Zavrieť

Porady

Registratúra firmy (archív)

Naša firma sa začala pripravovať na certifikát podľa normy ISO 9001 a som nútená nejako usporiadať evidenciu a archiváciu dokumentov. Ak máte niekto skúsenosti s vedením registratúry poraďte prosím. Najmä nemám predstavu ako v praxi vyzerá registratúrny poriadok a plán a podobné dokumenty. Vopred vďaka za dobré rady.
Zuzana
Usporiadat
dana hanakova dana hanakova

dana hanakova je offline (nepripojený) dana hanakova

Môžem potvrdiť informáciu Mira mr., tiež ma informovali , že SZČO nepotrebujú registr.poriadok ani ho schvaľovať,len sa držať podľa Metodického pokynu MV SR. Ale ostatné či už sro., neziskovky a iné právne formy musia sa držať zákona o regist. a archívnictve.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Miro,
a keby ťa poprosím..pošlem mi to vyjadrenie..že ten metodický pokyn nahrádza v prípade FO registratúrny plán a poriadok??? môj e-mail:
popr. môžeš to prihodiť aj sem...určite by si veľa ľudí oddýchlo..keby mali na papieri..že žiadne podobné plány a poriadky robiť nemusia ..
aspoň čo sa týka FO...
ĎAKUJEM
ale bohužiaľ mám / nie ja/ aj maličkú SRO -čku , ktorá vyprodukuje 2 šanóny ročne...a tam ten plán a poriadok robiť musím ..čo sa mi zdá...tak trochu pritiahnuté za vlasy
Naposledy upravil Hlinkovx : 21.05.06 at 07:17
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
dana hanakova
Môžem potvrdiť informáciu Mira mr., tiež ma informovali , že SZČO nepotrebujú registr.poriadok ani ho schvaľovať,len sa držať podľa Metodického pokynu MV SR. Ale ostatné či už sro., neziskovky a iné právne formy musia sa držať zákona o regist. a archívnictve.
Danka...díky za potvrdenie...ale pokiaľ v tomto štáte nemám už niečo na papieri...tak už neverím..
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Mas to tam posielat to sem nechcem lebo je to korespondencia a bez obojstranneho suhlasu je to nanic. Pravnicke osoby su z pohladu statu a hodnotenia registraturnych zaznamov v zmysle vyhlasky 628/2002 zaujimavejsie.

Otazka je napr. ze ked zivnostnik ma 300 cinnosti a 50 zamestnancov a je aj sro, ktora ma 2 zamestnancov a menej cinnosti.

Miro
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Miro..ďakujem veľmi pekne... aspoň jedna starosť mi odbudla..
veď práve to ..je tu určitý nepomer...sme sro..ktorá má v tomto roku 5 zamestancov.../predtým som tu bola ja a šéf/
sme servis na dieselové autá....príde auto..opravíme..zaplatia...a auto odchádza..
to je celá naša činnosť...takže dva šanóny ročne...je naša produkcia...
a kvôli tým dvom šanónom mám vytvoriť registratúrny plán a poriadok ...aby som dodržala zákon
NO nič...ešte raz TI ĎAKUJEM
SILVIA
0 0
ali ali

ali je offline (nepripojený) ali

Ja som sa tomu u nas vo firme venovala minuly rok. Odporucam do pozornosti knihu: Sprava registraturnych zaznamov a archivnych dokumentov u ich povodco, autori: PhDr. Peter Kartous, CSc., Mgr. Maria Mrizova, PhD. JE TAM VSETKO CO POTREBUJETE VEDIET O REGISTRATURE, vzor poriadku i planu, zakony tykajuce sa registr.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
ola
Ohľadom registratúry a archivácie už tu bolo popísané dosť, ale chcela by som sa opýtať:
Keď odovzdám protokolárne štátnemu archívu do úschovy záznamy s trvalou dokumentárnou hodnotou:
1. Budem platiť ako PO nejaký poplatok?
2. Budem platiť poplatok vyrúbený na každý deň úschovy?
3. Nebudem platiť nič?
V zákone č.395 a ani vo vyhláške č.628 som sa ohľadom poplatkov nič nedočítala.
Oli..podľa mňa by mala byť tá možnosť číslo 3. Tiež som nič o poplatkoch nenašla.
Ináč..osobne ma nič nenapadá.. čo by mohlo mať historickú hodnotu..z fungovania klasickej SRO-čky??
0 0
anina anina

anina je offline (nepripojený) anina

ali
Ja som sa tomu u nas vo firme venovala minuly rok. Odporucam do pozornosti knihu: Sprava registraturnych zaznamov a archivnych dokumentov u ich povodco, autori: PhDr. Peter Kartous, CSc., Mgr. Maria Mrizova, PhD. JE TAM VSETKO CO POTREBUJETE VEDIET O REGISTRATURE, vzor poriadku i planu, zakony tykajuce sa registr.
Ali,to je chválihodné, že si sa tomu venovala a preštudovala rozsiahlu literatúru, čo tak sa podeliť o poznatky v "skratke" s ostatnými?
Je tu plno ľudí, čo majú malé s.r.očky s 5 ľudmi,všetky tie papierovačky /podľa mňa na 80% zbytočné/ sa jednoducho nestíhajú,robí to všetko poväčšine 1 človek a na poslednú chvíľu...
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
ola
No Silvik, mám tu toho v Registratúrnom pláne popísaného dosť s A a to nevohorím o agende ľudských zdrojov, ktoré sa musia archivovať 70 rokov od narodenia.
A ďalšia vec: Firma sa zaoberá okrem iného aj vývojom nových výrobkov
OLI
..možno podceňujem archív...ale nemyslím si, že by mal nejaký extra záujem archivovať šanóny, ktoré mu vytvorím.aj keď s označením "A"
.a čo sa týka personálnej agendy...o 70 rokov...Oli..kde my budeme...
osobne si myslím..že už nám to bude jedno!!!
70 rokov to archivovať vo firme..a potom to odovzdať archívu...neviem..nejako sa mi to nezdá reálne...ale však možno zanikne firma skôr...a budem im môcť zaplniť archív skôr ...ale neverím..že budú mať o to veľký záujem..
Kapacita archívov...je určite obmedzená...
A skús ísť niečo vyhľadať do archívov...neverím že to tam človek nájde...napr. mamina išla na dôchodok..a potrebovala nejaké papiere od firiem...ktoré už dávno zanikli..a čo si myslíš, že ich nebodaj v archívoch objavili??? never tomu..to skôr doma mám lepší archív..ako oni tam...

no..pokiaľ máš aj vývoj výrobkov, nejaké patenty a podobné veci..to má svojím spôsobom hodnotu historickú a archivačnú...
ale myslela som klasickú sro-čku..ktorá poskytuje službu napríklad ako naša firma..no neviem..čo na nej ..môže mať historickú hodnotu..
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
anina
Je tu plno ľudí, čo majú malé s.r.očky s 5 ľudmi,všetky tie papierovačky /podľa mňa na 80% zbytočné/
Presne..človek nemá ani chuť na to..ani vzdelanie..ani jednoducho čas...a tiež si osobne myslím..že je to dosť zbytočné..a hlavne riadne byrokratické...aby mi niekto schvaľoval poriadok a plán..a popritom ani nevie..s čím sa firma zaoberá...a keď napíšem po pravde, čo mám, aké papiere..tak mi povedia ..že toho tam mám málo napísaného... tak čo vlastne chcú......
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
ola
A navyše za nesplnenie zákonom stanovenej litery, môžeš dostať pokutu až do výšky milión korún
A ešte mi povedz..kto by to tak asi zaplatil...never tomu!!
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Aj ja som sa dnes nad tým rozplývala. Nakoniec som došla k záveru, že tí ľudia musia predsa nejakú činnosť vykonávať. A nie je nič ľahšie ako buzerovať malé firmy. Tie veľké s nejakými pokutami počítajú, takže si z toho nič nerobia. A malý chudák, čo sa snaží iba prežiť v tejto sprepadenej krajine nech sa trasie. Asi pôjdem orobiť upratovačku a budem mať pokoj. (prepáčte, už celý týždeň mám depku-to bude počasím)
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Za ulozenie dokumentov v statnom archive sa neplati nic. Avsak odovzdanie dokumentov, ktore boli pri vyradeni posudene ako archivne dokumenty sa deje na naklady odovzdavajuceho - doprava, ulozenie a roztriedenie, oznacenie ukladacich jednotiek ako aj samotne ukladacie jednotky - archivne skatule su v rezii povodcu.

V sro. su napr. rocne zavierky, osobne spisy konatelov archivnymi dokumentami.
Miro
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

ola
ola:Toto ma zaujímalo, takže hor sa do archívu. Aspoň konečne prevetráme pivnicu!
Drzim palce ! .
Toto vyprazdnenie pivnic je mozne az po vyradovacom konani. Najprv je treba pretriedit staru dokumentaciu podla registraturneho planu a ulozit do ukladacich jednotiek (skatul, sanonov a pod.) tak ako je napisane v reg. poriadku (napr. po rocnikoch, v nich podla organizacnych usekov a v nich podla vecnych skupin reg. planu). Tieto jednotky musia byt opatrene stitkami podla vzoru a obsahovat musia len to co je nanich napisane. Poto sa pre tie jednotky ktorym presla lehota ulozania vypracuju zoznamy pre archiv. Poradove cisla z tych zozanmov sa zapisu na stitky sanonov pripravenych na vyradenie. Podobne sa pripravia aj tie dokumenty, ktore su len v elektronickej podobe a presla im lehota (tie ktore nie su zaradene do "A"). Potom uz sa len caka kedy pridu z archivu na predarchivnu kontrolu. Je treba pocitat s tym ze si preveria vas system podla smernic, ale aj obsah sanonov a krabic (samozrejme nie vsetkych to sa stihnut neda). Cize ak nemate usporiadanu dokumentaciu tak to najprv urobte inak budu problemy pri vyradeni.
Az tu sa prave ukaze ci firma ma system len na papieri alebo aj naozaj funguje. Ci poriadok a plan zohladnuje aj to ako spolocnost pracuje, alebo je to len zoznam agendy firmy bez ohladnu na to ako zamestnanci pracuju.
Netreba sa ponahlat s odosielanim poriadkov a planov na schvalenie - radsej sa treba povenovat systemu spravy informacii (tj. registraturnych zaznamov podla zakona - dokumentov podla EN) v spolocnosti, preverit svoj system, spatne procesy upravit a do archivu odoslat take smernice ktore ozaj popisuju ako to vo firme realne bezi a to aj so zohladnenim europskych noriem, ktore su len inym pohladom na spravu registratury. Tym si vyriesi resp. pripravi firma aj pripadny system riadenia dokumentacie a zaznamov. Ak vezmeme v uvahu ze zavedenie napr. systemu kvality je cca.zo 40% problematika prace s dokumentaciou, je zavedenie kvalitneho systemu spravy registratury aj vybornym predpokladom pre buduce zavedenie systemu SMK. Poslat na schvalenie to staci aj v maji. Vyradovacie konania potom nebudu take bolestne a system spravy registratury presvedci o svojej uzitocnosti aj zarytych odporcov.
Miro
Naposledy upravil miro_mr : 04.02.05 at 19:13
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

miro_mr
Nie celkom zdielam tvoj optimizmus .
Toto vyprazdnenie pivnice je mozne az po vyradovacom konani. Najprv je treba v tej pivnici pretriedit staru dokumentaciu podla registraturneho planu a ulozit do ukladacich jednotiek (skatul, sanonov a pod.) tak ako je napisane v reg. poriadku (napr. po rocnikoch, v nich podla organizacnych usekov a v nich podla vecnych skupin reg. planu). Tieto jednotky musia byt opatrene stitkami podla vzoru a obsahovat musia len to co je nanich napisane. Poto sa pre tie jednotky ktorym presla lehota ulozania vypracuju zoznamy pre archiv. Poradove cisla z tych zozanmov sa zapisu na stitky sanonov pripravenych na vyradenie. Podobne sa pripravia aj tie dokumenty, ktore su len v elektronickej podobe a presla im lehota (tie ktore nie su zaradene do "A"). Potom uz sa len caka kedy pridu z archivu na predarchivnu kontrolu. Je treba pocitat s tym ze si preveria vas system podla smernic, ale aj obsah sanonov a krabic (samozrejme nie vsetkych to sa stihnut neda). Cize ak nemate usporiadanu dokumentaciu tak to najprv urobte inak budu problemy pri vyradeni.
Tu sa prave ukaze ci firma ma system len na papieri alebo aj funguje a ci plan zohladnuje aj to ako spolocnost pracuje, alebo je to len zoznam agendy firmy bez ohladnu na to ako zamestnanci pracuju.

Koho zabili?
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Zatial nikoho nezabilo ale je mozne, ze niekto ked zisti o co ide a co vsetko musi urobit, tak ho trafi slak (najma ak spolocnost uz par rokov existuje a ma uz par ton papiera vygenerovanych).
Naposledy upravil miro_mr : 04.02.05 at 19:15
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Budem sa musieť k tejto téme vrátiť asi až po DP. Dnes mi to pripadá ako determinanty, skalárne a vektorové súčiny-moja dcéra mi dnes hovorila aké vzorce som jej mala poslať (študuje mimo BA a toto chcela zo svojho zošita z gym., ktorý má doma). Poslala som totiž čosi úplne iné.
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

ola
Máš ešte nejaké pozitívne správy? Ak áno, daj :p
Inak, čo si opísal v príspevku č.59, máme už za sebou, vrátane SMK. Čuduj sa svete,nám to aj funguje.
To je potom ina vec, to klobuk dole. Potom treba pivnicu riadne prevetrat. Tam kde to takto funguje sa to spravidla pozna "uz na recepcii".
0 0
regis regis

regis je offline (nepripojený) regis

zavolaj mi 0915840 129
0 0
regis regis

regis je offline (nepripojený) regis

mam to vsetko a viem ako na to kontaktujte ma na webe, alebo 0915840129
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať