Zavrieť

Porady

oneskorene došlá FA

Fa s dátumom dodania 14.12. 2009 nám prišla 18.2.2010, na sklad bol tovar prijatý 29.1. 2010, kedy si môžem uplatniť odpočet DPH,..


ďakuejm za reakcie
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jana Acsová Pozri príspevok
Mne zo zadania vôbec nie je jasný dátum dodania - reálneho, nie uvedeného na faktúre. Nakoľko od "faktúrového" dátumu po príjem na sklad je relatívne dlhá doba (dlhšia ako 1 mesiac). Dôvody nepoznáme a teda ani to, či faktúra bola vystavená správne. Odpočítanie dane sa vždy viaže na vznik daňovej povinnosti (nie preto, že je uvedený na papieri, ale na ten reálny).
lenkam68 Pozri príspevok
Súhlasím, ale za správnosť údajov vo faktúre je zodpovedný platiteľ ...
§ 75 ods. 4, preto vychádzam z toho, čo mám na faktúre.
Isteže, zodpovedný je aj dodávateľ, ale nielen on.

Za odpočítanie dane nezodpovedá dodávateľ, ale prijímateľ dodávky. Preto dávam do pozornosti aj dôležitosť správneho posúdenia dátumu dodania. Ako som uviedla, zo zadania mi tento dátum nevyplýva.

Je to aktuálne najmä teraz, keď dochádza k hromadným chybám pri vyhotovovaní faktúr a nesprávne uvádzaným dátumom dodania od 1. januára 2010 po novele zákona o DPH. A podľa mojej skúsenosti nevedú k hromadnej chybovosti v odpočtoch, skôr k početným opravám faktúr. Je to ten istý prípad, ako ktorýkoľvek iný. Odberateľ vie posúdiť dátum dodania. Veď dodávku prijal.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať