Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Miri82 Pozri príspevok
Takže ak sa nemýlim z toho všetkého môžeme vyvodiť asi taký záver, že zamestnávateľovi sa viac menej neoplatí robiť zamestnancovi v takomto prípade problémy, pretože bude stratový na jeho odvodoch do zdravotnej poisťovne, je lepšie pracovný pomer po absenciách ukončiť, z čoho vyplýva že zamestnanec v konečnom dôsledku dosiahne to, čo chcel!
Jedine ak by mal šikovného právnika a vedel by dokázať, že takýmto konaním prišiel o veľkú zákazku (nestihol ju splniť a tým o ňu prišiel). Mohol by to od zamestnanca vymáhať. Ale zvyčajne sa to ťažko dokazuje a zamestnávateľ na to nemá čas ani peniaze. Takže zamestnanci si môžu robiť čo chcú. Škoda, že si to ešte neuvedomila aj teta Vierka. Zákonník práce v dnešnej dobe, keď má zamestnávateľ problém zohnať ľudí do zamestnania je skoro zbytočný, lebo okolo každého zamestnanca chodíme po špičkách, všetko tolerujeme, len aby pracoval.
0 0
Miri82 Miri82

Miri82 je offline (nepripojený) Miri82

Dikes JAJA za polopatistickú odpoveď. Tým si mi len potvrdila to, čo som si myslela a čoho som sa bála - že zamestnanci si môžu robiť čo chcú. Teda v dnešnej dobe je trend povedať, že zajtra cestujem za prácou do zahraničia a zamestnávateľ s tým nemôže nič urobiť. Pretože, keď sa niekto rozhodne vymeniť prácu a nájde si niečo v zahraničí, určite tam nebudú na neho 2 mesiace čakať.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Miri82 Pozri príspevok
Dikes JAJA za polopatistickú odpoveď. Tým si mi len potvrdila to, čo som si myslela a čoho som sa bála - že zamestnanci si môžu robiť čo chcú. Teda v dnešnej dobe je trend povedať, že zajtra cestujem za prácou do zahraničia a zamestnávateľ s tým nemôže nič urobiť. Pretože, keď sa niekto rozhodne vymeniť prácu a nájde si niečo v zahraničí, určite tam nebudú na neho 2 mesiace čakať.
My máme tiež problémy s hlavne novými zamestnancami. Tí starí, zabehnutí - na tých sa dá spolahnúť. Horšie je to s novými. Prihlásime ich do poisťovní odrobia maximálne týždeň a potom ich niet. Keď zisťujeme čo sa s nimi stalo, tak zostali doma, nastúpili do iného zamestnania (v nádeji, že tam nebudú musieť robiť). Tí šikovnejší si po týždni vybavia PN. Z 30 zamestnacov tak 3 zostanú robiť a sme s nimi spokojní. Nie sú to žiadny špekulanti. Preto hovorím, že netreba upravovať ZP, ten nič nerieši, všetko najlepšie vyrieši trh. V dnešnej dobe je už málo takých nezamestnaných ľudí, ktorí sú si vedomí, že za plat musia aj robiť. Väčšina nezamestnaných sú ľudia, ktorí si zvykli byť doma a je pre nich ťažké zvyknúť si na pracovnú dobu, zvlášť, keď väčšina prevádzok robí na 3 zmeny.
0 0
Miri82 Miri82

Miri82 je offline (nepripojený) Miri82

JAJA11 Pozri príspevok
My máme tiež problémy s hlavne novými zamestnancami. Tí starí, zabehnutí - na tých sa dá spolahnúť. Horšie je to s novými. Prihlásime ich do poisťovní odrobia maximálne týždeň a potom ich niet. Keď zisťujeme čo sa s nimi stalo, tak zostali doma, nastúpili do iného zamestnania (v nádeji, že tam nebudú musieť robiť). Tí šikovnejší si po týždni vybavia PN. Z 30 zamestnacov tak 3 zostanú robiť a sme s nimi spokojní. Nie sú to žiadny špekulanti. Preto hovorím, že netreba upravovať ZP, ten nič nerieši, všetko najlepšie vyrieši trh. V dnešnej dobe je už málo takých nezamestnaných ľudí, ktorí sú si vedomí, že za plat musia aj robiť. Väčšina nezamestnaných sú ľudia, ktorí si zvykli byť doma a je pre nich ťažké zvyknúť si na pracovnú dobu, zvlášť, keď väčšina prevádzok robí na 3 zmeny.
Je to tak, len najhoršie je, keď šéf príde a spýta sa, čo môžeme robiť, keď ten ktorý zamestnanec odíde len tak. A on neznesie odpoveď, že nič. Môj šéf totiž nie je slovák a on takéto odpovede veľmi ťažko príjmaIde o to, že nastal veľký odliv ľudí do zahraničia - pretože nechcú robiť za "taký plat". Ale to asi ťažko môže zamestnávateľ na Slovensku ponúknuť zamestnancovi taký plat, aby bol s tým človek spokojný.Jednoducho od kedy sa otvorili hranice, je veľmi ťažké udržať ľudí tu a navyše niektorí zamestnávatelia si neuvedomujú, že časy, kedy si mohli ľudí vyberať, sú už dávno za nami!
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Miri82 Pozri príspevok
Je to tak, len najhoršie je, keď šéf príde a spýta sa, čo môžeme robiť, keď ten ktorý zamestnanec odíde len tak. A on neznesie odpoveď, že nič. Môj šéf totiž nie je slovák a on takéto odpovede veľmi ťažko príjmaIde o to, že nastal veľký odliv ľudí do zahraničia - pretože nechcú robiť za "taký plat". Ale to asi ťažko môže zamestnávateľ na Slovensku ponúknuť zamestnancovi taký plat, aby bol s tým človek spokojný.Jednoducho od kedy sa otvorili hranice, je veľmi ťažké udržať ľudí tu a navyše niektorí zamestnávatelia si neuvedomujú, že časy, kedy si mohli ľudí vyberať, sú už dávno za nami!
Tak mu nehovor, že nič. Najhoršie je povedať neviem, alebo nedá sa. Šéfovia to neradi počujú. Treba mu dať nejakú uspokojivú odpoveď.

Povedz mu, že máte nárok na náhradu škody, ale musíte si to uplatniť súdnou cestou. Jeho odpoveď uspokojí, že to vieš, ale rozmyslí si, či pôjde do sporu.

Taktiež mu povedz, že v nových zmluvách musíte uviesť tú zmluvnú pokutu priemernej mesačnej mzdy.

Čo spraví, to už je na jeho rozhodnutí.
0 0
raya1 raya1

raya1 je offline (nepripojený) raya1

Dokedy musí zamestnanec doručiť zamestnávateľovi výpoveď ?
Zam sa dohodla s vedúcou na výpovedi dohodou, ukončí PP k 30.4., 30.4. nastupuje na poslednú nočnú smenu ale zatiaľ nič nedoručila
Kedy ju treba odhlásiť zo SP ?
Ďakujem !
Naposledy upravil raya1 : 28.04.08 at 08:42
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

raya1 Pozri príspevok
Dokedy musí zamestnanec doručiť zamestnávateľovi výpoveď ?
Zam sa dohodla s vedúcou na výpovedi dohodou, ukončí PP k 30.4., 30.4. nastupuje na poslednú nočnú smenu ale zatiaľ nič nedoručila
Kedy ju treba odhlásiť zo SP ?
Ďakujem !
raya1, zapamätaj si - výpoveď dohodou neexistuje. Buď je výpoveď, alebo dohoda. (to je ako keby som povedal "odveziem sa pešo" ).

Dohoda sa uzatvára písomne - § 60 ods. 2 ZP:
(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

, ale ústne dohodnuté skončenie PP neznamená neplatnosť takejto dohody.


AK teda obe strany súhlasia s dohodou, jej posledný pracovný deň bude 30.4.2008. Odhlásiš ju 1.5.2008.

Pokiaľ to dohodli len ústne, obe strany sa vystavujú riziku, že tá druhá strana si to rozmyslí - buď vedúca nepustí zamestnanca, alebo že zamestnanec neodíde.
Naposledy upravil Chobot : 28.04.08 at 09:54
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Chobot Pozri príspevok
raya1, zapamätaj si - výpoveď dohodou neexistuje. Buď je výpoveď, alebo dohoda. (to je ako keby som povedal "odveziem sa pešo" ).

Dohoda sa uzatvára písomne - § 60 ods. 2 ZP:
(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

, ale ústne dohodnuté skončenie PP neznamená neplatnosť takejto dohody.


AK teda obe strany súhlasia s dohodou, jej posledný pracovný deň bude 30.4.2008. Odhlásiš ju 1.5.2008.

Pokiaľ to dohodli len ústne, obe strany sa vystavujú riziku, že tá druhá strana si to rozmyslí - buď vedúca nepustí zamestnanca, alebo že zamestnanec neodíde.
Ak posledný prac.deň je 30.4.08 tak ju treba k 30.4.08 odhlásiť.
0 0
janka37 janka37

janka37 je offline (nepripojený) janka37

K tejto téme by som mala ešte doplňujúcu otázku.

Zamestnanec chce podať výpoveď dňa 30.4., VD teda bude do 30.6. Má ešte 15 dní dovolenky (už po zohľadnení ukončenia PP k 30.6.). Nový zamestnávateľ na neho tlačí, aby nastúpil čo najskôr, 1.7. sa mu zdá dosť neskoro.

Keď vezmeme do úvahy, že súčasný zamestnávateľ veľmi nerád platí niečo navyše k základnému platu, a teda s preplatením dovolenky súhlasiť nebude, dá sa predpokladať, že zamestnancovi umožní túto dovolenku vyčerpať počas VD. Je podľa Vás možné nastúpiť k novému zamestnávateľovi už 10.6. a súbežne čerpať dovolenku u predchádzajúceho zamestnávateľa. Nie je tam nejaký problém so započítavaním odpracovaných dní v ZP a SP?

Veľmi pekne ďakujem za Vaše názory.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

janka37 Pozri príspevok
K tejto téme by som mala ešte doplňujúcu otázku.

Zamestnanec chce podať výpoveď dňa 30.4., VD teda bude do 30.6. Má ešte 15 dní dovolenky (už po zohľadnení ukončenia PP k 30.6.). Nový zamestnávateľ na neho tlačí, aby nastúpil čo najskôr, 1.7. sa mu zdá dosť neskoro.

Keď vezmeme do úvahy, že súčasný zamestnávateľ veľmi nerád platí niečo navyše k základnému platu, a teda s preplatením dovolenky súhlasiť nebude, dá sa predpokladať, že zamestnancovi umožní túto dovolenku vyčerpať počas VD. Je podľa Vás možné nastúpiť k novému zamestnávateľovi už 10.6. a súbežne čerpať dovolenku u predchádzajúceho zamestnávateľa. Nie je tam nejaký problém so započítavaním odpracovaných dní v ZP a SP?

Veľmi pekne ďakujem za Vaše názory.
Je to možné.

Nie je problém.
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Ahojte, už len tak zo zaujímavosti. Odchádzam z práce (dohoda). Nastúpila som po materskej, ale malý je stále chorý-bol aj predtým ale doma to nebolo tak zložité. Teraz som sa ale dopočula, že som mohla ostať ešte na rodičovskej dovolenke - neplatenej - do 5 rokov dieťaťa a odvody aj soc.aj zdrav. by mi platil štát. Čo je na tom pravdy?
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

gabi2 Pozri príspevok
Ahojte, už len tak zo zaujímavosti. Odchádzam z práce (dohoda). Nastúpila som po materskej, ale malý je stále chorý-bol aj predtým ale doma to nebolo tak zložité. Teraz som sa ale dopočula, že som mohla ostať ešte na rodičovskej dovolenke - neplatenej - do 5 rokov dieťaťa a odvody aj soc.aj zdrav. by mi platil štát. Čo je na tom pravdy?
Počula som o tom, treba sa opýtať na sociálke, vypísať nejakú žiadosť a treba tam aj vyjadrenie detského lekára. Neviem či je to do 5 rokov dieťaťa ale o predĺžení o jeden rok viem určite. Už sa o tom na PORADE písalo, nájdi si Predĺženie RD.
Naposledy upravil VERONIKA6 : 29.04.08 at 04:48
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Srdečná vďaka. Gabi
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Ešte jednu otázku. Od 17.5.2008 budem nezamestnaná. Dohodou, po materskej, teda nemám nárok na podporu v nezamestnanosti. Čo všetko si musím platiť ? - myslím odvody Ďakujem ste skvelí všetci Gabi
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Pozri si link "odvod ako dobrovoľne nezamestnaný".
0 0
katy95 katy95

katy95 je offline (nepripojený) katy95

Dobry den.

Mam na Vas jednu otázku.Ak da vypoved zamestnanec ma potom nárok na odstupné?

Dakujem.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Pozri si zákonník práce § 76.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

gabi2 Pozri príspevok
Ahojte, už len tak zo zaujímavosti. Odchádzam z práce (dohoda). Nastúpila som po materskej, ale malý je stále chorý-bol aj predtým ale doma to nebolo tak zložité. Teraz som sa ale dopočula, že som mohla ostať ešte na rodičovskej dovolenke - neplatenej - do 5 rokov dieťaťa a odvody aj soc.aj zdrav. by mi platil štát. Čo je na tom pravdy?
Ak ti nejde o poberanie rodičovského príspevku po 3-och rokoch dieťaťa, ani sa nechceš evidovať na UP, len nechceš dať dieťa do škôlky, chceš sa on celodenne starať a chceš aby za teba štát platil dôchodkové a zdravotné poistenie (iné nič), tak sa to dá (až do 6rokov).
Myslím, no nie som si istá, vybavuje sa to na UPSVaR, kde predpokladám vypíšeš vyhlásenie alebo niečo také.
Na soc.poist. si mala po narodení dieťaťa predpokladám prihlášku ako fyz. osoba ktorá sa stará o dieťa do 6 rokov, za ktorú štát platí dôch.poistenie. Ked si nastúpila do práce, bolo sa treba odhlásiť. Teraz po ukončení PP sa nanovo prihlás, ale informuj sa radšej ešte predtým na SP, aké prílohy potrebuješ (či znovu rod.list ...).
Na ZP tiež potom, ked si toto vybavíš zájdi s papierami (zápočtový list, dohoda o ukonč.PP ...) a spýtaj sa, príp. čo ešte treba. V ZP budeš evidovaná ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov.

Ak ti však ide o poberanie rod.príspevku, to môžeš len zo zdravotných dôvodov a vybavuje sa to na UPSVaR-posudkový lekári posúdia, no tvoji lekári ti musia dať niečo ako doporučenie. No to treba vybavovať dosť dopredu. V tom prípade si ešte mohla aj u zamestnávatela čerpať rod.dovolenku, ale to už je pasé.

ESTE DOPLNIM:
ak si vybavíš od 17.5.08 starostlivosť o dieťa (bez poberania rod.príspevku, lebo zo zdrav.dôvodov to už predpokladám nestihneš), nemusíš nič platiť (ZP, dôch.pois.- ak podáš prihlášku, platí štát, ostatné, t.j. nemocenské a poist. v nezamestnanosti si môžeš sama dobrovolne), no nemôžeš byť myslím evidovaná na UP.
Naposledy upravil brčko : 29.04.08 at 06:54
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

katy95 Pozri príspevok
Dobry den.

Mam na Vas jednu otázku.Ak da vypoved zamestnanec ma potom nárok na odstupné?

Dakujem.
Neúplne zadaná otázka. Odpovedať môžem len tak, že na odstupné nárok nemá. Ale treba upresniť, z akého dôvodu dáva výpoveď, lebo za určitých okolností má nárok na náhradu 2-násobku mzdy.
0 0
skreky skreky

skreky je offline (nepripojený) skreky

MAm otazocku tykajucu sa dochadzky do zamestnania po predlozeni Dohody o ukonceni pracovneho pomeru. Mam zmluvu na neurcitu dobu bez skusobnej doby.
Po prvom dni v praci som zistila, ze tato praca nie je to, na com som sa ustne dohodla so svojim zamestnavatelom. Na druhy den som si dohodla so zamestnavatelom stretnutie (v prvy den bol zamestnavatel odcestovany, tak sa to nedalo hned realizovat) a poziadala som ho o skoncenie pracovneho pomeru dohodou + predlozila som mu Dohodu o skonceni prac. pomeru. Zamestnavatel mi ju samozrejme nepodpisal a nechal si cas na poradu s jeho pravnikom. Ja, kedze som este nebola oboznamena s tym, kedy mam chodit do prace (je to praca na zmeny), som cakala, ze ma o tom informuje. Bohuzial sa to nestalo, rozlucil sa so mnou, ako by som tam bola posledny krat, a tak do zamestnania nechodim. Bohuzial bez oficialneho potvrdenia ukoncenia pracovneho pomeru.Ako by som mala dalej postupovat. Dakujem za radu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať