Zavrieť

Porady

Majetkové vysporiadanie

43 ročná účtovníčka
Potrebovala by som Vašu pomoc pre veľmi dobrého priateľa. Rozviedol sa už pred 5 rokmi, odsťahoval sa a má inde trvalý pobyť. S exmanželkou nadobudli 3-izbový byť ale nie je v osobnom vlastníctve už pred 25 rokmi dostali ju zo stavehného bytového družstva. Ide mi o to po rozvode sa informoval u advokátky ako to bude keď nepožiadá o majetkové vyrovnanie tá povedala, že aj keď má inde trvalý pobyt polovička patrí mu z tohto bytu nakoľko dostali ako manželia. Nechal v tom byte všetko ešte aj osobné veci kvôli synovi, ktorý už je dospelý a s tým, že po jeho smrti zdedia poňom aj syn aj dcéra. Dcéra už tam nebýva má svoju rodinu a dom na hypotéku. Momentálne na neho tlačí syn aby prepísal na neho kvôli úveru / v tom byte býva manželka a syn /. Čo vlastne by mohol robiť deťom ublížiť nechce ale nechce prísť ani o svôj podiel aj keď nie je byt v osobnom vlastníctve. Na bytovom figurujú aj on aj manželka, že dostali byt. Ako by sa mohol chrániť aby byť sa nepredal aby mu ostalo polka bytu aj keď nechce s tým narábať. Vedeli by ste mi poradiť. Ďakujem za pomoc.
Naposledy upravil Monika C. : 08.03.10 at 15:09
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

vladimir 11 Pozri príspevok
Zabudla som napísať , že brat /Y/ je finančne dobre na tom , lebo pracuje dlhé roky v zahraničí a krátko po otcovej smrti mal rečí , že ma vyplatí , keď napíšeme celý dom na neho , ale nakoniec ma neprizvali ani ku stretnutie pred dedičským konaní . Tak som vedela , že je tam špekulácia ako ma oklamať , tak som si svoj podiel po otcovi nechala napísať na seba. Je zmanipulovaný materou a vraj jeho ťažko zarobené peniaze nebude len tak vyhadzovať. Chcel by mať aj dom aj peniaze a to všetko zadarmo. A to nehovorím o pozemku . Na ten sa mu vykašlem, aj keď tam mám aj ja svoj podiel, tak isto tam figurujeme len mi dvaja. Lebo mama a brat /X/ sa vzdali pozemku v prospech brata /Y/ . Dakujem...
Slušne povedané, vyšachovali ťa z toho domu. Zostali ti len 3/20 tiny preto, lebo mama všetko darovala bratovi Y.

AJ tak platí to, čo som napísal, akurát že tvojou jedinou šancou niečo vysporiadať je súdna cesta. Na rekonštrukciu nemusíš prispievať, ak by na tom brat trval, nech ťa vyplatí.
0 0
vladimir 11 vladimir 11

vladimir 11 je offline (nepripojený) vladimir 11

Dakujem pekne za odpoveď a tých 10/20 mi dal tretí brat , ktorý je už vysporiadaný. Ešte keď ocko žil tak mu darovacou zmluvou daroval určitý majetok s ktorým sme súhlasili všetci . Takže on už nemal dediť nič, ale neviem prečo bol zahrnutý do dedičov po ockovej smrti, tak ten svoj podiel z rod. domu rozdelil na polovice .Polovicu dal mne a druhú polovicu dal tomu bratovi /Y/ , ktorý býva mimo rod.domu. A aj to mu žerie nervy , že ten vysporiadaný brat nedal celý svoj podiel jemu , ale ho rozdelil medzi nás dvoch. To je asi odlplata za to , že brat /Y/ si dlhé roky nerozumel s ockom .Zase matka mala radšej jeho ako mňa . Je to ťažké ale musím na tie spory zabudnúť , lebo by som dostala infarkt.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

vladimir 11 Pozri príspevok
Dakujem pekne za odpoveď a tých 10/20 mi dal tretí brat , ktorý je už vysporiadaný. Ešte keď ocko žil tak mu darovacou zmluvou daroval určitý majetok s ktorým sme súhlasili všetci . Takže on už nemal dediť nič, ale neviem prečo bol zahrnutý do dedičov po ockovej smrti, tak ten svoj podiel z rod. domu rozdelil na polovice .Polovicu dal mne a druhú polovicu dal tomu bratovi /Y/ , ktorý býva mimo rod.domu. A aj to mu žerie nervy , že ten vysporiadaný brat nedal celý svoj podiel jemu , ale ho rozdelil medzi nás dvoch. To je asi odlplata za to , že brat /Y/ si dlhé roky nerozumel s ockom .Zase matka mala radšej jeho ako mňa . Je to ťažké ale musím na tie spory zabudnúť , lebo by som dostala infarkt.
TAk teraz si to už domotala totálne. Najprv uvádzaš, že vlastníš 3/20, potom že brat Y je 2/3 - novým vlastníkom a teraz z teba vypadne, že vlastníš ešte 1/2 domu....

Tak kto vlastní koľko? Kto je väčšinový vlastník?
0 0
vladimir 11 vladimir 11

vladimir 11 je offline (nepripojený) vladimir 11

No asi zo mňa nebude dobrý spisovateľ,ale: ja mám tie 3/20 a brat /Y / má tých spomínaných 7/20 , čiže väčšinový vlastník je brat / Y / jednoducho povedané , že sme vlastníci len mi dvaja s takýmito podielmi . Finančne je dosť zabezpečený.
0 0
vladimir 11 vladimir 11

vladimir 11 je offline (nepripojený) vladimir 11

Dodatok :zabudla som napísať, že ten brat /Y/ má ešte aj tú darovanú polovicu od matky. Toto čo som písala tieto podiely to je po ocovi. Bratovi to mama darovala len pred 2-týždňami, takže on má tých 7/20 + tu polovicu od mamky.Ja len tie 3/20 z celého domu.
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

vladimir 11 Pozri príspevok
Dodatok :zabudla som napísať, že ten brat /Y/ má ešte aj tú darovanú polovicu od matky. Toto čo som písala tieto podiely to je po ocovi. Bratovi to mama darovala len pred 2-týždňami, takže on má tých 7/20 + tu polovicu od mamky.Ja len tie 3/20 z celého domu.
Tie podiely aj tak vôbec nesedia.
Podľa mňa máš 3/16 a brat Y má 13/16
Vychádzam z toho, že po otcovej smrti ostala matke 1/2 z titulu BSM a každému po 1/8 z titulu dedičstva. Brat X dal po 1/16 Vám dvom a matka dala svoj podiel 5/8 bratovi Y.
Takže Ty máš svoju 1/8 a 1/16 po bratovi, spolu 3/16
Brat Y má svoju 1/8 + 1/16 po bratovi + 5/8 od matky, spolu 13/16.
Skús pozrieť do LV či to sedí.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

vladimir 11 Pozri príspevok
Dodatok :zabudla som napísať, že ten brat /Y/ má ešte aj tú darovanú polovicu od matky. Toto čo som písala tieto podiely to je po ocovi. Bratovi to mama darovala len pred 2-týždňami, takže on má tých 7/20 + tu polovicu od mamky.Ja len tie 3/20 z celého domu.
Tak brat má 17/20 a ty 3/20?

Zober si do ruky LV a tam to pozri. Ak nemáš LV, tak choď na stránku www.katasterportal.sk a tam nájdi tú nehnuteľnosť podľa svojho mena.
0 0
vladimir 11 vladimir 11

vladimir 11 je offline (nepripojený) vladimir 11

Dakujem zase za odpovede ale odpíšem to tak ako je to v osvedčení o dedičstva a aj na liste vlastníctva ja to tak isto.Našla so to už na internete ale nám ešte nebol doručený.Toto je osvedčenie po ockovej smrti citujem: Nadobúdateľmi 1/2-ce rod.domu parcela ...., L.V....spolu s 1/2-cou vonkajších úprav sú : ja .....v 3/10-nách z podielu poručiteľla, t.j. v 3/20-nách vo vzťahu k celku , v prospech ktorej sa polovice svojho zákonného dedičného podielu t.j. 1/10-ny vzdal syn poručiteľa...... bez nároku na finančnú náhradu. Dalej brat /Y / V 7/10-nách z podielu poručiteľa , t.j. v 7/20-nách vo vzťahu k celku, v prospech ktorého sa svojho zákonného dedičného púodielu vzdal syn poručiteľa /X/ , manželka poručiteľa a polovice svojho zákonného dedičného podielu t.j. 1/10 syn poručiteľa , všetci bez nároku na finančnú náhradu. ///Takto presne je to tam napísané. A teraz má bret /Y/ ešte aj tú polovicu , čo patrila mame , ale prevod bol robený nedávno tak to ešte nie je na katastri napísané..ja sa vlastne zaujímam , koľko je vlastne moje a ako sa to dá vypočítať,// aj tak to budem potrebovať vedieť do budúcnosti//Zatiaľ veľké ďakujem..
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

vladimir 11 Pozri príspevok
Dakujem zase za odpovede ale odpíšem to tak ako je to v osvedčení o dedičstva a aj na liste vlastníctva ja to tak isto.Našla so to už na internete ale nám ešte nebol doručený.Toto je osvedčenie po ockovej smrti citujem: Nadobúdateľmi 1/2-ce rod.domu parcela ...., L.V....spolu s 1/2-cou vonkajších úprav sú : ja .....v 3/10-nách z podielu poručiteľla, t.j. v 3/20-nách vo vzťahu k celku , v prospech ktorej sa polovice svojho zákonného dedičného podielu t.j. 1/10-ny vzdal syn poručiteľa...... bez nároku na finančnú náhradu. Dalej brat /Y / V 7/10-nách z podielu poručiteľa , t.j. v 7/20-nách vo vzťahu k celku, v prospech ktorého sa svojho zákonného dedičného púodielu vzdal syn poručiteľa /X/ , manželka poručiteľa a polovice svojho zákonného dedičného podielu t.j. 1/10 syn poručiteľa , všetci bez nároku na finančnú náhradu. ///Takto presne je to tam napísané. A teraz má bret /Y/ ešte aj tú polovicu , čo patrila mame , ale prevod bol robený nedávno tak to ešte nie je na katastri napísané..ja sa vlastne zaujímam , koľko je vlastne moje a ako sa to dá vypočítať,// aj tak to budem potrebovať vedieť do budúcnosti//Zatiaľ veľké ďakujem..
ASi bude najlepšie počkať, kým prevod z dedičského kkonania bude zapísaný v LV a potom v LV uvidíš presne svoj podiel. Lebo tak ako je to formulované v osvedčení o dedičstve, je to dosť nejasne napísané. Treba to prečítať aj 5x, aby to človek pochopil, ale už je to jasné.

Otec zanechal svoj podiel 10/20 z celku. Tých 10/20 sa delí rovnakým podielom medzi všetkých dedičov - ste mama, ty, brat X, brat Y a brat neuvedený. Každý ste mali zákonný nárok na 2 podiely z tých otcových 10.

Brat neuvedený sa vzdal polovice svojho podielu v tvoj prospech, preto dostaneš 3/10 (2 svoje podiely a 1 bratov).

Bratovi Y patrí jeho podiel (2 diely) plus to, čo mu nechala mama ( 2 podiely), brat X (2 podiely) a brat neuvedený mu dal polovicu (1 podiel). Celkovo tak má 7 podielov. Neviem prečo všetci prenechali svoje podiely bratovi Y a nerozdelili to inak, ale to bola dohoda medzi dedičmi. keby niektorý dedič na prejednávaní dedičstva vzniesol námietky, tak dohoda by sa neuzavrela a dedil by každý rovnakým dielom. Ty si ale s takýmto rozdelením musela súhlasiť, tak sa teraz nečuduj, že brat Y má 7/20 z nehnuteľnosti.

Brat Y predtým vlastnil (ak som správne pochopil) ešte 10/20, takže teraz bude vlastniť 17/20. Bude teda väčšinovým vlastníkom.

Takže vlastnícke pomery máme dúfam vyjasnené. Teraz ako teda znie otázka? Či čo potrebuješ vedieť? Lebo mi to už po toľkých príspevkoch uniklo.

Z toho vyplýva, že z dedičstva ty získaš 3/20-iny. AK si predtým nič nevlastnila, tak budeš vlastniť len tie 3/20-ny.
Naposledy upravil Chobot : 19.03.10 at 08:40
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

vladimir 11 Pozri príspevok
Dakujem pekne za odpoveď a tých 10/20 mi dal tretí brat , ktorý je už vysporiadaný. Ešte keď ocko žil tak mu darovacou zmluvou daroval určitý majetok s ktorým sme súhlasili všetci . Takže on už nemal dediť nič, ale neviem prečo bol zahrnutý do dedičov po ockovej smrti, tak ten svoj podiel z rod. domu rozdelil na polovice .Polovicu dal mne a druhú polovicu dal tomu bratovi /Y/ , ktorý býva mimo rod.domu. A aj to mu žerie nervy , že ten vysporiadaný brat nedal celý svoj podiel jemu , ale ho rozdelil medzi nás dvoch. To je asi odlplata za to , že brat /Y/ si dlhé roky nerozumel s ockom .Zase matka mala radšej jeho ako mňa . Je to ťažké ale musím na tie spory zabudnúť , lebo by som dostala infarkt.
Tak toto je ten neznámy element, ktorého si zamlčala. Samozrejme že dedí, ak je otcov syn. Nemôže sa vopred vzdať nároku na dedičstvo. Zo zákona aj on musí byť prizvaný na ded. konanie, lebo je právoplatným dedičom a má zákonný nárok na dedičstvo. Jedine na konaní sa môže vzdať dedičstva, čo aj v zápisnici urobil.
1 0
vladimir 11 vladimir 11

vladimir 11 je offline (nepripojený) vladimir 11

Tak ďakujem pekne: chcela som vlastne vedieť, či mu musím prispievať na údržbu rod.domu , lebo sa mi vyhráža , že mi bude posielať šeky. Ja tam nechodím ani nebývam. On si chce pomaly prerábať strechu a fasádu na dome. Na dedičskom konaní som s tým súhlasila, ako to delili , lebo som sa nechcela s nimi handrkovať. Ja chcem len to , čo mi patrí po ockovi a od nich nechcem nič. Býva tam matka a brat /X/ majú doživotné právo.
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

vladimir 11 Pozri príspevok
Tak ďakujem pekne: chcela som vlastne vedieť, či mu musím prispievať na údržbu rod.domu , lebo sa mi vyhráža , že mi bude posielať šeky. Ja tam nechodím ani nebývam. On si chce pomaly prerábať strechu a fasádu na dome. Na dedičskom konaní som s tým súhlasila, ako to delili , lebo som sa nechcela s nimi handrkovať. Ja chcem len to , čo mi patrí po ockovi a od nich nechcem nič. Býva tam matka a brat /X/ majú doživotné právo.
Ako vlastník máš nejaké povinnosti aj práva.
Nehnuteľnosť treba udržiavať, to však podľa mňa neznamená, že musíš platiť rozsiahlu rekonštrukciu. Myslí sa tým bežná údržba, aby Ti dom nakoniec nespadol na hlavu.
Máš ale napríklad aj právo požadovať nájomné od ľudí, užívajúcich Tvoj majetok. Samozrejme oni si tam sami musia platiť aj spotrebované energie.
Skús ešte pohľadať na porade, rozoberali sa tu aj témy ako je to s vyplatením podielu súdnou cestou, napr. aj tu http://www.porada.sk/t129591-dedicsk...e-podielu.html
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Monika C. Pozri príspevok
Marika nevedela by si mi ešte poradiť - dnes sa stretol so synom ale koniec dopadlo takto : asi pôjdu a odkúpia spoločne aj s exmanželkou do osobného vlastníctva a takto sa zapíše aj do katastra. Načo by mal dávať pozor pri takomto postupe vedela by si mi poradiť. Ďakujem.
Našla som judikát, podľa ktorého je možné previesť družstevný byt po rozvode obom bývalým manželom družstevníkom do podielového vlastníctva, ak sa nedohodli na zrušení spoločného nájmu bytu.

Druhý judikát priznáva právo rozvedenému manželovi družstevníkovi na prevod, hoci sa z bytu pred rokmi odsťahoval.
6 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať