Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
renataj Pozri príspevok
Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak:
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
Nemôžem sa odvolať na tento §??
§ 122:
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

To, že ti zamestnávateľ neplatí príplatky za sviatok a soboty, to nie je náhrada mzdy.
Naposledy upravil rodina1 : 12.08.10 at 16:46 Dôvod: doplnenie §
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

renataj Pozri príspevok
Ďakujem za odpoved.Okamžitú výpoveď chcem dať preto,lebo som si našla nové zamestnanie a nástup je 1.9.
Na Inšpektorát som už chcela písať aspoň 100x ale nakoniec som z toho upustila.Nie je to môj štýl.
V ZP sa píše,že musí zamestnávateľ poskytnúť a vytvoriť podmienky na prácu.
Viete mi poradiť ako by som mala podať tú výpoveď.Ďakujem
Pojem okamžitá výpoveď Zákonník práce nepozná. Ide o okamžité skončenie prac.pomeru v zmysle § 69 len z dôvodov, ktoré uviedla rodina.
0 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

Dohodou to určite nepôjde.To viem na 100% lebo asi pred týždňom to skúšala jedna spolupracovníčka.
Tak že sa neviem na nič odvolať??
0 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

Dohodnúť sa nebude dať.Dôkazy mám ale neviem,či sú dostačujúce.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Neviem, prečo sa brániš podaniu na inšpektorát práce? Skús a uvidíš.
1 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

renataj Pozri príspevok
Dohodnúť sa nebude dať.Dôkazy mám ale neviem,či sú dostačujúce.
Dostačujúce dôkazy pri nevyplatení mzdy je to, ak zamestnávateľ mešká s výplatou. Ak nevypláca všetko čo má, je už o dokazovaní na súde. Rovnako aj nevhodné pracovné podmienky. Dá sa to riešiť aj cez inšpektoriát práce, ale to nezabezpečí, že budete môcť ukončiť pracovný pomer 1.9. Týmto smerom asi neuspejete, pokiaľ nechcete problém riešiť súdnou cestou.
Ešte by bolo trochu tvrdé riešenie, ak by ste zamestnávateľovi povedali, že ak sa s Vami nedohodne, upozorníte inšpektoriát práce na jeho praktiky Ak sa kontroly obáva, mohol by Vám výjsť v ústrety Ale to je už o robení si problémov navzájom a nie vždy je to tá dobrá cesta. Preto ja si myslím, že stále je najlepšie sa dohodnúť. Možno by ste mu pri odovzdávaní výpovede mohli tieto nedostatky vytknúť.
1 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

Podanie na Inšpektorát mám napísaný už min.rok ale neposlala som ho.Ako som písala,nie je to môj štýl.Já nechcem robiť nikomu zle aj keď si to zaslúži.Chcem len odtiaľ vypadnúť a konečne som si načla dobrú prácu od 1.9. ale 2 mesiace na mňa nepočkajú.Viem že rozv.prac.pomeru dohodou mi nepodpíšu.V zmluve mám jeden bod: Zamestnanec v súlade s ustanovením §62 ods.3 novely 348/2007 zákona č 311/2001ZP sa zaväzuje v prípade nezotrvania v zamestnaní počas výpovednej lehoty uhradiť náhradu v sume priemerného mesačného zárobku tohoto zamestnanca.Mám tomu rozumieť tak,že keď nezotrvám počas výpovednej lehoty v zamestnaní,musím zaplatiť 1 mes.priemerný plat.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

renataj Pozri príspevok
Podanie na Inšpektorát mám napísaný už min.rok ale neposlala som ho.Ako som písala,nie je to môj štýl.Já nechcem robiť nikomu zle aj keď si to zaslúži.Chcem len odtiaľ vypadnúť a konečne som si načla dobrú prácu od 1.9. ale 2 mesiace na mňa nepočkajú.Viem že rozv.prac.pomeru dohodou mi nepodpíšu.V zmluve mám jeden bod: Zamestnanec v súlade s ustanovením §62 ods.3 novely 348/2007 zákona č 311/2001ZP sa zaväzuje v prípade nezotrvania v zamestnaní počas výpovednej lehoty uhradiť náhradu v sume priemerného mesačného zárobku tohoto zamestnanca.Mám tomu rozumieť tak,že keď nezotrvám počas výpovednej lehoty v zamestnaní,musím zaplatiť 1 mes.priemerný plat.
Áno, aj to je riešenie. Zamestnávateľ môže požadovať náhradu škody vo výške priemernej mesačnej mzdy.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
renataj Pozri príspevok
Podanie na Inšpektorát mám napísaný už min.rok ale neposlala som ho.Ako som písala,nie je to môj štýl.Já nechcem robiť nikomu zle aj keď si to zaslúži.Chcem len odtiaľ vypadnúť a konečne som si načla dobrú prácu od 1.9. ale 2 mesiace na mňa nepočkajú.Viem že rozv.prac.pomeru dohodou mi nepodpíšu.V zmluve mám jeden bod: Zamestnanec v súlade s ustanovením §62 ods.3 novely 348/2007 zákona č 311/2001ZP sa zaväzuje v prípade nezotrvania v zamestnaní počas výpovednej lehoty uhradiť náhradu v sume priemerného mesačného zárobku tohoto zamestnanca.Mám tomu rozumieť tak,že keď nezotrvám počas výpovednej lehoty v zamestnaní,musím zaplatiť 1 mes.priemerný plat.
Áno, rozumieš tomu dobre. To platí, ak dáš výpoveď, a počas výpovednej doby (teda v tvojom prípade 2 mesiace) nezotrváš u zamestnávateľa.
0 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

Ak by som chcela postupovať týmto smerom,že som ochotná zaplatiť 1 mes.pr.plat podla bodu v zmluve,mám to napísať do výpovede?
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
renataj Pozri príspevok
Ak by som chcela postupovať týmto smerom,že som ochotná zaplatiť 1 mes.pr.plat podla bodu v zmluve,mám to napísať do výpovede?
Prečo by si to dávala do výpovede? Veď ešte nevieš, ako vlastne bude výpoveď prebiehať a vlastne uvidíš, či vlastne zamestnávateľ to bude od Teba požadovať.
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

renataj Pozri príspevok
Podanie na Inšpektorát mám napísaný už min.rok ale neposlala som ho.Ako som písala,nie je to môj štýl.Já nechcem robiť nikomu zle aj keď si to zaslúži.Chcem len odtiaľ vypadnúť a konečne som si načla dobrú prácu od 1.9. ale 2 mesiace na mňa nepočkajú.Viem že rozv.prac.pomeru dohodou mi nepodpíšu.V zmluve mám jeden bod: Zamestnanec v súlade s ustanovením §62 ods.3 novely 348/2007 zákona č 311/2001ZP sa zaväzuje v prípade nezotrvania v zamestnaní počas výpovednej lehoty uhradiť náhradu v sume priemerného mesačného zárobku tohoto zamestnanca.Mám tomu rozumieť tak,že keď nezotrvám počas výpovednej lehoty v zamestnaní,musím zaplatiť 1 mes.priemerný plat.
Ja len jednu vec nechápem. Prečo pri pracovnom pohovore sľubuješ niečo, čo nevieš, či budeš vedieť splniť. Teda prečo sľubuješ nástup 1.9., keď nevieš, či dovtedy skončíš. Nie je lepšie na pohovore otvorene povedať, že si v pracovnom pomere a na jeho skončenie potrebuješ 2 mesiace? Veď ak ťa naozaj chcú, tak si počkajú.

A ak je to naozaj tak dobrá práca, za ktorú sa oplatí porušiť ustanovenia ZP, tak jednoducho prestaň chodiť do práce v starej robote, pretrp si všetky sankcie s tým spojené, ale budeš mať novú prácu.

A nechápem tie firmy, ktoré potrebujú človeka "ihneď". Veď ak im niekto odišiel výpoveďou, tak nového človeka potrebujú až o 2 mesiace. A dnes nie je problém "hodiť" inzerát na net a zorganizovať pohovory behom 2 týždňov.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

renataj Pozri príspevok
Ak by som chcela postupovať týmto smerom,že som ochotná zaplatiť 1 mes.pr.plat podla bodu v zmluve,mám to napísať do výpovede?
TO ti nijako nepomôže.

Ako som už naznačil - ak je to skutočne tak dobrá práca, tak najprv navrhni skončenie dohodou. Ak sa ti do 31.8. nevyjadria, tak posledný deň podaj výpoveď a 1.9. už neprídi do práce. Od 1.9. ti bude bežať VD, počas ktorej ty nebudeš v práci. možno ti zamestnávateľ dá tú pokutu, možno nie, ale v každom prípade najneskôr 31.10. ti skončí PP.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Chobot Pozri príspevok
TO ti nijako nepomôže.

Ako som už naznačil - ak je to skutočne tak dobrá práca, tak najprv navrhni skončenie dohodou. Ak sa ti do 31.8. nevyjadria, tak posledný deň podaj výpoveď a 1.9. už neprídi do práce. Od 1.9. ti bude bežať VD, počas ktorej ty nebudeš v práci. možno ti zamestnávateľ dá tú pokutu, možno nie, ale v každom prípade najneskôr 31.10. ti skončí PP.
My máme podobný problém so zamestnancom. Dal výpoveď a tá mu začala plynúť 1.8.. Do práce nechodí a tak sme mu dali na tie dni absenciu a chceme ukončiť pracovný pomer hneď. Nemá význam ho tu držať, keď už má aj tak inú robotu. Ako ho môžeme potrestať? (Ten jeden plat má aj v zmluve, tak s tým počítame, ale dá sa ešte nejako potrestať) A môžme s ním ukončiť my pracovný pomer pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

JAJA11 Pozri príspevok
My máme podobný problém so zamestnancom. Dal výpoveď a tá mu začala plynúť 1.8.. Do práce nechodí a tak sme mu dali na tie dni absenciu a chceme ukončiť pracovný pomer hneď. Nemá význam ho tu držať, keď už má aj tak inú robotu. Ako ho môžeme potrestať? (Ten jeden plat má aj v zmluve, tak s tým počítame, ale dá sa ešte nejako potrestať) A môžme s ním ukončiť my pracovný pomer pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny?
Môžete.

Trestať?

1. krátenie celej zvyšnej dovolenky
2. pokuta za nedodržanie výp. doby
3. vo výstupných listoch napíšete, že ukončenie PP z dôvodu porušenia prac. disciplíny (je to síce prd platné, lebo to nikoho nezaujíma a nikto to tam nepozerá).

4. ešte mi napadlo, že keby chcel pracovný posudok, tak mu tam napíšete, že svojvoľne porušil výpovednú dobu.

Nehľadaj ďalšie spôsoby ako ho potrestať, lebo to už hľadáš spôsoby, ako sa mu pomstiť. horeuvedené úplne postačuje, buďte radi, že je preč.
Naposledy upravil Chobot : 13.08.10 at 08:49
3 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Chobot Pozri príspevok
Môžete.

Trestať?

1. krátenie celej zvyšnej dovolenky
2. pokuta za nedodržanie výp. doby
3. vo výstupných listoch napíšete, že ukončenie PP z dôvodu porušenia prac. disciplíny (je to síce prd platné, lebo to nikoho nezaujíma a nikto to tam nepozerá).

4. ešte mi napadlo, že keby chcel pracovný posudok, tak mu tam napíšete, že svojvoľne porušil výpovednú dobu.

Nehľadaj ďalšie spôsoby ako ho potrestať, lebo to už hľadáš spôsoby, ako sa mu pomstiť. horeuvedené úplne postačuje, buďte radi, že je preč.
Ďakujem. Toto sme urobili. Ani sa mu nechceme viac mstiť. Len sme nechceli spraviť nič, čo je v rozpore so zákonom. V podstate sme radi, že odišiel, lebo už vôbec neprejavoval záujem o robotu Chvíľu budeme potrebovať na zaučenie nového zamestnanca, ale to už je život.
0 0
mirka06121985 mirka06121985

mirka06121985 je offline (nepripojený) mirka06121985

k prispevku "renataj"
Pôvodca textu príspevku: renataj
Podanie na Inšpektorát mám napísaný už min.rok ale neposlala som ho.Ako som písala,nie je to môj štýl.Já nechcem robiť nikomu zle aj keď si to zaslúži.Chcem len odtiaľ vypadnúť a konečne som si načla dobrú prácu od 1.9. ale 2 mesiace na mňa nepočkajú.Viem že rozv.prac.pomeru dohodou mi nepodpíšu.V zmluve mám jeden bod: Zamestnanec v súlade s ustanovením §62 ods.3 novely 348/2007 zákona č 311/2001ZP sa zaväzuje v prípade nezotrvania v zamestnaní počas výpovednej lehoty uhradiť náhradu v sume priemerného mesačného zárobku tohoto zamestnanca.Mám tomu rozumieť tak,že keď nezotrvám počas výpovednej lehoty v zamestnaní,musím zaplatiť 1 mes.priemerný plat.

A čo ak zamestnanec nemá v zmluve daný tento bod? Aj vtedy musí uhradiť náhradu v sume jeho priemerného mesačného zárobku?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

mirka06121985 Pozri príspevok
k prispevku "renataj"
Pôvodca textu príspevku: renataj
Podanie na Inšpektorát mám napísaný už min.rok ale neposlala som ho.Ako som písala,nie je to môj štýl.Já nechcem robiť nikomu zle aj keď si to zaslúži.Chcem len odtiaľ vypadnúť a konečne som si načla dobrú prácu od 1.9. ale 2 mesiace na mňa nepočkajú.Viem že rozv.prac.pomeru dohodou mi nepodpíšu.V zmluve mám jeden bod: Zamestnanec v súlade s ustanovením §62 ods.3 novely 348/2007 zákona č 311/2001ZP sa zaväzuje v prípade nezotrvania v zamestnaní počas výpovednej lehoty uhradiť náhradu v sume priemerného mesačného zárobku tohoto zamestnanca.Mám tomu rozumieť tak,že keď nezotrvám počas výpovednej lehoty v zamestnaní,musím zaplatiť 1 mes.priemerný plat.

A čo ak zamestnanec nemá v zmluve daný tento bod? Aj vtedy musí uhradiť náhradu v sume jeho priemerného mesačného zárobku?
Zákonník práce §62 ods.3
(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
1 0
mirka06121985 mirka06121985

mirka06121985 je offline (nepripojený) mirka06121985

takze,ked nepodpisali dodatok alebo tento bod nie je uvedeny v zmluve,tak nebude nic platit
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
mirka06121985 Pozri príspevok
takze,ked nepodpisali dodatok alebo tento bod nie je uvedeny v zmluve,tak nebude nic platit
áno, správne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať