Zavrieť

Porady

Ako vymáhať pôžičku?

Ahojte poraďáci!
Chcela by som sa opítať, či niekto nemá skúsenosť s vymáhaním pôžičky. Ide vlastne o to, že ešte 16.11.2008 sme požičali kamarátovi 100 000,-Sk, ktoré mal vrátiť do 31.1.2009. Celý rok nás naťahoval, že peniaze budú zajtra a na budúci týždeň.... a do dnes nám nevrátil ani cent.Chceli sme mu navrhnúť aj splátkový kalendár, ale začal sa nám vyhýbať. Rozmýšlame nad súdnou cestou, ale nemáme v tom skúsenosti ako postupovať. Pradíte mi?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    Ahoj, na základe čoho (písomná zmluvy, ústna dohoda) a akou formou (vklad na účet, peniaze do ruky) ste mu tie peniaze požičali?

    sisa 7 je offline (nepripojený) sisa 7

    sisa 7
    Požičali sme ich na základe písomnej zmluvy a dali sme ich na ruku, pričom som vystavila aj výdavkový doklad , aby som mala podpísané, že som mu ich dala.

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    Tak to ste urobili dobre. :-) Ak je v písomnej zmluve dohodnuté, dokedy mala byť pôžička vrátená, (zrejme ten dátum 31.1.2009), a táto lehota márne uplynula, tak vám nič nebráni, aby ste podali žalobný návrh, resp. návrh na vydanie platobného rozkazu na súd.
    Následne, po nadobudnutí jeho pávoplatnosti, ak váš známy dlžnúsumu neuhradí, sa môžete obrátiť na exekútora.
    Postup ako podať návrh na vydanie platobného rozkazu, aj návrh na začatie exkúcie, sú detailne rozobraté na porade.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    + odporúčam s tým možno už aj začať.... premlčacia doba zmluvy uplynie po 3 rokoch od splatnosti dlžnej sumy

    sisa 7 je offline (nepripojený) sisa 7

    sisa 7
    A ešte ma napadlo, ako dlho sa čaká na vyjadrenie súdu? Asi je to dlhšia doba, že? Nemám skúsenosti zo súdom.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    platobný rozkaz by nemal trvať dlho, tipujem, že do mesiaca by mal byť vydaný ak sú v návrhu všetky náležitosti + súdny poplatok

    potom by sa to natiahlo, ak by protistrana podala odpor

    Lenka*1 je offline (nepripojený) Lenka*1

    Lenka*1
    iriska Pozri príspevok
    + odporúčam s tým možno už aj začať.... premlčacia doba zmluvy uplynie po 3 rokoch od splatnosti dlžnej sumy
    Iriska prosim ta, nevies nahodou, ako je to s premlcacou dobou, pokial nebol urceny termin vratenia penazi? teda ze nebolo vobec nic podpisane, no peniaze boli prevedene na ucet?

    dakujem.

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    Lenka*1 Pozri príspevok
    Iriska prosim ta, nevies nahodou, ako je to s premlcacou dobou, pokial nebol urceny termin vratenia penazi? teda ze nebolo vobec nic podpisane, no peniaze boli prevedene na ucet?

    dakujem.
    ak by nebol určený termín vrátenia, ako vieš, že už uplynul?

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    V prípade, ak nie je dohodnutý termín vrátenia pôžičky, platí, že dlžník je povinný vrátiť po tom, ako ho na to ty/veriteľ vyzve

    Lenka*1 je offline (nepripojený) Lenka*1

    Lenka*1
    Flinstone Pozri príspevok
    ak by nebol určený termín vrátenia, ako vieš, že už uplynul?
    ja len ci sa casom nepremlci narok na vratenie penazi...

    Lenka*1 je offline (nepripojený) Lenka*1

    Lenka*1
    dana9 Pozri príspevok
    V prípade, ak nie je dohodnutý termín vrátenia pôžičky, platí, že dlžník je povinný vrátiť po tom, ako ho na to ty/veriteľ vyzve
    dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.