Zavrieť

Porady

DEDIČSTVO-DAROVANIE

komunikatívna
Vie mi niekto poradiť?

Sme dve sestry. Rodičia chcú na jednu prepísať byt, resp. darovať aby po smrti nemohla dediť druhá sestra. Po kiaľ žijú dá sa spraviť darovacia zmluva s prepisom na jednu? Stačí to? Nebude sa domáhať druhá dedičstva keďže nebudú nič vlastniť a darovanie urobia počas života?
Usporiadat
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Pepa
No to je celkom možné /aj by ma to potešilo/ ale........ Nemám 18 a keby aj, autá "vybehnú" aj na chodník, aj choroby existujú.......... a veci treba riešiť za života, potom už ťažko niečo spravím - no veď nebudú moje deti "vyplácať" jeho deti
a "nase" dieta si kde nechala, chudatko???
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

elli
a "nase" dieta si kde nechala, chudatko???
Elli "naše" dieťa som zaradila do "moje" deti
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Stretli sa dve priateľky:

- My si v rodine tak dobre žijeme, nehádame sa, žiadne rodinné nezhody, žiadne hádky...
- Čo, ešte ste nič nededili?!!!
0 0
IvkaH IvkaH

IvkaH je offline (nepripojený) IvkaH

Ako to je potom v mojom prípade:

Svokor zomrel. Jeho diel sa delil na svokru a 3 deti. Časom sa švagrinká rozhodla, že chce dom a doopatruje svokru. Darovali sme jej teda svoje podiely a svokra celý svoj podiel i podiel čo mala po manželovi. V darovacej zmluve však o opatrovaní nieje ani zmienka a ani tá starostlivosť zasa nebola bohvieaká. Teraz zomrela svokra. Manžel aj s druhou sestrou majú pocit, že ich vlastne mama obišla, keď celý svoj podiel darovala jednej dcére. Chceli by z jej podielu svoju časť. Je to možné ešte nejako doriešiť?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

[QUOTE=jananov]Existuje aj iné riešenie, dá sa ísť k notárovi a notárskou zápisnicou dať zúžiť rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. ....

Je to tzv. zrusenie bezpodieloveho vlastnictva, a vlastne vsetko co ste nadobudli pred zrusenim je spolocne a po zruseni si hrabe kazdy na vlastnom piesocku... Taketo veci je najlepsie riesit s pravnikom, aby potom clovek nelutoval. Ale viem ze zrusenie sa robi na sude.
0 0
IvkaH IvkaH

IvkaH je offline (nepripojený) IvkaH

Otec daroval dom dcére stým, že ho doopatruje a bude mať v dome doživotné právo. Bola som pri tom. V darovacej zmluve však notárka túto klauzulu neuviedla. Dcéra teraz začína od starostlivosti cúvať, otec chce však, aby sa na na zmluve toto doplnilo. Je už aj výpis z katastra, kde to nieje uvedené ako ťarcha. Je nejako možné toto napraviť? Má otec nejakú možnosť doplniť to tam, keď dcéra nebude chcieť? Môžem dosvedčiť, že to bolo sľúbené.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
elli
Neviem odkial to beriete - PEPA a spol. - predsa ZA ZIVOTA si mozu s majetkom robit co chcu. Predat, darovat, prehrat v kartach alebo cokolvek.
To co pise Palino, je zrejme myslene ako "zapocitanie na dedicsky podiel", teda pri dedeni, ak by bol predmetom dedicstva nejaky DALSI majetok, tak neobdarovana sestra moze pozadovat, aby sa dedicsky podiel obdarovanej sestry na tomto dalsom majetku znizil o hodnotu daru ("co dostal od porucitelov nad ramec obvykleho darovania").
To co pisete by znamenalo, ze ked intermontovi rodicia daruju dom mne ako cudzej osobe, mala by som po ich smrti vyplacat ich dcery???? Sa zobudte!
Jedine na co treba dat pozor - ak su rodicia starsi pripadne chori, dobre by bolo mat od obvodaka papier, ze v case darovania boli v dobrej kondicii, aby neskor neobdarovana sestra nemohla spochybnit, ze rodicia uzavreli darovaciu zmluvu v "nesposobilom" stave, napr. v prechodnej dusevnej poruche a pod. A samozrejme, zmluvu dat na zapis do katastra hned po podpisani.
Kupna zmluva????? Aby to neobdarovana napadla, ze zmluva je absolutne neplatna, lebo nedoslo k vyplateniu kupnej ceny???
To uz potom skor zaopatrovacia zmluva - je to podobne ako darovacia, akurat sa tam ako dovod daru da, ze sa dcera o nich postara v starobe, chorobe a ked to budu potrebovat, a ona sa zaviaze toto dodrzat. Pripadne sa im tam moze zriadit (rodicom) aj pravo dozivotneho bezplatneho uzivania, aby si boli isti, ze neskoncia v starobinci.
VYDEDENIE? Podla mojich skusenosti vyhodne jedine pre pravnikov, ktori s tym budu potom robit. Na vydedenie treba mat zakonny dovod, a kazdy pravnik (ak vydedeny nie je vysloveny zlocinec) sa dobre zapoti nad tym, kym v potom v spore o neplatnost vydedenia dokaze, ze dovod vydedenia naozaj OBJEKTIVNE existoval.
Takze, intermont, zariad sa ako si vyberies.
Súhlasím s tým, že môže byť aj darovacia aj kúpna zmluva - majú rovnakú právnu relevanciu, a nie je možné ich súdne napadnúť, ak boli splnené všetky formálne aj obsahové náležitosti právneho úkonu. Predstavme si napr. situáciu, že rodičia by darovali jednej dcére peniaze, ktoré by napr. ona nenávratne minula (neobstarala by za to žiaden nehnuteľný majetok), prehrala v kasíne, išla za ne na dovolenku, a pod. Neexistuje právna udalosť alebo právny úkon, ktorý by rodičom za ich života (pokiaľ sú spôsobilí na právne úkony) zakázal minúť alebo spotrebovať nimi nadobudnutý a vlastnený majetok. Dedenie totiž nastáva IBA smrťou poručiteľa(ľov), a teda skúma sa právny stav k DŇU ÚMRTIA rodiča (rodičov).
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Pepa
Elli, Chobot - ďakujem za odpovede, ktoré ma uviedli do "obrazu".
Mám aj ja jednu prosbu. Prosím aspoň o "navigáciu" ako riešiť moju najnovšiu dilemu:
U nás je to tak: moje deti, tvoje deti, naše dieťa. Mám družstevný byt /ja som členkou družstva/, ktorý bol "nadobudnutý" pred uzavretím manželstva. Vyslovene sa bojím odkúpiť ho do OV, keďže podľa môjho názoru by mal v budúcnosti patriť mojim deťom /nemám výčitky svedomia, pretože byt, ktorý mal manžel dali napísať na jeho deti, takže "svoje" dostali/. Ako by sa toto dalo "ošetriť" - byt odkúpim do OV /spoluvlastník aj manžel?/, v prípade "nepríjemnej udalosti" by dedili manžel a moje deti, prípade "inej nepríjemnej udalosti" by mohli dediť aj jeho deti? Asi guláš........
Vopred vďaka.
Byt odkúp sama, a keď chceš mať istotu za života, daruj (predaj) ho "svojim deťom". Existuje aj možnosť zriadenia závetu, je to však komplikovanejšia možnosť. V prípade tvojej smrti byt nededia automaticky "manželove deti", ak nie sú tebou osvojené.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
IvkaH
Ako to je potom v mojom prípade:

Svokor zomrel. Jeho diel sa delil na svokru a 3 deti. Časom sa švagrinká rozhodla, že chce dom a doopatruje svokru. Darovali sme jej teda svoje podiely a svokra celý svoj podiel i podiel čo mala po manželovi. V darovacej zmluve však o opatrovaní nieje ani zmienka a ani tá starostlivosť zasa nebola bohvieaká. Teraz zomrela svokra. Manžel aj s druhou sestrou majú pocit, že ich vlastne mama obišla, keď celý svoj podiel darovala jednej dcére. Chceli by z jej podielu svoju časť. Je to možné ešte nejako doriešiť?
Mám taký nie dobrý pocit, že je už neskoro. Tak ako všetci skôr diskutujúci tu už radili, malo sa to vyriešiť za svokrovho života. Prečo ste všetci dobrovoľne darovali svoje podiely !?
0 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
Keď som po biede niečo zdedila /jednu štvrtinu nehnuteľnosti/, práve prebieha dedičské konanie aké poplatky za dedičstvo budem platiť. Prosím o zákon kde to nájdem, alebo nejaké čísla ide cca o hodnotu /spravený súdnoznalecký posudok/ 300. tis. môj podiel. Dík.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Vlastas
Keď som po biede niečo zdedila /jednu štvrtinu nehnuteľnosti/, práve prebieha dedičské konanie aké poplatky za dedičstvo budem platiť. Prosím o zákon kde to nájdem, alebo nejaké čísla ide cca o hodnotu /spravený súdnoznalecký posudok/ 300. tis. môj podiel. Dík.
Je to vyhláška č. 31/1993 Z.z., ktorá bola niekoľkokrát novelizovaná. Je kompletne na www.notar.sk, časť o súdnych poplatkoch ti tu skopírujem
B/1 Vyhláška o odmenách a náhradách notárov - Druhý diel



DRUHÝ DIEL

Odmena notára za ďalšiu činnosť a odmena správcu dedičstva
Prvý oddiel
Odmena notára za ďalšiu činnosť
Odmena notára ako súdneho komisára
§ 11
Odmena notára ako súdneho komisára (ďalej len "súdny komisár") za úkony vykonané v konaní o dedičstve, ktoré bolo zastavené pre nedostatok podmienok konania, pretože poručiteľ nezanechal majetok alebo súd vydal majetok nepatrnej hodnoty tomu, kto sa postaral o pohreb, je 400 Sk.



§ 12
(1) Základom odmeny súdneho komisára za iné úkony vykonané v konaní o dedičstve, ako sú uvedené v § 11, je všeobecná cena majetku poručiteľa 5), ktorý sa stal predmetom konania o dedičstve.

(2) Ak je predmetom konania o dedičstve majetok poručiteľa, ktorý sa objavil po právoplatnosti uznesenia, ktorým bolo konanie o dedičstve skončené, základom odmeny súdneho komisára za úkony vykonané v tomto konaní je všeobecná cena tohto majetku.

(3) Ustanovenie § 4 ods. 2 platí obdobne.



§ 13
Odmena uvedená v § 12 ods. 1 je:

z prvých 100 000 Sk základu 2 %,

z presahujúcej sumy až do 500 000 Sk základu 1 %,

z presahujúcej sumy až do 1 000 000 Sk základu 0,7 %,

z presahujúcej sumy až do 3 000 000 Sk základu 0,4 %,

z presahujúcej sumy až do 20 000 000 Sk základu 0,2 %,

najmenej 700 Sk.

Čiastka nad 20 000 000 Sk sa do základu nezapočítava.



§ 14
(1) Odmenu určenú podľa § 11 alebo vypočítanú podľa § 13 môže súd primerane zvýšiť, najviac však o 50 %, ak úkony notára boli mimoriadne obťažné alebo časovo náročné.

(2) Ak bolo v dedičskom konaní činných viac notárov alebo ak notár vykonal len niektoré úkony, patrí mu podiel odmeny určenej podľa § 11 alebo vypočítanej podľa § 13, prípadne zvýšenej podľa odseku 1, ktorý zodpovedá rozsahu jeho činnosti.



Druhý oddiel
Odmena správcu dedičstva
§ 15
Ak je správcom dedičstva notár (ďalej len "správca dedičstva"), základom odmeny je všeobecná cena poručiteľovho majetku, na správu ktorého bol správca dedičstva ustanovený. Ustanovenie § 4 ods. 2 platí obdobne.



§ 16
Ak správca dedičstva vykoná správu poručiteľovho majetku alebo jeho časti štyri mesiace, patrí mu odmena vo výške vypočítanej podľa § 13; ak vykonáva správu kratší alebo dlhší čas, odmena sa mu pomerne zníži alebo zvýši.



§ 17
Odmenu vypočítanú podľa § 16 môže súd primerane zvýšiť, najviac však o 50 %, ak úkony správcu dedičstva pri správe dedičstva boli mimoriadne obťažné alebo časovo náročné.



Tretí oddiel
Náhrada niektorých hotových výdavkov súdneho komisára a správcu dedičstva
§ 18
(1) Súdny komisár a správca dedičstva majú popri nároku na odmenu aj nárok na

a) náhradu hotových výdavkov účelne vynaložených v súvislosti s vykonávaním činnosti súdneho komisára a správcu dedičstva (najmä cestovné a telekomunikačné výdavky, zaplatená odmena za znalecký posudok, preklad, odpis a iné),

b) náhradu za stratu času.



(2) Súdny komisár a správca dedičstva sa môžu so žiadateľom vopred dohodnúť na druhu a výške niektorých hotových výdavkov, ktorých vynaloženie sa predpokladá v súvislosti s vykonávaním činnosti súdneho komisára a správcu dedičstva.

(3) Ak sa náhrada cestovných výdavkov nedohodla podľa odseku 2, určí sa podľa osobitných predpisov &sup3.

4) Odmena a náhrada hodových výdavkov Notárskej komory Slovenskej republiky za prístup do centrálneho informačného systému je zahrnutá v odmene notára určenej touto vyhláškou.

0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

ajobs
Byt odkúp sama, a keď chceš mať istotu za života, daruj (predaj) ho "svojim deťom". Existuje aj možnosť zriadenia závetu, je to však komplikovanejšia možnosť. V prípade tvojej smrti byt nededia automaticky "manželove deti", ak nie sú tebou osvojené.
Tiež sa mi zdá cesta "odkúp si ho sama" najschodnejšia. Viete mi s tým poradiť - treba aby manžel súhlasil, alebo prehlásil - alebo čo, že súhlasí s tým, aby som si ho odkúpila sama? Ako sa tento úkon alebo papier volá - treba zrejme ísť k notárovi - poraďte nech tam nejdem sprostá.
0 0
vrabopalec vrabopalec

vrabopalec je offline (nepripojený) vrabopalec

detailista
Dobrý deň, som tu prvýkrát a mám k téme (trochu po funuse) nejaké otázky, dúfam, že niekto bude ochotný mi poradiť. Tiež mám podobný problém. Manželkina matka previedla 2 mesiace pred smrťou byt na manželkinho brata, ktorý s ňou býval v jednom byte. Manželka o ničom nevedela, pritom sa o chorú matku starala, 3 - 4 krát týždenne za ňou chodila, vybavovala lekárov a pod. Pri prejednávaní dedičstva u notára, keď prišiel rad na byt (nič iné sa nededilo), švagor vytiahol papier, ktorým dokazoval, že byt je jeho, už aj zapísaný na katastri. Manželka bola z toho taká šokovaná, že si ani nevšimla, či bol byt darovaný alebo len tak prepísaný a ešte k tomu aj notársku zápisnicu podpísala. Keď sa jej to rozležalo v hlave, o nejakú dobu žiadala od brata podiel z bytu, čo tento odmietol. Niekde som čítal, že darovacia zmluva sa nedá napadnúť, dá sa napadnúť iba to, že takýmto spôsobom bol dedič vydedený. Ako je to - (v prípade darovacej zmluvy) - započítava sa majetok nadobudnutý od rodičov za ich života a ten, kto ho obdržal musí vyplatiť druhého aj keď predmetom dedičského konania už nebol žiaden majetok? Alebo musí byť ešte nejaký majetok dedený, aby bolo možné ponížiť podiel švagra o časť majetku, ktorý vlastne dostal navyše? (dúfam, že sa vyjadrujem "zreteľne"). A čo v prípade len prepisu na katastri - je to vôbec možné? Asi nie, musí byť predsa nejaká zmluva, na základe ktorej môže byť uskutočnený vklad do katastra. Nepredpokladám, že byt akože odkúpil, lebo ako bolo povedané vyššie, nebude riskovať napadnutie kúpnej zmluvy, keď nebola vyplatená kúpna cena.

Ak by sa to dalo nejako napadnúť, existuje nejaká premlčacia doba? Je to už 2 a pol roka, odkedy bol byt prepísaný na švagra.

Mno, ak manželka nič nedostane, je to veľmi nefér (čo je vlastne v tomto štáte fér?). Švagor sa "tlačí" sám v 4-izbovom byte. Dôvod, ktorým je vysvetlený tento stav v zmluve je, že manželka dostala pred 18 rokmi do užívania 1-izbový štátny byt tak, že sa nasťahovala k staršej príbuznej matky, aby ju doopatrovala. Časom si byt odkúpila. Od brata nepožaduje polovicu z hodnoty 4-izb. bytu, ale po započítaní hodnoty 1-izb. bytu (čo by ani nemusela, keďže ten nebol dedičstvom po rodičoch) len štvrtinu. No švagor argumentuje tým, že aj ona dostala byt... To, že je medzi bytmi diametrálny rozdiel, mechce pochopiť. Vyhlasoval, že on si brať pôžičku nikdy nebude, no potom si na splátky kúpil motorku za 180.000, lebo to bola výhodná kúpa... Svokre pomohla na druhý svet aj cukrovka, manželka ju nemá, no naša dcéra ju pred dvomi rokmi dostala - sarkasticky hovorievam, že aspoň niečo sme zdedili...
Prepáčte, že som vás zaťažoval svojimi problémami, ale musel som si trocha uľaviť. Manželka nechce o súde (v prípade, že by to bolo možné napadnúť) ani počuť. Okrem neho nemá už žiadneho priameho príbuzného (rozumej z pôvodnej rodiny) a nechce sa s ním hádať a súdiť. Nezaslúži si mať takú sestru.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
vrabopalec
Dobrý deň, som tu prvýkrát a mám k téme (trochu po funuse) nejaké otázky, dúfam, že niekto bude ochotný mi poradiť. Tiež mám podobný problém. Manželkina matka previedla 2 mesiace pred smrťou byt na manželkinho brata, ktorý s ňou býval v jednom byte. Manželka o ničom nevedela, pritom sa o chorú matku starala, 3 - 4 krát týždenne za ňou chodila, vybavovala lekárov a pod. Pri prejednávaní dedičstva u notára, keď prišiel rad na byt (nič iné sa nededilo), švagor vytiahol papier, ktorým dokazoval, že byt je jeho, už aj zapísaný na katastri. Manželka bola z toho taká šokovaná, že si ani nevšimla, či bol byt darovaný alebo len tak prepísaný a ešte k tomu aj notársku zápisnicu podpísala. Keď sa jej to rozležalo v hlave, o nejakú dobu žiadala od brata podiel z bytu, čo tento odmietol. Niekde som čítal, že darovacia zmluva sa nedá napadnúť, dá sa napadnúť iba to, že takýmto spôsobom bol dedič vydedený. Ako je to - (v prípade darovacej zmluvy) - započítava sa majetok nadobudnutý od rodičov za ich života a ten, kto ho obdržal musí vyplatiť druhého aj keď predmetom dedičského konania už nebol žiaden majetok? Alebo musí byť ešte nejaký majetok dedený, aby bolo možné ponížiť podiel švagra o časť majetku, ktorý vlastne dostal navyše? (dúfam, že sa vyjadrujem "zreteľne"). A čo v prípade len prepisu na katastri - je to vôbec možné? Asi nie, musí byť predsa nejaká zmluva, na základe ktorej môže byť uskutočnený vklad do katastra. Nepredpokladám, že byt akože odkúpil, lebo ako bolo povedané vyššie, nebude riskovať napadnutie kúpnej zmluvy, keď nebola vyplatená kúpna cena.

Ak by sa to dalo nejako napadnúť, existuje nejaká premlčacia doba? Je to už 2 a pol roka, odkedy bol byt prepísaný na švagra.

Mno, ak manželka nič nedostane, je to veľmi nefér (čo je vlastne v tomto štáte fér?). Švagor sa "tlačí" sám v 4-izbovom byte. Dôvod, ktorým je vysvetlený tento stav v zmluve je, že manželka dostala pred 18 rokmi do užívania 1-izbový štátny byt tak, že sa nasťahovala k staršej príbuznej matky, aby ju doopatrovala. Časom si byt odkúpila. Od brata nepožaduje polovicu z hodnoty 4-izb. bytu, ale po započítaní hodnoty 1-izb. bytu (čo by ani nemusela, keďže ten nebol dedičstvom po rodičoch) len štvrtinu. No švagor argumentuje tým, že aj ona dostala byt... To, že je medzi bytmi diametrálny rozdiel, mechce pochopiť. Vyhlasoval, že on si brať pôžičku nikdy nebude, no potom si na splátky kúpil motorku za 180.000, lebo to bola výhodná kúpa... Svokre pomohla na druhý svet aj cukrovka, manželka ju nemá, no naša dcéra ju pred dvomi rokmi dostala - sarkasticky hovorievam, že aspoň niečo sme zdedili...
Prepáčte, že som vás zaťažoval svojimi problémami, ale musel som si trocha uľaviť. Manželka nechce o súde (v prípade, že by to bolo možné napadnúť) ani počuť. Okrem neho nemá už žiadneho priameho príbuzného (rozumej z pôvodnej rodiny) a nechce sa s ním hádať a súdiť. Nezaslúži si mať takú sestru.
Celý problém možno rozdeliť do 2 rovín: právnej a morálnej.
Samozrejme, čo by kto mal (alebo nemal) dostať za života svojich rodičov- alebo iných príbuzných, je skôr o morálke, o pocitoch a " spravodlivosti ". Schválne som napísal spravodlivosť do úvodzoviek, lebo táto môže mať rozličné podoby, najmä nazerajúc na ňu z iného uhla pohľadu.
Faktom je však rovina právna, a tá jasne hovorí, že predmetom dedičstva sa môže stať iba to, čo poručiteľ zanechal - teda čo vlastnil v čase smrti. Takže keď by daroval (predal) komukoľvek majetok za svojho života - nemusí to byť príbuzný, mohol(a) to zanechať aj charite - nie je to predmetom dedičstva. Takže, žiaľ, nie je možnosť ani napadnúť závet na súde. Za života totiž môže akákoľvek fyzická osoba v SR darovať alebo predať majetok komukoľvek - okrem prípadov, keď nie je spôsobilá na právne úkony.
Naposledy upravil ajobs : 06.06.06 at 17:51
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

A len doplním, že v rámci dedičstva sa darovacia zmluva mohla započítať do dedičstva, ale malo by to zmysel len ak by sa ešte niečo dedilo. vtedy by výška neprimeraného daru bratovi mohla ovplyvniť výšku jeho podielu na inej časti dedičstva. Lenže teraz už nemáte žiadne možnosti veci riešiť.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

podla mna sa da vsetko, co sa vymyka z normalu sudne napadnut, zalezi, ake su tam okolnosti, ale vydedenie u nas je protizakonne /su tam myslim iba 2 alebo 3 pripady, kedy je zakonne/, lenze mam pocit, ze aj ked rodicia vydedia napr. syna, tak ten ma narok myslim na polovicu z toho, co by mu pripadlo, keby ho nevydedili...
Kupna zmluva a nasledny penazny prevod. Keby kupili ten byt za povedzme 500000Sk a za 2 roky by zomrel dotycny, tazko by sa dokazovalo, keby naraz pri smrti peniaze "zmizli", takze toto by som tiez v prvom rade napadol...
Jedina moznost, normalne vysporiadanie, ake je mozne v ramci zakona, teda ak je dovod na vydedenie, vydedit, pripadne odkupit, ale pocitat s tym, ze tieto peniaze raz aj tak pojdu do dedicskeho konania, alebo darovat tak ako pisali vyssie...
Naposledy upravil Nandrolon : 05.06.06 at 07:08
0 0
vrabopalec vrabopalec

vrabopalec je offline (nepripojený) vrabopalec

detailista
Ďakujem, takže budeme musieť na švagra vplývať z morálno-etickej stránky
0 0
katulina katulina

katulina je offline (nepripojený) katulina

Existuju dva nazory na problematiku darovanie + dedictvo. Bud sa dar (napr. aj nehnutelnost) darovani pred smrtou porucnika vobec neberie pri dedicskom konani navedomie alebo berie. Ako je to napr. s pripadom, ked sa preskoci generacia a porucitel daruje nehnutelnost svojej vnucke a vnuckina teta o tom roky nevie, dozvie sa to po smrti porucnika (svojho rodica). To je naozal "cista" zalezitost? To pravoplatny dedic nema nijakz narok na "odskodne:?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
katulina
Existuju dva nazory na problematiku darovanie + dedictvo. Bud sa dar (napr. aj nehnutelnost) darovani pred smrtou porucnika vobec neberie pri dedicskom konani navedomie alebo berie. Ako je to napr. s pripadom, ked sa preskoci generacia a porucitel daruje nehnutelnost svojej vnucke a vnuckina teta o tom roky nevie, dozvie sa to po smrti porucnika (svojho rodica). To je naozal "cista" zalezitost? To pravoplatny dedic nema nijakz narok na "odskodne:?
Právne je to v poriadku, žiadne "odškodné" nemá prečo dostať.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Keď pri podpisovaní darovacej zmluvy bola svojprávna a pri zmysloch potom je to v poriadku. Veď počas svojho života so svojím majetkommôže slobodne nakladať. Nikomu do toho nič nie je.

Keď sa rozhodla darovať zrejme má na to aj pádny dôvod.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať