Zavrieť

Porady

Výživné na deti

Dobrý deň, mohol by niekto poradiť aj mne, otcovi dieťaťa ktorý somnou žil v domácnosti po rozvode od jeho 10 rokov. Tesne pred osomnástkou sa rozhodol bývať s matkou a mne súd určil nemalé vyživné. Keďze syn má už po osemnástke a stále študuje na strednej škole, chcem sa sním dohodnúť na zmene výšky výživného smerom nadol, keďze mám ešte dve maloleté deti, ktoré jedno z ních ide od septembra do prvého ročníka ZŠ. Preto sa pýtam či sa môžem dohodnúť mimosúdne so synom o znížení výživného aby to nemohol nikto v budúcnosti napadnúť na súde. Keďže syn už má 18r. môžem mu posielať výživné na jeho účet? Keď ešte ako 17r. som musel posielaľ výživné k rukám matky dieťaťa. Za skorú odpoveď ďakujem.
Usporiadat
dobjan dobjan

dobjan je offline (nepripojený) dobjan

Flinstone Pozri príspevok
súd nebude strkať nos do vašich osobných sporov... oni poznajú len "rodič je povinný" ostatné je im ukradnuté.
Ak je dospelý, možno by stálo za úvahu uzavrieť s ním dohodu, veď pred súdom sa bude zastupovať sám... niečo rozumné pre obe strany... súd dohodu schváli a nebude sa v tom rýpať...


Vravíš že nebude strkať nos do sporov, ale zákon o rodine §43 - (2) Dieťa je povinné svojim rodičom prejavovať primeranú úctu a rešpektovať ich. To už neplatí. Platí len povinnosť rodiča?
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

dobjan Pozri príspevok
Vravíš že nebude strkať nos do sporov, ale zákon o rodine §43 - (2) Dieťa je povinné svojim rodičom prejavovať primeranú úctu a rešpektovať ich. To už neplatí. Platí len povinnosť rodiča?
bohužial, ak ťa dieťa bude mať aj za ftáka, môžeš ho vydediť, ale výživného sa nezbavíš... A to dokonca aj vtedy, ak by sudca uznal, že chápe tvoje pohnútky, ale uzavrie to argumentom, že záujmy dieťaťa sú prvoradé...
0 0
dobjan dobjan

dobjan je offline (nepripojený) dobjan

Flinstone Pozri príspevok
bohužial, ak ťa dieťa bude mať aj za ftáka, môžeš ho vydediť, ale výživného sa nezbavíš... A to dokonca aj vtedy, ak by sudca uznal, že chápe tvoje pohnútky, ale uzavrie to argumentom, že záujmy dieťaťa sú prvoradé...

Tak to si ma vôbec nepotešil, eśte dobre že mám ďalšie dve maloleté deti s terajšom manželkou. Dufam že sudca bude brať do úvahy aj ich záujmi. Akého si názoru?
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

nakoľko je mladý plnoletý, nič mu nebráni nájsť si nejakú brigádu a tým si zlepšiť svoju finančnú situáciu, čo pri tvojich ďalších maloletých deťoch asi nie je reálne. Možno by to sudca bral do úvahy.
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

dobjan Pozri príspevok
Tak to si ma vôbec nepotešil, eśte dobre že mám ďalšie dve maloleté deti s terajšom manželkou. Dufam že sudca bude brať do úvahy aj ich záujmi. Akého si názoru?
súd je povinný brať do úvahy aj ich záujmy, ale pojednávanie bude o staršom synovi. Na zabezpečenie spravodlivosti by som ja išiel na súd len s právnikom. To značne zvyšuje šance na priaznivý výsledok, hlavne ak nebude syn ochotný sa dohodnúť
0 0
dobjan dobjan

dobjan je offline (nepripojený) dobjan

Flinstone Pozri príspevok
súd je povinný brať do úvahy aj ich záujmy, ale pojednávanie bude o staršom synovi. Na zabezpečenie spravodlivosti by som ja išiel na súd len s právnikom. To značne zvyšuje šance na priaznivý výsledok, hlavne ak nebude syn ochotný sa dohodnúť

Skúsim to zatiaľ bez právnika. Mám možnosť sa odvolať v prípade môjho neúspechu a tam už by som s pravnikom prišiel.
Počul som aj taký názor, že "na právnika peniaze mám a pre syna nie" - ževraj by to tak sudca mohol brať.
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

dobjan Pozri príspevok
Skúsim to zatiaľ bez právnika. Mám možnosť sa odvolať v prípade môjho neúspechu a tam už by som s pravnikom prišiel.
Počul som aj taký názor, že "na právnika peniaze mám a pre syna nie" - ževraj by to tak sudca mohol brať.
sudca to nemôže takto brať, lebo nechať sa zastupovať na súde je ústavné právo.

Ústava Slovenskej republiky
čl. 47
(2) Každý má právo na právnu pomoc v konaní pred súdmi, inými štátnymi orgánmi alebo orgánmi verejnej správy od začiatku konania, a to za podmienok ustanovených zákonom.

Odvolanie je vec, kde odvolací súd môže rozhodnúť už na základe zhromaždených dôkazov bez toho aby vytýčil hlavné pojednávanie. Čo nezachrániš na pojednávaní prvostupňového súdu, už sa ti odvolaním nemusí podariť, alebo len zmierni následky.
Navyše advokát bude brániť nielen teba, ale aj tvoje ďalšie dve deti, lebo čím viac ti súd ukrojí z rodinného rozpočtu výživným, tým menej ostane im.
5 0
dobjan dobjan

dobjan je offline (nepripojený) dobjan

Flinstone Pozri príspevok
bohužial, ak ťa dieťa bude mať aj za ftáka, môžeš ho vydediť, ale výživného sa nezbavíš... A to dokonca aj vtedy, ak by sudca uznal, že chápe tvoje pohnútky, ale uzavrie to argumentom, že záujmy dieťaťa sú prvoradé...

Mal si pravdu. Dnes som mal súd a iné ako príjmi a výdavky do úvahy nebral.
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

dobjan Pozri príspevok
Mal si pravdu. Dnes som mal súd a iné ako príjmi a výdavky do úvahy nebral.
dúfam, že si tam nešiel bez advokáta...
0 0
Michal-L1 Michal-L1

Michal-L1 je offline (nepripojený) Michal-L1

Dorbý deň, zmenu výživného je oprávnený vyknať len súd, takže akákoľvek mimosúdna dohoda medzi Vami a dieťaťom by bola právne neuznaná a preto je na Vás, či podáte návrh na zníženie výživného, kde uvediete relevantné dôvody, pre ktoré je potrebné výživné znížiť. V opačnom prípade, ak urobíte so synom nejakú dohodu, a nebudete platiť toľko koľko máte vystavujete sa trestnému stíhaniu za zanedbanie povinnej výživy.Týmito dôvodmi sú napríklad, že na toto dieťa už nie sú vynakladané také náklady, ako boli vminulosti, taktiež treba uviesť, že okrem tohto dieťaťa máte ešte dve vyživovacie povinnosti a Váš príjem by nemusel stačiť na pokrytie týchto nákladov, ktoré sú prvoradé. K otázke, či môžete platiť na účet syna výživné, v zásade je potrebné uviesť, že súd Vám určil výživné k rukám matky, takže taktiež Vás odkazujem na vyššie uvedené konanie, kde už znížené výživné bude upravené tak, že v rozsudku bude uvedené, že o budete dávať k rukám syna a je už len na Vás kam tieto peniaze pošlete, či na jeho účet alebo poštovou poukážkou. S úctou
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať