vychadza mi dan na uhradu vo vyske 28,85 EUR, no nejako sa mi to nepozdava, pretoze po minule roky mi vzdy dan vracali, a to dokonca okolo 15000 SK. robim niekde chybu, alebo boli chybne minulorocne dan.priznania?!? - tak na toto ti z týchto údajov neodpovie ani Sybila
Moja druha otazka: do r. 32 vyplnam v tomto pripade 7530,43 + 15558,23 alebo 7530,43 + 15558,23 - 2662,65.

VELMI PEKNE DAKUJEM
Vyšlo mi to presne tak isto ako tebe, daň na úhradu 28,85. Do r. 32 uvedieš úhrn príjmov, čiže 7530,43 + 15558,23 = 23088,66, do riadku 33a úhrn poistného 1008,25 + 2662,65 = 3670,90
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

btt12 Pozri príspevok
NČZD mi program vyratal na 3018,04 EUR, kvoli vysokemu zakladu dane.
Na pôvodnú otázku si si odpovedala sama. Aj keď príjmy zo zahraničia sú vyňaté, vstupujú do základu dane, z ktorého sa počíta NČZD na daňovníka. Keďže príjem zo SR je vyšší ako NČZD, vyššiel ti nedoplatok.

Neprepočítavala som to na konkrétne sumy, ale "chybu" hľadaj tam - žiadna nie je, lebo NČZD za rok 2009 sa kráti pri nižšom základe dane, ako v roku 2008.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať