Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Katka4040 Pozri príspevok
Ano, priatelka bude nezamestnana a nema ani vyhliadku moznej dalsej prace....ako to je potom s poisteniami? Kym bude evidovana na urade prace plati za nu vsetko stat tak, ako ked bola zamestnana? A nebude mat ziadnu nevyhodu, ak da vypoved zamestnavatelovi (myslim davky v nezamestnanosti a tak...).
Nezamestnaný sa musí prihlásiť do 8 dní aj do zdravotnej poisť.
Pozri si tento link, je tu k tejto téme veľa popísané.
http://www.porada.sk/t52914-p7-podpo...stnanosti.html
0 0
Katka4040 Katka4040

Katka4040 je offline (nepripojený) Katka4040

Zamestnaná žena
Naozaj vrela vdaka:-)
0 0
Katka4040 Katka4040

Katka4040 je offline (nepripojený) Katka4040

Zamestnaná žena
Dakujem velmi velmi pekne:-)
0 0
eldzi eldzi

eldzi je offline (nepripojený) eldzi

Okamžitá výpoveď zo strany zamestnanca

Dobrý deň,
Môj zamestnávateľ už pol roka nevypláca mzdy načas t.j. do konca nasledujúceho mesiaca ( podľa pracovnej zmluvy) ale spravidla aj 15 dní po ňom. Výplatu za mesiac jún nevyplatil celú ani ku dnešnému dňu 12.9.2009. Tým naplnil podmienky §69 ZP a mnohí moji kolegovia okamžite ukončili pracovný pomer. To sa mu však nepáči a 11.9.2009 vyplatil mzdy za mesiac júl ale nedoplatil mzdy za mesiac jún. Urobil to zrejme s tým zámerom, že 15.9.2009 možnosť na okamžitú výpoveď za nedoplatený mesiac jún končí (30 dňová lehota) a za júl ešte nenadobudne možnosť jej uplatnenia.
Je takýto jeho postup zákonný? Je možné vyplatiť nasledujúcu (júlovú) mzdu a nedoplatiť prechádzajúcu (júnovú)? Podľa mňa je to špekulácia z jeho strany na obídenie §69 ZP, a znemožnenie jeho uplatnenia zamestnancami. Mzdy nám posiela na bežný účet. Je to možné chápať aj tak, že nevyplatil celé júlové mzdy ale doplatil júnové a súčasne vyplatil časť júlových miezd alebo nie?

Vopred ďakujem za odpoveď .
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

eldzi Pozri príspevok
Okamžitá výpoveď zo strany zamestnanca

Dobrý deň,
Môj zamestnávateľ už pol roka nevypláca mzdy načas t.j. do konca nasledujúceho mesiaca ( podľa pracovnej zmluvy) ale spravidla aj 15 dní po ňom. Výplatu za mesiac jún nevyplatil celú ani ku dnešnému dňu 12.9.2009. Tým naplnil podmienky §69 ZP a mnohí moji kolegovia okamžite ukončili pracovný pomer. To sa mu však nepáči a 11.9.2009 vyplatil mzdy za mesiac júl ale nedoplatil mzdy za mesiac jún. Urobil to zrejme s tým zámerom, že 15.9.2009 možnosť na okamžitú výpoveď za nedoplatený mesiac jún končí (30 dňová lehota) a za júl ešte nenadobudne možnosť jej uplatnenia.
Je takýto jeho postup zákonný? Je možné vyplatiť nasledujúcu (júlovú) mzdu a nedoplatiť prechádzajúcu (júnovú)? Podľa mňa je to špekulácia z jeho strany na obídenie §69 ZP, a znemožnenie jeho uplatnenia zamestnancami. Mzdy nám posiela na bežný účet. Je to možné chápať aj tak, že nevyplatil celé júlové mzdy ale doplatil júnové a súčasne vyplatil časť júlových miezd alebo nie?

Vopred ďakujem za odpoveď .
§ 69


(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

Ak nebola mzda za 6/2009, alebo jej časť vyplatená do 15 dní od výplatného termínu t.j. 15.8.2009, zamestnanec môže okamžite skončiť PP podľa §69 ods. 1 písm. b.
Naposledy upravil Monika Kováčová : 17.09.09 at 14:15 Dôvod: 30-7- výpl. termín, 15.8. posledný termín na výplatu
0 0
eldzi eldzi

eldzi je offline (nepripojený) eldzi

Ďakujem za odpoveď

Ale v ZP sa v §69 tiež píše:

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný
pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa
o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru
dozvedel.

Teda možnosť na okamžité ukončenie PP už skončila?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

eldzi Pozri príspevok
To sa mu však nepáči a 11.9.2009 vyplatil mzdy za mesiac júl ale nedoplatil mzdy za mesiac jún. Urobil to zrejme s tým zámerom, že 15.9.2009 možnosť na okamžitú výpoveď za nedoplatený mesiac jún končí (30 dňová lehota) a za júl ešte nenadobudne možnosť jej uplatnenia.

Podľa môjho názoru, sa zamestnanec dozvedel 11.9.2009, že mu mzda nebola vyplatená za 6/2009, ale za 7/2009.
0 0
pattrik pattrik

pattrik je offline (nepripojený) pattrik

Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať,nejedna sa to priamo mňa,ale môjho otca..
tuším k 2.9.2009 ukončil pracovný pomer u zamestnávateľa,bolo to už v štvrtom mesiaci,čiže trojmesačna výpovedná lehota sa ho netýkala už,a podal ju pre neúnosné pracovné podmienky-stále ho zamestnávateľ "prdol" za nadspotrebu,kontroly stále,proste podmienky nie ktovie aké,samozrejme,zmluvné podmienky myslím,že dodržané boli-išlo teda o tie skôr psychickejšie podmienky..ale nie o tom som chcel
podal si žiadosť o výpoveď,tak musel mesiac čakať (čo mu ten zamestnávateľ ani výpoveď dať nechcel,ale nakoniec mu ju dal,po viac ako mesiaci tuším),zamestnávateľ mu hneď povedal,že mu žiadne peniaze-výplatu,nevyplatí,ak od nich odíde..a tak sa aj stalo..dodnes výplata za mesiac júl a august nedošla..nieje to smiešna suma,tých 900€ za jeden mesiac je dosť a spravilo to aj celkom dosť škrt cez rodinný rozpočet..
a teda moja otázka je,môže si toto zamestnávateľ dovoliť?..aby nevyplátil ani cent z toho,na čo jeho zamestnanec drel celý mesiac?
prípadne ako by trebalo postupovať?..len dúfam,že už nieje neskoro
dúfam,že som to správne zaradil,ak nie,ospravedlňujem sa,ale je to dosť naliehavé...
Naposledy upravil pattrik : 09.10.09 at 10:38
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Nemôže.

§ 129
Splatnosť mzdy
Na začiatok

(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

(2) Na žiadosť zamestnanca musí mu byť mzda splatná počas dovolenky vyplatená pred nastúpením dovolenky.

(3) Pri skončení zamestnania vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak ,najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.

Nech otec napíše zamestnávateľovi pokus o zmier, kde ho v závere upozorní, že v prípade nevyplatenia mzdy do určitého termínu bude žiadať jej vyplatenie súdnou cestou.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

pattrik Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať,nejedna sa to priamo mňa,ale môjho otca..
tuším k 2.9.2009 ukončil pracovný pomer u zamestnávateľa,bolo to už v štvrtom mesiaci,čiže trojmesačna výpovedná lehota sa ho netýkala už,a podal ju pre neúnosné pracovné podmienky-stále ho zamestnávateľ "prdol" za nadspotrebu,kontroly stále,proste podmienky nie ktovie aké,samozrejme,zmluvné podmienky myslím,že dodržané boli-išlo teda o tie skôr psychickejšie podmienky..ale nie o tom som chcel
podal si žiadosť o výpoveď,tak musel mesiac čakať (čo mu ten zamestnávateľ ani výpoveď dať nechcel,ale nakoniec mu ju dal,po viac ako mesiaci tuším),zamestnávateľ mu hneď povedal,že mu žiadne peniaze-výplatu,nevyplatí,ak od nich odíde..a tak sa aj stalo..dodnes výplata za mesiac júl a august nedošla..nieje to smiešna suma,tých 900€ za jeden mesiac je dosť a spravilo to aj celkom dosť škrt cez rodinný rozpočet..
a teda moja otázka je,môže si toto zamestnávateľ dovoliť?..aby nevyplátil ani cent z toho,na čo jeho zamestnanec drel celý mesiac?
prípadne ako by trebalo postupovať?..len dúfam,že už nieje neskoro
dúfam,že som to správne zaradil,ak nie,ospravedlňujem sa,ale je to dosť naliehavé...
Zaradil si to správne, ale príspevok si napísal trochu chaoticky.

Nedáva sa žiadosť o výpoveď, ale rovno výpoveď. A píšeš, že nakoniec mu zamestnávateľ výpoveď dal. Tak kto dal výpoveď ? Zamestnávateľ alebo otec?

Ak tvoj otec dal výpoveď, automaticky sa na neho vzťahuje 2 mesačná výp. doba. Nemusí čakať na žiadne rozhodnutie zamestnávateľa ani na to, aby mu zamestnávateľ dal výpoveď.

Kedy presne doručil výpoveď? (ak teda dal výpoveď on)

Ďalej - dokedy pracoval tvoj otec? Ak pracoval do konca augusta, tak má zákonný nárok na mzdu až do posledného dňa kedy robil. Ak zamestnávateľ peniaze zadržiava a nechce vyplatiť, treba sa obrátiť na inšpektorát práce, prípadne súdne sa domáhať vyplatenia mzdy. AK chce, môže ísť aj na políciu a podať trestné oznámenie pre nevyplatenie mzdy (pozri sem):

http://www.porada.sk/1155911-post5.html

http://www.porada.sk/t88967-odmieta-vyplatit-mzdu.html

Na uplatnenie mzdových nárokov nikdy nie je neskoro, tie sa nepremlčujú, ak sa dobre pamätám.
0 0
pattrik pattrik

pattrik je offline (nepripojený) pattrik

takže otec dal výpoveď,oznamil im že končí,ale zamestnávateľ prv mu tu výpoveď nechcel dať,nechcel ho prepustiť z pracovného pomeru..
asi až po mesiaci mu nakoniec tú výplatu dal,došli papiere,že má výpoveď..
teda,normálne mu tú výpoveď nechcel dať,bola to firma súkromníka dopravnej spoločnosti..teda ten šéf mu výpodeď dať nechcel a kázal mu isť v ktorýsi deň na linku,syn toho šéfa mu tak nepriamo naznačil,že v podstate keď nenastúpi,tú výpoveď dostane..tak on nenastúpil a dostal výpoveď na základe porušenia asi pracovnej disciplíny,že nešiel na linku,ale myslím,že to na veci nič nemení a mzda mu patrí..
výpoveď mu došla tuším niekedy do polky septembra,presne neviem kedy..
v auguste ešte nastúpil na dovolenku,čo mal nevyčerpanú a nedostal výplatu za mesiac júl a ani pár dní z augusta..mali v zmluve dohodnuté,že sa bude vyplácať v posledný deň nasledujúceho mesiaca..teda koncom augusta mal dostať výplatu za júl,no doteraz nedošiel ani cent

tuta .. prosím,a čo to je za zákon?..je to zákon 311/2001?
a ako pozerám,tak nevyplatenie mzdy je aj trestný čin,tak asi aj to uviesť v tom liste a pokuse o zmier

a ďakujem vám obom
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Áno je to zákon 311/2001 - Zákonník práce.
0 0
pattrik pattrik

pattrik je offline (nepripojený) pattrik

ďakujem,idem skúsiť niečo napísať..
len ako teraz pozerám do zmluvy,v zmluve má dohodnutú mzdu vo výške 365,13€ ,pričom platili mu samozrejme viac,za to,čo odrobil,mesačne to činilo okolo 800-900€ .. nejaké konkrétne výplatné pásky nedostával,len v obálke papieriky,koľko odjazdil a peniaze..takže neviem koľko by potom vyplatili..či by nielen to,čo je v zmluve..i keď bolo by to lepšie ako nič

ešte som sa chcel opýtať,napísať v tom pokuse o zmier aj to,že podáme v prípade nerešpektovania tejto žiadosti podnet aj na inšpektorát práce?
a ešte takú maličkosť neviem či mám dať že "podľa §214 zákona č.300/2005 Z.z." alebo "podľa §214 trestného zákona č.300/2005 Z.z."

a ešte,je to pokus o zmier,no žiadam o vyplatenie mzdy,nechať to tak,alebo to premenovať na žiadosť o vyplatenie mzdy?
Naposledy upravil pattrik : 10.10.09 at 10:48
0 0
ivička ivička

ivička je offline (nepripojený) ivička

Ja mám opačný problém, nechcem zakladať novú tému, som zvedavá na váš názor, chcem odísť po 4 rokoch, a to z dôvodu,že šéf prijal ekonómku, ktorá nerozozná faktúru od dodacieho listu ....Problém je v tom, že mi šéf od vtedy vykrikuje,že skoro nič nerobím a aj to málo robím zle, z daňových kontrol mám však samé nulové protokoly, dva roky som robila komplet účtovníctvo a tiež ekonómku firmy, za jeden malý plat, bez prémií, pretože firma bola a je na tom finančne zle. Tak som v hneve a s plačom išla na konkurz ekonómky do veľkej firmy dobre prosperujúcej, a vyhrala som ho, chceli však aby som nastúpila 2.11.,išla som za šéfom sa dohodnúť, že budem chodiť každý deň aj v sobotu, kým si nenájde náhradu, nesúhlasil v žiadnom prípade, povedal, že sa ešte porozprávame - čo sa však ešte neudialo, všetci moji blízky ma nahovárajú na odchod cez absencie, mne sa to však nepáči - svedomie mi to nedovolí, tiež by som chcela odísť bez hnevu s čistým štítom v novej firme mi však miesto držať nemôžu - viete mi niekto poradiť čo robiť???? Ozve sa mi niekto prosím ??????
Naposledy upravil ivička : 28.10.09 at 09:33
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ivička Pozri príspevok
Ja mám opačný problém, nechcem zakladať novú tému, som zvedavá na váš názor, chcem odísť po 4 rokoch, a to z dôvodu,že šéf prijal ekonómku, ktorá nerozozná faktúru od dodacieho listu ....Problém je v tom, že mi šéf od vtedy vykrikuje,že skoro nič nerobím a aj to málo robím zle, z daňových kontrol mám však samé nulové protokoly, dva roky som robila komplet účtovníctvo a tiež ekonómku firmy, za jeden malý plat, bez prémií, pretože firma bola a je na tom finančne zle. Tak som v hneve a s plačom išla na konkurz ekonómky do veľkej firmy dobre prosperujúcej, a vyhrala som ho, chceli však aby som nastúpila 2.11.,išla som za šéfom sa dohodnúť, že budem chodiť každý deň aj v sobotu, kým si nenájde náhradu, nesúhlasil v žiadnom prípade, povedal, že sa ešte porozprávame - čo sa však ešte neudialo, všetci moji blízky ma nahovárajú na odchod cez absencie, mne sa to však nepáči - svedomie mi to nedovolí, tiež by som chcela odísť bez hnevu s čistým štítom v novej firme mi však miesto držať nemôžu - viete mi niekto poradiť čo robiť???? Ozve sa mi niekto prosím ??????
Áno, musíš sa sama rozhodnúť:
a) buď nepríjemné prostredie v tvojej firme, zachovanie si česti, alebo
b) rázne ukončenie tvojej práce, síce nefér spôsobom, a začatie nového zamestnania
c) prípadne ešte čakať na novú pracovnú príležitosť a dohodnúť si nástup po výpovednej dobe

Ak som na pohovore, tak nesľubujem "nástup možný ihneď", ale vždy hovorím, že najprv musím ukončiť pôvodný PP výpoveďou. Vyhrala by si konkurz, keby si im hneď povedala, že môžeš nastúpiť až o 2 týždne? Teraz sa sama musíš rozhodnúť, my ti v tom neporadíme. Možné následky prestatia chodenia do práce poznáš... poznáš aj pomery v tvojej práci. Musíš ich porovnať a vybrať menšie zlo.
0 0
pattrik pattrik

pattrik je offline (nepripojený) pattrik

zdravím,
vrátim sa k tomu svojmu problému
poslali sme tomu zamestnávateľovi ten pokus o zmier s uvedením všetkých paragrafov a pod. a konečne sa poslali odpoveď
v nej stálo,že z dôvodu,že otec vtedy nenastúpil do práce,že zhromažďujú nejaké dokumenty či čo,aby vyčíslili škody a zrážky za to a že preto mu zdržiavajú výplatu do 30.11.
a že vyrozumenie pošlu po vysporiadaní všetkých náležitostí
keby sme neboli posielali ten pokus o zmier,ani by o to nezavadili,aby vraj "zhromažďovali" tie dokladu
a moja otázka teda,môže si takto robiť ten zamestnávateľ?
dá sa s tým ešte niečo robiť,alebo už len počkať,čo si všetko vymyslí ten zamestnávateľ,za čo všetko mu čo postrháva a v konečnom dôsledku mu aj tak nedá žiadnu výplatu?
zrejme pošleme na neho kontroly aké sa len budú dať,ale vďaka tomu,aký je,sme sa dostali do ďalších ešte väčších fin.problémov,hlavne že sa "pán podnikateľ" má dobre
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pattrik Pozri príspevok
zdravím,
vrátim sa k tomu svojmu problému
poslali sme tomu zamestnávateľovi ten pokus o zmier s uvedením všetkých paragrafov a pod. a konečne sa poslali odpoveď
v nej stálo,že z dôvodu,že otec vtedy nenastúpil do práce,že zhromažďujú nejaké dokumenty či čo,aby vyčíslili škody a zrážky za to a že preto mu zdržiavajú výplatu do 30.11.
a že vyrozumenie pošlu po vysporiadaní všetkých náležitostí
keby sme neboli posielali ten pokus o zmier,ani by o to nezavadili,aby vraj "zhromažďovali" tie dokladu
a moja otázka teda,môže si takto robiť ten zamestnávateľ?
dá sa s tým ešte niečo robiť,alebo už len počkať,čo si všetko vymyslí ten zamestnávateľ,za čo všetko mu čo postrháva a v konečnom dôsledku mu aj tak nedá žiadnu výplatu?
zrejme pošleme na neho kontroly aké sa len budú dať,ale vďaka tomu,aký je,sme sa dostali do ďalších ešte väčších fin.problémov,hlavne že sa "pán podnikateľ" má dobre
Zamestnávatel nemôže urobiť zamestnancovi žiadne zrážky zo mzdy súvisiace so škodou bez podpísanej Dohody o zrážkach zo mzdy zo zamestnancom. Ak mu mzdu nevyplatí, treba napísať podnet na Inšpekciu práce.

S posielaním ďalších kontrol by mal byť otec opatrný. Dať výpoveď neznamená, že od zajtra nemusím chodiť do roboty. Otec porušil zákonník práce, aj pre neho platí 2-mesačná výbovedná doba, ak zamestnávatel nesúhlasí so skončením prac.pomeru dohodou. Zamestnávatel si môže uplatniť náhradu škody - ale len cestou súdu.
0 0
pattrik pattrik

pattrik je offline (nepripojený) pattrik

neviem momentálne nájsť tú jeho zmluvu,ale čo som ju čítal vtedy,nepamätám,aby tam bolo písané niečo o tom,že by mu zrážal zo mzdy niečo za napr.nadspotrebu a pod.
v prípade že by tam nič také nebolo,treba na to opäť upozorniť zamestnávateľa či nám ostáva len čakať do konca novembra čo si vymyslí?
0 0
lusil329 lusil329

lusil329 je offline (nepripojený) lusil329

dobré ránko, rada by som sa i vás opýtala aký máte vy názor na začatie plynutia výpovednej doby....
moja kamoška chce dať výpoveď v práci, ale šéfka odišla na dovolenku a príde až 1.12.2009. ked jej kamoška pošle výpoved poštou do 30.11.2009 a jej šéfka si ju prečíta až 1.12. začne jej výpovedná doba plynúť od 1.12. alebo až od 1.1.2010? radila som sa i s inými mzdárkami a každá mi povedala iné. jedna tvrdí, že závisí od dátumu odoslania a iné zase tvrdia, že je rozhodujúci dátum, kedy si šéfka výpoved prečíta.... vy si čo o tom myslíte?
dakujem za odpovede...
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

lusil329 Pozri príspevok
dobré ránko, rada by som sa i vás opýtala aký máte vy názor na začatie plynutia výpovednej doby....
moja kamoška chce dať výpoveď v práci, ale šéfka odišla na dovolenku a príde až 1.12.2009. ked jej kamoška pošle výpoved poštou do 30.11.2009 a jej šéfka si ju prečíta až 1.12. začne jej výpovedná doba plynúť od 1.12. alebo až od 1.1.2010? radila som sa i s inými mzdárkami a každá mi povedala iné. jedna tvrdí, že závisí od dátumu odoslania a iné zase tvrdia, že je rozhodujúci dátum, kedy si šéfka výpoved prečíta.... vy si čo o tom myslíte?
dakujem za odpovede...
Dôležitý je dátum prevzatia výpovede zamestnávateľom. Výpovedná doba začne plynúť prvým dňom nasledujúceho mesiaca po doručení výpovede.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať