Zavrieť

Porady

Registratúra firmy (archív)

Naša firma sa začala pripravovať na certifikát podľa normy ISO 9001 a som nútená nejako usporiadať evidenciu a archiváciu dokumentov. Ak máte niekto skúsenosti s vedením registratúry poraďte prosím. Najmä nemám predstavu ako v praxi vyzerá registratúrny poriadok a plán a podobné dokumenty. Vopred vďaka za dobré rady.
Zuzana
Usporiadat
ebeš ebeš

ebeš je offline (nepripojený) ebeš

Ďakujem za odpoveď, ale nemohli by ste mi bližšie vysvetliť o akú pásku ide? A aký jej dávate znak hodnoty a lehotu uloženia.
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Ta paska je klasicke zalohovacie zariadenie. Nema ziadnu lehotu ulozenia ani znak hodnoty aj ked je na nej zazalohovana cela registratura firmy. Je to asi takto:
Evidencia je vedena programom registraturny dennik. To su klasicke kolonky tak ako predpisuje MVSR. K zaznamom v tomto denniku su pripojene elektronicke subory, cim su zaevidovane a zaroven zaradene do spisov. Spisy su rozclenene podla reg. planu a tym sa aj zaznamom automaticky prideli znak hodnoty a lehota ulozenia.
Databaza - tj. evidencne udaje ako aj subory - elektronicke dokumenty su spolocne ulozene na serveri. A tento server je zalohovany na paskove zariadenie. Samozrejme papierove dokumenty su v sanonoch oznacenych stitkami a v databaze je o nich evidencny zaznam s prislusnymi atributmi.
V tej databaze su evidencne udaje, udaje o ulozeni, lokacny prehlad a vsetko co je inak v knihach na oddeleniach a v reg. stredisku atd.
A toto cele je zalohovane ako celok. Preto je minimalna pravdepodobnost znicenia jak evidencie tak el. zaznamov.
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

To je fakt rozhlas aj televizie to musia mat nejak vyriesene. Zaujimave by bolo zistit ake media pouzivaju a ake percento zaznamov a po kolkych rokoch sa im samoznehodnoti. Ci to pravidelne prehravaju a pod.
0 0
ebeš ebeš

ebeš je offline (nepripojený) ebeš

Takže, ak som to správne pochopila páska je zálohovacie zariadenie, tak ako CD a disketa. A pravdepodobne sa používa vo veľkých firmách. Nám zostáva už len to CD, keďže sme maličký.
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Ano malej firme postaci napalovacka CD. Ide hlavne o to nespolahnut sa na CD nosic ze date tam zvukove zaznamy date to do police a 10 rokov to tam bude.
Preto ak zaznamy zostanu na pevnom disku s tym ze ich budete pravidelne zalohovat aj mimo pocitaca je to najistejsie. Ked sa znici pocitac mate CD, ked CD mate pocitac. Ak ide o zaznamy tzv. "uz vybavene-uzatvorene" a ulozene na CD nosicoch v registraturnom stredisku, tak tiez odporucam aby ste si ich ak je to z kapacitnych dovodov mozne ponechali aj v pocitaci, kde ich budete stale zalohovat bez ohladu na to ci ich pouzivate alebo nie. Inak by ste museli po napr. kazdych 3-4 rokoch CD skusat ci su neposkodene a prehravat na nove media. takto po dobu lehoty ulozenia mate zaistene, ze sa zaznam nachadza na 2 az 3 miestach takze sa da nahradit v pripade znicenia media v reg. stredisku.
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Dobry den,
metodicky pokyn MV SR tykajuci sa registratury FO sme dali na tuto stranku:
http://www.admis.sk/fyzos.htm

kde si ho mozete stiahnut.
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

S najvacsou pravdepodobnostou vychadzali z toho, ze ked im posleme zoznam na vyradenie tak ze vtedy sa rozhodnu ci si od nas nieco zoberu do archivu a ci nie. Podla toho ci sme niecim vyznamni alebo nie. Zrejme ine to bude u FO ktora zamestnanva desiatky ludi ako u samotnej FO a ine u nejakej vyznamnej osoby, ktora je aj podnikatelom.
Co sa tyka tej smernice som rad ze nevyzaduje spisovu evidenciu, ze evidenciu oproti PO podstatne zjednodusuje.
0 0
kolozvh kolozvh

kolozvh je offline (nepripojený) kolozvh

Zuzana210
Naša firma sa začala pripravovať na certifikát podľa normy ISO 9001 a som nútená nejako usporiadať evidenciu a archiváciu dokumentov. Ak máte niekto skúsenosti s vedením registratúry poraďte prosím. Najmä nemám predstavu ako v praxi vyzerá registratúrny poriadok a plán a podobné dokumenty. Vopred vďaka za dobré rady.
Zuzana
Usporiadanie a archivácia môže byť komplikovaným problémom. Projekt riadenia dokumentov môže vypracovať špecializovaná firma podľa Vašich požiadaviek.
0 0
Kolmar Kolmar

Kolmar je offline (nepripojený) Kolmar

Pre vsetky pravnicke a fyzicke osoby kliknite na www.bureau-veritas.sk sekcia aktuality, je to francuzka firma, ktora vyuzia odbornikov na vypracovanie dokumentacii pre firmy ( i registratúru ) su vyborni, rychli, odporucam...!!!
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Kolmar
Pre vsetky pravnicke a fyzicke osoby kliknite na www.bureau-veritas.sk sekcia aktuality, je to francuzka firma, ktora vyuzia odbornikov na vypracovanie dokumentacii pre firmy ( i registratúru ) su vyborni, rychli, odporucam...!!!
predtým, než kliknem .... sú aj lacní?
0 0
McMarti McMarti

McMarti je offline (nepripojený) McMarti

Vladan ktorá zahraničná spoločnosť je lacná
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
McMarti
Vladan ktorá zahraničná spoločnosť je lacná
... nooo, možno práve táto
0 0
McMarti McMarti

McMarti je offline (nepripojený) McMarti

vladan
... nooo, možno práve táto
Ja si myslim že u nich to nebude lacný špás. Ale môžem sa mýliť
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Ja som pol očkom kukla, stiahla, čo sa dalo ...... teraz len prečítať, že čo som to vlastne stiahla ...... áléééééééééééé by som sa nenahnevala, keby tu niekto prilepil taký fajný RP, nie moc rozsiahly ako pre bývalé ZŤS,, že sekretariát, odbyt, výroba a čo ja viem, čo tam ešet májú .... taký akurátny pre malú s.r.o. a aj pre malého podnikateľa FO
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Pri vypracovani najme registraturneho planu treba sa spytat najprv ci uz maju za sebou aspon jedno vyradovacie konanie. Ak nie tak, tak mozu byt rychli ale nie vyborni. To ci je plan postaveny dobre sa ukaze az pri najblizsom vyradovacom konani - to moze byt neprijemne a drahe zobudenie.
Fyzicka osoba nemusi vypracovavat ani poriadok ani plan. Riadi sa metodickymi poknymi MV SR vid. http://www.admis.sk/fyzos.htm a ked chce nieco skartovat tak najprv posle zoznam do archivu a ked o to neprejavia zaujem moze to skartovat.
Miro
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Miro...možno sa mýlim...ale prečo je v tom metodickom pokyne priložený vzorový plán, keby sa nemusel robiť???? Nejako sa mi to nezdá???
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Pytal som sa na to priamo sefky oddelenia spisovej sluzby na odbore archivov a registratur MV a od nej ma informaciu, ze

"
Áno metodický návod MV SR č. 844/2004 nahrádza samostatne podnikajúcim fyzickým osobám registratúrny poriadok a registratúrny plán. Ak budú postupovať podľa neho majú náležitosti súvisiace so zákonom č. 395/2002 Z. z. vysporiadané.

"
Miro
Naposledy upravil miro_mr : 01.02.05 at 06:26
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Možno sa ti zdá..že v tom rýpem...ale predsa len otázočka...
máš toto , čo si tu napísal..na nejakom papieri...piamo od nich???
Vieš..mne už totiž bolo povedané všeličo...ale na papier mi nepoložili nič...
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Je to aj na stránke MV www.civil.gov.htm
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Mam to len v e-maili. Mas pravdu co neni na papieri je len neoficialna informacia. A tak to je treba brat. Vzdy je treba konzultovat so "svojim" archivom. Kedze ja sa registraturou zivim, tak sa snazim byt neustale v obraze a konzultujem mnohe otazky s odbornikmi, ktori su v tejto oblasti erudovani. Nerad by som svojim zakaznikom zaviedol nieco coho by som mohol v buducnosti lutovat. Mnohe poznatky mam len z osobneho rozhovoru alebo elektronickej posty. Ale kedze je to fundovana odbornicka a osoba priamo za oblast zodpovedna tak ja mam k nej plnu doveru a ja sa tym riadim.

Miro
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať