Zavrieť

Porady

MRP a kódy DPH v PU

Ahojte poradaci,

chcela by som vas poprosit o pomoc. Viem, ze tato tema uz tu bola v minulosti riesena, lenze nasla som len stare zapisy z roku 2004 a preto by som poprosila aktualne a cerstve informacie.

Ide mi o zadavanie kodov v MRP pri volbe DPH tak pri prijmovych ako aj vydajovych uctovnych operaciach. Viete mi prosim ku kodom napisat, kedy ich mam pouzit, pri akych uctovnych pripadoch:

PRIJEM:
  • 10 - zdanitelne obchody podla §8,9 - to je mi jasne, sme platcami DPH, vystavujeme FA a zadam si tento kod, akonahle predavam na Slovensku
  • 11 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §28-41 koef.
  • 12 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §28-41 mimo
  • 13 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §43
  • 14 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §46,47
  • 15 - uprava dane pri odpocitanej pri IM podla §54
  • 18 - danova povinnost pri zruseni registracie §81
  • 19 - neovplyvnujuce DPH - tu mi viete prosim poradit, ze ci mam dat celkovu sumu do praveho alebo do laveho policka pri zapise? Tomu tiez nerozumiem.
  • 80 - rozdiel medzi vypocitanou a odpocitanou danou §50, ods. 4
  • 81 - dodanie tovaru 1. odber. trojstranny obchod,§45
VYDAJ:
39 - neovplyvnujuce DPH - tu mi viete prosim poradit, ze ci mam dat celkovu sumu do praveho alebo do laveho policka pri zapise? Tomu tiez nerozumiem.
40 - dan z tovaru a sluzieb tuzemsko - plny narok na odpocet
41 - dan z tovaru a sluzieb tuzemsko - bez naroku na odpocet
42 - dan z tovaru a sluzieb tuzemsko - ciastkovy narok na odpocet
43 - dan zaplatena pri dovoze - plny narok na odpocet
44 - dan zaplatena pri dovoze - bez naroku na odpocet
45 - dan zaplatena pri dovoze - ciastkovy narok na odpocet
46 - dan za tovar a sluzby - DPP, plny narok na odpocet
47 - dan za tovar a sluzby - DPP, bez naroku na odpocet
48 - dan za tovar a sluzby - DPP , ciastkovy narok na odpocet
49 - dan z nadobu. tovaru z EU - plny narok na odpocet
50 - dan z nadobu. tovaru z EU - bez naroku na odpocet
51 - dan z nadobu. tovaru z EU - ciastkovy narok na odpocet
52 - tovar a sluzby DP2P - §69 plny narok na odpocet
53 - tovar a sluzby DP2P - §69 bez naroku na odpocet
54 - tovar a sluzby DP2P - §69 ciastkovy narok na odpocet
58 - nadobudnutie tovaru 1 odberatelom podla §54, ods.2
59 - vrateni dane cest. pri vyvoze tovaru podla §60
61 - uprava dane odpocitanej pri IM podla §54
62 - odpocitanie dane pri registracii podla §55
64 - odpoc. dane - dodanie noveho dopravneho prostriedku - §52
65 - rozdiel medzi vypocitanou a odpocitanou danou §50, odst. 4
66 - predavok na dan za zdanovacie obdobie podla §78a
67 - sluzby, dan plati prijmca podla §69 ods. 3 - plny narok
68 - sluzby, dan plati prijmca podla §69 ods. 3 - bez naroku
69 - sluzby, dan plati prijmca podla §69 ods. 3 - ciastk. narok

Budem vam velmi vdacna, ked mi k tymto typom DPH v MRP date take realne vysvetlenia, kedy ktory typ pouzit. Urcite to pomoze viacerym, ak to spolocne takto zosumarizujeme.

Vopred vam vsetkym velmi, velmi pekne dakujem!

A prosim, poradte mi aj v tom, kde mam pri dokladoch bez naroku na odpocet DPH (repre, doklady bez DPH) zadavat celkove sumy - ci do praveho alebo laveho policka v MRP, kedze sa to da do oboch a neviem, na co to ma vplyv.

DAKUJEM!
Usporiadat
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
scorpions Pozri príspevok
prosím poradte mi už som z toho celá dopletená. Vystavila som fa prepravu dreva pre českú firmu ( platca DPH ). Vystavila som ju bez DPH ako ju dostanem do súhrnného výkazu ???? Používam MRP. Nech robím čokoľvek neviem to tam dostať.
Ja som to práve dnes ráno niekde čítala, že ako sa to robí...aj som si to vyskúšala /v minulosti som SV robila len tak ručne../, takže celá finta je v tom, že si musíš rozklikať položku vrámci tovaru/riadku/ na faktúre a na vodorovnej lište máš slovo typ, to rozklikáš a ja som tam dala písmeno T /ako tovar/a potom mi to všetko potiahlo do SV...
1 0
scorpions scorpions

scorpions je offline (nepripojený) scorpions

som aká som
Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
Ja som to práve dnes ráno niekde čítala, že ako sa to robí...aj som si to vyskúšala /v minulosti som SV robila len tak ručne../, takže celá finta je v tom, že si musíš rozklikať položku vrámci tovaru/riadku/ na faktúre a na vodorovnej lište máš slovo typ, to rozklikáš a ja som tam dala písmeno T /ako tovar/a potom mi to všetko potiahlo do SV...
Už som to našla......Ďakujem.
prosím ťa vieš mi povedať aký typ DPH tam má byť? je to preprava do krajiny EU a odberateľ je platca DPH vo svojej krajine . Dáva sa kod 13,14 alebo 19 ?
už som tam dala S-služby a stále to nemám v tom výkaze.......chýba mi tam ešte niečo?????
Naposledy upravil scorpions : 25.04.10 at 17:06
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ak to chceš mať vo výkaze súhrnnom a je to služba,
už som to tu niekoľkokrát písala:
typ 19, čiastky - dať do oslobodené
typ S - služba
v adrese odberateľ musí mať označené DIČ s názvom krajiny. napr HU... a takisto kód štátu.
2 0
scorpions scorpions

scorpions je offline (nepripojený) scorpions

som aká som
lenka aj inka...ďakujem velmi pekne.....chcem vám dať bodík ale neviem ako
pomôžte mi
0 0
v.balogova v.balogova

v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

Služba, dodávateľ z EU, fa bez DPH, dám typ 46 alebo 49? V ktorých riadkoch sa zobrazí?


Časť odpovede už viem riadky 9,10,19 a 20/21 ale čo s tým typom?
Naposledy upravil v.balogova : 06.09.10 at 20:44
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

služba typ 46
0 0
Bambi23 Bambi23

Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

Viete mi niekdo pomoct s typom DPH pri kradezi auta? Ja to neviem nikde vo vykaze najst, ani v tej pomocnej tabulke od MRP. Ide o par. 53, odst. 3. Neviem to nahodit v uctovnom denniku cez ID so spravnym typom DPH a vlastne ani neviem kde presne vo stvrtrocnom vykaze DPH by sa mi to malo objavit, v ktorom riadku?
Dakujem
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

lenkak Pozri príspevok
áno. Typ 13 pri tovare. Služby sa do DP neuvádzajú, iba do súhrnného.

Chcem sa vratit k tomuto, ja davam tiez na sluzby kod 19, oslobodene, netaha mi to do DP DPH, ani som to nikde nenasla ze by to malo ist do vykazu DPH, len do SV, ale v teme pripnutej nizsie, bol prispevok, ze to robia inak a kontrola im nic nevytkla. Nemate s tym skusenost?

http://www.porada.sk/t125514-p73-suh...-1-2010-a.html

Tak teraz som volala so znamou s DU, sluzby ktore idu do SV sa v DP DPH neuvádzajú. Viem, ze Lenka to pisala uz davno.
Naposledy upravil nika.sum : 18.10.10 at 08:28
0 0
v.balogova v.balogova

v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

zuzanar Pozri príspevok
služba typ 46
Vrátim sa k službe - typ 46. Ale potom nedopočíta automaticky DPH pri zahr. faktúre. Dopočítanie urobí len keď dám typ 49. Mám niečo zle nastavené?
0 0
Inga6 Inga6

Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

Urcite ti to dopocitava aj pri type 46 - sluzby aj pri type 49 - tovar. Vytlac si prehlad DPH za prislusny mesiac a na poslednej strane, resp. pred vysledkom DPH tam budes mat uvedene oba kody s celkovou sumou FA. DPH tam vsak neuvidis, to uz mas zaratene v pridaneni, t.j. v danovej povinnosti. Ak si to preratas rucne, tak ti to bude sediet.
Ja si to kontrolujem stale len rucnym prepoctom, pretoze MRP to zial nerobi .
0 0
Inga6 Inga6

Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

Ja davam kod 13, kedze je to vyvoz sluzby do zahraniacia (samozrejme, ak je odberatel platcom DPH). Takto mi to natiahne do SV a aj pri kontrole DPH priznania si skontrolujem, ci mi suma, ktora sa tyka SV sedi s tou sumou, ktora je uvedena len informativne na DPH priznani. Myslim si, ze takto je to spravne.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

v.balogova Pozri príspevok
Vrátim sa k službe - typ 46. Ale potom nedopočíta automaticky DPH pri zahr. faktúre. Dopočítanie urobí len keď dám typ 49. Mám niečo zle nastavené?
vo fakture dam kod 46, v položkach faktury musim dat 19% DPH a ked dam zauctovanie faktury, opyta sa ci zauctovat dopocitanu DPH, musite mat oznacene v nastaveniach v uct.denniku - dopoc.DPH - polozit otazku alebo automaticky (to hned zauctuje).
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Inga6 Pozri príspevok
Ja davam kod 13, kedze je to vyvoz sluzby do zahraniacia (samozrejme, ak je odberatel platcom DPH). Takto mi to natiahne do SV a aj pri kontrole DPH priznania si skontrolujem, ci mi suma, ktora sa tyka SV sedi s tou sumou, ktora je uvedena len informativne na DPH priznani. Myslim si, ze takto je to spravne.
neviem na ktory prispevok bola tato odpoved, ale ked na moj, tak pri dodani sluzby do ICS, je kod 19 s DPH oslobodenou, nejde to do SV. Prezrite si aj poucenie k vyplneniu DP DPH a tiez § pri kodoch. kod 13 § 43.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Inga6 Pozri príspevok
Urcite ti to dopocitava aj pri type 46 - sluzby aj pri type 49 - tovar. Vytlac si prehlad DPH za prislusny mesiac a na poslednej strane, resp. pred vysledkom DPH tam budes mat uvedene oba kody s celkovou sumou FA. DPH tam vsak neuvidis, to uz mas zaratene v pridaneni, t.j. v danovej povinnosti. Ak si to preratas rucne, tak ti to bude sediet.
Ja si to kontrolujem stale len rucnym prepoctom, pretoze MRP to zial nerobi .
Keď si dáš tlačiť zoznam dph dokladov s výstupnou predlhou 003 - Zoznam dph dokladov (+mimo, + dopočítaná dph) ani vtedy to mrp nerobí?
0 0
v.balogova v.balogova

v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

Dopočítať mi dopočítava DPH, len automaticky neúčtuje hoci to mám zaškrtnuté v nastaveniach. Neviem čo v tom bude, možno len poškodenie v indexoch. Musím sa s tým pohrať. Ale ďakujem všetkým.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Dav Pozri príspevok

V dokladoch (v účtovnom/peňažnom denníku, vo faktúrach aj v pokladničnej knihe) je možné zadať typ dokladu (bežný daňový doklad, D - daňový dobropis, T - daňový ťarchopis). Prijaté faktúry a výdavkové doklady s typom dokladu D/T nevstupujú do riadkov 22 - 25 Priznania k DPH.
mne po stiahnutí novej verzii sa doklady s označením D započítajú do riadku 23, teda riadok 21= r. 23. Robí to aj Vám? Menilo sa niečo alebo má problém MRP?
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

robí to aj mne, ručne som to opravovala, aj v zostave záznamová povinnosť
1 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ďakujem za ohlas, ale dám podnet na mrp, aby sa na to pozreli, predpokladám, že je to len v novej verzii, a pri ďalšom upgrade to napravia späť.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
lenkak Pozri príspevok
mne po stiahnutí novej verzii sa doklady s označením D započítajú do riadku 23, teda riadok 21= r. 23. Robí to aj Vám? Menilo sa niečo alebo má problém MRP?
Leni, a aký kód si pri došlých dobropisoch zadávala?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Lenka, dobrý.
Už to opravili, mali chybu oni.
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať