Zavrieť

Porady

Registratúra firmy (archív)

Naša firma sa začala pripravovať na certifikát podľa normy ISO 9001 a som nútená nejako usporiadať evidenciu a archiváciu dokumentov. Ak máte niekto skúsenosti s vedením registratúry poraďte prosím. Najmä nemám predstavu ako v praxi vyzerá registratúrny poriadok a plán a podobné dokumenty. Vopred vďaka za dobré rady.
Zuzana
Usporiadat
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Neviete náhodou či neexistuje nejaký účtovný program , ktorý by automaticky vytváral registratívny poriadok/archív/ ?
Naposledy upravil marcelaStanakova : 12.03.05 at 17:05 Dôvod: oprava znamienka
0 0
dana hanakova dana hanakova

dana hanakova je offline (nepripojený) dana hanakova

Registratúru firmy si musíte vytvoriť sama, v učtovníctve sa držte zákona o účtovníctve. Tzv. spisový poriadok dnes registratúra na to sú šteciálne programy, pozrite sa na stránku MMS čo je tu zverejnená.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Prečítal som si každučký príspevok a musím povedať že mám pocit ako by som čítal niečo v hebrejčine...stale mi nie je jasne čo ma taká malá s.r.o. robiť aby mala dobry registraturny poriadok či archiv....Poprosil by som zaslať vyhlasku MV SR pre FO, aby som vedel že pre nich to netreba a ak mate niekto nejaky vzor alebo popis k tomu čo všetko ma obsahovať daný regist...poriadok tak mi to preposlite na ingozimy@centrum.sk

Som z toho uplny magor a asi sa na to vsetko .....to uz budem mat pocit fakt nezaplatenej roboty.
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Vladimír, je to strašne veľa čítania, práve som to absolvovala. Pozri http://www.porada.sk/showthread.php?...egistrat%FArny. Nájdeš tam metodický pokyn pre FO aj iné veci
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Emily, niekde som započula, že FO to nebude musieť mať. Ale fakt neviem či to bol len krásny sen, alebo skutočnosť. Aktívne sa tomu začnem venovať až po DPH. Ak by niekto niečo zistil, dajte vedieť.
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Muška je to skutocnost. Ako FO nemusis mat ziadne smernice ani nic nedavas schvalovat. Podla metodickeho pokynu MV SR treba korespondenciu evidovat - nie len uctovne veci ale aj ostatne. Az budes chciet nieco skartovat tak musis urobit zoznam a ten poslat archivu - tu prvy krat prides do styku so stat. archivom. Ak archiv do 30 dni neprejavi o niektore pisomnosti zaujem tak ich mozes kludne skartovat.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Fyzické osoby nie sú presnou terminológiou. V metodickom návode MV SR sa uvádzajú samostatne podnikajúce osoby, čo nie je ani terminológia zákona o sociálnej poisťovni - v ňom sa uvádza samostatne zárobkovo činná osoba. Preto nemôžeme stotožnovať pojem fyzická osoba (ani SZČO) a samostatne podnikajúca osoba. Podľa môjho názoru sa chcelo metodickým návodom pomôcť iba jednotlivcom, ktorí samostatne podnikajú a "nezamestnávajú" iných ľudí. V praxi sa stáva, že tzv. fyzická osoba má viac zamestnancov ako právnická osoba. Inak pri správe registratúry postupuje fyzická osoba -zamestnávateľ, inak samostatne podnikajúca osoba, rovnako závisí to aj od predmetu a rozsahu podnikania
PS: Okrem iného v metodickom návode sa nepíše, že sa nemá vypracovať registratúrny poriadok a registratúrny plán a táto povinnosť vyplýva zo zákona o archívoch ... atď., ktorý je normou s vyššou právnou silou, avšak návod môže slúžiť k zúženiu jeho obsahu.
Niektoré archívy žiadajú vypracovanie registratúrneho poriadku aj pre fyzické osoby a nik nepovie, či je to vec právneho výkladu alebo názoru jednotlivca.
A my sa to môžeme dozvedieť až vtedy keď nám táto zákonná povinnosť bude vytknutá ako nesplnená ...
0 0
Miss.sixty Miss.sixty

Miss.sixty je offline (nepripojený) Miss.sixty

viem vybaviť registratívny poriadok už schválený,kontakt 0910 40 50 60 ,0915 058 636
0 0
Miss.sixty Miss.sixty

Miss.sixty je offline (nepripojený) Miss.sixty

viem vybaviť registratívny poriadok už schválený ,ak máte záujem môžete ma kontaktovať, Linda:kontakt 0910 40 50 60 ,0915 058 636
0 0
dnc dnc

dnc je offline (nepripojený) dnc

Ak niekto zháňate informácie o registratúre, veľa informácií je na stránkach www.spisy.sk. Je tam zhrnuté vlastne čo je to registratúra, zákon 395/2002, vyhláška 628/2002, metodický návod pre živnostníkov (vrátane registratúrneho plánu), vzorový registratúrny poriadok, adresár archívov a ďalšie informácie.
0 0
jana87 jana87

jana87 je offline (nepripojený) jana87

Riaditeľ mi nakazal vypracovať registratúru v našej firme (nie je to najmenšia firma...), samozrejme za nejaku odmenu, robili ste to už niekto? Neviem, či to zvládne jeden človek, preto sa obraciam na Vás-poraďákov. Prosím, poraďte mi, či sa mám do toho pustiť alebo moja odpoveď pre riaditeľa bude NIE.
0 0
Alexandra Molnárová Alexandra Molnárová
Ja to práve robím. Našla som celkom dobrý vzor na stránke www.civil.gov.sk pre PO aj FO. Je to tak dobre napísané, že už konečne začínam chápať aj to, čo vlastne od nás chcú. Je to inak dobrá blbosť, zase niečo, čo nám skomplikuje život a bude to vyžadovať jedného človeka, ktorý ani nebude
stíhať nič iné robiť (aspoň u nás to tak vyzerá).
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

chcela by som sa spytat, je to pravda, ze skolstvo a zdravotnictvo maju odklad do konca roka na vypracovanie registraturneho planu???
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

henika
chcela by som sa spytat, je to pravda, ze skolstvo a zdravotnictvo maju odklad do konca roka na vypracovanie registraturneho planu???
Ano, je to tak, ale mozno sa zrusi uplne. Ak ste v nejakom odborovom zvaze, co urcite ste, tak pre vas by mali vypracovat tento reg.poriadok a plan oni.
0 0
Mauditt Mauditt

Mauditt je offline (nepripojený) Mauditt

Ahojte, poprosil by som niekoho kto by vedel poradiť firmu na vypracovanie registratúrneho poriadku pri s.r.o.-čke. Písal o tom duniaz, no potreboval by som na neho kontakt. Môj skype: mnauditt, môj icq: 392-314-798. Ďakujem.
0 0
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Kliknite si na stránku www.civil.gov.sk, naľavo si nájdete niečo ako archívnictvo, registratúra a heraldika. Kliknite si na tento odkaz a potom vpravo sa zobrazia ďalšie odkazy - kliknite si na REGISTRATÚRU - nie na archívnictvo, podľa 395 päťky už drvivá väčšina nemá archív, len registratúru. Tam je potom všetko vysvetlené - je tam aj rozdelenie firiem, ktorá musí mať aj registratúrny poriadok a plán, ktorá musí mať len plán, ktorá nemusí mať nič. A je tam aj vysvetlené všetko ostatné. Sú tam aj vzory, nemusíte si platiť žiadne firmy. A potom sú Štátne archívy, kde Vám poradia. Nie je to nič hrozné, len to tak vyzerá.
0 0
Mauditt Mauditt

Mauditt je offline (nepripojený) Mauditt

Ďakujem TI anaman.
0 0
zuzicka184 zuzicka184

zuzicka184 je offline (nepripojený) zuzicka184

dobrý den chcela som sa spytat ako sa vykonáva kontrola archívu...su na to neake presne kritéria?
0 0
poiuy poiuy

poiuy je offline (nepripojený) poiuy

Podla vyssie uvedeneho odkazu na civil.gov.sk nema povinnost mat plan ani poriadok PO, ktore nema povinny audit. Z toho mi vychadza, ze s.r.o., ktora nema povinnost byt auditovana(t.j. asi kazda), nema povinnost viest ani plan ani poriadok. Mam niekde v mojom uvazovani chybu?
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Zdravím poraďákov, prosila by som poradiť, či aj neplatca DPH musí archivovať účtovné doklady 10 rokov, alebo stačí 5? V pobočke št.archívu si neboli istí, povedali 5 rokov, ale čo som si našla štruktúru členenia registratúry, kde je lehota uloženia ekon.agendy(faktúry, bank.výpisy, pokladňa) vždy na 10 rokov. Vyraďovali ste niekto po 5 rokoch? Ďakujem.
Naposledy upravil JM1968 : 24.08.09 at 09:17
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať