Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zuna111 Pozri príspevok
Už tu bolo prebrané takmer všetko, mám podanú výpoveď k 31.5.08 ale v súčasnom zamestnaní ma nechcú uvoľniť. Na opakované tvrdé rokovania o zotrvaní vo firme som im povedala, že už mám u nového zamestnávateľa podpísanú pracovnú zmluvu ( k termínu výpovede ) . Odozvou bolo okamžité krátenie pohyblivej čiastky bezdôvodne, napriek cca 30 hodinám nadčasov mesačne . Dá sa to chápať ako nedodržanie § 69 ( nevyplatenie časti mzdy ). Ja viem, ked príde ku konfrontácii, tak zo strany zamestnávateľa bude platiť "kto chce psa biť, palicu si nájde" ako mám reagovať ?

Dakujem za odpoveď.

Máš podpísanú PZ s novým zamestnávateľom k termínu výpovede - čo to znamená? Že do novej práce nastupuješ 1.6.2008? Tak je potom všetko v poriadku - v starej skončíš 31.5.2008 a v novej nastúpiš 1.6.2008. Či ťa nechcú pustiť k 31.5.2008? To nemôžu ovplyvniť, pokiaľ si riadne doručila výpoveď do konca marca.

Či ty chceš skončiť skôr? Je to ich právo nesúhlasiť s dohodou o ukončení PP. Ty si podala výpoveď a rátajú s tebou, že tam budeš ešte do 31.5.2008.

Pohyblivú čiastku ti môžu krátiť, tá nie je nárokovateľná. Pokiaľ máš riadne nariadené nadčasy, a nemáš v zmluve uvedené, že prípadná práca nadčas je zohľadnená v mzde, tak by ti mali nadčasy preplatiť. Ale to si musíš vybaviť so zamestnávateľom.

Alebo čo si chcela vedieť?
0 0
Zuna111 Zuna111

Zuna111 je offline (nepripojený) Zuna111

Ale nie, možno som to napísala nepochopiteľne. Ako THP mám za nadčasy nič Sk. To že robím naviac mám iba za zvýšenie pohyblivej čiastky. Tú mi však samozrejme nedajú ( predsa mám výpoveď ) a zamestnávateľ mi má právo ju neprideliť . V novej spoločnosti by ma však zobrali okamžite upravili by mi nástup.
0 0
mzdichav mzdichav

mzdichav je offline (nepripojený) mzdichav

Suhlasim s Danielou s chaotickou formulaciou vypoved dohodou, nakolko toto oznacenie zahrna dve zo styroch foriem skoncenia prac. pomeru podla § 59 ods.1 a),b).
Co sa tyka otazky ci mate odpovedat je tu niekolko nazorov predomnou. Povinnost odpovedat zakon neuklada v tomto pripade ak nieje v pracovnej zmluve tato vec konkretne upravena. Vychadza sa zo zmluvy. Kazdopadne je otazne na akej baze si vytvarate vy ci firma vztahy s kolegami. Ale keby boli na kolegialnej urovni asi by ste sa na takuto otazku nepytali...Na dohodu treba dvoch, ked druhy absentuje tak by mal zamestnanec skoncit pracovny pomer vypovedou zo strany zamestnanca a nemusi udavat ziaden dovod (§ 67).
0 0
Saška1 Saška1

Saška1 je offline (nepripojený) Saška1

Chcem poprosiť o radu,
keď zamestnanec skončí pracovný pomer okamžite podľa § 69 ods. 1b, z dôvodu nevyplatenia mzdy, kedy je zamestnávateľ povinný ho odhlásiť? Predpokladám, že dňom doručenia výpovede. Má nárok na náhradu mzdy vo výške priemerného mesačného zárobku za 2 mesiace. Náhrada mzdy sa započítava do VZ na ZP a zamestnanec si musí platiť hneď od dňa skončenia prac. pomeru zdr.odvody? Zamestnanec je povinný sa prihlásiť do ZP ako samoplatiteľ tiež od tohto istého dátumu?
ďakujem
0 0
Saška1 Saška1

Saška1 je offline (nepripojený) Saška1

Nenájde sa nikto? Hľadala som to v príspevkoch o ZP ale nenašla.
0 0
edonr2 edonr2

edonr2 je offline (nepripojený) edonr2

Ahojte mam problem,dal som vypoveved a zamestnavatel ma nechce pustit,no ja som odovzdal tovar aj auto s tym,ze uz viac nepridem co dalej,
este jedna vec nemam ani podpisanu prac.zmluvu od zamestnavatela,len ja jeho kopiu som podpisal.
0 0
edonr2 edonr2

edonr2 je offline (nepripojený) edonr2

este jedna vec.co je na tom pravda ze pokial budem mat 2mes.vypovednu lehotu ,ako absenciu alebo neplatene volno,mozem mat druhu prac.zmluvu z novym zamestnavatelom?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

edonr2 Pozri príspevok
Ahojte mam problem,dal som vypoveved a zamestnavatel ma nechce pustit,no ja som odovzdal tovar aj auto s tym,ze uz viac nepridem co dalej,
este jedna vec nemam ani podpisanu prac.zmluvu od zamestnavatela,len ja jeho kopiu som podpisal.
Pozri si tento môj príspevok a celú tú tému:

http://www.porada.sk/698747-post281.html


edonr2 Pozri príspevok
este jedna vec.co je na tom pravda ze pokial budem mat 2mes.vypovednu lehotu ,ako absenciu alebo neplatene volno,mozem mat druhu prac.zmluvu z novym zamestnavatelom?

Môžeš.
0 0
Zuna111 Zuna111

Zuna111 je offline (nepripojený) Zuna111

Ahoj,
mna zamestanávateľ napriek mojej dobrej vôli ostať vo firme trestá krátením prémií za to, že som podala výpoveď. Keby som sa hodila na PN ( tak či tak mam dlhodobe zdravotné problémy ), predlžuje sa mi tým výpovedná lehota ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zuna111 Pozri príspevok
Ahoj,
mna zamestanávateľ napriek mojej dobrej vôli ostať vo firme trestá krátením prémií za to, že som podala výpoveď. Keby som sa hodila na PN ( tak či tak mam dlhodobe zdravotné problémy ), predlžuje sa mi tým výpovedná lehota ?
V tomto prípade nie. Skončíš v posledný deň výp. doby.
0 0
Zuna111 Zuna111

Zuna111 je offline (nepripojený) Zuna111

Dakujem
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Dobrý deň. Zamestnankyňa má PZ na dobu určitú - do 31. 8. 2008. Vo februári dala výpoveď, výpovedná doba končí 30. 4. 2008. Keďže do nového zamestnania môže údajne nastúpiť až 1. 5. 2008, počula som, že tento čas chce vraj riešiť tak, že od 25. 4. 2008 by bola PN. Prečítala som si všetky príspevky tejto témy a myslím si nasledovné: PP bude aj napriek PN končiť 30.4., zamestnávateľ vyplatí náhradu za PN do 30.4. Odhlásime ju zo SP aj ZP s dátumom 30.4. Od 1.5. jej PN bude vyplácať SP. Uvažujem správne?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Ďakujem za súhlas.
0 0
Miri82 Miri82

Miri82 je offline (nepripojený) Miri82

ja by som sa chcela opýtať, čo v prípade, že zamestnávateľ nechce pristúpiť na dohodu a zamestnanec jednoducho prestane chodiť do práce, bez doručenia akéhokoľvek papiera. Zákon umožňuje dať zamestnancovi po absenciách okamžité skončenie, ale zamestnávateľ s ním v žiadnom prípade nechce ukončiť pracovný pomer.Aké páky má v tomto prípade zamestnávateľ? Ide o to,že keď to urobí jeden zamestnanec a zamestnávateľ mu dá po absenciách okamžité skončenie, tak potom to môže zneužiť každý zamestnanec, keď potrebuje okamžite odísť, tak aby mu nebežala výpovedná doba!Jednoducho sa spoľahne na to, že zamestnávateľ ho po absenciách vyrazí!
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Miri82 Pozri príspevok
ja by som sa chcela opýtať, čo v prípade, že zamestnávateľ nechce pristúpiť na dohodu a zamestnanec jednoducho prestane chodiť do práce, bez doručenia akéhokoľvek papiera. Zákon umožňuje dať zamestnancovi po absenciách okamžité skončenie, ale zamestnávateľ s ním v žiadnom prípade nechce ukončiť pracovný pomer.Aké páky má v tomto prípade zamestnávateľ? Ide o to,že keď to urobí jeden zamestnanec a zamestnávateľ mu dá po absenciách okamžité skončenie, tak potom to môže zneužiť každý zamestnanec, keď potrebuje okamžite odísť, tak aby mu nebežala výpovedná doba!Jednoducho sa spoľahne na to, že zamestnávateľ ho po absenciách vyrazí!
Bude im písať absenciu, stratia akýkoľvek nárok na dovolenku, preruší im poistenie.

Zároveň sa neskončí PP, teda nie je povinný vydať zápočet rokov, nevydá im žiadny doklad o skončení PP. Zamestnanci po čase prídu prosíkať, aby im vystavili zápočet rokov, lebo v novej práci to budú pýtať.

Pri absencii nie je povinnosť zamestnávateľa skončiť PP z dôvodu porušenia prac. disciplíny, je to len možnosť.
0 0
Miri82 Miri82

Miri82 je offline (nepripojený) Miri82

Díky. Z toho všetkého potom vlastne vyplýva, že zamestnanec nemá žiadnu páku na jeho udržanie vo firme. Problém vznikne vtedy, keď sa tak rozhodne odísť z firmy 5 ľudí zo smeny na ktorej robí 10 ľudí. V praxi sa stretávam s tým, že zamestnanec sa vôbec netrápi nad tým, že stráti nárok na dovolenku alebo, že mu budeme písať absencie, alebo že nedostane zápočtový, keď on už pracuje v zahraničí. Takže keď chce zamestnávateľ robiť zamestnancovi problémy, tak mu bude dávať absencie, ale pre zamestnávateľa môže mať také správanie priam " zničujúce " následky
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Miri82 Pozri príspevok
Díky. Z toho všetkého potom vlastne vyplýva, že zamestnanec nemá žiadnu páku na jeho udržanie vo firme. Problém vznikne vtedy, keď sa tak rozhodne odísť z firmy 5 ľudí zo smeny na ktorej robí 10 ľudí. V praxi sa stretávam s tým, že zamestnanec sa vôbec netrápi nad tým, že stráti nárok na dovolenku alebo, že mu budeme písať absencie, alebo že nedostane zápočtový, keď on už pracuje v zahraničí. Takže keď chce zamestnávateľ robiť zamestnancovi problémy, tak mu bude dávať absencie, ale pre zamestnávateľa môže mať také správanie priam " zničujúce " následky
Áno, lebo aj počas absencie treba platiť príspevky na zdravotné poistenie. Preto je lepšie skončiť PP čo najskôr.

Bohužiaľ, ak sú zamestnanci nezodpovední a neseriózni, tak sa to môže stať. Treba si dôkladne vyberať ľudí a motivovať ich, aby vo firme zostali. Je to o vzťahoch.
0 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
Presne tak ako píše Chobot, ale aj zamestnávateľ ak je neseriózny, tak tí ľudia tam nemusia za každú cenu zostať. Keby taký fajn, tak by mu asi 5 z 10 ludí neodišlo. Aj nad tým sa terba zamyslieť a spraviť niečo pre to, aby tých ludí prilákal. Na minim.mzdy a žiadne sociálne výhody ich nenaláka.....
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Chobot Pozri príspevok
Áno, lebo aj počas absencie treba platiť príspevky na zdravotné poistenie. Preto je lepšie skončiť PP čo najskôr.

Bohužiaľ, ak sú zamestnanci nezodpovední a neseriózni, tak sa to môže stať. Treba si dôkladne vyberať ľudí a motivovať ich, aby vo firme zostali. Je to o vzťahoch.
Veľmi ťažko motivovať ľudí, ktorí si medzi sebou robia zle. Často sa musí zamestnávateľ rozhodnúť, ktorého pustí, lebo oni nedokážu spolu existovať. Aby mal zamestnávateľ v dnešnej dobe aj psychológa.
0 0
Miri82 Miri82

Miri82 je offline (nepripojený) Miri82

Chobot Pozri príspevok
Áno, lebo aj počas absencie treba platiť príspevky na zdravotné poistenie. Preto je lepšie skončiť PP čo najskôr.

Bohužiaľ, ak sú zamestnanci nezodpovední a neseriózni, tak sa to môže stať. Treba si dôkladne vyberať ľudí a motivovať ich, aby vo firme zostali. Je to o vzťahoch.

Takže ak sa nemýlim z toho všetkého môžeme vyvodiť asi taký záver, že zamestnávateľovi sa viac menej neoplatí robiť zamestnancovi v takomto prípade problémy, pretože bude stratový na jeho odvodoch do zdravotnej poisťovne, je lepšie pracovný pomer po absenciách ukončiť, z čoho vyplýva že zamestnanec v konečnom dôsledku dosiahne to, čo chcel!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať