Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

skreky Pozri príspevok
MAm otazocku tykajucu sa dochadzky do zamestnania po predlozeni Dohody o ukonceni pracovneho pomeru. Mam zmluvu na neurcitu dobu bez skusobnej doby.
Po prvom dni v praci som zistila, ze tato praca nie je to, na com som sa ustne dohodla so svojim zamestnavatelom. Na druhy den som si dohodla so zamestnavatelom stretnutie (v prvy den bol zamestnavatel odcestovany, tak sa to nedalo hned realizovat) a poziadala som ho o skoncenie pracovneho pomeru dohodou + predlozila som mu Dohodu o skonceni prac. pomeru. Zamestnavatel mi ju samozrejme nepodpisal a nechal si cas na poradu s jeho pravnikom. Ja, kedze som este nebola oboznamena s tym, kedy mam chodit do prace (je to praca na zmeny), som cakala, ze ma o tom informuje. Bohuzial sa to nestalo, rozlucil sa so mnou, ako by som tam bola posledny krat, a tak do zamestnania nechodim. Bohuzial bez oficialneho potvrdenia ukoncenia pracovneho pomeru.Ako by som mala dalej postupovat. Dakujem za radu.
Máte v zmluve vyslovene uvedené, že je pracovný pomer bez skúšobnej doby? Ak áno, prečo ste na to pristúpili? Vždy je dobré si nechať skúšobnú dobu, potom by nevznikol takýto problém.
0 0
skreky skreky

skreky je offline (nepripojený) skreky

Dobry den,
mam tam uvedene:článok II. Doba trvania pracovneho pomeru a skusobna doba.
(1) pracovny pomer sa uzatvara na dobu neurcitu.
To je vsetko, nema to ani pokracovanie bodom (2) alebo pod.

O skusobne dobe tam nie je zmienka....
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

skreky Pozri príspevok
Dobry den,
mam tam uvedene:článok II. Doba trvania pracovneho pomeru a skusobna doba.
(1) pracovny pomer sa uzatvara na dobu neurcitu.
To je vsetko, nema to ani pokracovanie bodom (2) alebo pod.

O skusobne dobe tam nie je zmienka....
Pozerám, že ak nie je uvedená, tak potom nie je. Kedysi platilo, ak sa nedohodla, tak platila automaticky, Teraz to tam už bohužial nie je.
Naposledy upravil JAJA11 : 22.05.08 at 07:38 Dôvod: už to neplatí
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

skreky Pozri príspevok
MAm otazocku tykajucu sa dochadzky do zamestnania po predlozeni Dohody o ukonceni pracovneho pomeru. Mam zmluvu na neurcitu dobu bez skusobnej doby.
Po prvom dni v praci som zistila, ze tato praca nie je to, na com som sa ustne dohodla so svojim zamestnavatelom. Na druhy den som si dohodla so zamestnavatelom stretnutie (v prvy den bol zamestnavatel odcestovany, tak sa to nedalo hned realizovat) a poziadala som ho o skoncenie pracovneho pomeru dohodou + predlozila som mu Dohodu o skonceni prac. pomeru. Zamestnavatel mi ju samozrejme nepodpisal a nechal si cas na poradu s jeho pravnikom. Ja, kedze som este nebola oboznamena s tym, kedy mam chodit do prace (je to praca na zmeny), som cakala, ze ma o tom informuje. Bohuzial sa to nestalo, rozlucil sa so mnou, ako by som tam bola posledny krat, a tak do zamestnania nechodim. Bohuzial bez oficialneho potvrdenia ukoncenia pracovneho pomeru.Ako by som mala dalej postupovat. Dakujem za radu.
Tak v prvom rade sa skontaktovať so zamestnávateľom, aby si vedela, aký postoj zaujal on. My tu môžeme filozofovať koľko chceme, ale bez toho, aby sme vedeli, čo podnikne zamestnávateľ ti neporadíme.

Možno to je z jeho strany uzavretý prípad - že akceptoval tvoju dohodu a ukončil PP. Potom si treba len vypýtať výstupný list (ak si vôbec pracovala ten prvý deň).

A prečo sa aj ty hraješ na mŕtveho chrobáka a čakáš kým zavolá? Prečo sa s ním nespojíš a neopýtaš sa ho?
0 0
skreky skreky

skreky je offline (nepripojený) skreky

Nuz zo zamestnavatelom som sa skontaktovala, opytala som sa, ci to akceptuje alebo aky je dalsi postup, ale nevyjadril sa k tomu, vraj nema na to cas a zlozil telefon. Je to od neho nekorektne, pretoze ak to neakceptuje, tak ten pracovny pomer sa neskoncil a samozrejme si musim odkrutit dva mesiace v praci, ale ako sa mam dozvediet nieco blizsie, ked mi zlozil telefon ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

skreky Pozri príspevok
Nuz zo zamestnavatelom som sa skontaktovala, opytala som sa, ci to akceptuje alebo aky je dalsi postup, ale nevyjadril sa k tomu, vraj nema na to cas a zlozil telefon. Je to od neho nekorektne, pretoze ak to neakceptuje, tak ten pracovny pomer sa neskoncil a samozrejme si musim odkrutit dva mesiace v praci, ale ako sa mam dozvediet nieco blizsie, ked mi zlozil telefon ?
A chceš tam pracovať alebo nie. Ak nie, tak to nerieš, považuj to tak, že si tam nikdy ani nepracovala, resp. že tvoj pracovný pomer skončil. Požiadaj písomne zamestnávateľa o vystavenie výstupných dokladov.

AK tam chceš robiť, tak choď do práce. Ale myslím, že ťa tam nebudú chcieť.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Skús sa obrátiť aj na priameho nadriadeného nejakého vedúceho zmeny alebo na mzdárku. Pýtaj sa či ti vedú absenciu alebo čo... Veď aj oni ťa musia odhlásiť, prípadne nahlásiť prerušenie alebo čo. Myslím, že aj oni majú starosť tak by malo dôjsť k nejakej dohode o ukončení
0 0
skreky skreky

skreky je offline (nepripojený) skreky

Vdaka za rady, nakoniec sme sa dohodli....
0 0
anee anee

anee je offline (nepripojený) anee

mladá dáma ktorá vie byt aj rebelka ...viac
Dobrý den prajem. mám známeho kt by chcel skončit pracovný pomer len nedohodol sa so zamestnávatelom. dohoda tým pádom nemôže byt. výpoved zas nechce dať zo zdravotných dôvodov,aby potom z toho nemal problémy. mal by už nové zamestnanie lepšie platené. síce to je neetické ale podla mna nech dá výpoved a na další den nech nedojde do roboty. určiete nedostane za tieto dni výplatu ale tam si to zarobí za 4dni
Prosím Vás o poradu či by to takto mohol urobiť.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

anee Pozri príspevok
Dobrý den prajem. mám známeho kt by chcel skončit pracovný pomer len nedohodol sa so zamestnávatelom. dohoda tým pádom nemôže byt. výpoved zas nechce dať zo zdravotných dôvodov,aby potom z toho nemal problémy. mal by už nové zamestnanie lepšie platené. síce to je neetické ale podla mna nech dá výpoved a na další den nech nedojde do roboty. určiete nedostane za tieto dni výplatu ale tam si to zarobí za 4dni
Prosím Vás o poradu či by to takto mohol urobiť.
Kedže dohoda nie je možná, ostáva jedine skončenie PP výpoveďou s výpovednou dobou. Za jej nedodržanie, môže byť zamestnanec zamestnáv. sankcionovaný , samozrejme ak je to ošetrené v PZ.
0 0
anee anee

anee je offline (nepripojený) anee

mladá dáma ktorá vie byt aj rebelka ...viac
a je možné aby tomu v bubúcnoti predišiel že v budúcnosti ak je možné v zmluve sa stanový že výpovedná lehota nebude?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

anee Pozri príspevok
a je možné aby tomu v bubúcnoti predišiel že v budúcnosti ak je možné v zmluve sa stanový že výpovedná lehota nebude?
To je v rozpore so ZP. VD musí byť v PZ uvedená.
0 0
anee anee

anee je offline (nepripojený) anee

mladá dáma ktorá vie byt aj rebelka ...viac
dakujem. takze nech vyčká mesiac.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

VD, ak dáva výpoved zamestnanec je 2mesiace, ak nie je stanovená v PZ vyššia.
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Ahojte, chcela by som vás poprosiť o radu pre moju svagrinu. Má uzavretú PZ na dobu určitú od 01.02.2008 do 31.01.2009 ako predavač potravín. Zamestnávateľ jej dal podpísať i dohodu o hmotnej zodpovednosti. Má dve malé deti, ktoré sú školopovinné, a teraz budú mať 2 mesiace prázdnin. Takže bude potrebovať dovolenku. Lenže zamestnávateľ jej oznámil, že počas tých dvoch mesiacov je najviac roboty a on jej dovolenku nedá, len v najnutnejších prípadoch 1-2 dni. Toto však pri uzatvorení zmluvy nespomenul. Nárok na dovolenku má podľa ZP každý. Takže nechápem ako si toto môže zamestnávateľ dovoliť. Deti počas tých 2 mesiacov nemá kam dať. Tak by chcela zostať v práci do 30.6.2008 a dať výpoved. Akým spôsobom máme riešiť rozviazanie PP k 30.6.2008? A čo má robiť v prípade, ak jej zamestnávateľ rozviazanie PP nepodpíše, a čo s hmotnou zodpovednosťou. Zamestnávateľ by mal podľa mňa spraviť inventúru za jej prítomnosti a urobiť zápis inventúrny, ktorý ona,keď s ním bude súhlasiť podpíše. Tak sa to robí? Prosím vás poradte mi, aby som jej mohla pomocť.
dakujem
0 0
glascat7 glascat7

glascat7 je offline (nepripojený) glascat7

Obyčajná mama, sestra, teta, susedka... ...viac
Ahoj, poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu.
Chcela by som skončiť pracovný pomer dohodou. Môj zámer som zamestnávateľovi oznámila dopredu /vydaj a sťahovanie do iného kraja, výpoveď som podala k 31.5./ a udala som skončenie pracovného pomeru k 31.7. Medzitým sa mi však podarilo nájsť si zamestnanie, v ktorom potrebujú, aby som nastúpila k 1.7. Ústne som sa teda dohodla o skončení o mesiac skoršie. Vybrala som si časť dovolenky, ktorá mi ešte ostávala. Po mojom návrate som na dohode, ktorú som dala konateľom podpísať, našla od jedného z nich uvedený text: Dohoda za podmienky zaplatením odchodného zamestnancom vo výške 30000 Sk na nevyhnutné zabezpečenie náhradného pracovníka.
Podotýkam, že som iba obyčajná účtovníčka, s platom o tisíc korún vyšším ako minimálna mzda. Navyše, od 1.10. platí nový Zákonník práce a ja mám pracovnú zmluvu z roku 1995 a dodatok o úprave platu z roku 2002......Na ňom nie je zaradenie do platovej triedy. Mohla by som to použiť ako argument - porušenie zákona zo strany organizácie?
Naposledy upravil glascat7 : 16.06.08 at 08:20
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

glascat7 Pozri príspevok
Chcela by som skončiť pracovný pomer dohodou. Môj zámer som zamestnávateľovi oznámila dopredu /výpoveď som podala k 31.5./ a udala som skončenie k 31.7. Medzitým sa mi však podarilo nájsť si zamestnanie, v ktorom potrebujú, aby som nastúpila k 1.7. Ústne som sa teda dohodla o skončení o mesiac skoršie. Vybrala som si časť dovolenky, ktorá mi ešte ostáva, a po mojom návrate som na dohode, ktorú som dala konateľom podpísať, našla od jedného z nich uvedený text: Dohoda za podmienky zaplatením odchodného zamestnancom vo výške 30000 Sk na nevyhnutné zabezpečenie náhradného pracovníka.
Podotýkam, že som iba obyčajná účtovníčka, s platom o tisíc korún vyšším ako minimálna mzda. Navyše, od 1.10. platí nový Zákonník práce a ja mám pracovnú zmluvu z roku 1995 a dodatok o úprave platu z roku 2002....... Mohla by som to použiť ako argument - porušenie zákona zo strany organizácie?
Zamestnáv. s dohodou súhlasí za uvedených podmienok, ak s nimi nesúhlasíš, ostáva iba počkať do konca VD. Nárok na odchodné,( len pri odchode do dôchodku) ani odstupné pri skončení PP výpoveďou zo strany zamestnanca zo nákona nevzniká.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Gong Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som vás poprosiť o radu pre moju svagrinu. Má uzavretú PZ na dobu určitú od 01.02.2008 do 31.01.2009 ako predavač potravín. Zamestnávateľ jej dal podpísať i dohodu o hmotnej zodpovednosti. Má dve malé deti, ktoré sú školopovinné, a teraz budú mať 2 mesiace prázdnin. Takže bude potrebovať dovolenku. Lenže zamestnávateľ jej oznámil, že počas tých dvoch mesiacov je najviac roboty a on jej dovolenku nedá, len v najnutnejších prípadoch 1-2 dni. Toto však pri uzatvorení zmluvy nespomenul. Nárok na dovolenku má podľa ZP každý. Takže nechápem ako si toto môže zamestnávateľ dovoliť. Deti počas tých 2 mesiacov nemá kam dať. Tak by chcela zostať v práci do 30.6.2008 a dať výpoved. Akým spôsobom máme riešiť rozviazanie PP k 30.6.2008? A čo má robiť v prípade, ak jej zamestnávateľ rozviazanie PP nepodpíše, a čo s hmotnou zodpovednosťou. Zamestnávateľ by mal podľa mňa spraviť inventúru za jej prítomnosti a urobiť zápis inventúrny, ktorý ona,keď s ním bude súhlasiť podpíše. Tak sa to robí? Prosím vás poradte mi, aby som jej mohla pomocť.
dakujem
Je v právomoci zamestnávateľa dať alebo nedať dovolenku. Na dovolenke sa mali dohodnúť na začiatku roku, pokiaľ sa nedohodli, nemôže si jednostranne nárokovať dovolenku.

Skončiť PP k 30.6. by mohla jedine dohodou. AK zamestnávateľ nebude súhlasiť s dohodou, môže skončiť výpoveďou, ale s 2 mesačnou výpovednou dobou - takže k 31.8.2008.

AK má hm. zodpovednosť, pri skončení PP by mala žiadať o vykonanie inventúry.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

glascat7 Pozri príspevok
Ahoj, poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu.
Chcela by som skončiť pracovný pomer dohodou. Môj zámer som zamestnávateľovi oznámila dopredu /vydaj a sťahovanie do iného kraja, výpoveď som podala k 31.5./ a udala som skončenie pracovného pomeru k 31.7. Medzitým sa mi však podarilo nájsť si zamestnanie, v ktorom potrebujú, aby som nastúpila k 1.7. Ústne som sa teda dohodla o skončení o mesiac skoršie. Vybrala som si časť dovolenky, ktorá mi ešte ostávala. Po mojom návrate som na dohode, ktorú som dala konateľom podpísať, našla od jedného z nich uvedený text: Dohoda za podmienky zaplatením odchodného zamestnancom vo výške 30000 Sk na nevyhnutné zabezpečenie náhradného pracovníka.
Zamestnávateľ zjavne s dohodou nesúhlasí, preto ti nezostáva nič iné, len zotrvať u neho počas VD.


glascat7 Pozri príspevok
Podotýkam, že som iba obyčajná účtovníčka, s platom o tisíc korún vyšším ako minimálna mzda. Navyše, od 1.10. platí nový Zákonník práce a ja mám pracovnú zmluvu z roku 1995 a dodatok o úprave platu z roku 2002......Na ňom nie je zaradenie do platovej triedy. Mohla by som to použiť ako argument - porušenie zákona zo strany organizácie?
Neviem, čo má spoločné nový ZP s pracovnou zmluvou. Navyše ZP sa novelizuje každú chvíľu - aj 2x do roka. Zaradenie do platovej triedy nie je povinnou súčasťou PZ, musí tam byť uvedená len mzda. Aj keby nebola, nie je to dôvod na okamžité rozviazanie PP.
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Chobot Pozri príspevok
Je v právomoci zamestnávateľa dať alebo nedať dovolenku. Na dovolenke sa mali dohodnúť na začiatku roku, pokiaľ sa nedohodli, nemôže si jednostranne nárokovať dovolenku.

Skončiť PP k 30.6. by mohla jedine dohodou. AK zamestnávateľ nebude súhlasiť s dohodou, môže skončiť výpoveďou, ale s 2 mesačnou výpovednou dobou - takže k 31.8.2008.

AK má hm. zodpovednosť, pri skončení PP by mala žiadať o vykonanie inventúry.
Dakujem, žiadať o vykonanie inventúry by mala písomne? A mala by sa tej inventúry zúčasniť tiež? A čo keď jej zamestnávateľ nepristúpi na dohodu k 30.6.2008, môže dať výpoveď, lenže s vyp. 2 mesač.dobou a to nie je dobré, to je vlastne koniec prázdnin. Čiže záleží len na zamestnávateľovi. A keby v tej 2 mesač. dobe neprišla do práce? Lenže zase jej zamestnávateľ môže s nou vybabrať pri inventúre. Takže vôbec neviem, ako to vyriešiť. Ona je taká bojazlivá. No neviem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať