Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
sybila3 Pozri príspevok
Nemá pani na nich číslo.
prepíšem jej tú výpoved, lebo to tam má zle formulované, na spodok jej to potvrdím a napíšem, že zamestnávateľ súhlasí. jak kocúrkovo
Tak to tak urob, a budeš mať pokoj.
zas si o niečo múdrejšia nabudúce už inému zamestnancovi napíšeš, čo treba ...
1 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

môžem tam uviesť, týmto žiada o ukončenie PP dohodou k .....?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
sybila3 Pozri príspevok
môžem tam uviesť, týmto žiada o ukončenie PP dohodou k .....?
áno, môžeš. A ty za zamestnávateľa tam môžeš uviesť, že s dohodou súhlasíš a PP bude ukončený ku dňu ...
1 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

môžem to tam hned napísať na počítači, alebo rukou dopísať? a treba napísať dôvod alebo nie?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
sybila3 Pozri príspevok
môžem to tam hned napísať na počítači, alebo rukou dopísať?
... v podstate to je jedno ... napíš rukou
1 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ďakujem už to mám, idem jej to poslať
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

sybila3 Pozri príspevok
Nemá pani na nich číslo.
prepíšem jej tú výpoved, lebo to tam má zle formulované, na spodok jej to potvrdím a napíšem, že zamestnávateľ súhlasí. jak kocúrkovo
No ono to úplne zbytočné nie je.
Teoreticky by sa mohlo stať, že zamestnávateľ by povedal, že on s výpoveďou nesúhlasil. Vy ste síce vystavili doklady o ukončení prac. pomeru, ale podľa dokladov o výpovedi pracovný pomer ešte neskončil. Vy by ste mohli byť tá zlá čo ukončila pracovný pomer bez súhlasu zamestnávateľa
Niekedy je lepšie mať niečo potvrdené 2 x, ako potom sa dohadovať ako to bolo.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

No mne to kázal jej zamestnávateľ ukončiť, určite sama od seba by som nemohla ukončiť PP a na základe jej výpovede(síce bola zle formulovaná). ďakujem
0 0
Asztalosová Asztalosová

Asztalosová je offline (nepripojený) Asztalosová

Pestovanie uhoriek
Dobry den. Potrebuje surne radu. Mam zamestnankynu, ktora po skonceni PN, co trvalo rok, chce skoncit pracovny pomer, lebo uz u nas nechce pracovat. Od lekara si vypitala papier, ze danu pracu nevie vykonavat. Lekar tam napisal aj to, ze je to vydane na ziadost zamestnankyne. Tato zamestnankyna je prefykana, lebo ona si chce od nas vybojovat odstupne. Ked ona da vypoved a to na zaklade toho lekarskeho papiera, patri jej odstupne? Ona my ma predlozit lekarsky posudok a nie len potvrdenie od lekara, ze danu pracu nevie vykonavat. Ona si vsetkych lekarov vychodila len aby bola na PN. Prosim poradte.
A ak po PN nenastupi do prace, ja ju na to upozornim, mozem jej dat vypoved pre porusenie pracovnej discipliny? Nepredlozila my ziadne potvrdenie, ze bola u lekara ani ten papier, ze nemoze vykonat danu pracu. Dakujem.
0 0
kacka6 kacka6

kacka6 je offline (nepripojený) kacka6

Vedeli by ste mi poradit, ak je situacia nasledovna:
Zamestnanec na papieri napisal vypoved, ze ziada o rozviazanie pracovneho pomeru ku dnu ..... My sme mu ju schvalili a pracovny pomer sa konci k tomuto dnu. Potrebujeme ako firma vystavit nejake potvrdenie, alebo vypisat nejaky papier - skoncenie pracovnej zmluvy ?????? Alebo mu na to nejak pisomne odpovedat? DAKUJEM velmi pekne!!!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kacka6 Pozri príspevok
Vedeli by ste mi poradit, ak je situacia nasledovna:
Zamestnanec na papieri napisal vypoved, ze ziada o rozviazanie pracovneho pomeru ku dnu ..... My sme mu ju schvalili a pracovny pomer sa konci k tomuto dnu. Potrebujeme ako firma vystavit nejake potvrdenie, alebo vypisat nejaky papier - skoncenie pracovnej zmluvy ?????? Alebo mu na to nejak pisomne odpovedat? DAKUJEM velmi pekne!!!
Zo strany zamestnanca neide o výpoveď ale skončenie prac. pomeru dohodou v zmysle § 60 Zákonníka práce. Treba s ním uzatvoriť dohodu o skončení prac. pomeru (sú na to mzdové tlačivá), ktorú podpíše zamestnanec aj zamestnávatel. Súčasne vydáte zamestnancovi zápočtový list, potvrdenie o zdanitelnej mzde, potvrdenie o príjme pre účely dávky v nezamestnanosti.
1 0
kacka6 kacka6

kacka6 je offline (nepripojený) kacka6

veronikasad dakujem. a v pripade, ak by islo o vypoved zo strany zamestnanca? ako sa dalej postupuje? ak zamestnavatel suhlasi, vyda nejake vyplnene tlacivo? dakujem!
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

kacka6 Pozri príspevok
veronikasad dakujem. a v pripade, ak by islo o vypoved zo strany zamestnanca? ako sa dalej postupuje? ak zamestnavatel suhlasi, vyda nejake vyplnene tlacivo? dakujem!
V prípade výpovede by začala plynúť 2-mesačná výpovedná doba od 1. nasledujúceho mesiaca. Po skončení prac.pomeru to isté ako pri dohode.
1 0
kacka6 kacka6

kacka6 je offline (nepripojený) kacka6

joj dakujem. to je super pomoc ta PORADA, teda poradcovia! a este poslednykrat prosim o radu: ak mam dohodara na urcitu dobu napr. od 01. 10. 2010 do 31. 10. 2010 - tak tam vystavujem nejake tlacivo o skonceni, ak skonci 31. 10. 2010? a ak skonci skor, tak nieco vystavujem? dakujem!!!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kacka6 Pozri príspevok
veronikasad dakujem. a v pripade, ak by islo o vypoved zo strany zamestnanca? ako sa dalej postupuje? ak zamestnavatel suhlasi, vyda nejake vyplnene tlacivo? dakujem!
S výpoveďou zamestnanca zamestnávatel nemusí súhlasí. Uplynutím výpovednej doby pracovný pomer zamestnanca končí. Zamestnávatel mu vydá zápočtový list, potvrdenie o zdan. mzde a potvrdenie o prejme na dávku v nezamestnanosti.

Dohodu o skončení prac. pomeru nepodpisuje.
0 0
Hansa Hansa

Hansa je offline (nepripojený) Hansa

Prosím Vás, keď zamestnanec skončí pracovný pomer dohodou k určitému dňu a zaeviduje sa na úrade práce, má nárok na podporu v nezamestnanosti?

/Zamestnanec odpracoval vo firme cca 7 rokov, teraz chce ukončiť PP dohodou, chce vybrať pol roka podporu a v lete by sa chcel znova vrátiť. V tomto mojom prípade špekuluje aj zamestnanec aj zamestnávateľ.
Môj skromný názor - veď predsa nikto nevie čo bude o pol roka? No nie? Zamestnanec má 53 rokov./
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Hansa Pozri príspevok
Prosím Vás, keď zamestnanec skončí pracovný pomer dohodou k určitému dňu a zaeviduje sa na úrade práce, má nárok na podporu v nezamestnanosti?

/Zamestnanec odpracoval vo firme cca 7 rokov, teraz chce ukončiť PP dohodou, chce vybrať pol roka podporu a v lete by sa chcel znova vrátiť. V tomto mojom prípade špekuluje aj zamestnanec aj zamestnávateľ.
Môj skromný názor - veď predsa nikto nevie čo bude o pol roka? No nie? Zamestnanec má 53 rokov./
Áno, má nárok na dávku v nezamestnanosti.

Zákon 461/2003 § 104

[s účinnosťou od 1. septembra 2010:
(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len „evidencia nezamestnaných občanov“) bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, ak tento zákon neustanovuje inak.]
1 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Hansa Pozri príspevok
Prosím Vás, keď zamestnanec skončí pracovný pomer dohodou k určitému dňu a zaeviduje sa na úrade práce, má nárok na podporu v nezamestnanosti?

/Zamestnanec odpracoval vo firme cca 7 rokov, teraz chce ukončiť PP dohodou, chce vybrať pol roka podporu a v lete by sa chcel znova vrátiť. V tomto mojom prípade špekuluje aj zamestnanec aj zamestnávateľ.
Môj skromný názor - veď predsa nikto nevie čo bude o pol roka? No nie? Zamestnanec má 53 rokov./
Samozrejme ná nárok na podporu v nezamestnanosti, hlavne keď robil vo firme 7 rokov.

Možno sa naozaj zamestnanec i zamestnávateľ dohodli, že po dobratí podpory bude znovu prijatý do firmy. Ktovie, že by bol dostal aj akceptačný list?
3 0
patriciak patriciak

patriciak je offline (nepripojený) patriciak

Dobrý večer, poprosila by som o radu ako okamžite skončiť pracovný pomer. Bola som prijatá na miesto fakturantky, zamestnávateľ ma po 5 mesiacoch preradil na odbyt, nakoľko vraj na fakturácii som sa stala nadbytočnou a ponukol mi toto pracovné miesto. Miesto som prijala, ale pracovná zmluva nebola zmenená ani podpísaný dodatok k pracovnej zmluve. Uvedená pozícia mi nevyhovuje nakoľko mi zmenil nástup do zamestnia na 6 hodinu a som osamelá matka so školopovinným dieťaťom. V pracovnej zmluve mám pracovný čas 160 hod. mesačne a odpracujem 10 hodín denne. Chcem ukončiť pracovný pomer okamžite dá sa nejako oprieť o nedodržiavanie pracovnej zmluvy? vopred ďakujem za úpomoc
0 0
jojom jojom

jojom je offline (nepripojený) jojom

patriciak Pozri príspevok
Dobrý večer, ......
Komentár (výklad): K § 59
Zákonník práce

Pracovný pomer možno skončiť len tými spôsobmi, ktoré upravuje § 59 Zákonníka práce (iné spôsoby skončenia pracovného pomeru si zamestnanec so zamestnávateľom dohodnúť nemôžu). Pracovný pomer možno skončiť na základe:

a) právneho úkonu1), a to
- dohodou
- výpoveďou
- okamžitým skončením
- skončením v skúšobnej dobe
b) právnej udalosti, ktorou môže byť
- uplynutie času, na ktorý bol dohodnutý pracovný pomer alebo
- smrťou zamestnanca
c) úradného rozhodnutia (napr. pracovný pomer cudzincov)
d) zákona (napr. pracovný pomer učiteľov vysokých škôl podľa zákona o vysokých školách)
1) Právny úkon môže byť dvojstranný, kedy sa vyžaduje prejavenie vôle oboch strán, t. j. zamestnanec i zamestnávateľ sa musia dohodnúť na skončení pracovného pomeru – dohoda o skončení pracovného pomeru.

Jednostranným právnym úkonom možno skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe, výpoveďou alebo okamžite – vtedy stačí, ak vôľu skončiť pracovný pomer prejaví buď len zamestnanec, alebo zamestnávateľ.

Pre skončenie pracovného pomeru na základe právneho úkonu je však dôležitý aj § 1 ods. 4 Zákonníka práce, ktorý zakotvuje subsidiárnu pôsobnosť Občianskeho zákonníka vo vzťahu k všeobecnej časti Zákonníka práce (v ktorej sú upravené všeobecné náležitosti ako napr. pracovnoprávna subjektivita zamestnanca a zamestnávateľa, neplatnosť právnych úkonov a pod.). Okrem Zákonníka práce sa teda platnosť právneho úkonu skončenia pracovného pomeru bude posudzovať aj Občianskym zákonníkom – zákon č. 40/1964 Zb. v znení neskorších predpisov (§ 34 – § 45 OZ o právnych úkonoch). Podľa § 17 ZP je právny úkon neplatný, ak sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, právny úkon je tiež neplatný, ak to výslovne stanovuje zákon a zástupcovia zamestnancov na právny úkon neudelili predpísaný súhlas alebo ho neprerokovali, alebo ak právny úkon nie je urobený v predpísanej forme.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať