Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

sissike Pozri príspevok
Pro podani ziadosti na ukoncenie pracovneho pomeru, zamestnanec poda aj ziadost o zaplateny nevycerpanej dovolenky. Je zamestnavatel povinny to zaplatit, alebo moze to odmietnut na zaklade niecoho?
Žiadosť netreba podávať, zamestnávateľ je povinný ju preplatiť v súlade so ZP
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

Môžem s tehotnou zam. ukončiť pp dohodou.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

dada 1 Pozri príspevok
Môžem s tehotnou zam. ukončiť pp dohodou.
Áno.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Ja by som sa chcela spýtať na možnosť výpovede z dôvodu nevyplatenia mzdy. Zamestnávateľ je v omeškaní s výplatou už dlhšiu dobu (asi od novembra). Posiela peniaze po malých čiastkach, niekoľkokrát do mesiaca. Momentálne dlží asi za 2 mesiace. Zamestnanec chce dať výpoveď. Môže tak spraviť kedykoľvek, alebo je to nejak obmedzené ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JAJA11 Pozri príspevok
Ja by som sa chcela spýtať na možnosť výpovede z dôvodu nevyplatenia mzdy. Zamestnávateľ je v omeškaní s výplatou už dlhšiu dobu (asi od novembra). Posiela peniaze po malých čiastkach, niekoľkokrát do mesiaca. Momentálne dlží asi za 2 mesiace. Zamestnanec chce dať výpoveď. Môže tak spraviť kedykoľvek, alebo je to nejak obmedzené ?
Zo ZP:
§ 69

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Tweety Pozri príspevok
Zo ZP:
§ 69

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
No práve ten odstavec 3 ma mätie. Zamestnávateľ mešká s výplatou už dlhšiu dobu. Ako sa to posudzuje. Môže dať výpoveď trebárs z dôvodu nevyplatenia mzdy za apríl, čo ešte nie je 1 mesiac ? Alebo už nemôže dať výpoveď lebo za marec je to už viac ako 1 mesiac?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JAJA11 Pozri príspevok
No práve ten odstavec 3 ma mätie. Zamestnávateľ mešká s výplatou už dlhšiu dobu. Ako sa to posudzuje. Môže dať výpoveď trebárs z dôvodu nevyplatenia mzdy za apríl, čo ešte nie je 1 mesiac ? Alebo už nemôže dať výpoveď lebo za marec je to už viac ako 1 mesiac?
Ak nemáš zaplatený ešte ani marec, tak to môžeš riešiť spomínaným §.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

JAJA11 Pozri príspevok
No práve ten odstavec 3 ma mätie. Zamestnávateľ mešká s výplatou už dlhšiu dobu. Ako sa to posudzuje. Môže dať výpoveď trebárs z dôvodu nevyplatenia mzdy za apríl, čo ešte nie je 1 mesiac ? Alebo už nemôže dať výpoveď lebo za marec je to už viac ako 1 mesiac?
Pozri si tu príspevky 14 a 15, tam som to vysvetlil.

http://www.porada.sk/t41441-skonceni...ho-pomeru.html
0 0
Miellikki Miellikki

Miellikki je offline (nepripojený) Miellikki

Skončenie štátnozamestnaneckého pomeru
Podľa § 41 zákona 312-2001o štátnej službe
(Skončenie štátnozamestnaneckého pomeru na žiadosť štátneho zamestnanca) :

(1) Na základe písomnej žiadosti štátneho zamestnanca sa štátnozamestnanecký pomer skončí rozhodnutím služobného úradu, ktoré musí služobný úrad vydať do 30 dní od doručenia tejto žiadosti.
(2) Štátnozamestnanecký pomer sa skončí dňom určeným v rozhodnutí. Lehota od vydania rozhodnutia do dňa určeného v rozhodnutí nesmie byť dlhšia ako 30 dní.
(3) Ak služobný úrad nevydá rozhodnutie v lehote ustanovenej v odseku 1, štátnozamestnanecký pomer sa skončí 60. dňom od doručenia žiadosti štátneho zamestnanca.


M o j a o t á z k a :
Ak môj zamestnávateľ - (štátna správa - Kataster nehnuteľností ) - nepristúpi na deň určený v mojej žiadosti, a nevydá rozhodnutie, ale nový zamestnávateľ ( organizácia verejnej správy ) na mna nemôže čakať 60 dní, ale maximálne 30 dní, aké môžu byť pre mňa následky toho, ak ostatných 30 dní neprídem do práce?
Aké kroky na postih má voči mne služobný úrad?

Viem že pri Zákonníku práce si môže zamestnávateľ nárokovať vzniknutú škodu. Ako je to však pri štátnej správe? Bude si kataster vymáhať odomňa mzdu, poprípade aká škoda mu môže vzniknúť ak som radový zamestnanec a moju prácu sú schopní robiť ešte ďalší traja na našej správe katatsra???
0 0
marmal marmal

marmal je offline (nepripojený) marmal

Je platná výpoveď, ktorá prišla dnes poštou a síce:

"... v zmysle § 67 ZP dávam výpoveď z pracovného pomeru založeného
pracovnou zmluvou zo dňa 1.7.2009. Môj pracovný pomer končí uplynutím
3-mesačnej výpovednej doby.
Dátum 16.7.2009 "

Obidva dátumy sú chybné, PP vznikol 1.3.2006 a dnes je len 29.6.2009.
Je táto výpoveď v poriadku ???

Ďakujem

Marta
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

marmal Pozri príspevok
Je platná výpoveď, ktorá prišla dnes poštou a síce:

"... v zmysle § 67 ZP dávam výpoveď z pracovného pomeru založeného
pracovnou zmluvou zo dňa 1.7.2009. Môj pracovný pomer končí uplynutím
3-mesačnej výpovednej doby.
Dátum 16.7.2009 "

Obidva dátumy sú chybné, PP vznikol 1.3.2006 a dnes je len 29.6.2009.
Je táto výpoveď v poriadku ???

Ďakujem

Marta
VD začne plynúť 1.7.09, VD je dvojmesačná, takže PP skončí 31.8.09.
0 0
Laco19 Laco19

Laco19 je offline (nepripojený) Laco19

Man
Mam takyto problem, zamestnanec zamestnany na dobu neurcitu dorucil minuly tyzden vypoved a vypovedna doba mu konci koncom prazdnin. Ide o skolstvo, kde sa cez prazdniny cerpa cela dovolenka a jeho sucasna alikvotna cast dovolenky staci len cca na polovicu prazdnin.
Zvysnu cast prazdnin, na ktoru nema dovolenku chce zaplatit ako prekazku v praci na strane zamestnavatela pretoze skola bude v tom case zavreta koli dovolenkam.
Je to jedine riesenie ako sa da tento problem s chybajucou dovolenkou riesit? Zda sa mi to minimalne nespravodlive voci ostatnym zamestnancom, ktori takto bez prace zaplateny mesiac mat nebudu.
0 0
AVRIL AVRIL

AVRIL je offline (nepripojený) AVRIL

Dobry den,

neviem, kde to mam spravne adresovat (do akej temy), tak to pisem tu.
Chcela by som sa spytat, ako mam postupovat v pripade, ze na pracovisku sa dlhodobo pozivaju alkoholicke napoje a zo strany nadriadenych sa nic neriesi, dokonca o tom vedia a kryju to pred vedenim firmy. V danom podniku uz boli dva smrtelne urazy, praca ja tam tazka a zivotu nebezpecna. Taktiez sa tam porusuju BOZP predpisy (nedostatocne vybavenie ochrannymi pracovnymi pomockami).
Na strankach IP (inspektorat prace) sa pise toto: Podnet, v ktorom nie sú uvedené meno, priezvisko a poštová adresa pisateľa, konkrétnej fyzickej osoby (u právnickej osoby názov a sídlo), je anonymným podnetom. O šetrení týchto podnetov rozhoduje hlavný inšpektor práce na základe posúdenia závažnosti obsahu podnetu. postup pri vybavovaní podaní riadi podľa vnútornej metodiky Národného inšpektorátu práce a všetky podania majú byť vybavené v zásade v lehote do 30 dní od ich obdržania, lehotu je možné predĺžiť na 60 dní, ak o tom rozhodne vedúci oddelenia a v odôvodnených prípadoch (napr. ak to neumožnia momentálne kapacitné možnosti, alebo prebiehajú mimoriadne výkony inšpekcie práce) o predĺžení lehoty na 90 dní rozhodne hlavný inšpektor práce.

Ako postupovat, aby sa zacalo konat rychlo a nedoslo k dalsiemu nestastiu? Poradi mi niekto?
0 0
JanaKop JanaKop

JanaKop je offline (nepripojený) JanaKop

Dobrý deň.
Chcem sa opítať jednu vec. Ak ukončí firma so zamestnancom pracovný pomer dohodou ale neuvedie dôvod môže mu dať odstupné, na ktorom sa dohodli, napríklad 1-mesačné alebo žiadne, ale ak ho ukončí dohodou s dôvodu organizačných zmien musí mu dať odstupné min. 2-mesačné alebo sa môžu tiež dohodnúť aj na nižšom?
Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

JanaKop Pozri príspevok
Dobrý deň.
Chcem sa opítať jednu vec. Ak ukončí firma so zamestnancom pracovný pomer dohodou ale neuvedie dôvod môže mu dať odstupné, na ktorom sa dohodli, napríklad 1-mesačné alebo žiadne, ale ak ho ukončí dohodou s dôvodu organizačných zmien musí mu dať odstupné min. 2-mesačné alebo sa môžu tiež dohodnúť aj na nižšom?
Ďakujem.
Odstupné patrí zamestnancovi len v prípade ak ide o ukončenie PP z dôvodov uvedených v § 63 odst. 1 písm. a, b, c Zákonníka práce.
Ninim. odstupné je 2 mesiace, ak prac. pomer trval aspoň 5 rokov = 3 mesiace. Vyššie odstupné môže byť dohodnuté v kolektívnej zmluve zamestnávateľa.

pri skončení PP dohodou bez uvedenia dôvodu zamestnanec nemá nárok na odstupné.
0 0
JanaKop JanaKop

JanaKop je offline (nepripojený) JanaKop

Ide o to, že sme prevádzkovali kino, ktoré od augusta odovzdávame správcovi budovi. Ten však je rozpočtovou organizáciou a nemôže zobrať našu zamestnankiňu, ktorá bola vedúcou kina do pracovného pomeru. So zamestnankiňou sme sa dohodli na ukončení pracovného pomeru dohodou s tým, že jej dáme 1-mesačné odstupné ale podľa toho čo som sa dočítala tak ak tam uvediem že ide o organizačné dôvody tak jej musím dať min. to 2-mesačné a ak ich neuvediem tak jej nemôžem dať žiadne? Nie je to dohoda kôli tomu, že sa zamestnavateľ a firma dohodnú na podmienkach? alebo to môžem to odstupné označiť nejako inak?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

JanaKop Pozri príspevok
Ide o to, že sme prevádzkovali kino, ktoré od augusta odovzdávame správcovi budovi. Ten však je rozpočtovou organizáciou a nemôže zobrať našu zamestnankiňu, ktorá bola vedúcou kina do pracovného pomeru. So zamestnankiňou sme sa dohodli na ukončení pracovného pomeru dohodou s tým, že jej dáme 1-mesačné odstupné ale podľa toho čo som sa dočítala tak ak tam uvediem že ide o organizačné dôvody tak jej musím dať min. to 2-mesačné a ak ich neuvediem tak jej nemôžem dať žiadne? Nie je to dohoda kôli tomu, že sa zamestnavateľ a firma dohodnú na podmienkach? alebo to môžem to odstupné označiť nejako inak?
Ak s tým zamestnanec bude súhlasiť, môžete skončiť PP dohodou bez uvedenia dôvodu a vyplatiť jej "odstupné" za jeden mesiac. V tomto prípade to ale bude forma odmeny, z ktorej sa platia odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.

Vo vašom prípade ide o organizačné dôvody, zamestnávateľ mal dať pracovníčke výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. b. A následne skončiť pracovný pomer dohodou. Zamestnancovi patrí odstupne podľa dlžky trvania prac. pomeru vo vašej firme, najmenej vo výške 2-násobku priem. zárobku.
0 0
maros111 maros111

maros111 je offline (nepripojený) maros111

Dobry den,
dna 31.7.2009 som dal zamestnavatelovi podpisat moju vypoved dohodou podla §60 a ze den 31.8.bude dnom skoncenia PP.
na jednu z kopii napisal ze: prijal dna 31.7.2009. v novom zamestnani nastupujem 1.9.2009
je takato vypoved platna a ja bez ujmy mozem odist po 31.8.09 alebo mam cakat na rozhodnutie? a do kolkych dni by mi mali oznamit ci je moja vypoved platna?

Dakujem za odpoved
Maros
0 0
Aďka S Aďka S

Aďka S je offline (nepripojený) Aďka S

asimetrická personalistka, matka 2 detí ...viac
maros111 Pozri príspevok
Dobry den,
dna 31.7.2009 som dal zamestnavatelovi podpisat moju vypoved dohodou podla §60 a ze den 31.8.bude dnom skoncenia PP.
na jednu z kopii napisal ze: prijal dna 31.7.2009. v novom zamestnani nastupujem 1.9.2009
je takato vypoved platna a ja bez ujmy mozem odist po 31.8.09 alebo mam cakat na rozhodnutie? a do kolkych dni by mi mali oznamit ci je moja vypoved platna?

Dakujem za odpoved
Maros
Uvádzaš 2 rôzne veci: buď si doručil výpoveď alebo si doručil skončenie PP dohodou.

Paragraf, ktorý si uviedol je skončenie PP dohodou. Na to Ti nestačí len prevzatie zamestnávateľom. Dohoda je dvojstranný úkon, takže ak si svoju "dohodu" napísal ako list, zamestnávateľ by Ti tam mal aspoň napísať "súhlasím". Mal by to tam napísať niekto kompetentný na riešenie personálnych záležitostí (nie len prac.podateľne). Potom môže PP skončiť k uvedenému dátumu. Najčistejšie je, ak nasledne personálne napíše dohodu o skončení PP (§60 ZP). Poznámka, ktorú tam máš uvedenú Ty nevyjadruje súhlas Tvojho zamestnávateľa.

Ak si však doručil zamestnávateľovi výpoveď, ktorú Ti len prevzal 31.7.09, nijako sa Ti k tomu nevyjadril, Tvoj PP v tejto firme končí 30.9.09.

Na Tvojom mieste by som sa pokúsila dotlačiť zamestnávateľa k písomnému vyjadreniu k Tvojmu dokumentu resp. k napísaniu dohody. Inak máš 2 mes. výpovednú lehotu a za jej nedodržanie má Tvoj zamestnávateľ nárok na 1 priemerný plat. :-(
0 0
Marci26 Marci26

Marci26 je offline (nepripojený) Marci26

Dohoda o skončení PP je dvojstranná vec, musia súhlasiť s ňou obaja. Inak je dohoda neplatná.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať