Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
russline russline

russline je offline (nepripojený) russline

dobry den,
precital som si zakonnik prace, a vacsinu tejto diskusie a aj ine zdroje a stale vidim rozpor v ZP §62 :
(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

V tejto diskusii niekolko krat odznelo ze vypovedna doba pri vypovedi zamestnanca je vzdy 2 mesiace. Mne to take jasne nie je (preco nie 3, ked je vypovedna doba rovnaka pre zamestnavatela a zamestnanca a zamestnanec odpracoval viac ako 5 rokov?) a to napr. aj pre toto:
http://hn.hnonline.sk/c1-22101940-vi...pracovny-pomer
citat: Zamestnanie môže skončiť výpoveďou zo strany zamestnávateľa, zamestnanca alebo dohodou. Pre oboch platí rovnaká výpovedná doba – najmenej dva mesiace, pričom sa počíta od začiatku nasledujúceho mesiaca, kedy bola výpoveď doručená druhej strane. Ak ste zamestnaný aspoň päť rokov, trvá výpovedná doba tri mesiace.
alebo
http://rozhovory.hnonline.sk/c1-2204...gmar-zukalovej
citat: Výpovedná doba je pre zamestnanca a zamestnávateľa v zásade rovnaká. Ak ste nepracovali u zamestnávateľa dlhšie ako 5 rokov, Vaša výpovedná doba je 2 mesiace.
citat sa tyka vypovede zamestnanca.

ja som technik a s tychto formulacii vobec nie som mudry. takze prosim ak viete tak poradte. vdaka
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

russline Pozri príspevok
dobry den,
precital som si zakonnik prace, a vacsinu tejto diskusie a aj ine zdroje a stale vidim rozpor v ZP §62 :
(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

V tejto diskusii niekolko krat odznelo ze vypovedna doba pri vypovedi zamestnanca je vzdy 2 mesiace. Mne to take jasne nie je (preco nie 3, ked je vypovedna doba rovnaka pre zamestnavatela a zamestnanca a zamestnanec odpracoval viac ako 5 rokov?) a to napr. aj pre toto:
http://hn.hnonline.sk/c1-22101940-vi...pracovny-pomer
citat: Zamestnanie môže skončiť výpoveďou zo strany zamestnávateľa, zamestnanca alebo dohodou. Pre oboch platí rovnaká výpovedná doba – najmenej dva mesiace, pričom sa počíta od začiatku nasledujúceho mesiaca, kedy bola výpoveď doručená druhej strane. Ak ste zamestnaný aspoň päť rokov, trvá výpovedná doba tri mesiace.
alebo
http://rozhovory.hnonline.sk/c1-2204...gmar-zukalovej
citat: Výpovedná doba je pre zamestnanca a zamestnávateľa v zásade rovnaká. Ak ste nepracovali u zamestnávateľa dlhšie ako 5 rokov, Vaša výpovedná doba je 2 mesiace.
citat sa tyka vypovede zamestnanca.

ja som technik a s tychto formulacii vobec nie som mudry. takze prosim ak viete tak poradte. vdaka
Odcitoval si znenie ZP. Sám vidíš aké je a že ľudia si ho vykladajú rozlične.

Pre môj názor je dôležité slovné spojenie :"Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ...", to znamená, že zákon hovorí o prípade, keď dá zamestnávateľ výpoveď zamestnancovi. Ak by zákonodarca myslel výpoveď všeobecne, bolo by to formulované tak ako v prvej vete, tzn. "Ak je daná výpoveď, tak..." alebo "v prípade zamestnanca, ktorý odpracoval u zamestnávateľa viac ako 5 rokov,...".

Ja si to stále vykladám tak, že je to len v prípade výpovede od zamestnávateľa. Samozrejme, iní môžu mať na to iný názor, ako si uviedol v odkazoch.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

Milí poraďáci, potrebovala by som jednu radu pre kolegyňu. K 30.11.2007 dala výpoveď, a potrebujeme vedieť či má nárok na podporu v nezamestnanosti.
bola zamestnaná na dobu neurčitú vo firme a v 1/2002 išla na MD, ktorú pokračovala poberaním RP, presne keď malo dieťa 3 roky a mala nasúpiť do práce jej dali výpoveď z dôvodu zrušenia prac. miesta /aj s odstupným to bolo 29.3.2005 a od 30.3.2005 bola na predĺženom platenom RP zo zdravotných dôvodov dieťaťa až do 1.3.2006 kedy nasúpila do súčasného zamestnania. Tento zamestnávateľ je ochotný predlžiť výpovednú lehotu ak by sa jednalo o pár dní, ktoré by jej chýbali do splnenia podmienky na podporu. Počas posledného zamestnania má 28 dní PN a 2 dni NV.
Za cenné rady vopred ďakujem.
0 0
aviril aviril

aviril je offline (nepripojený) aviril

Dobrý deň.
Nevedela som v rýchlosti nájsť lepšiu tému, kde by som túto otázku udala.
Firma prestala zamestnávať, poslala reg.listy-odhlášky do SP ako aj odhlášky do ZP. Je nutné do SP poslať aj reg.list zamestnávateľa - teda odhlášku zamestnávateľa a tiež aj do zdrav.poisťovne sa posiela odhláška zamestnávateľa? Lebo vlastne firma už nebude posielať mesačné výkazy poistného. A ako je to s daň.úradom, musí sa im to nejako oznámiť, aby teda neočakávali prehľady každý štvrťrok?
Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

aviril Pozri príspevok
Dobrý deň.
Nevedela som v rýchlosti nájsť lepšiu tému, kde by som túto otázku udala.
Firma prestala zamestnávať, poslala reg.listy-odhlášky do SP ako aj odhlášky do ZP. Je nutné do SP poslať aj reg.list zamestnávateľa - teda odhlášku zamestnávateľa a tiež aj do zdrav.poisťovne sa posiela odhláška zamestnávateľa? Lebo vlastne firma už nebude posielať mesačné výkazy poistného. A ako je to s daň.úradom, musí sa im to nejako oznámiť, aby teda neočakávali prehľady každý štvrťrok?
Ďakujem.
Odhlásením posledného zamestnanca treba v soc.poisťovni odhlásiť aj zamestnávateľa - na reg.liste zamestnávateľa. Podobne aj v zdravotnej poisťovni.
Na daňovom úrade treba zrušiť registráciu dane zo závislej činnosti - ak nemajú na to tlačivo, treba to oznámiť listom s uvedením ukončenia PP posledného zamestnanca. Inak treba na DU zasielať nulové prehľady.

---------
Veronika
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

JanaT. Pozri príspevok
Milí poraďáci, potrebovala by som jednu radu pre kolegyňu. K 30.11.2007 dala výpoveď, a potrebujeme vedieť či má nárok na podporu v nezamestnanosti.
bola zamestnaná na dobu neurčitú vo firme a v 1/2002 išla na MD, ktorú pokračovala poberaním RP, presne keď malo dieťa 3 roky a mala nasúpiť do práce jej dali výpoveď z dôvodu zrušenia prac. miesta /aj s odstupným to bolo 29.3.2005 a od 30.3.2005 bola na predĺženom platenom RP zo zdravotných dôvodov dieťaťa až do 1.3.2006 kedy nasúpila do súčasného zamestnania. Tento zamestnávateľ je ochotný predlžiť výpovednú lehotu ak by sa jednalo o pár dní, ktoré by jej chýbali do splnenia podmienky na podporu. Počas posledného zamestnania má 28 dní PN a 2 dni NV.
Za cenné rady vopred ďakujem.
Ak tomu dobre rozumiem, dnom 30.11.07 by jej mal skončiť PP. Nie som expert, no nárok na podporu je pri odpracovaní aspon troch z posledných štyroch rokov. K 1.12.07 sa sleduje obdobie 1.12.03 až 30.11.07. V tom období bola poistená v nezamestnanosti
- od 1.12.03 do 29.3.05 (485dní) (v tomto období sa aj počas RD zo zamestnania platilo PvN) a
- od 1.3.06 do 30.11.07 (640dní - 2 dni NV, myslím, že PN sa neodrátava),

Takže spolu 1123dní. 1123 : 365 = 3 roky a 28 dní

Podla mna bude mať nárok na podporu, no kedže v tom nemám skúsenosti, snád to niekto potvrdí.
Naposledy upravil brčko : 27.11.07 at 20:15
0 0
jajjka jajjka

jajjka je offline (nepripojený) jajjka

žienka detailistka
Prosím, poraďte aj mne.
Koncom Januára mi konči materská dovolenka. U zamestnávateľa po 10 rokoch ďalej pracovať nechcem, nemôžem kôli štúdiu a ani zo zdravotných dôvodov nemôžem. Ďalšiu prácu zatial nemám, ale nechcela by som o tých 10 odpracovaných rokov prísť, kôli nároku na podporu.
- Pri akom rozviazaní pracovného pomeru a z čiej strany budem mať nárok na podporu v nezam.
- Mám po materskej nárok na odstupné, keď som zamestnancom 10 rokov?z toho 1x2,5roka MD a 1x 4roky MD.
- Čo v prípade, že zamestnávateľ mi nebude chcieť dať takú výpoveď, z ktorej mi bude plynúť nárok na podporu a odstupné?/ak mám nárok/
Poraďte mi čím skôr.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jajjka Pozri príspevok
Prosím, poraďte aj mne.
Koncom Januára mi konči materská dovolenka. U zamestnávateľa po 10 rokoch ďalej pracovať nechcem, nemôžem kôli štúdiu a ani zo zdravotných dôvodov nemôžem. Ďalšiu prácu zatial nemám, ale nechcela by som o tých 10 odpracovaných rokov prísť, kôli nároku na podporu.
- Pri akom rozviazaní pracovného pomeru a z čiej strany budem mať nárok na podporu v nezam.
- Mám po materskej nárok na odstupné, keď som zamestnancom 10 rokov?z toho 1x2,5roka MD a 1x 4roky MD.
- Čo v prípade, že zamestnávateľ mi nebude chcieť dať takú výpoveď, z ktorej mi bude plynúť nárok na podporu a odstupné?/ak mám nárok/
Poraďte mi čím skôr.
Je jedno, ako skončíš PP, nárok na podporu máš, ak si bola nemocensky poistená počas posledných 4 rokov najmenej 3 roky. Myslím, že podľa zákona o soc. poistení ženy na rodičovskej dovolenke nie sú povinne nemocensky poistné, takže ak si bola počas posledných 4 rokov doma z dôvodu čerpania rodič. dovolenky, tak nárok na podporu nebudeš mať.

Ak dáš ty výpoveď, nemáš nárok na odstupné. Nárok na odstupné je len v prípade, ak dá výpoveď zamestnávateľ.
0 0
jajjka jajjka

jajjka je offline (nepripojený) jajjka

žienka detailistka
A čo ak dám výpoveď zo zdravotných dôvodov?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

brčko Pozri príspevok
Ak tomu dobre rozumiem, dnom 30.11.07 by jej mal skončiť PP. Nie som expert, no nárok na podporu je pri odpracovaní aspon troch z posledných štyroch rokov. K 1.12.07 sa sleduje obdobie 1.12.03 až 30.11.07. V tom období bola poistená v nezamestnanosti
- od 1.12.03 do 29.3.05 (485dní) (v tomto období sa aj počas RD zo zamestnania platilo PvN) a
- od 1.3.06 do 30.11.07 (640dní - 2 dni NV, myslím, že PN sa neodrátava),

Takže spolu 1123dní. 1123 : 365 = 3 roky a 28 dní

Podla mna bude mať nárok na podporu, no kedže v tom nemám skúsenosti, snád to niekto potvrdí.
Mne sa to nejako nezdá. Totižto podľa zákon o soc. poistení § 26 ods. 1 sa nemocenské počas RD prerušuje, teda nie je poistená:

"(1) Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti, ak osobitný predpis 43a) neustanovuje inak, v období, v ktorom

a) ...
e) čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, 45a) ak ide o ženu a v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, 45a) a nemá nárok na materské, ak ide o muža."



Povinne poistená bola teda len počas materskej dovolenky, tak to má o nejakých 200 dní menej. Potom asi nebude mať dostatok odpracovaných rokov, aby mala nárok na podporu, aj keby jej zamestnávateľ predĺžil VD.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jajjka Pozri príspevok
A čo ak dám výpoveď zo zdravotných dôvodov?
A máš lekársky posudok od posudkového lekára?

Bez toho nemôžeš skončiť PP zo zdravotných dôvodov.
0 0
jajjka jajjka

jajjka je offline (nepripojený) jajjka

žienka detailistka
mám, z alergologie.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jajjka Pozri príspevok
mám, z alergologie.
Tak keď to je lekársky posudok, kde záverom šetrenia je, že nemôžeš vykonávať súčasnú prácu, tak musíš zamestnávateľa požiadať o preloženie. Ak tak do 15 dní neurobí, môžeš okamžite skončiť PP zo zdravotných dôvodov a vtedy máš nárok na náhradu 2 mesačnej mzdy.
0 0
jajjka jajjka

jajjka je offline (nepripojený) jajjka

žienka detailistka
Preloženie v tomto prípde nepripadá do úvahy z dôvodu, že ide o prašnosť prostredia, ktoré je na celom pracovisku a moju alergiu na látku, s ktorou sa pracuje.myslíš, že to bude pre mňa najlepšie riešenie?
0 0
jajjka jajjka

jajjka je offline (nepripojený) jajjka

žienka detailistka
...a ešte čo s tou podporou v nezamestnanosti? nechystám sa tam ukotviť, ale kým si ukončím štúdium a nájdem niečo, počítam tak pol roka. nemôžem predsa s dvoma deťmi ostať bez príjmu. Sociálne mi nevýjde, lebo manžel je zamestnaný.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jajjka Pozri príspevok
Preloženie v tomto prípde nepripadá do úvahy z dôvodu, že ide o prašnosť prostredia, ktoré je na celom pracovisku a moju alergiu na látku, s ktorou sa pracuje.myslíš, že to bude pre mňa najlepšie riešenie?
Z tvojich informácií neviem zistiť, či budeš mať nárok na podporu alebo nie. To by si musela presne napísať posledné 4 roky, odkedy dokedy si bola na MD, RD a kedy si pracovala.
Naposledy upravil Chobot : 29.11.07 at 07:51
0 0
jajjka jajjka

jajjka je offline (nepripojený) jajjka

žienka detailistka
...vlastne som bola doma 5 rokov, lebo som mala 2x predĺženú materskú zo zdravotných dôvodou dieťaťa, a to bude mať v januári 5 rokov. Predtým som ale bola asi 7-8 mesiacov na rizikovom=PN.
0 0
jajjka jajjka

jajjka je offline (nepripojený) jajjka

žienka detailistka
...pozriem si to presne v papieroch a dám to sem. zatial dík.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jajjka Pozri príspevok
...vlastne som bola doma 5 rokov, lebo som mala 2x predĺženú materskú zo zdravotných dôvodou dieťaťa, a to bude mať v januári 5 rokov. Predtým som ale bola asi 7-8 mesiacov na rizikovom=PN.
Vidím, že si pletieš pojmy materská dovolenka a rodičovská dovolenka, pozri si preto príslušné ustanovenia ZP (§ 166 - 169), aby sme hovorili o tom istom.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

brčko Pozri príspevok
Ak tomu dobre rozumiem, dnom 30.11.07 by jej mal skončiť PP. Nie som expert, no nárok na podporu je pri odpracovaní aspon troch z posledných štyroch rokov. K 1.12.07 sa sleduje obdobie 1.12.03 až 30.11.07. V tom období bola poistená v nezamestnanosti
- od 1.12.03 do 29.3.05 (485dní) (v tomto období sa aj počas RD zo zamestnania platilo PvN) a
- od 1.3.06 do 30.11.07 (640dní - 2 dni NV, myslím, že PN sa neodrátava),

Takže spolu 1123dní. 1123 : 365 = 3 roky a 28 dní

Podla mna bude mať nárok na podporu, no kedže v tom nemám skúsenosti, snád to niekto potvrdí.
Chobot Pozri príspevok
Mne sa to nejako nezdá. Totižto podľa zákon o soc. poistení § 26 ods. 1 sa nemocenské počas RD prerušuje, teda nie je poistená:

"(1) Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti, ak osobitný predpis 43a) neustanovuje inak, v období, v ktorom

a) ...
e) čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, 45a) ak ide o ženu a v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, 45a) a nemá nárok na materské, ak ide o muža."


Povinne poistená bola teda len počas materskej dovolenky, tak to má o nejakých 200 dní menej. Potom asi nebude mať dostatok odpracovaných rokov, aby mala nárok na podporu, aj keby jej zamestnávateľ predĺžil VD.
Chobot, s tým prerušením poistení počas rodičovskej dovolenky máš pravdu. Ale tento zákon, resp. toto znenie zákonu začalo platiť (mať účinnosť) až od 1.7.2005. Takže ak bola čerpaná RD do roku 2005, v období do 30.6.2005 bola osoba čerpajúca RD ešte riadne poistená nemocensky, dôchodkovo aj v nezamestnanosti.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať