Zavrieť

Porady

MRP a kódy DPH v PU

Ahojte poradaci,

chcela by som vas poprosit o pomoc. Viem, ze tato tema uz tu bola v minulosti riesena, lenze nasla som len stare zapisy z roku 2004 a preto by som poprosila aktualne a cerstve informacie.

Ide mi o zadavanie kodov v MRP pri volbe DPH tak pri prijmovych ako aj vydajovych uctovnych operaciach. Viete mi prosim ku kodom napisat, kedy ich mam pouzit, pri akych uctovnych pripadoch:

PRIJEM:
  • 10 - zdanitelne obchody podla §8,9 - to je mi jasne, sme platcami DPH, vystavujeme FA a zadam si tento kod, akonahle predavam na Slovensku
  • 11 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §28-41 koef.
  • 12 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §28-41 mimo
  • 13 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §43
  • 14 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §46,47
  • 15 - uprava dane pri odpocitanej pri IM podla §54
  • 18 - danova povinnost pri zruseni registracie §81
  • 19 - neovplyvnujuce DPH - tu mi viete prosim poradit, ze ci mam dat celkovu sumu do praveho alebo do laveho policka pri zapise? Tomu tiez nerozumiem.
  • 80 - rozdiel medzi vypocitanou a odpocitanou danou §50, ods. 4
  • 81 - dodanie tovaru 1. odber. trojstranny obchod,§45
VYDAJ:
39 - neovplyvnujuce DPH - tu mi viete prosim poradit, ze ci mam dat celkovu sumu do praveho alebo do laveho policka pri zapise? Tomu tiez nerozumiem.
40 - dan z tovaru a sluzieb tuzemsko - plny narok na odpocet
41 - dan z tovaru a sluzieb tuzemsko - bez naroku na odpocet
42 - dan z tovaru a sluzieb tuzemsko - ciastkovy narok na odpocet
43 - dan zaplatena pri dovoze - plny narok na odpocet
44 - dan zaplatena pri dovoze - bez naroku na odpocet
45 - dan zaplatena pri dovoze - ciastkovy narok na odpocet
46 - dan za tovar a sluzby - DPP, plny narok na odpocet
47 - dan za tovar a sluzby - DPP, bez naroku na odpocet
48 - dan za tovar a sluzby - DPP , ciastkovy narok na odpocet
49 - dan z nadobu. tovaru z EU - plny narok na odpocet
50 - dan z nadobu. tovaru z EU - bez naroku na odpocet
51 - dan z nadobu. tovaru z EU - ciastkovy narok na odpocet
52 - tovar a sluzby DP2P - §69 plny narok na odpocet
53 - tovar a sluzby DP2P - §69 bez naroku na odpocet
54 - tovar a sluzby DP2P - §69 ciastkovy narok na odpocet
58 - nadobudnutie tovaru 1 odberatelom podla §54, ods.2
59 - vrateni dane cest. pri vyvoze tovaru podla §60
61 - uprava dane odpocitanej pri IM podla §54
62 - odpocitanie dane pri registracii podla §55
64 - odpoc. dane - dodanie noveho dopravneho prostriedku - §52
65 - rozdiel medzi vypocitanou a odpocitanou danou §50, odst. 4
66 - predavok na dan za zdanovacie obdobie podla §78a
67 - sluzby, dan plati prijmca podla §69 ods. 3 - plny narok
68 - sluzby, dan plati prijmca podla §69 ods. 3 - bez naroku
69 - sluzby, dan plati prijmca podla §69 ods. 3 - ciastk. narok

Budem vam velmi vdacna, ked mi k tymto typom DPH v MRP date take realne vysvetlenia, kedy ktory typ pouzit. Urcite to pomoze viacerym, ak to spolocne takto zosumarizujeme.

Vopred vam vsetkym velmi, velmi pekne dakujem!

A prosim, poradte mi aj v tom, kde mam pri dokladoch bez naroku na odpocet DPH (repre, doklady bez DPH) zadavat celkove sumy - ci do praveho alebo laveho policka v MRP, kedze sa to da do oboch a neviem, na co to ma vplyv.

DAKUJEM!
Usporiadat
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

podla § 47odst
(6) Oslobodené od dane sú služby vrátane prepravných a s nimi súvisiacich doplnkových služieb, iné ako služby oslobodené od dane podľa § 28 až 41, ktoré sú priamo spojené s vývozom tovaru a s tovarom pod colným opatrením podľa § 18 ods. 2.

1. Ukrajina - takze podla mna ziadne samozdanenie, nakolko tieto sluzby su oslobodene od dane, samozrejme pod podmienkou, ze to mate zdokladovane s papiermi z colnice, bol by to podla mna typ 39 (nebolo by v DP DPH).Ak by ste vsak nemali doklady z colnice, ze islo o vyvoz-dovoz, tak potom typ 46 a samozdanenie.
2. z EU - typ 46, samozdanenie
3. tuzemska faktura oslobodene od DPH - vyvoz -tiez podla mna typ 39, ale opat zdokladovane dokladmi z colnice, ze tovar podlieha clu. Ak by neboli doklady, faktura by musela byt vystavena s DPH.
0 0
leonardík leonardík

leonardík je offline (nepripojený) leonardík

Dakujem pekne za pomoc :-)
0 0
leonardík leonardík

leonardík je offline (nepripojený) leonardík

Mohol by mi niekto odkontrolovať moje zhrnutie či to chápem a robím dobre, také moje laické zhrnutie :

Došlá faktúra pe SK IČ DPH:
1, z Ukrajiny ( za prepravu SK - UA, alebo špedičné služby) - typ DPH 39 ( faktúra nie je v DPH priznaní) nakoľko ide o tovar pod colným dozorom
( mám doklady z colnice) - len v evidencii faktúr nikde sa mi to neobjaví
2, z inej EU Krajiny (za prepravu tovaru EU - SK, SK -SK, špedičné služby) - typ DPH 46 (samozdanenie) ide o tovar pod colným dozorom ( mám doklady z colnice) - DPH priznanie riadok 09 cena na faktúre a 10 + daň a riadok 21 ako - daň .
( tu mám jednu faktúru z DE kde mi po overení IC DPH vypisuje že neplatné, postupuje sa rovnako? )
3, z SK ( preprava tovaru EU, SK, alebo SK-SK, špedičné služby) - typ DPH 39 ide o tovar pod colným dozorom ( mám doklady z colnice) - nebude to na DPH priznaní

Vystavená faktúra od SK IČ DPH pre:
1, EU štát registrovaný v danej krajine (preprava v rámci EU tovar ide do 3 krajiny , špedičné služby) - Typ DPH 19 ale pri faktúre dáme typ S ako služby a to sa mi tak prejaví v Súhrnom výkaze , na DPH priznaní to nebude.
2, pre Ukrajinu, alebo inú 3 krajinu (preprava v rámci EU prepravovaný tovar pod colným opatrením , smeruje do UA , špedičné služby) -Typ DPH 19 - nakoľko ide o tovar pod colným opatrením ( iba sa účtuje, nejde ani do DPH priznania , ani do SV) musia byť doklady z colnice
3, pre SK platcu DPH (preprava v rámci EU prepravovaný tovar pod colným opatrením , smeruje do UA , špedičné služby) - fakturuje sa bez DPH - nakoľko tovar ide o vývoz, dovoz do tretej krajiny § 47 ods. 6 - prepravné služby priamo spojené s vývozom tovaru - typ DPH 14 ( budem to mať v DPH priznaní riadok 15,17) + dokladovať s colnice

Vopred Veľmi pekne Ďakujem.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

leonardík Pozri príspevok
Mohol by mi niekto odkontrolovať moje zhrnutie či to chápem a robím dobre, také moje laické zhrnutie :

Došlá faktúra pe SK IČ DPH:

1, z Ukrajiny ( za prepravu SK - UA, alebo špedičné služby) - typ DPH 39 ( faktúra nie je v DPH priznaní) nakoľko ide o tovar pod colným dozorom
( mám doklady z colnice) - len v evidencii faktúr nikde sa mi to neobjaví
toto je podla mna spravne (§47,48)
2, z inej EU Krajiny (za prepravu tovaru EU - SK, SK -SK, špedičné služby) - typ DPH 46 (samozdanenie) ide o tovar pod colným dozorom ( mám doklady z colnice) - DPH priznanie riadok 09 cena na faktúre a 10 + daň a riadok 21 ako - daň .toto je chybne, tiez je to predsa o oslobodenie podla §47,48 a vtedy sa predsa nesamozdanuje,typ DPH 39, nevstupuje do DP
( tu mám jednu faktúru z DE kde mi po overení IC DPH vypisuje že neplatné, postupuje sa rovnako? ) ak ide o dovoz-vyvoz, tak ako v bodoch 1.,2.
3, z SK ( preprava tovaru EU, SK, alebo SK-SK, špedičné služby) - typ DPH 39 ide o tovar pod colným dozorom ( mám doklady z colnice) - nebude to na DPH priznaní, spravne

Vystavená faktúra od SK IČ DPH pre:
1, EU štát registrovaný v danej krajine (preprava v rámci EU tovar ide do 3 krajiny , špedičné služby) - Typ DPH 19 ale pri faktúre dáme typ S ako služby a to sa mi tak prejaví v Súhrnom výkaze , na DPH priznaní to nebude,ak ide o vyvoz a su na to doklady je to §48, typ 14 a dostane sa to do DP DPH r.15 a 17. Ak by neboli doklady z colnice tak potom je to podla §15 odst.1 a vasa uvaha je spravna.
2, pre Ukrajinu, alebo inú 3 krajinu (preprava v rámci EU prepravovaný tovar pod colným opatrením , smeruje do UA , špedičné služby) -Typ DPH 19 - nakoľko ide o tovar pod colným opatrením ( iba sa účtuje, nejde ani do DPH priznania , ani do SV) musia byť doklady z colnice, toto nie som si ista, ale dala by som tiez kod 14 a v DP DPH v r.15 a 17 nakolko ide o sluzby spojene z vyvozom
3, pre SK platcu DPH (preprava v rámci EU prepravovaný tovar pod colným opatrením , smeruje do UA , špedičné služby) - fakturuje sa bez DPH - nakoľko tovar ide o vývoz, dovoz do tretej krajiny § 47 ods. 6 - prepravné služby priamo spojené s vývozom tovaru - typ DPH 14 ( budem to mať v DPH priznaní riadok 15,17) + dokladovať s colnice OK

Vopred Veľmi pekne Ďakujem.
Neviem, ci uz nie je neskoro,odpoved v texte, ak sa nahodou mylim, tak snad ma niekto opravim.
0 0
leonardík leonardík

leonardík je offline (nepripojený) leonardík

Ďakujem :-)
0 0
szivics szivics

szivics je offline (nepripojený) szivics

žena v domácnosti a popri tom pomáham s účtovníctvom ...viac
Zdravím Vás, chcem sa spýtať - pri prenájme nebyt.priestorov len neplátcom DPH, žiadny iný príjem z nehnuteľnosti nie je, čiže koeficient = 1, čiže sa to berie ako mimo koeficient a použijem typ dph 12 ??
Veľmi pekne ďakujem!
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

szivics Pozri príspevok
Zdravím Vás, chcem sa spýtať - pri prenájme nebyt.priestorov len neplátcom DPH, žiadny iný príjem z nehnuteľnosti nie je, čiže koeficient = 1, čiže sa to berie ako mimo koeficient a použijem typ dph 12 ??
Veľmi pekne ďakujem!
podla mojho nazoru ak sa platitel DPH rozhodne prenajimat nehnutelnost, resp. jeho cast zdanitelnej osobe (podnikatelovi) s DPH, tak sa pouzije typ DPH 10, ak by to bolo bez DPH cize oslobodene §38, tak by typ 11 - koeficient. Pri nakladoch by ste pouzili tym 41,42 (podla toho ci je naklad aj na zdanitelne plnenia alebo len na oslobodene). Ja som robila s koeficientom velmi davno, tak ak sa mylim, nech ma niekto opravi.

Keby ste dali typ 12, tak vam to vobec netaha do danoveho priznania.
1 0
szivics szivics

szivics je offline (nepripojený) szivics

žena v domácnosti a popri tom pomáham s účtovníctvom ...viac
nika.sum Pozri príspevok
podla mojho nazoru ak sa platitel DPH rozhodne prenajimat nehnutelnost, resp. jeho cast zdanitelnej osobe (podnikatelovi) s DPH, tak sa pouzije typ DPH 10, ak by to bolo bez DPH cize oslobodene §38, tak by typ 11 - koeficient. Pri nakladoch by ste pouzili tym 41,42 (podla toho ci je naklad aj na zdanitelne plnenia alebo len na oslobodene). Ja som robila s koeficientom velmi davno, tak ak sa mylim, nech ma niekto opravi.

Keby ste dali typ 12, tak vam to vobec netaha do danoveho priznania.
Ako som písala ide o prenájom neplátcom DPH, ale vôbec neviem či typ 11 alebo 12. Ale skôr sa prikláňam k 12-tke, nakoľko suma je bez DPH čiže by to ani nemalo byť v DP. Ale z toho koeficientu mám riadny guláš :-/
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

szivics Pozri príspevok
Ako som písala ide o prenájom neplátcom DPH, ale vôbec neviem či typ 11 alebo 12. Ale skôr sa prikláňam k 12-tke, nakoľko suma je bez DPH čiže by to ani nemalo byť v DP. Ale z toho koeficientu mám riadny guláš :-/
aj ked ste pisali ze neplatcom, ale zdanitelna osoba nemusi byt platitel DPH, preto som sa pytala, ci fakturujete s DPH. Ale ak spravne chapem tak fakturujete bez DPH, cize oslobodene. Cize vy poskytujete oslobodene dodanie podla §38. Ide to do koeficientu takze by to mal byt typ 11. Ak budete mat naklady, ktore sa budu suvisiet s prenajmom aj s ostatnymi zdanitelnymi prijmami, tak pouzijete typ 42, narok na tento odpocet sa prepocita koeficientom. Na naklady, ktore budu suvisiet iba s prenajmom pouzijete tym 41 a na naklady ktore budu suvisiet so zdanitelnymi plneniami pouzijete typ 40. A oslobodene dodanie musi byt v DP DPH tusim v r.15.
0 0
renka104 renka104

renka104 je offline (nepripojený) renka104

Prosím Vás neviete mi poradiť aky typ DPH mám dať keď sme kúpili nakladač s čiech pladba v eur, a na fa je zboží je oslobodene od DPH podľa §64 č235/2004? ďakujem veľmi pekne
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

renka104 Pozri príspevok
Prosím Vás neviete mi poradiť aky typ DPH mám dať keď sme kúpili nakladač s čiech pladba v eur, a na fa je zboží je oslobodene od DPH podľa §64 č235/2004? ďakujem veľmi pekne
Samozdaniť a typ 49. Predpokladám, že ste platiteľom DPH.
0 0
szivics szivics

szivics je offline (nepripojený) szivics

žena v domácnosti a popri tom pomáham s účtovníctvom ...viac
nika.sum Pozri príspevok
aj ked ste pisali ze neplatcom, ale zdanitelna osoba nemusi byt platitel DPH, preto som sa pytala, ci fakturujete s DPH. Ale ak spravne chapem tak fakturujete bez DPH, cize oslobodene. Cize vy poskytujete oslobodene dodanie podla §38. Ide to do koeficientu takze by to mal byt typ 11. Ak budete mat naklady, ktore sa budu suvisiet s prenajmom aj s ostatnymi zdanitelnymi prijmami, tak pouzijete typ 42, narok na tento odpocet sa prepocita koeficientom. Na naklady, ktore budu suvisiet iba s prenajmom pouzijete tym 41 a na naklady ktore budu suvisiet so zdanitelnymi plneniami pouzijete typ 40. A oslobodene dodanie musi byt v DP DPH tusim v r.15.
Veľmi pekne ďakujem za rozsiahlu odpoveď! No ešte som to nefakturovala, len sa na to chystám - podľa zákona som mala v pláne fakturovať s DPH, nemusela by som nič prepočítavať koeficientom. Len podľa viacerých preštudovaných diskusií tu na porade som nadobudla dojem že je možné s DPH fakturovať len plátcom DPH. Čiže ak budem fakturovať s DPH, potom kód DPH bude klasicky 39 - neovplyvňujúci DPH? Alebo tomu stále nerozumiem?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

szivics Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem za rozsiahlu odpoveď! No ešte som to nefakturovala, len sa na to chystám - podľa zákona som mala v pláne fakturovať s DPH, nemusela by som nič prepočítavať koeficientom. Len podľa viacerých preštudovaných diskusií tu na porade som nadobudla dojem že je možné s DPH fakturovať len plátcom DPH. Čiže ak budem fakturovať s DPH, potom kód DPH bude klasicky 39 - neovplyvňujúci DPH? Alebo tomu stále nerozumiem?
V zakone je ze sa mozete rozhodnut s DPH ak je to zdanitelnej osobe - a to je podla tohto zakona osoba ktore podnika (zjednodusene). Pred 1.1.2010 bolo, ze sa platitel moze rozhodnut ak prenajima platitelovi, ze nebude prenajom oslobodeny, ale od 1.1.2010 bola zmena, ze ak prenajima zdanitelnej osobe, co je rozdiel. V zakone je jasne definovana zdanitelna osoba. Samozrejme by to malo byt aj v zmluve uvedene, ze budete fakturovat najom s dph. Ak budete fakturovat s DPH tak pre vas je to predsa prijem zdanitelny typ 10. Typ DPH 39 sa pouziva pri nakladoch mimo DPH, napr, postovne alebo naklady od neplatitelov dph.
Naposledy upravil nika.sum : 21.01.13 at 08:51
0 0
szivics szivics

szivics je offline (nepripojený) szivics

žena v domácnosti a popri tom pomáham s účtovníctvom ...viac
nika.sum Pozri príspevok
V zakone je ze sa mozete rozhodnut s DPH ak je to zdanitelnej osobe - a to je podla tohto zakona osoba ktore podnika (zjednodusene). Pred 1.1.2010 bolo, ze sa platitel moze rozhodnut ak prenajima platitelovi, ze nebude prenajom oslobodeny, ale od 1.1.2010 bola zmena, ze ak prenajima zdanitelnej osobe, co je rozdiel. V zakone je jasne definovana zdanitelna osoba. Samozrejme by to malo byt aj v zmluve uvedene, ze budete fakturovat najom s dph. Ak budete fakturovat s DPH tak pre vas je to predsa prijem zdanitelny typ 10. Typ DPH 39 sa pouziva pri nakladoch mimo DPH, napr, postovne alebo naklady od neplatitelov dph.
Čiže ja ako platca DPH vystavím FA za ročný prenájom k 31.12. na sumu vrátane DPH a zaúčtujem ako príjem s typom dph 10?
Fuf tak to som netušila...myslela som že ak platca fakturuje platcovi, vtedy je dph typ 10 a ak platca fakturuje neplatcovi, vtedy je dph typ 19.
0 0
zlatko7979 zlatko7979

zlatko7979 je offline (nepripojený) zlatko7979

Prosím, Vás čím viac toho čítam tým som viac zapletený. Ak som vystavil fa na kovový šrot bez DPH (na ktorej uvádzam Oslobodená DPH od §69 ods.12) tak pri aký typ DPH vložím.
Pri evidencii VFA typ 19 a pri účtovaní ????? V mrp bolo písané že typ 46,47,48 ide do riadku 9 v DP DPH . Ale keď rozkliknem takýto typ to ani neuvádza. Ako to mám urobiť. Ďakujem pekne so už .
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

zlatko7979 Pozri príspevok
Prosím, Vás čím viac toho čítam tým som viac zapletený. Ak som vystavil fa na kovový šrot bez DPH (na ktorej uvádzam Oslobodená DPH od §69 ods.12) tak pri aký typ DPH vložím.
Pri evidencii VFA typ 19 a pri účtovaní ????? V mrp bolo písané že typ 46,47,48 ide do riadku 9 v DP DPH . Ale keď rozkliknem takýto typ to ani neuvádza. Ako to mám urobiť. Ďakujem pekne so už .
Pri vystavení faktúry dáš typ 19, nechápem, čo chceš dávať pri účtovaní? Daňová povinnosť sa prenáša z dodávateľa na kupujúceho - samozdaňuje odberateľ a nie dodávateľ.
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Tamila Pozri príspevok
Pri vystavení faktúry dáš typ 19, nechápem, čo chceš dávať pri účtovaní? Daňová povinnosť sa prenáša z dodávateľa na kupujúceho - samozdaňuje odberateľ a nie dodávateľ.
Asi to bolo myslené tak, že ako zaúčtovať v denníku. Typ DPH bude tiež 19, a v ďalšom okne MIMO DPH.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

szivics Pozri príspevok
Čiže ja ako platca DPH vystavím FA za ročný prenájom k 31.12. na sumu vrátane DPH a zaúčtujem ako príjem s typom dph 10?
Fuf tak to som netušila...myslela som že ak platca fakturuje platcovi, vtedy je dph typ 10 a ak platca fakturuje neplatcovi, vtedy je dph typ 19.
Keby ste dali typ 19 tak vam to nepojde do danoveho priznania. Ked je platitel DPH, tak ako som pisala v prispevku 74, tak musite zo sluzieb a predaja tovaru odvadzat DPH, je jedno jedno ci je to pre platitela alebo neplatitela, alebo dokonca pre sukromnu osobu. Bolo by dobre si nastudovat zakon o DPH. Samozrejme su pripady kedy sa prenasa danova povinnost, alebo su niektore sluzby oslobodene, treba studovat...
2 0
suzi22 suzi22

suzi22 je offline (nepripojený) suzi22

Dobry den. Prosim vas-medzinar.doprav.spolocnost - vystavi fakturu zahranicnej firme za prepravu - typ DPH 19 alebo 13? Je to zahr.firma v EU aj vykonana preprava bola v ramci EU. dakujem
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

suzi22 Pozri príspevok
Dobry den. Prosim vas-medzinar.doprav.spolocnost - vystavi fakturu zahranicnej firme za prepravu - typ DPH 19 alebo 13? Je to zahr.firma v EU aj vykonana preprava bola v ramci EU. dakujem
preco zadavate otazku duplicitne odpoved mate v druhej teme. Typ 19.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať