Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
glascat7 glascat7

glascat7 je offline (nepripojený) glascat7

Obyčajná mama, sestra, teta, susedka... ...viac
Myslela som to tak, že podľa toho nového ZP pri zaradení do pracovnej triedy mám mať koeficient 1,6 a mzdu tomu adekvátnu a to nemám...
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Vo výpovedi jej môžem uviesť i skončenie prac.pomeru k 30.6.2008, bez výp. doby, z dôvodu, že fyzicky nestačí na udelenú prácu zamestnávateľom? Prešlo by to? A čo s tou inventúrou, môže byť uvedená žiadosť o vykonanie inventúry uvedená vo výpovedi? Musí byť fyzicky prítomná pri inventúre?
Ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

glascat7 Pozri príspevok
Myslela som to tak, že podľa toho nového ZP pri zaradení do pracovnej triedy mám mať koeficient 1,6 a mzdu tomu adekvátnu a to nemám...
Aha, aj tak to nie je dôvod na okamžité skončenie PP. Môžeš sa dožadovať zvýšenia platu tak, aby to bolo v súlade so ZP. Ale nie kvôli tomu okamžite skončiť PP.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Gong Pozri príspevok
Vo výpovedi jej môžem uviesť i skončenie prac.pomeru k 30.6.2008, bez výp. doby, z dôvodu, že fyzicky nestačí na udelenú prácu zamestnávateľom? Prešlo by to?
Neprešlo, to nie je dôvodom na okamžité skončenie PP v zmysle ZP.

Gong Pozri príspevok
A čo s tou inventúrou, môže byť uvedená žiadosť o vykonanie inventúry uvedená vo výpovedi?
Môže, ale nemusí. Nemá to priamy súvis s výpoveďou.

Gong Pozri príspevok
Musí byť fyzicky prítomná pri inventúre?
Ďakujem
Teoreticky nemusí byť prítomná pri inventúre. Ako ale potom vyvráti prípadný zistený schodok, pokiaľ nebude členom inv. komisie?
Naposledy upravil Chobot : 16.06.08 at 13:42
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Chobot Pozri príspevok
Vo výpovedi jej môžem uviesť i skončenie prac.pomeru k 30.6.2008, bez výp. doby, z dôvodu, že fyzicky nestačí na udelenú prácu zamestnávateľom? Prešlo by to?

Neprešlo, to nie je dôvodom na okamžité skončenie PP v zmysle ZP.


Môže, ale nemusí. Nemá to priamy súvis s výpoveďou.


Teoreticky nemusí byť prítomná pri inventúre. Ako ale potom vyvráti prípadný zistený schodok, pokiaľ nebude členom inv. komisie?
A toho sa obávame, ked dá výpoved s 2-mes.výp.dobou, ona chce byt potom PN, že niečo na nu počas jej neprítomnosti zamestnávateľ nájde, napr. pri inventarizácii. Takže vôbec neviem, čo jej mám povedať, aby spravila a aby to bolo pre nu čo, najlepšie. Neviem. A mohla by ten dátum k 30.6.2008 uviesť vo výpovedi bez 2-mes.výp.doby?
Naposledy upravil Chobot : 16.06.08 at 13:42
0 0
glascat7 glascat7

glascat7 je offline (nepripojený) glascat7

Obyčajná mama, sestra, teta, susedka... ...viac
TWEETY napísal: Nárok na odchodné,( len pri odchode do dôchodku) ani odstupné pri skončení PP výpoveďou zo strany zamestnanca zo nákona nevzniká.[/quote]

To mi napísal konateľ, takže to myslel tak, že JA by som mala firme zaplatiť 30000 .... Zaujímalo by ma, či som naozaj povinná hľadať za seba náhradu... Je mi trápne takto odchádzať po 13 rokoch bezproblémového pracovného vzťahu...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

glascat7 Pozri príspevok
TWEETY napísal: Nárok na odchodné,( len pri odchode do dôchodku) ani odstupné pri skončení PP výpoveďou zo strany zamestnanca zo nákona nevzniká.

To mi napísal konateľ, takže to myslel tak, že JA by som mala firme zaplatiť 30000 .... Zaujímalo by ma, či som naozaj povinná hľadať za seba náhradu... Je mi trápne takto odchádzať po 13 rokoch bezproblémového pracovného vzťahu...
Nie, toto neustanovuje žiaden zákon. V ZP o tom nie je ani zmienka. Iba neviem, či to nemáte v interných predpisoch firmy.
Naposledy upravil Chobot : 16.06.08 at 13:41
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
[quote=Gong;754424]
Chobot Pozri príspevok

A toho sa obávame, ked dá výpoved s 2-mes.výp.dobou, ona chce byt potom PN, že niečo na nu počas jej neprítomnosti zamestnávateľ nájde, napr. pri inventarizácii. Takže vôbec neviem, čo jej mám povedať, aby spravila a aby to bolo pre nu čo, najlepšie. Neviem. A mohla by ten dátum k 30.6.2008 uviesť vo výpovedi bez 2-mes.výp.doby?
Takže nik mi nepomôže? Prosííím!
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Gong Pozri príspevok

Takže nik mi nepomôže? Prosííím!
Ako nie je čo pomôcť. Pokiaľ zamestnávateľ nesúhlasí s dohodou, musí zotrvať počas výpovednej doby v zamestnaní.
0 0
glascat7 glascat7

glascat7 je offline (nepripojený) glascat7

Obyčajná mama, sestra, teta, susedka... ...viac
Tweety Pozri príspevok
To mi napísal konateľ, takže to myslel tak, že JA by som mala firme zaplatiť 30000 .... Zaujímalo by ma, či som naozaj povinná hľadať za seba náhradu... Je mi trápne takto odchádzať po 13 rokoch bezproblémového pracovného vzťahu...

Nie, toto neustanovuje žiaden zákon. V ZP o tom nie je ani zmienka. Iba neviem, či to nemáte v interných predpisoch firmy.

Nie, nemáme. Je to len svojvôľa pána majiteľa, pokus vystrašiť ma a prinútiť k tomu, aby som ostala... Fakt trápne....

Ďakujem za rady, Tweety a Chobot.
Naposledy upravil Chobot : 16.06.08 at 13:40
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Ďakujem za radu, a musí spolu s výpoveďou podať i žiadosť o vykonanie inventúry?
0 0
monickab monickab

monickab je offline (nepripojený) monickab

Dobrý deň,
zamestnanec priniesol vedúcemu 16.6.2008 "Výpoveď" a v tej výpovedi napísal, že žiada o rozviazanie PP dohodou ku dňu 20.6.2008. ( viem,že je to špatne zformulované, že nemôže byť výpoveď na dohodu)
Vedúci vyjadril ústny nesúhlas a že ak sa vráti majiteľ firmy z dovolenky sa mu vyjadrí (majiteľ sa vrátil 30.6 a povedal, že mám zamestnancovi odpovedať, že nesúhlasíme s ukončením PP podľa neho a za neodrobené dni mu dať absenciu a porušenie prac. discpl.). Zamestnanec od 21.6.2008 nechodí do práce.

Môže to tak byť?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

monickab Pozri príspevok
Dobrý deň,
zamestnanec priniesol vedúcemu 16.6.2008 "Výpoveď" a v tej výpovedi napísal, že žiada o rozviazanie PP dohodou ku dňu 20.6.2008. ( viem,že je to špatne zformulované, že nemôže byť výpoveď na dohodu)
Vedúci vyjadril ústny nesúhlas a že ak sa vráti majiteľ firmy z dovolenky sa mu vyjadrí (majiteľ sa vrátil 30.6 a povedal, že mám zamestnancovi odpovedať, že nesúhlasíme s ukončením PP podľa neho a za neodrobené dni mu dať absenciu a porušenie prac. discpl.). Zamestnanec od 21.6.2008 nechodí do práce.

Môže to tak byť?
Ak so skončením PP dohodou nesúhlasíte,(odpovedajte) PP pokračuje. AK zamestnanec nechodí do práce, porušuje PD. Dajte mu teda A a na porušenie PD ho upozornite.
Naposledy upravil Tweety : 02.07.08 at 07:15
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

monickab Pozri príspevok
Dobrý deň,
zamestnanec priniesol vedúcemu 16.6.2008 "Výpoveď" a v tej výpovedi napísal, že žiada o rozviazanie PP dohodou ku dňu 20.6.2008. ( viem,že je to špatne zformulované, že nemôže byť výpoveď na dohodu) áno, formulácia je zlá, dohoda je dohoda, výpoveď niečo iné
Vedúci vyjadril ústny nesúhlas a že ak sa vráti majiteľ firmy z dovolenky sa mu vyjadrí (majiteľ sa vrátil 30.6 a povedal, že mám zamestnancovi odpovedať, že nesúhlasíme s ukončením PP podľa neho a za neodrobené dni mu dať absenciu a porušenie prac. discpl.). Zamestnanec od 21.6.2008 nechodí do práce.
tak, ako vraví majiteľ. Od 21.6. daj absencie, prerušenie nahlás na SP,
z-covi oznám, že s dohodou nesúhlasite.
Môže to tak byť?
odpoveď v texte
0 0
monickab monickab

monickab je offline (nepripojený) monickab

ešte pár všetečných otázok :-)

1. mám mu na jeden list napísať že nesúhlasíme s dohodou a na druhý list, písomne upozorniť na porušenie PD?
alebo napíšem len písomné upozornenie na porušenie PD a do odôvodnenia napíšem, že mu nebol vyslovený súhlas s dohodou o ukonč. PP , to znamená, že PP trvá a preto, keď nenastúpil na prac.zmenu porušil prac. discpl.?

2. ak už nenastúpi, kedy mu môžem poslať okamžité skončenie PP?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

monickab Pozri príspevok
ešte pár všetečných otázok :-)

1. mám mu na jeden list napísať že nesúhlasíme s dohodou a na druhý list, písomne upozorniť na porušenie PD?
alebo napíšem len písomné upozornenie na porušenie PD a do odôvodnenia napíšem, že mu nebol vyslovený súhlas s dohodou o ukonč. PP , to znamená, že PP trvá a preto, keď nenastúpil na prac.zmenu porušil prac. discpl.?

2. ak už nenastúpi, kedy mu môžem poslať okamžité skončenie PP?
Riešila som to nasledovne:
1. v jednom liste by som dala zamietnutie dohody,
v druhom písomné upozornenie /nezabudni prerušiť PP na SP/

2. Na základe prevzatého písomného upozornenia zo strany z-ca napíšeš
okamžité skončenie PP /len neviem ako máte ošetrené v pracovnom
poriadku, alebo v nejakom int.predpisy podmienky - hrubé porušenie PD,
závažné a menej závažné porušenie PD/
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ako by bolo najlepšie začať vymáhať nevyplatenú mzdu od bývalého zamestnávateľa - ak sa teda bude dať, tak najskôr "po dobrom"
PP ukončený dohodou (nevyplácal mzdy...)
Zamestnávateľ ešte existuje, ale vyzerá to, že dlho asi nie.
0 0
franc2 franc2

franc2 je offline (nepripojený) franc2

poradte mi prosím. bol som zamestnaný v skúsobnej dobe a pocas nej som dal výpoved z jedného dna na druhy. mal som to oznamit aspon tri dni vopred ale neurobil som to moze ma zamestnavatel pokutovat?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

franc2 Pozri príspevok
poradte mi prosím. bol som zamestnaný v skúsobnej dobe a pocas nej som dal výpoved z jedného dna na druhy. mal som to oznamit aspon tri dni vopred ale neurobil som to moze ma zamestnavatel pokutovat?
Pokiaľ si podal výpoveď, musí ti plynúť výpovedná doba dva mesiace. Ty si zrejme však ukončil PP v skúšobnej dobe. Ak to bolo predtým, ako nastalo skončenie, je to ok. Zákonník práce dáva môžnosť oznámiť to dopredu a slušnosť káže. Avšak pokutovať ťa nemôže.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
franc2 Pozri príspevok
poradte mi prosím. bol som zamestnaný v skúsobnej dobe a pocas nej som dal výpoved z jedného dna na druhy. mal som to oznamit aspon tri dni vopred ale neurobil som to moze ma zamestnavatel pokutovat?
Jedine, ak to máte uvedené v prac.zmluve. V ZP nie je striktne uvedené, že sa to musí urobiť 3 dni pred.

P.S. Mimochodom počas skúšobnej doby nejde o výpoveď ale o rozviazanie prac.pomeru podľa § 72 ZP.

Pozri:

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe



(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

Ja to chápem tak, že nie je to povinnosť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať