Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
Ahojte!
Mozem sa Vas opytat? Musi byt skoncenie PP v skusobnej dobe dorucene postou alebo osobne na prevzatie?
Bude takto platne ked to dam na dorucenku a vrati sa mi?

Ďakujem!
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

tinaM Pozri príspevok
Pokiaľ nemôže rozviazať prac.pomer dohodou /na dohodu sú potrebné obidve strany/ môže podať výpoveď.
Ak ju podá teraz, výpovedná lehota začne plynúť od 1.10.2008 a záleží na tom, ako dlho je zamestnaná u terajšieho zamestnávateľa. Do 5 rokov je 2-mesačná výpodná lehota a viac ako 5 rokov je 3-mesačná VL.
Výpoveď by som posielala poštou doporučene.

Len či bude nový zamestnávateľ čakať.

No dnes môže mať každý aj viac zamestnaní. Ak by sa dohodla nejako s novým zamestnávateľom.
Trojmesačná výpovedná lehota platí len pri výpovedi so strany zamestnávateľa.
Ak dá výpoveď zamestnanec, výpovedná lehota je vždy dvojmesačná.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lucida Pozri príspevok
Ahojte!
Mozem sa Vas opytat? Musi byt skoncenie PP v skusobnej dobe dorucene postou alebo osobne na prevzatie?
Bude takto platne ked to dam na dorucenku a vrati sa mi?

Ďakujem!
Áno, ak sa doručenka vráti ako neprevzatá, dokument bude považovaný za doručený.
Naposledy upravil Tweety : 08.09.08 at 17:20 Dôvod: gram.
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

Lucida Pozri príspevok
Ahojte!
Mozem sa Vas opytat? Musi byt skoncenie PP v skusobnej dobe dorucene postou alebo osobne na prevzatie?
Bude takto platne ked to dam na dorucenku a vrati sa mi?

Ďakujem!

Pracovný pomer v skúšobnej dobe môže skončiť za-ec aj za-teľ len písomne.
Písomné oznámenie o skončení pp sa má doručiť spravidla aspoň tri dni pred dňom, kedy má pp skončiť.

Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny alebo zániku pp doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku.

Povinnosť zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi ako nedoručiteľnú alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním zamestnávateľa.
Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.
0 0
maykaV maykaV

maykaV je offline (nepripojený) maykaV

Ak da zamestnanec dohodu o skonceni PP. Zamestnavatel to prevezme ale napise tam,ze suhlasi s 2 mesacnou vypovednou lehotou. Zamestnanec zostane vo firme jeden mesiac z vypovednej lehoty. Druhy mesiac vypovednej lehoty uz nenastupy. Zamestnavatel mu pise absenciu. Pisomne ho neupozornil, ze nesuhlasi s tym,ze nanastupil do zamestnania. Kedy by mal(ak ma) skoncit pisat absenciu zamestnavatel? Je to iba do doby uplynutia vypovednej lehoty, alebo ju moze pisat aj dalej?
Ak uplynie vypovedna doba hoc tam zamestnanec nezostal, ma mu zamestnavatel dorucit potrebne dokumenty ku skonceniu PP?
Dakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

maykaV Pozri príspevok
Ak da zamestnanec dohodu o skonceni PP. Zamestnavatel to prevezme ale napise tam,ze suhlasi s 2 mesacnou vypovednou lehotou. Zamestnanec zostane vo firme jeden mesiac z vypovednej lehoty. Druhy mesiac vypovednej lehoty uz nenastupy. Zamestnavatel mu pise absenciu. Pisomne ho neupozornil, ze nesuhlasi s tym,ze nanastupil do zamestnania. Kedy by mal(ak ma) skoncit pisat absenciu zamestnavatel? Je to iba do doby uplynutia vypovednej lehoty, alebo ju moze pisat aj dalej?
Ak uplynie vypovedna doba hoc tam zamestnanec nezostal, ma mu zamestnavatel dorucit potrebne dokumenty ku skonceniu PP?
Dakujem.
Takéto skončenie PP je hybrid a nedá sa jednoznačne povedať, kto má pravdu. Skúsim to rozobrať, ako to vidím ja.

Ty si navrhla dohodu, zamestnávateľ túto dohodu neprijal, ale navrhol, že môžeš skončiť o 2 mesiace. Len to formuloval nešťastne, keď tam napísal, že súhlasí s 2 mesačnou VD. Toto môžme považovať za protinávrh na dohodu so skončením PP o 2 mesiace. Preto ak zamestnávateľ súhlasil s takouto dohodou a zamestnanec túto dohodu prijal, tak PP skončí na konci 2. mesiaca po uzavretí dohody.

Má to však háčik. V dohode by mal byť dohodnutý presný termín skončenia a taktiež na to, aby to bola dohoda, to musí byť podpísané oboma stranami. Pokiaľ tam nie je podpis zamestnávateľa, tak je dohoda neplatná a môže písať absenciu ako dlho bude chcieť. Navyše formuláciu, že súhlasí len s 2 mesačnou výpovednou dobou, možno chápať ako že nesúhlasí s dohodou a zamestnanec ak chce skončiť PP si musí podať výpoveď s 2 mesačnou VD. Keďže výpoveď nebola daná, PP neskončí, pretože je veľmi diskutabilné, či je dohoda vôbec platná.

AK by sa o to súdili, súd by rozhodoval najmä o tom, či dohoda spĺňa náležitosti ZP a či je platná. To by trebalo vidieť presne ako znie a čo tam napísal zamestnávateľ a či zmenenú dohodu akceptoval zamestnanec. Lebo aj to sa mohlo stať, že zamestnanec nesúhlasil so zmenenou dohodou, preto k dohode neprišlo.

V každom prípade tým, že zamestnanec neprišiel po mesiaci do práce svojvoľne, porušil pracovnú disciplínu a zamestnávateľ má právo písať mu absenciu minimálne za ten jeden mesiac. Či už dohoda bola platná alebo nie.
0 0
maykaV maykaV

maykaV je offline (nepripojený) maykaV

Chobot Pozri príspevok
Takéto skončenie PP je hybrid a nedá sa jednoznačne povedať, kto má pravdu. Skúsim to rozobrať, ako to vidím ja.

Ty si navrhla dohodu, zamestnávateľ túto dohodu neprijal, ale navrhol, že môžeš skončiť o 2 mesiace. Len to formuloval nešťastne, keď tam napísal, že súhlasí s 2 mesačnou VD. Toto môžme považovať za protinávrh na dohodu so skončením PP o 2 mesiace. Preto ak zamestnávateľ súhlasil s takouto dohodou a zamestnanec túto dohodu prijal, tak PP skončí na konci 2. mesiaca po uzavretí dohody.

Má to však háčik. V dohode by mal byť dohodnutý presný termín skončenia a taktiež na to, aby to bola dohoda, to musí byť podpísané oboma stranami. Pokiaľ tam nie je podpis zamestnávateľa, tak je dohoda neplatná a môže písať absenciu ako dlho bude chcieť. Navyše formuláciu, že súhlasí len s 2 mesačnou výpovednou dobou, možno chápať ako že nesúhlasí s dohodou a zamestnanec ak chce skončiť PP si musí podať výpoveď s 2 mesačnou VD. Keďže výpoveď nebola daná, PP neskončí, pretože je veľmi diskutabilné, či je dohoda vôbec platná.

AK by sa o to súdili, súd by rozhodoval najmä o tom, či dohoda spĺňa náležitosti ZP a či je platná. To by trebalo vidieť presne ako znie a čo tam napísal zamestnávateľ a či zmenenú dohodu akceptoval zamestnanec. Lebo aj to sa mohlo stať, že zamestnanec nesúhlasil so zmenenou dohodou, preto k dohode neprišlo.

V každom prípade tým, že zamestnanec neprišiel po mesiaci do práce svojvoľne, porušil pracovnú disciplínu a zamestnávateľ má právo písať mu absenciu minimálne za ten jeden mesiac. Či už dohoda bola platná alebo nie.
Zamestnanec suhlasil s 2 mesacnou VD. No vypoved uz zamestnavatelovi nedal, kedze mu zamestnavatel podpisal prevzatie ziadosti o skoncenie PP dohodou iba s tym, ze tam dodal formulku "Suhlasim s 2 mesacnou vypovednou lehotou" a podpisal sa.
Zamestnavatel to aj tak bral ako keby mu zamestnanec dal vypoved. Nechcel mu poukazat mzdu za posledny mesiac co tam pracoval a v liste co napisal zamestnavatel zamestnancovi, tak ze vraj mu chce vycislit stratu, ktora mu vznikla z toho ze zamestnanec nenastupil do zamestnania pocas vypovednej lehoty.
Na vycislenie akych skod ma zamestnavatel pravo?
Ako mam chapat § 78 zakonika prace? Musi zamestnavatel pisomne upozornit zamestnanca, ze nanastupenim do zamestnania mu vznikne skoda?
Naposledy upravil maykaV : 18.09.08 at 20:25
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

maykaV Pozri príspevok
Zamestnanec suhlasil s 2 mesacnou VD. No vypoved uz zamestnavatelovi nedal, kedze mu zamestnavatel podpisal prevzatie ziadosti o skoncenie PP dohodou iba s tym, ze tam dodal formulku "Suhlasim s 2 mesacnou vypovednou lehotou" a podpisal sa.
Zamestnavatel to aj tak bral ako keby mu zamestnanec dal vypoved. Nechcel mu poukazat mzdu za posledny mesiac co tam pracoval a v liste co napisal zamestnavatel zamestnancovi, tak ze vraj mu chce vycislit stratu, ktora mu vznikla z toho ze zamestnanec nenastupil do zamestnania pocas vypovednej lehoty.
Na vycislenie akych skod ma zamestnavatel pravo?
Ako mam chapat § 78 zakonika prace? Musi zamestnavatel pisomne upozornit zamestnanca, ze nanastupenim do zamestnania mu vznikne skoda?
Dokazovanie škody, ktorá vznikla je dosť problémové. Ak zamestnanec nebude súhlasiť s nevyplatením poslednej výplaty, bude na zamestnávateľovi aby dokázal, že mu tá škoda vznikla. My osobne nechávame absenciu len pár dní a keď vieme, že už zamestnanec do roboty nenastúpi, odhlásime ho (Dáme mu výpoveď z dôvodu hrubého porušenia pracovnej disciplíny - absencie). Nechceme za neho platiť do ZP. (Väčšinou mu automaticky za absenciu krátime dovolenku.) Chobot má naozaj pravdu, vo Vašom prípade je to riadne zamotané. Človek bez právneho vzdelania si to ani neuvedomí, čo nedôsledné spísanie výpovede môže spôsobiť. Aj nám sa stávalo na začiatku, že sme to takto nedotiahli. Dnes sa už snažíme o jednoznačné výpovede a radšej (niekedy možno aj zbytočne) zamestnancov preháňame, aby sme to mali na poriadku. Našťastie sme nemali nikdy zamestnanca, ktorý by sa bol súdil.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

maykaV Pozri príspevok
Zamestnanec suhlasil s 2 mesacnou VD. No vypoved uz zamestnavatelovi nedal, kedze mu zamestnavatel podpisal prevzatie ziadosti o skoncenie PP dohodou iba s tym, ze tam dodal formulku "Suhlasim s 2 mesacnou vypovednou lehotou" a podpisal sa.
Zamestnavatel to aj tak bral ako keby mu zamestnanec dal vypoved. Nechcel mu poukazat mzdu za posledny mesiac co tam pracoval a v liste co napisal zamestnavatel zamestnancovi, tak ze vraj mu chce vycislit stratu, ktora mu vznikla z toho ze zamestnanec nenastupil do zamestnania pocas vypovednej lehoty.
Na vycislenie akych skod ma zamestnavatel pravo?
Ako mam chapat § 78 zakonika prace? Musi zamestnavatel pisomne upozornit zamestnanca, ze nanastupenim do zamestnania mu vznikne skoda?
Dobre, dohodu budeme považovať za platnú a budeme to považovať za skončenie PP dohodou (nie výpoveďou). V tom prípade mal zamestnanec zotrvať v práci do dátumu skončenia PP. Tým, že svojvoľne neprišiel do práce, tak mohla zamestnávateľovi vzniknúť nejaká škoda. Zamestnanec má ale nárok na vyplatenie mzdy nezávisle od toho, či si zamestnávateľ vymáha škodu alebo nie. On ju musí vymáhať inak, nie zrážkou zo mzdy. Jedine keby zamestnanec uznal škodu a podpísal súhlas so zrážkou zo mzdy, vtedy by mu to mohol strhnúť zo mzdy.

Pokiaľ sa chce zamestnávateľ súdiť o náhradu škody, musí ju riadne preukázať. Ten § 78 nie je pre tento prípad aplikovateľný.
0 0
ingusa ingusa

ingusa je offline (nepripojený) ingusa

ahojte potrebujem poradiť: chcem skončiť pracovný pomer dohodou ku dňu 30.9.08 a samozrejme zamestnávateľ nebude súhlasiť, takže mu môžem dať výpoveď. Keď tomu dobre rozumiem tak mám 2 mesačnú výpovednú dobu (aj keď som tam zamestnaná 13 rokov), ktorá mi začne 1.10.08. Môžem byť na PN počas plynutia výpovednej doby hneď od 1.10.?? Ďakujem pekne za odpoveď a dúfam že som to popísala zrozumiteľne
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ingusa Pozri príspevok
ahojte potrebujem poradiť: chcem skončiť pracovný pomer dohodou ku dňu 30.9.08 a samozrejme zamestnávateľ nebude súhlasiť, takže mu môžem dať výpoveď. Keď tomu dobre rozumiem tak mám 2 mesačnú výpovednú dobu (aj keď som tam zamestnaná 13 rokov), ktorá mi začne 1.10.08. Môžem byť na PN počas plynutia výpovednej doby hneď od 1.10.?? Ďakujem pekne za odpoveď a dúfam že som to popísala zrozumiteľne
ak doručíš výpoved zamestnávatelovi do konca septembra, tak áno, VD začne plynúť od 1.10.08 a končí 30.11.08 (ak nemáš v prac.zmluve alebo kolekt.zmluve dohodnutú inú VD ako vyplýva zo ZP).

Samozrejme, ak je dôvod, tak na PN-ku aj počas výpovednej doby máš nárok.

Pri výpovedi zo strany zamestnanca tvoj PP končí 30.11.08 bez ohladu na to, či bude tvoja PN pokračovať aj po tomto termíne.
0 0
ingusa ingusa

ingusa je offline (nepripojený) ingusa

Ďakujem za odpoveď
0 0
ps1818 ps1818

ps1818 je offline (nepripojený) ps1818

Neviem, či sa to tu už riešilo, ale opýtam sa:
Klasický scenár - chcem dať výpoveď kvôli lukratívnejšej práci a zamestnávateľ trvá na 2-mesačnej výpovednej lehote. V pracovnej zmluve som však nasiel takúto klauzulu:
"Ak zamestnanec nezotrvá počas VD u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac v zmysle par. 62 ods. 3 Zákonníka práce."
To akože znamená, že môžem odísť prakticky kedykoľvek s tým, že nedostanem od neho mzdu? (to by však nevadilo, veď ju dostanem od nového zamestnávateľa...)
Ďakujem za názory!!!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ps1818 Pozri príspevok
Neviem, či sa to tu už riešilo, ale opýtam sa:
Klasický scenár - chcem dať výpoveď kvôli lukratívnejšej práci a zamestnávateľ trvá na 2-mesačnej výpovednej lehote. V pracovnej zmluve som však nasiel takúto klauzulu:
"Ak zamestnanec nezotrvá počas VD u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac v zmysle par. 62 ods. 3 Zákonníka práce."
To akože znamená, že môžem odísť prakticky kedykoľvek s tým, že nedostanem od neho mzdu? (to by však nevadilo, veď ju dostanem od nového zamestnávateľa...)
Ďakujem za názory!!!
Nesprávne pochopené. Ak odídeš počas VD, zamestnáv. má právo na peňažnú náhradu (ak to bolo v PZ dohodnuté), takže nie mzdu( veď si v práci nebola, tak akú?) Popolopate: nedostaneš od neho nič, ale naopak, Ty mu zaplatiš náhradu za nezotrvanie počas VD.
Naposledy upravil Tweety : 26.09.08 at 15:36 Dôvod: Slovosled
0 0
Janci26svk Janci26svk

Janci26svk je offline (nepripojený) Janci26svk

Ahojte.Potrebujem malú radu.Chystám sa podať výpoveď (§67)ku dňu 30.10.2008. PP mi skončí uplynutím dvojmesačnej VD 31.12.2008.Ak ju odovzdám osobne napr.smenovému majstrovi príp.vedúcemu,ako budem môcť dokázať jej prevzatie od zamestnávatela?Mám si spraviť kópiu a dať si ju ním podpísať?Za odpoveď ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Janci26svk Pozri príspevok
Ahojte.Potrebujem malú radu.Chystám sa podať výpoveď (§67)ku dňu 30.10.2008. PP mi skončí uplynutím dvojmesačnej VD 31.12.2008.Ak ju odovzdám osobne napr.smenovému majstrovi príp.vedúcemu,ako budem môcť dokázať jej prevzatie od zamestnávatela?Mám si spraviť kópiu a dať si ju ním podpísať?Za odpoveď ďakujem
Presne tak, dať podpísať (potvrdiť) prevzatie. Ak by odmietli potvrdiť, tak podať v podateľni, alebo poslať doporučene poštou. Dá sa ešte odovzdať zamestnávateľovi za prítomnosti 2 nezávislých svedkov, ktorí na kópii potvrdia, že výpoveď bola odovzdaná.
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ahojte, neviete mi niekto poradiť ako napísať výpoveď ak mám zmluvu na dobu neurčitú a bez skúšobnej doby, som zamestnaná od 01.09.2008 no a pre nezhody s dcérou zamestnávateľa som sa rozhodla dať výpoveď k 31.10.2008. poraďte mi niekto, ako mám postupovať.
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

majernikova Pozri príspevok
Ahojte, neviete mi niekto poradiť ako napísať výpoveď ak mám zmluvu na dobu neurčitú a bez skúšobnej doby, som zamestnaná od 01.09.2008 no a pre nezhody s dcérou zamestnávateľa som sa rozhodla dať výpoveď k 31.10.2008. poraďte mi niekto, ako mám postupovať.
Ďakujem
Meno... žiadam o skončenie PP uzavretého ..... dohodou k 31.10.08. AK s dohodou nebude súhlasiť, tak podaj výpoveď ( rovnako), iba treba počítať s tým, že pri výpovedi je dvojmesačná VD.
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ďakujem a prajem krásny deň
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, vopred sa ospravedlňujem, že som si neprečítala témy, ale potrebujem súrne poradiť kolegyni. Jej dcéra dala k 30.9. výpoveď, zamestnávateľ ju akceptuje, ale sídlo má mimo SR a dodnes jej tá výpoveď nedošla, niekde sa zapotrošila na pošte alebo kde, lebo oni to vraj poslali. Na úrade práce ju nechcú zaevidovať bez tej výpovede. Ide o to, že či teraz si musí za tie dni platiť sama odvody ako samoplatiteľ na SP a ZP. Do koľkých dní sa od výpovedi treba hlásiť na úrade práce? Lebo ona je 10 dní nezamestnaná a nevie kedy ten papier dostane. Ďakujem za rady
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať