Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
lenka_bodorova Pozri príspevok
teda môžem, či nemôžem, kde sa dočítam o tomto termíne?
Zákon o sociálnom poistení
§ 20
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca

(1) Povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti zamestnanca uvedeného v § 4 ods. 1 vzniká odo dňa vzniku právneho vzťahu, ktorý zakladá právo na príjem uvedený v § 3 ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3, a zaniká dňom zániku tohto právneho vzťahu.


§ 3
Zárobková činnosť

(1) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je, ak osobitný
Predpis 4) alebo medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak, činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá a) právo na príjem zo závislej činnosti podľa osobitnéhopredpisu,5) okrem nepeňažného príjmu z predchádzajúceho právneho vzťahu, ktorý zakladal právo na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu, 5) poskytnutého z prostriedkov sociálneho fondu, b) dosahovanie príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu.6)
(2) Zárobková činnosť je aj činnosť podľa odseku 1, z ktorej príjem nepodlieha dani z príjmov podľa osobitného predpisu7) preto, že tak ustanovujú predpisy o zamedzení dvojitého zdanenia.
(3) Zárobková činnosť je aj činnosť podľa odseku 1,z ktorej príjem nepodlieha dani z príjmov podľa osobitného predpisu,7) ak na fyzickú osobu, ktorá túto zárobkovú činnosť vykonáva, sa v právnych vzťahoch sociálneho poistenia uplatňujú predpisy Slovenskej republiky podľa osobitného predpisu4) alebo sa uplatňuje medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky.
1 0
lenka_bodorova lenka_bodorova

lenka_bodorova je offline (nepripojený) lenka_bodorova

Ale nikde som sa nedočítala, že by som ho nemohla odhlásiť dnes k 28.2.11?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
lenka_bodorova Pozri príspevok
Ale nikde som sa nedočítala, že by som ho nemohla odhlásiť dnes k 28.2.11?
napísala som ti, že môžeš
1 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

lenka_bodorova Pozri príspevok
Ale nikde som sa nedočítala, že by som ho nemohla odhlásiť dnes k 28.2.11?
Lenka, zo stránky SP
http://www.socpoist.sk/aktuality-soc...ku/1755s40185c
-tam sa dočítaš, že odporúčajú k 10.2.2011 odhlásiť tých, čo ukončia PP 28.02.2011
2 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Lenka, nabehla som tu-neprečítala som dôkladne - Tebe sa zrejme nejedná o PSD...dá sa síce odhlásiť aj skôr, ale za tú dobu sa môže hoci čo stať...ak to nie je potrebné, radšej by som s tým počkala
0 0
victim victim

victim je offline (nepripojený) victim

Zdravim, potrebovala by som poradiť. Dňa 31.1.2011 som podala výpoveď u svojho zamestnávateľa. Donútená okolnosťami som si našla novú prácu, lepšie platenú, bližšie k bydlisku. VD mi končí 31.3.2011. S mojim novým zamestnávateľom som sa dohodla na nástupe 1.3.2011. (to som ešte netušila, že z odchodom z práce budú také problémy). Ide o to, že terajší zamestnávateľ nie je ochotný so mnou komunikovať a dohodnúť sa na odchode pred skončením VD. Stále sa na niečo vyhovára. Z jeho strany to neberiem ako fair play a to z toho dôvodu, že novú prácu som bola nútená hľadať kôli tomu, že v práci boli veľké zmeny, prepúšťalo sa, resp. ľudia radšej odišli dobrovoľne, mala som obavy o svoju prácu, keďže mi bolo povedané že mám byť preradená na iné oddelenie (nepovedal mi to zamestnávateľ, ale človek s ktorým komunikoval- totižto my obyčajní zamestnanci sme nikdy nemali informácie čo bude a kedy bude, to vedeli iba vyvolení a málokedy sme sa my niečo dozvedeli. ) V neposlednom rade, prečo som si hľadala novú prácu bolo, že som nemala ŽIADNU robotu, prišla som do práce a nemala som čo robiť. Toto trvalo od decembra (každý deň). Bola som z toho už zúfalá, po podaní výpovede sa to len zhoršilo zo všetkého ma vynechali a ja si chodím do práce len posedieť na 8 hodín. Neuveriteľne to vplýva na psychiku. zamestnávateľ za mňa nebude hľadať náhadu, pretože chceli znížiť stav môjho oddelenia. A zároveň sa hrá na dotknutého, že som dala výpoveď, nechce ma pustiť.Rozhodla som sa to riešiť tromi absenciami s tým, že prídem o jeden priemerný mesačný plat, ale nezdá sa mi to spravodlivé, keďže mojim odchodom mu nespôsobím žiadnu škodu. Čo iné mlžem robiť? lebo sedieť v práci ešte mesiac bez práce a dostanem sa do blázninca.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

victim Pozri príspevok
Zdravim, potrebovala by som poradiť. Dňa 31.1.2011 som podala výpoveď u svojho zamestnávateľa. Donútená okolnosťami som si našla novú prácu, lepšie platenú, bližšie k bydlisku. VD mi končí 31.3.2011. S mojim novým zamestnávateľom som sa dohodla na nástupe 1.3.2011. (to som ešte netušila, že z odchodom z práce budú také problémy). Ide o to, že terajší zamestnávateľ nie je ochotný so mnou komunikovať a dohodnúť sa na odchode pred skončením VD. Stále sa na niečo vyhovára. Z jeho strany to neberiem ako fair play a to z toho dôvodu, že novú prácu som bola nútená hľadať kôli tomu, že v práci boli veľké zmeny, prepúšťalo sa, resp. ľudia radšej odišli dobrovoľne, mala som obavy o svoju prácu, keďže mi bolo povedané že mám byť preradená na iné oddelenie (nepovedal mi to zamestnávateľ, ale človek s ktorým komunikoval- totižto my obyčajní zamestnanci sme nikdy nemali informácie čo bude a kedy bude, to vedeli iba vyvolení a málokedy sme sa my niečo dozvedeli. ) V neposlednom rade, prečo som si hľadala novú prácu bolo, že som nemala ŽIADNU robotu, prišla som do práce a nemala som čo robiť. Toto trvalo od decembra (každý deň). Bola som z toho už zúfalá, po podaní výpovede sa to len zhoršilo zo všetkého ma vynechali a ja si chodím do práce len posedieť na 8 hodín. Neuveriteľne to vplýva na psychiku. zamestnávateľ za mňa nebude hľadať náhadu, pretože chceli znížiť stav môjho oddelenia. A zároveň sa hrá na dotknutého, že som dala výpoveď, nechce ma pustiť.Rozhodla som sa to riešiť tromi absenciami s tým, že prídem o jeden priemerný mesačný plat, ale nezdá sa mi to spravodlivé, keďže mojim odchodom mu nespôsobím žiadnu škodu. Čo iné mlžem robiť? lebo sedieť v práci ešte mesiac bez práce a dostanem sa do blázninca.
Ja nechápem tvoje počínanie - ako si mohla v novej práci sľúbiť, že nastúpiš 1.3., keď si vedela, že VD skončí až 31.3.??? A nevedela si, či ťa pustia na dohodu. Nezdá sa ti, že si si to sama zavinila? Mala si sa najprv v starej práci spýtať, či ťa uvoľnia k 1.3. a potom sľúbiť v novej práci nástup.

Teraz, čo si si navarila, to si aj budeš musieť zjesť - buď povedať v novej práci, že môžeš nastúpiť až 1.4., alebo odísť zo starej práce s mesačnou absenciou. Prečo si všetci myslia, že keď si nájdu novú prácu, starý zamestnávateľ je povinný ich pustiť, kedy oni potrebujú?
1 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

victim Pozri príspevok
Zdravim, potrebovala by som poradiť. Dňa 31.1.2011 som podala výpoveď u svojho zamestnávateľa. Donútená okolnosťami som si našla novú prácu, lepšie platenú, bližšie k bydlisku. VD mi končí 31.3.2011. S mojim novým zamestnávateľom som sa dohodla na nástupe 1.3.2011. (to som ešte netušila, že z odchodom z práce budú také problémy). Ide o to, že terajší zamestnávateľ nie je ochotný so mnou komunikovať a dohodnúť sa na odchode pred skončením VD. Stále sa na niečo vyhovára. Z jeho strany to neberiem ako fair play a to z toho dôvodu, že novú prácu som bola nútená hľadať kôli tomu, že v práci boli veľké zmeny, prepúšťalo sa, resp. ľudia radšej odišli dobrovoľne, mala som obavy o svoju prácu, keďže mi bolo povedané že mám byť preradená na iné oddelenie (nepovedal mi to zamestnávateľ, ale človek s ktorým komunikoval- totižto my obyčajní zamestnanci sme nikdy nemali informácie čo bude a kedy bude, to vedeli iba vyvolení a málokedy sme sa my niečo dozvedeli. ) V neposlednom rade, prečo som si hľadala novú prácu bolo, že som nemala ŽIADNU robotu, prišla som do práce a nemala som čo robiť. Toto trvalo od decembra (každý deň). Bola som z toho už zúfalá, po podaní výpovede sa to len zhoršilo zo všetkého ma vynechali a ja si chodím do práce len posedieť na 8 hodín. Neuveriteľne to vplýva na psychiku. zamestnávateľ za mňa nebude hľadať náhadu, pretože chceli znížiť stav môjho oddelenia. A zároveň sa hrá na dotknutého, že som dala výpoveď, nechce ma pustiť.Rozhodla som sa to riešiť tromi absenciami s tým, že prídem o jeden priemerný mesačný plat, ale nezdá sa mi to spravodlivé, keďže mojim odchodom mu nespôsobím žiadnu škodu. Čo iné mlžem robiť? lebo sedieť v práci ešte mesiac bez práce a dostanem sa do blázninca.
Myslím, že zamestnávateľ sa správa tak aby Vám spravil problém. Len som nepochopila prečo, pokiaľ je situácia v zamestnaní taká ako píšete. On má nárok na to, aby ste skončili 31.3., to hovorí zákon a vy ste vedeli, že Vám nepodpísal skorší odchod. Takže ste urobili chybu ak ste sľúbili novému zamestnávateľovi, že nastúpite už od 1.3. Ja osobne by som si zistila, či nie je možné na nové pracovisko nastúpiť až od 1.4. a prípadne by som novému zamestnávateľovi vysvetlila, že mám problém v pôvodnom zamestnaní. Ak bude trvať na nástupe už 1. 3., tak ho upozornite, že v tom prípade je veľmi pravdepodobné, že bývalý zamestnávateľ dá absenciu a pravdepodobne to budete mať aj na zápočtovom liste. Aby nový zamestnávateľ nemal o vás zlé referencie hneď na začiatku. Starý zamestnávateľ vám v podstate nemá ako ublížiť
1 0
victim victim

victim je offline (nepripojený) victim

Ja som novému zamestnávateľovi sľúbila svoj nástup od 1.3. iba pred pár dňami a to z toho dôvodu, že v zamestnaní už dva mesiace nič nerobím, len sedím a som na internete, ak by som v zamestnaní bola potrebná, že mám povinnosti, ktoré za mňa nikto neurobí, nemala by som problém z dvojmesačnou VD, ale takto je to náročné. Samy uznáte, že sedieť niekde 8 hodín len tak a nič nerobiť je dosť zaťažujúce aj na psychiku, každý deň chodím z práce zničená, vynervovaná. Je to niečo úplne nepredstaviteľné a to ani nevravím o tom ako pomaly ide čas. Pýtala som si prácu od svojho nariadeného a ten ma odbil so slovami, že pre mňa nič nemá. Zdá sa vám byť ten prístup korektný? Mne sa to nezdá, tak keď som mala toho plné zuby zavolala som novému zamestnávateľovi s tým, že od 1.3 nastúpim, ak mu nebude vadiť, že budem mať v zápočtovom liste porušenie pracovnej disciplíny. On súhlasil, že s tým nemá problém. Zamestnávateľ ma nechcel pustiť ani o deň skôr pred skončením VD. Mne skôr ide o to, že prečo musím byť v práci, keď tam nemám žiadnu robotu? To mi príde dosť nelogické (nepovedala by som, keby to bol iba prechodný stav, to je ok, ale je to stav dlhodobý a keď si predstavím ešte mesiac, ja by som to tam už nevydržala). A to ani nevravím o jeho nároku na môj mesačný plat, a začo sa ho mam vzdať? ja som bola k nemu vždy korekná, úprimná, plnilasom si svoje povinnosti vždy na 100%.
0 0
victim victim

victim je offline (nepripojený) victim

nemyslím si, že zamestnávateľ je povinný ma pustiť kôli tomu, že som si našla novú prácu, skôr ide o to, aký ma k tomu on prístup. Držať niekoho kto nemá žiadnu robotu niekde nasilu mi príde hlúpe. Keby bolovšetko v práci tak akomá byť novú robotu by som nehladala,ani by ma to nenapadlo.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

victim Pozri príspevok
Ja som novému zamestnávateľovi sľúbila svoj nástup od 1.3. iba pred pár dňami a to z toho dôvodu, že v zamestnaní už dva mesiace nič nerobím, len sedím a som na internete, ak by som v zamestnaní bola potrebná, že mám povinnosti, ktoré za mňa nikto neurobí, nemala by som problém z dvojmesačnou VD, ale takto je to náročné. Samy uznáte, že sedieť niekde 8 hodín len tak a nič nerobiť je dosť zaťažujúce aj na psychiku, každý deň chodím z práce zničená, vynervovaná. Je to niečo úplne nepredstaviteľné a to ani nevravím o tom ako pomaly ide čas. Pýtala som si prácu od svojho nariadeného a ten ma odbil so slovami, že pre mňa nič nemá. Zdá sa vám byť ten prístup korektný? Mne sa to nezdá, tak keď som mala toho plné zuby zavolala som novému zamestnávateľovi s tým, že od 1.3 nastúpim, ak mu nebude vadiť, že budem mať v zápočtovom liste porušenie pracovnej disciplíny. On súhlasil, že s tým nemá problém. Zamestnávateľ ma nechcel pustiť ani o deň skôr pred skončením VD. Mne skôr ide o to, že prečo musím byť v práci, keď tam nemám žiadnu robotu? To mi príde dosť nelogické (nepovedala by som, keby to bol iba prechodný stav, to je ok, ale je to stav dlhodobý a keď si predstavím ešte mesiac, ja by som to tam už nevydržala). A to ani nevravím o jeho nároku na môj mesačný plat, a začo sa ho mam vzdať? ja som bola k nemu vždy korekná, úprimná, plnilasom si svoje povinnosti vždy na 100%.
Ak odídete skôr a pri nástupe do zamestnania ste mu podpísala súhlas so stiahnutím 1 mesačného platu, má zamestnávateľ naň nárok. Verím, že Vám je dlho v práci, ale v tomto prípade sa musíte sama rozhodnúť, či sa vzdáte toho jednomesačného platu alebo si ešte ten mesiac tam odsedíte Zamestnávateľ určite bude robiť všetko preto, aby vám ublížil. Len mi tu vzniká otázka, zamestnávateľ je majiteľ firmy, alebo je to len nejaký manažér. Stále mi nejde do hlavy, ak nemá pre vás robotu, prečo platí vaše sedenie v práci?
1 0
victim victim

victim je offline (nepripojený) victim

Zamestnávateľom som nazvala môjho manažéra, keďže pracujem vo veľkej firme a o ukončení prac. pomeru rozhoduje on. Jemu je úplne jedno, že nemám prácu, musí si presadiť svoje. Navyše je to kórejec, ťažko sa s ním jedná. Pokiaľ sme mali slovenského manažéra, všetko sa dalo, ale teraz sa nedá nič. Kolegu potriasol el. prúd pri práci na testovacom zariadení a odmietol im schváliť nákup 2 párov špeciálnych rukavíc za 10eur, ktoré by ich ochránili pred podobnými vecami. V našej firme logiku nikto nehľadá, šetria na tom, na čom by nemali a zase rozhadzujú obrovské peniaze za niečo na čom by sa dalo ušetriť. Poviem vám úprimne, ja som šťastná, že odtiaľ odchádzam. Ku korejcom pracovať-nikdy viac, je to úplne iná mentalita.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

victim Pozri príspevok
Zamestnávateľom som nazvala môjho manažéra, keďže pracujem vo veľkej firme a o ukončení prac. pomeru rozhoduje on. Jemu je úplne jedno, že nemám prácu, musí si presadiť svoje. Navyše je to kórejec, ťažko sa s ním jedná. Pokiaľ sme mali slovenského manažéra, všetko sa dalo, ale teraz sa nedá nič. Kolegu potriasol el. prúd pri práci na testovacom zariadení a odmietol im schváliť nákup 2 párov špeciálnych rukavíc za 10eur, ktoré by ich ochránili pred podobnými vecami. V našej firme logiku nikto nehľadá, šetria na tom, na čom by nemali a zase rozhadzujú obrovské peniaze za niečo na čom by sa dalo ušetriť. Poviem vám úprimne, ja som šťastná, že odtiaľ odchádzam. Ku korejcom pracovať-nikdy viac, je to úplne iná mentalita.
no teraz mi je jasné, jeho to nebolí aký bude zisk, v súkromnej firme by vás veľmi radi pustili Majiteľ firmy by bol dokonca rád
0 0
victim victim

victim je offline (nepripojený) victim

No, tak sa to vysvetlilo:-) Rada by som sa ešte spýtala, dnes mi odmietol podpísať 2 dni dovolenky, má na to právo? do konca mesiaca mám nárok na 3 dni dovolenky, ak mi je to jasne (januar+februar). Do práce teraz 2 dni ísť nemôžem (rodinné dôvody), takže neviem o čo mu ide.
0 0
spor spor

spor je offline (nepripojený) spor

Dobrý deň,
Ak mám PP na dobu určitú, a PN mi bude trvať až do skončení prac.zmluvy na dobu určitú, aké mám možnosti ako zamestnanec?

- može mi zamestnávateľ dať výpoveď ? Doba určitá sa mi potom predlžuje či ako to je teraz?
- može mi jednoducho len tak oznámiť, že už so mňo nepredlžujú zmluvu, lebo som dlhšie bola na PN aj keď mi tá PN bude samozrejme trvať ďalej?

Ďakujem
Naposledy upravil spor : 18.03.11 at 15:10
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

spor Pozri príspevok
Dobrý deň,

ak mám zamestnanca, ktorý ma zmluvu na dobu určitú a bude na PN aj do termínu, kedy mu končí zmluva na dobu určitú aké mám možnosti ako zamestnávateľ, keď ho chcem prepustiť?

- možem mu ku skončení určitej doby ukončiť PP aj keď má tu PN? Doba určitá sa mu potom predlžuje či ako to je teraz?
Ďakujem
Pracovný pomer zamestnanca končí dňom dohodnutým v pracovnej zmluve (bez ohladu na to, že je PN). Ak PN naďalej trvá, nemocenské dávky vypláca sociálna poisťovňa ďalej,
0 0
nurka nurka

nurka je offline (nepripojený) nurka

mamina,ktorá sa príliš rýchlo ponáhľala do práce ...viac
dostala som vypoved podla §63 ods.1 písm. b).mam 3-mesacnu vypovednu lehotu+odstupne.momentalne som na OCR,ale po ukonceni som chcela cerpat dovolenku,ktorej mam tolko,zeby mi vystacila az do konca vypovednej lehoty (31.5.2011).teraz sa mi vsak pritrafila nova praca.myslela som,ze by som sa dohodla so zamestnavatelom na ukoceni PP dohodou,ale s tym, ze mi tam uvedie dovod,teda tu nadbytocnost.mala by som potom narok na odstupne?nevycerpanu DV by mi mal preplatit,nie?prosim poradte,chcem to doriesit co najskor.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

nurka Pozri príspevok
dostala som vypoved podla §63 ods.1 písm. b).mam 3-mesacnu vypovednu lehotu+odstupne.momentalne som na OCR,ale po ukonceni som chcela cerpat dovolenku,ktorej mam tolko,zeby mi vystacila az do konca vypovednej lehoty (31.5.2011).teraz sa mi vsak pritrafila nova praca.myslela som,ze by som sa dohodla so zamestnavatelom na ukoceni PP dohodou,ale s tym, ze mi tam uvedie dovod,teda tu nadbytocnost.mala by som potom narok na odstupne?nevycerpanu DV by mi mal preplatit,nie?prosim poradte,chcem to doriesit co najskor.
Ak chcete odstupné, treba zostať v pôvodnom zamestnaní. Ak Vám zamestnávateľ umožní čerpanie dovolenky až do ukončenia pracovného pomeru, môžete sa kľudne zamestnať na novom mieste. Nikde v zákone nie je zakázané byť zamestnaný na 2 pracovných miestach
0 0
nurka nurka

nurka je offline (nepripojený) nurka

mamina,ktorá sa príliš rýchlo ponáhľala do práce ...viac
JAJA11 Pozri príspevok
Ak chcete odstupné, treba zostať v pôvodnom zamestnaní. Ak Vám zamestnávateľ umožní čerpanie dovolenky až do ukončenia pracovného pomeru, môžete sa kľudne zamestnať na novom mieste. Nikde v zákone nie je zakázané byť zamestnaný na 2 pracovných miestach
on nevie o mojej novej praci.ale keby sme sa nahodou dohodli na skorsom ukonceni s tym udanym dovodom tak by som mala narok na to odstupne?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

nurka Pozri príspevok
on nevie o mojej novej praci.ale keby sme sa nahodou dohodli na skorsom ukonceni s tym udanym dovodom tak by som mala narok na to odstupne?
nurka, pracuješ v školstve ? Lebo inak neviem, kde by si zobrala tolko dovolenky na vykrytie 2-mesačnej výpovednej doby.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať