Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Platím si dobrovoľne aj nemocenské poistenie od 01/2008 aj poistenie v nezamestnanosti od 06/2010.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Natty Pozri príspevok
Platím si dobrovoľne aj nemocenské poistenie od 01/2008 aj poistenie v nezamestnanosti od 06/2010.
Ak máš potvrdenie od zamestnávatela, výšku podpory si lahko vypočítaš.
Zober príjem v posledných dvoch rokoch, pripočítaj k nemu vymeriavací základ z dobr. poistenia v nezamestnanosti a vydel počtom kal. dní. Dostaneš VZ na deň, dávka v nezamestnanosti je 50 %, vypláca sa za kal. dni.
Potom urob nový výpočet, do ktorého zahrnieš VZ napr. do 15.9. a znovu prepočítaj. Myslím, že až tak veľa na tom nezískaš, lebo do 15.9 nebudeš mať žiadnu dávku a navyše musíš zaplatiť zdr. poistenie ako samoplatitel.
1 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Problém je, že potvrdenie zamestnávateľa k výpočtu dávky v nezamestnanosti nemám, takže si nepomôžem...ale tento mesiac dostanem ešte výplatu za august, takže bez príjmu nebudem a navyše, zdravotné poistenie vychádza približne 1€/deň, takže tam veľa zo svojho vrecka "nepreplatím", a ak by sa mi malo jednať aj o 30€ k podpore navyše, stále sa to vyplatí, ale je to len teoretická rovina, keďže si tú dávku vypočítať neviem
Ale možno by som si vedela pomôcť z výplatných pások? Ešte jedna vec, v obodbí 2 rokov dozadu som bola 2 x PN (raz dlhodobo od 01/2009 do 06/2009 a druhýkrát 9 dní v tomto roku), táto doba sa nebude rátať do VZ, môže mať aj toto vplyv na výšku podpory a v akom smere?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Natty Pozri príspevok
Problém je, že potvrdenie zamestnávateľa k výpočtu dávky v nezamestnanosti nemám, takže si nepomôžem...ale tento mesiac dostanem ešte výplatu za august, takže bez príjmu nebudem a navyše, zdravotné poistenie vychádza približne 1€/deň, takže tam veľa zo svojho vrecka "nepreplatím", a ak by sa mi malo jednať aj o 30€ k podpore navyše, stále sa to vyplatí, ale je to len teoretická rovina, keďže si tú dávku vypočítať neviem
Ale možno by som si vedela pomôcť z výplatných pások? Ešte jedna vec, v obodbí 2 rokov dozadu som bola 2 x PN (raz dlhodobo od 01/2009 do 06/2009 a druhýkrát 9 dní v tomto roku), táto doba sa nebude rátať do VZ, môže mať aj toto vplyv na výšku podpory a v akom smere?
PN nebude mať vplyv na výšku dávky v nezamestnanosti. Tieto dni odpočítaš od počtu kal. dní.
Uveď aspoň orientačnú výšku svojej hrubej mzdy za posledné dva roky a kolko máš VZ na dobrovolné poistenie v nezamestnanosti. Velmi zjednodušene. Ak tvoj VZ na dobrovolné poistenie v nezamestnanosti je vyšší ako tvoj príjem pred 2 rokmi, výška dávky v nezamestnanosti bude vyššia. Ale 30€ mesačne to asi nebude.
1 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Priemerný príjem za uplynulé 2 roky bol orientačne cca 610€ (mimo odmien tak 2-3 krát v roku) a VZ z DPN od 1.6.2010 je 2360,50€.
Tých 30€ som samozrejme len tak "šplechla", lebo neviem, koľko to naozaj spraví...ale preto som tu
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Natty Pozri príspevok
Priemerný príjem za uplynulé 2 roky bol orientačne cca 610€ (mimo odmien tak 2-3 krát v roku) a VZ z DPN od 1.6.2010 je 2360,50€.
Tých 30€ som samozrejme len tak "šplechla", lebo neviem, koľko to naozaj spraví...ale preto som tu
V tomto prípade má význam posunúť začiatok evidencie na úrade práce aj o celý mesiac - teda od 1.10.2010. Nezabudni na registráciu v zdr. poisťovni ako samoplatitel.
0 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Veronikasad, toto som potrebovala počuť , obrovská vďaka za pomoc a usmernenie !!!
Skúsila som si to aj orientačne vypočítať a vychádza mi teda parádny rozdiel, ak sa nahlásim až od 1.10., takže tento mesiac si ešte budem "užívať" ako dobrovoľne nezamestnaná. Do zdravotnej poisťovne sa chystám zajtra, dúfam, že to bude stačiť.
Ešte raz veľmi pekne ďakujem a prajem pekný zbytok dňa.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Natty Pozri príspevok
Veronikasad, toto som potrebovala počuť , obrovská vďaka za pomoc a usmernenie !!!
Skúsila som si to aj orientačne vypočítať a vychádza mi teda parádny rozdiel, ak sa nahlásim až od 1.10., takže tento mesiac si ešte budem "užívať" ako dobrovoľne nezamestnaná. Do zdravotnej poisťovne sa chystám zajtra, dúfam, že to bude stačiť.
Ešte raz veľmi pekne ďakujem a prajem pekný zbytok dňa.
Ak si robila prepočet pri tom posune registrácie, nezabudni prvý mesiac vynechať. Berieš do úvahy príjem za 24 mesiacov. Delíš počtom kal. dní, znížených o PN. Ešte jedna dôležitá vec - dobrovolné poistenie v nezamestnanosti musí byť zaplatené v lehote splatnosti (do 8. dňa nasl. kal. mesiaca). Ak je v niektorom mesiaci zaplatené neskôr, tento mesiac sa nepočíta.
1 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

Ahojte poradcovia! Mám na Vás otázku. Potrebujem ukončiť jeden pracovný pomer zamestnanca z chranenej dielne. (Ide o rodiného príslušníka) Chceme ukončiť PP ale neviem ako, aby to bolo najlepšie. Najprv som rozmýšľala, že dá výpoveď zamestnanec tak aby bola výpoveď platná k 15.9. s tým, že by sme chceli bez výpovednej lehoty, ale na druhej strane - dovoľuje to zákon??? Keby dal zamestnanec výpoveď mal by nárok na odstupné?
Alebo ako to ukončiť tak aby to pre zamestnávateľa nebolo moc finančne náročné - vyplácanie odstupného a zárovaň, aby to nebolo nejak divné na UPSVaRe, že prečo dáva zamestnanec výpoveď a nahlasuje sa na UPSVaR.
Neviem či je to jasné. Zamestnanec bol u nás k 1.9. tri roky zamestnaný pričom od 9.2. 2010 bol na PNke, predtým bol dobrovoľne nezamestnaný. Bude mať nárok aj na nejakú podporu???
Viem, že veľa otázok, ale žiaľ popri inej práci nemám momentálne čas hrabať sa v zákone. Ale keď neporadíte - budem sa musieť hrabať. Ďakujem Vám za každú odpoveď vopred :-)
0 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Podľa môjho názoru je najlepšie ukončiť PP dohodou, pričom ak je dohoda zo strany zamestnávateľa, môže a nemusí sa dohodnúť na odstupnom. Dohodou možno skončiť PP aj na strane zamestnanca a to aj bez uvedenia dôvodu. V obidvoch prípadoch, ak sa jedná o skončenie dohodou podľa § 60 Zák.práce, výpovedná lehota neplynie. Pokiaľ viem z vlastných skúseností, UPSVaR nebude skúmať dôvod ukončenia, stačí si podať žiadosť o evidenciu s fotokópiou dokladu o skončení PP a zápočtovým listom (tento sa môže doručiť aj dodatočne) a s platným občianskym preukazom, a to do 7 dní po ukončení PP, aby bola evidencia od nasledujúceho dňa po skončení PP. Čo sa týka podpory, od 1.9.2010 sa sledujú 3 roky spätne odo dňa evidencie na UPSVaR a z toho ak trvalo 2 roky poistenie v nezamestnanosti, tak vzniká nárok na podporu (v uvedenom prípade by zamestnanec mal mať nárok na podporu, ak nemá zdrav. postih. viac ako 70%?).<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Kedysi sa udeľoval predchádzajúci súhlas UPSVaR s ukončením PP zamestnanca so zdravotným postihnutím, nie som si istá, či toto ešte platí, ale keby PP skončil zamestnanec, asi to ani nie je potrebné. Ovšem, ak sa vás to týka, nezabudnúť na plnenie povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím podľa § 63 zák. č. 5/2004 Z.z. <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
0 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

...k tej evidencii na UPSVaR je potrebné k žiadosti doložiť aj fotokópiu dokladu o vzdelaní...
0 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

...k tomu skúmaniu dôvodu ukončenia PP, UPSVaR nezaujíma prečo, iba či je PP ukončený právoplatne...

...nakoľko nie som ani personalistka, ani mzdárka, moje rady ako ukončiť PP je nutné overiť, ale zasa, pracovala som v tejto oblasti a snažila som sa poradiť, ako najlepšie viem...
0 0
pete900 pete900

pete900 je offline (nepripojený) pete900

Dobry den chcel by som vas poziadat o pomoc. Chcel by som dat vypoved. Zmluvu mam na dobu neurcitu. Vypovedna lehpta je dva mesiace. Chcel by som ju vsak skoncit okamzte bez udania dovodu. Zamestnavatel trva na vypovednej dobe. S tohtorocnej dovolenky /narok mam na 20dni/ som minul 8 dni existuje tu banka nadcasov v ktorej mam 108 hodin. Zamestnavatel nesuhlasi aby som si ich vybral hoci cez leto som mal volno len 5 dni. Ak by som skonci ihned s tym ze by som dostal dva dni absenciu co potusenie pracovnej discipliny a okamzita vypoved , podla podniku nemam narok na na preplatenie dovolenky a nadcasovych hodin.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
pete900 Pozri príspevok
Dobry den chcel by som vas poziadat o pomoc. Chcel by som dat vypoved. Zmluvu mam na dobu neurcitu. Vypovedna lehpta je dva mesiace. Chcel by som ju vsak skoncit okamzte bez udania dovodu. Zamestnavatel trva na vypovednej dobe. S tohtorocnej dovolenky /narok mam na 20dni/ som minul 8 dni existuje tu banka nadcasov v ktorej mam 108 hodin. Zamestnavatel nesuhlasi aby som si ich vybral hoci cez leto som mal volno len 5 dni. Ak by som skonci ihned s tym ze by som dostal dva dni absenciu co potusenie pracovnej discipliny a okamzita vypoved , podla podniku nemam narok na na preplatenie dovolenky a nadcasovych hodin.
Zákonník práce:
§ 69

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Okamžite skončiť PP môžeš len z dôvodu, ktorý vymedzuje uvedený §.
Avšak môžeš dať výpoveď v zmysle § 67 ZP bez udania dôvodu. V tomto prípade je výpovedná doba dva mesiace.

Ak však nezotrváš počas výpovednej doby u zamestnávateľa, môže zamestnávateľ využiť
§ 62
Výpovedná doba


(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

Pritom musí byť dodržaná podmienka písomnej dohody.

Na dni, počas ktorých už nebudeš v zamestnaní, ti môže zamestnávateľ dať absenciu (myslím si, že túto možnosť aj využije). S absenciou je spojené aj krátenie nároku na dovolenku

§ 109
Krátenie dovolenky


(2) Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.

Ak ti teda udelí zamestnávateľ absenciu, pôjde o hrubé porušenie pracovnej disciplíny, a z uvedeného dôvodu môže zamestnávateľ s tebou okamžite ukončiť PP
§ 68

(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.

Pri ukončení PP (či už výpoveďou podľa § 67 alebo okamžitým skončením PP zo strany zamestnávateľa) má zamestnanec nárok na preplatenie alikvótnej časti dovolenky.
1 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

Natty Pozri príspevok
...k tomu skúmaniu dôvodu ukončenia PP, UPSVaR nezaujíma prečo, iba či je PP ukončený právoplatne...

...nakoľko nie som ani personalistka, ani mzdárka, moje rady ako ukončiť PP je nutné overiť, ale zasa, pracovala som v tejto oblasti a snažila som sa poradiť, ako najlepšie viem...
NATY ďakujem pekne :-)
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ahojte, prosím Vás poslala som pani všetky výstupné papiere, ale že ju na úrade práce nechceli zaregistrovať, lebo nemala výpoveď, ešte to zatiaľ nikto odo mňa nepýta. že treba aby tam zamestnávateľ napísal, že súhlasí s rozviazaním PP a potvrdil. Lenže ona to tak sformulovala, že žiada o zrušenie pracovnej zmluvy k .... nemala by som to prepísať, že žiada u ukončenie PP dohodou? díky moc
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
sybila3 Pozri príspevok
ahojte, prosím Vás poslala som pani všetky výstupné papiere, ale že ju na úrade práce nechceli zaregistrovať, lebo nemala výpoveď, ešte to zatiaľ nikto odo mňa nepýta. že treba aby tam zamestnávateľ napísal, že súhlasí s rozviazaním PP a potvrdil. Lenže ona to tak sformulovala, že žiada o zrušenie pracovnej zmluvy k .... nemala by som to prepísať, že žiada u ukončenie PP dohodou? díky moc
No tak tomuto sa čudujem, veď na zápočtovom liste je napísaný dôvod ukončenia PP.
Ja som sa bola zaevidovať na úrade práce, a žiadnu výpoveď odomňa nepýtali.
Veď pokiaľ ste jej vydali všetky potrebné doklady, tak zamestnávateľ s rozviazaním PP predsa súhlasil!
Skús ty zavolať na ten úrad práce a možno sa dozvieš niečo iné, než čo ti povedala vaša bývalá zamestnankyňa.
1 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

rodina1 Pozri príspevok
No tak tomuto sa čudujem, veď na zápočtovom liste je napísaný dôvod ukončenia PP.
Ja som sa bola zaevidovať na úrade práce, a žiadnu výpoveď odomňa nepýtali.
Veď pokiaľ ste jej vydali všetky potrebné doklady, tak zamestnávateľ s rozviazaním PP predsa súhlasil!
Skús ty zavolať na ten úrad práce a možno sa dozvieš niečo iné, než čo ti povedala vaša bývalá zamestnankyňa.
No ak ukázala na úrade práce výpoveď, kde len žiada o rozviazanie pracovného pomeru a na tom papieri nie je uvedené, že zamestnávateľ s tým súhlasí, potom začína plynúť výpovedná doba nasledujúcim mesiacom a trvá 2 mesiace. Aj keď má zápočtový list, pre úrady nemá platnú výpoveď. Podľa mňa by bolo treba dopísať na tú výpoveď potvrdenie od zamestnávateľa, že s tým súhlasí a tým sa výpoveď mení na výpoveď dohodou a je možné ukončiť pracovný pomer.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Nemá pani na nich číslo.
prepíšem jej tú výpoved, lebo to tam má zle formulované, na spodok jej to potvrdím a napíšem, že zamestnávateľ súhlasí. jak kocúrkovo
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
... možno máš pravdu, ale ešte som sa s tým nestretla, že by na úrade pýtali aj výpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať