Zavrieť

Porady

Na čo vlastne slúži fond opráv??

Zdravím. Vedel by mi niekto poradiť, na čo vlastne slúži fond opráv? Ide o to, že bývam v panelovom dome ešte spolu s rodičmi. Rodičia riadne platia mesačne do fondu opráv. Stala sa mi taká vec, že sa mi podarilo rozbiť sklenú výplň na hlavných vchodových dverách. Samozrejme som z "miesta činu" neušiel a celú vec som osobne nahlásil zástupcovi SVB. Zástupcovia SVB to dali zaskliť a teraz odomňa pýtajú prachy. Nie je to veĺa. Ide mi však o princíp, že načo je potom fond opráv. Vedel by niekto poradiť ako mám postupovať?
Usporiadat
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

verkaz Pozri príspevok
Zákon to nepovoľuje, ale všetko sa dá ak sa dohodnete. Pozor však na vrtákov, korí by to mohli napadnúť a môžete skončiť na súde. Je to všetko len na ľuďoch a ak máte dostatok finančných prostriedkov na FO.
Vrtáci našťastie nie sú. Ide o to, že na bytovke sú len 3 garáže, ale 7 bytov. Preto je tá úvaha, že by sa postavili ešte 4 garáže a použil by sa na to prostriedky z FO (buď na celé garáže, alebo aspoň na základy). Lenže čo s tým ďalej? Dali by sa tieto garáže zahrnúť pod "spoločné priestory" s tým, že následne by sa všetkých 7 garáží = nebytových priestorov odpredalo a každý byt by pri hlasovaní mal 2 hlasy - 1 za byt (bytový priestor) a 1 za garáž (nebytový priestor)? Po odpredaji by sa dalo dohodnúť, že do fondu opráv by sa platila iná suma za m2 za bytové priestory a iná za nebytové priestory?
Druhá úvaha je, že by sa 2 garáže + sušiareň a práčovňa zuršili, priestory by sa predali na byt a garáží by sa postavilo 7, príp. 8. Tá zostávajúca jedna by slúžila pre všetkých (mohli by si tam dať lavicu, na dvere vycapiť harmonogram schôdzí SVB a schôdzovať - lepšie než na chodbe )
S tým ešte súvisí prístupová cesta ku garážam, resp. na pozemok za bytovku. Táto by sa dala po dohode tiež vybudovať z prostriedkov fondu?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Mária27 Pozri príspevok
...Domy, ktoré majú veľa nebytových priestorov, ktoré prenajímajú, a už majú všetky rekonštrukcie za sebou, tvoria nadbytočný fond. Preto si prostriedky fondu vlastníci bytov, prípadne ak sú aj vlastníci NP, delia.
Doteraz som si myslela, že prostriedky z fondu sa na iné než nejaké úpravy, údržbu, prevádzku, rekonštrukcie, príp. možno na nejaké tie "stavebné" činnosti (garáže, prestavby, prístavby), čerpať nedajú. Skrátka, že aj keď je tvorba fondu nadbytočná, tak aj "prebytočné" prostriedky v ňom zostanú. Veď takto by si mohli členovia SVB odsúhlasiť napr. to, že pri zmene vlastníctva bytových/nebytových priestorov dostanú späť to, čo prispeli do fondu, príp. nejakú časť z ich príspevku do fondu.
Naposledy upravil Llívia : 03.05.10 at 12:41
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Llívia Pozri príspevok
Vrtáci našťastie nie sú. Ide o to, že na bytovke sú len 3 garáže, ale 7 bytov. Preto je tá úvaha, že by sa postavili ešte 4 garáže a použil by sa na to prostriedky z FO (buď na celé garáže, alebo aspoň na základy). Lenže čo s tým ďalej? Dali by sa tieto garáže zahrnúť pod "spoločné priestory" s tým, že následne by sa všetkých 7 garáží = nebytových priestorov odpredalo a každý byt by pri hlasovaní mal 2 hlasy - 1 za byt (bytový priestor) a 1 za garáž (nebytový priestor)? Po odpredaji by sa dalo dohodnúť, že do fondu opráv by sa platila iná suma za m2 za bytové priestory a iná za nebytové priestory?
Druhá úvaha je, že by sa 2 garáže + sušiareň a práčovňa zuršili, priestory by sa predali na byt a garáží by sa postavilo 7, príp. 8. Tá zostávajúca jedna by slúžila pre všetkých (mohli by si tam dať lavicu, na dvere vycapiť harmonogram schôdzí SVB a schôdzovať - lepšie než na chodbe )
S tým ešte súvisí prístupová cesta ku garážam, resp. na pozemok za bytovku. Táto by sa dala po dohode tiež vybudovať z prostriedkov fondu?
AK sa chce, všetko sa dá. Je tam ale veľa zádrheľov, na ktorých to celé môže stroskotať.

Píšeš, že chcete postaviť 4 garáže. Komu teraz patria tie 3? Komu budú tie 4 potom odpredané? ZA akú cenu? Za cenu stavby? Potom sa môžu ozvať tí čo garáž takto nedostanú. Prečo by oni mali byť ukrátení? Alebo za vyššiu cenu? To si ich môžu postaviť aj sami.

Keby ste aj rovno postavili garáž pre každý byt, tak zase - predpokladám, že nemáte rovnaký odvod do FO. Potom tí, čo majú väčšie byty, budú namietať, že oni zaplatili za výstavbu garáží viac, ako tí s menšími bytmi.

Ďalej - garáže by boli súčasťou domu - stavby? Tie terajšie garáže sú súčasťou domu? Alebo tie nové garáže by boli ako samostatný objekt? Potom nemôžete určiť, že majitelia garáží budú mať za garáž 1 hlas. Tam by museli majitelia rozhodovať o budove osobitne.

Ak máte priveľa prostriedkov vo FO, tak si znížte príspevok na minimum, napr. 0,15 EUR / m2. TO nem dopadne dobre, ak postavíte tie garáže. A ak, tak každému bytu jednu garáž. Aj keby ste teraz dosiahli dohodu, stačí, keď jeden byt predá a nový majiteľ môže mať námietky voči napr. rozhodovacím - hlasovacím právam.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Llívia Pozri príspevok


Doteraz som si myslela, že prostriedky z fondu sa na iné než nejaké úpravy, údržbu, prevádzku, rekonštrukcie, príp. možno na nejaké tie "stavebné" činnosti (garáže, prestavby, prístavby), čerpať nedajú. Skrátka, že aj keď je tvorba fondu nadbytočná, tak aj "prebytočné" prostriedky v ňom zostanú. Veď takto by si mohli členovia SVB odsúhlasiť napr. to, že pri zmene vlastníctva bytových/nebytových priestorov dostanú späť to, čo prispeli do fondu, príp. nejakú časť z ich príspevku do fondu.
No ak si to odsúhlasia, nech si rozdávajú. Vlastníctvo mení vždy len jeden, ostatným zostáva dom na starosti.

Ale ak má jeden dom (veľký štvorec s niekoľkými vchodmi z každej strany) celé prízemie spoločné nebytové priestory, z ktorých mali príjem do fondu 11 mil. Sk ročne, čo s tým budú robiť?
3 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Chobot Pozri príspevok
AK sa chce, všetko sa dá. Je tam ale veľa zádrheľov, na ktorých to celé môže stroskotať.

Píšeš, že chcete postaviť 4 garáže. Komu teraz patria tie 3? Komu budú tie 4 potom odpredané? ZA akú cenu? Za cenu stavby? Potom sa môžu ozvať tí čo garáž takto nedostanú. Prečo by oni mali byť ukrátení? Alebo za vyššiu cenu? To si ich môžu postaviť aj sami.

Tie terajšie 3 garáže sú v rámci bytovky na prízemí + sú tam pivnice + práčovňa + sušiareň. Momentálne ich od vzniku SVB a ešte predtým, keď ešte byty boli vo vlastníctve družstva, užívajú 3 rôzny vlastníci bytov. Tieto 3 garáže sú ako spoločné nebytové priestory, ale užívajú ich len tí traja.

Keby ste aj rovno postavili garáž pre každý byt, tak zase - predpokladám, že nemáte rovnaký odvod do FO. Potom tí, čo majú väčšie byty, budú namietať, že oni zaplatili za výstavbu garáží viac, ako tí s menšími bytmi.

Dík za postreh, toto mi nenapadlo. Ale snáď by to nenapadlo ani nikoho z tých väčších bytov.

Ďalej - garáže by boli súčasťou domu - stavby? Tie terajšie garáže sú súčasťou domu? Alebo tie nové garáže by boli ako samostatný objekt? Potom nemôžete určiť, že majitelia garáží budú mať za garáž 1 hlas. Tam by museli majitelia rozhodovať o budove osobitne.

Ďalšie díky za postreh. Ani toto mi nenapadlo. Tie garáže by boli samostatne (aj keď som navrhovala, aby boli zadnou stenou "pricapené" o bytovku, ušetrilo by sa za materiál na ich stavbu a aj na zatepľovaní, ak by sa robilo.

Ak máte priveľa prostriedkov vo FO, tak si znížte príspevok na minimum, napr. 0,15 EUR / m2. TO nem dopadne dobre, ak postavíte tie garáže. A ak, tak každému bytu jednu garáž. Aj keby ste teraz dosiahli dohodu, stačí, keď jeden byt predá a nový majiteľ môže mať námietky voči napr. rozhodovacím - hlasovacím právam.

Keby sme tie garáže odpredali úplne cudzím ľuďom, tak by ako vlastníci nebytového priestoru mali 1 hlas, takže si nemyslí, že ak by sa odpredali niekomu zo súčasných vlastníkov bytov, by to malo byť inak (čiže potom by to bolo 1 hlas za bytový priestor = byt a 1 hlas za nebytový priestro = garáž). Ak by bolo tých garáží 7, tak by to bolo v podstate jedno (7+7).
Ak by sa tie garáže postavili z prostriedkov fondu, tak by sa potom odpredali 4 nové + 3 pôvodné za rovnakú cenu (napr. 1 EUR ), aby každý vlastnil 1 garáž.
Pred chvíľou sme boli dolu merať a vyšlo nám to tak, že keby sa zrušili pivnice (pivnice patria k bytu, tak aj boli odpredávané - ako súčasť bytu, nie ako spoločné nebytové priestory) + práčovňa + sušiareň, dali by tieto priestory prestavať na 4 garáže, takže by ich bolo 7. Na túto prestavbu by sme mohli použiť prostriedky fondu (jasné, že by sme si najskôr dali vypracovať posudok statikovi, či to vôbec ide)? Aké by pri takomto riešení "hrozili" problémy? Tiež by sa potom odpredali jednotlivým vlastníkom.
0 0
plackoo plackoo

plackoo je offline (nepripojený) plackoo

Llívia Pozri príspevok
Dianmarco sa čestne priznal, čo oceňujem, ale čo s takými, ktorí zatĺkajú o dušu?
Konkrétny prípad: v bytovke sú 2 stupačky. Už tretíkrát tento rok sa stalo, že došlo k upchatiu jednej stupačky a začalo vytápať jediný prízemný byt. Dôvod? Niekomu nechutila večera, tak do záchoda spláchol nejaké mäso a celé zemiaky, ktoré upchali potrubie. Predtým to zas bola nejaká handra. Vždy je to len tá jedna stúpačka, ktorá ide cez 3 byty. Samozrejme, že všetci z tých 3 bytov sú už 2 roky na diéte a 5 rokov doma nevaria (toto berte ako ťažkú iróniu). Jasnačka, že sa nikto k tomuto neprizná, veď prečo by mal platiť prepchatie potrubia, čo je cca 40 EUR?! Takže: Na čo vlastne slúži fond opráv??Na odstránenie následkov vlastnej nezodpovednosti/neopatrnosti?
U nás to bolo cca 2 roky - 6-8 krát do roka jedna z 9 stupačiek (7 poschodí).(a tiež nikto nemal chuť kontrolovať, či už sú všetky ženy na tej stupačke po prechode, lebo to išlo z FaO)Použili sme metódu poke-joke .
Potom som dal vymeniť kameninové rúry za plastové.Odvtedy je pokoj (min 8 rokov).
0 0
plackoo plackoo

plackoo je offline (nepripojený) plackoo

Llívia Pozri príspevok
Pred chvíľou sme boli dolu merať a vyšlo nám to tak, že keby sa zrušili pivnice (pivnice patria k bytu, tak aj boli odpredávané - ako súčasť bytu, nie ako spoločné nebytové priestory) + práčovňa + sušiareň, dali by tieto priestory prestavať na 4 garáže, takže by ich bolo 7. Na túto prestavbu by sme mohli použiť prostriedky fondu (jasné, že by sme si najskôr dali vypracovať posudok statikovi, či to vôbec ide)? Aké by pri takomto riešení "hrozili" problémy? Tiež by sa potom odpredali jednotlivým vlastníkom.
Problémy :
- statik / ZÁVISŤ / projekt / vjazd / spodná voda / hluk.
Odpredaj :
- mali by sa predať tým štyrom za zníženú (ako kompenzácia voči tým 3, čo ich dostali) cenu.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

plackoo Pozri príspevok
Problémy :
- statik / ZÁVISŤ / projekt / vjazd / spodná voda / hluk.
Odpredaj :
- mali by sa predať tým štyrom za zníženú (ako kompenzácia voči tým 3, čo ich dostali) cenu.
Zatiaľ nikto garáže nedostal, tí 3 ich len užívajú ako spoločné nebytové priestory. A nikto ich ani nedostane, riešilo by sa to odpredajom za nejakú symbolickú cenu.
Problémy:
- statik - prosím, vysvetli, nerozumiem,
- závisť - asi nie, lebo každý bude mať 1 garáž a navyše tie garáže budú skoro rovnako veľké, vychádza tam rozdiel tak 10 - 20 cm na šírku,
- vjazd - riešil by sa vybúraním brány z vonku, Keďže 2 vlastníci nemajú autá, tým by zostal vchod ako bol pôvodne do pivnice, takže by sme museli vybúrať len 2 nové otvory,
- spodná voda - to nie, lebo by sa tie garáže riešili v rámci terajších pivníc atď. a to sú vlastne vybetónované základy,
- hluk - to tiež nie, aj teraz sú tam tie 3 garáže, ktoré sa používajú a nikto sa nesťažuje (mňa síce susedia pravidelne budili ráno, keď dr..i bránou - to je taká, čo sa vyklápa dohora a je celá kovová a DÁ SA zatvoriť aj potichu) - a treba niečo aj pretrpieť, aby bol kľud
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

plackoo Pozri príspevok
U nás to bolo cca 2 roky - 6-8 krát do roka jedna z 9 stupačiek (7 poschodí).(a tiež nikto nemal chuť kontrolovať, či už sú všetky ženy na tej stupačke po prechode, lebo to išlo z FaO)Použili sme metódu poke-joke .
Potom som dal vymeniť kameninové rúry za plastové.Odvtedy je pokoj (min 8 rokov).
Takže u vás sa na to skladalo 9 stúpačiek x 7 poschodí x XYZ bytov, alebo len tí z jednej stúpačky?
My sme zrovna jeden byt z tých "dobrých", čo nezjedené jedlo dávajú psom, a dámske hygienické potreby tam, kam patria a príde mi teda riadne nespravodlivé, aby sme sa skladali na lenivosť a blbosť nejaké jedného ...
Navyše je občas fakt skladanie, lebo sa platí "na ruku" a asi ťažko by sme mohli dať do oficiálneho účtovníctva papier podpísaný všetkými 7 vlastníkmi, že sme vtedy a toľko zaplatili za prepchatie kanalizácie.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Zákon jasne definuje ako sa tvorí FOaU a aké opravy sa s neho uhrádzajú. Ak sa všetci vlastníci v dome rozhodnú porušiť zákon, vlastne ho neporušia. Ale, ak jeden zmení svoje stanovisko k veci financovanej z FOaU, ktorá je v rozpore so zákonom a uplatní si svoje právo, ktosi má prúser. Asi tá väčšina.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

sito Pozri príspevok
Zákon jasne definuje ako sa tvorí FOaU a aké opravy sa s neho uhrádzajú. Ak sa všetci vlastníci v dome rozhodnú porušiť zákon, vlastne ho neporušia. Ale, ak jeden zmení svoje stanovisko k veci financovanej z FOaU, ktorá je v rozpore so zákonom a uplatní si svoje právo, ktosi má prúser. Asi tá väčšina.
Asi by ten prúser mal aj ten jeden, keď s tým súhlasil, aj keby si to neskôr rozmyslel. Uplatní si svoje právo - aké právo? Mohol by iba namietať porušenie zákona.
To, čo sa uhrádza z fondu prevádzky, údržby a opráv, je definované v § 10 zákona o vlastníctve bytov: "(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií..."
Mohli by sme to zahrnúť pod modernizáciu.
0 0
plackoo plackoo

plackoo je offline (nepripojený) plackoo

Llívia Pozri príspevok
Takže u vás sa na to skladalo 9 stúpačiek x 7 poschodí x XYZ bytov, alebo len tí z jednej stúpačky?
My sme zrovna jeden byt z tých "dobrých", čo nezjedené jedlo dávajú psom, a dámske hygienické potreby tam, kam patria a príde mi teda riadne nespravodlivé, aby sme sa skladali na lenivosť a blbosť nejaké jedného ...
Navyše je občas fakt skladanie, lebo sa platí "na ruku" a asi ťažko by sme mohli dať do oficiálneho účtovníctva papier podpísaný všetkými 7 vlastníkmi, že sme vtedy a toľko zaplatili za prepchatie kanalizácie.
Išlo to z fondu opráv (69 bytov) .
Jedna vec je pocit nespravodlivosti a druhá náklady na DNA - lebo inak by sa jednoznačne neurčila "zábudlivá" .
0 0
plackoo plackoo

plackoo je offline (nepripojený) plackoo

Llívia Pozri príspevok
Zatiaľ nikto garáže nedostal, tí 3 ich len užívajú ako spoločné nebytové priestory. A nikto ich ani nedostane, riešilo by sa to odpredajom za nejakú symbolickú cenu.
Problémy:
- statik - prosím, vysvetli, nerozumiem,
- závisť - asi nie, lebo každý bude mať 1 garáž a navyše tie garáže budú skoro rovnako veľké, vychádza tam rozdiel tak 10 - 20 cm na šírku,
- vjazd - riešil by sa vybúraním brány z vonku, Keďže 2 vlastníci nemajú autá, tým by zostal vchod ako bol pôvodne do pivnice, takže by sme museli vybúrať len 2 nové otvory,
- spodná voda - to nie, lebo by sa tie garáže riešili v rámci terajších pivníc atď. a to sú vlastne vybetónované základy,
- hluk - to tiež nie, aj teraz sú tam tie 3 garáže, ktoré sa používajú a nikto sa nesťažuje (mňa síce susedia pravidelne budili ráno, keď dr..i bránou - to je taká, čo sa vyklápa dohora a je celá kovová a DÁ SA zatvoriť aj potichu) - a treba niečo aj pretrpieť, aby bol kľud
statik - skontrolovať čo sa bude búrať (a či sa nebude robiť podlaha garáže/ základy domu)
vjazd - neviem aký je prísup a výškový rozdiel podlaha garáže/ prístupová cesta
spodná voda - iba keby sa robila nová podlaha
závisť - tí 3 niečo platia ?
hluk - som myslel pri výstavbe
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Llívia Pozri príspevok
Pred chvíľou sme boli dolu merať a vyšlo nám to tak, že keby sa zrušili pivnice (pivnice patria k bytu, tak aj boli odpredávané - ako súčasť bytu, nie ako spoločné nebytové priestory) + práčovňa + sušiareň, dali by tieto priestory prestavať na 4 garáže, takže by ich bolo 7. Na túto prestavbu by sme mohli použiť prostriedky fondu (jasné, že by sme si najskôr dali vypracovať posudok statikovi, či to vôbec ide)? Aké by pri takomto riešení "hrozili" problémy? Tiež by sa potom odpredali jednotlivým vlastníkom.
My nevieme, aká je u vás situácia - či už technický stav budovy, kde je aká miestnosť, ako sú umiestnené súčasné garáže, kde budú stáť tie nové a pod. Taktiež neviem, aký je postoj ľudí. Boli by ste výnimkou, keby každý súhlasil s akýmkoľvek riešením a nikto by nemal námietky. Niekedy sa nedohodnú ani 3 rodiny bývajúce v 3 bytovom dome.

Ak sa ale viete všetci dohodnúť. Neviem tiež, ako užívajú ti 3 tie garáže. Platia za prenájom niečo? Na základe čoho boli garáže pridelené práve tým trom? Nikto iný nenamieta, že tí traja majú garáž a oni nie? Potom sta veľmi tolerantná a chápajúca bytovka.

A hlavne - hovorili ste už o tom zámere - postaviť nové garáže - na nejakej schôdzi, kde by sa mohli všetci k tomu vyjadriť? TO nikto z tých 7 rodín nemal nejaký alternatívny návrh? Alebo nejaký nápad?

Ja byť na mieste jedného z majiteľov, tak by som navrhol nasledovné riešenie.

Postaviť 7 nových garáží (ak to veľkosť pozemku umožňuje) a každému prideliť jednu novú garáž. Tie pôvodné, keďže sú spoločným majetkom (teda spoločným priestorom), tak na tie urobiť ponuku - kto potrebuje ešte jednu garáž, môže si ju za nejakú odplatu prenajať (cenu dohodnete na schôdzi). Prípadne ju môžete prenajať aj tretej osobe (nie vlastníkovi), ak by nikto nemal záujem.

Tie ostatné spoločné priestory - pivnice nechajte pivnicami, s tým nič nerobte. Ostatné miestnosti - môžete požiadať vlastníkov, čo by im tam vyhovovalo - napr. kočíkareň, odkladanie bicyklov, alebo iné využitie. Nerušte si všetky spoločné priestory, niekedy sa taký priestor zíde. Napr. niekto bude robiť rekonštrukciu bytu a vtedy sa mu hodí jedna taká miestnosť na dočasné uloženie nábytku.

Možností je veľa, vy sa musíte dohodnúť na spoločnom riešení, s ktoým budú spokojní všetci.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Chobot Pozri príspevok
...A hlavne - hovorili ste už o tom zámere - postaviť nové garáže - na nejakej schôdzi, kde by sa mohli všetci k tomu vyjadriť? TO nikto z tých 7 rodín nemal nejaký alternatívny návrh? Alebo nejaký nápad?
Tí, čo chodia na schôdze (t.j. stále tí istí) o tom vedia a diskutovali o tom, podaktorým je to jedno a podaktorý neprišli, aj keď o schôdzi vedeli a ešte si potom rozkazovali, že ich má na ďalšiu schôdzu predseda zavolať. Skoro všetky návrhy (nielen tieto ku garážam, ale aj k nejakým opravám, úveru, oprave strechy atď.) sú od predsedu SVB - ostatní majú asi takýto postoj "rob čo chceš, len nám daj pokoj, len aby som ja nemusel, len odo mňa nič nechci a pod." (+mojej je to až za mojimi vchodový[/B]mi dverami, tak na čo bysom sa snažil niečo urobiť).

Ja byť na mieste jedného z majiteľov, tak by som navrhol nasledovné riešenie.

Postaviť 7 nových garáží (ak to veľkosť pozemku umožňuje) a každému prideliť jednu novú garáž. Tie pôvodné, keďže sú spoločným majetkom (teda spoločným priestorom), tak na tie urobiť ponuku - kto potrebuje ešte jednu garáž, môže si ju za nejakú odplatu prenajať (cenu dohodnete na schôdzi). Prípadne ju môžete prenajať aj tretej osobe (nie vlastníkovi), ak by nikto nemal záujem.

Ak by sme stavali 7 nových, dalo by sa to realizovať z fondu opráva, alebo aspoň dať na nejaký príspevok? Nech už bude konečné riešenie akékoľvek, bude sa musieť urobiť prístupová cesta. Tá sa dá financovať z fondu opráv? Pozemok je na to dosť veľký.

Tie ostatné spoločné priestory - pivnice nechajte pivnicami, s tým nič nerobte. Ostatné miestnosti - môžete požiadať vlastníkov, čo by im tam vyhovovalo - napr. kočíkareň, odkladanie bicyklov, alebo iné využitie. Nerušte si všetky spoločné priestory, niekedy sa taký priestor zíde. Napr. niekto bude robiť rekonštrukciu bytu a vtedy sa mu hodí jedna taká miestnosť na dočasné uloženie nábytku.

Pri maľovaní môžu bordel uložiť aj do garáže, s autom vonku sa im na tú chvíľu nič nestane. A v pivniciach má väčšina tiež len bordel, to už nie je ako kedysi - plná zemákov a kompótov Práčovňa + sušiareň je využívaná ako skladisko bordelu niektorých vlastníkov už teraz. Na bicykle by mal každý garáž. Malé deti tu nie sú, takže nikto nepotrebuje pivnicu, aby v nej mohol skladovať kočíky, sánky atď. Pivnice + práčovňa + sušiareň sú na jednej chodbe, našťastie "schované" za dverami, takže tam pri vstupe do bytovky nie je vidieť. Vyzerá to tam otrasne. Za nejakých skoro 30 rokov sa tam vôbec nemaľovalo, teraz sa to už ani nezametá, všade pavučiny, občas hniezdiace vtáčiky aj s malinkými, v zime večne otvorené dvere, takže ide odtiaľ zima. Keby sa to prerobila na garáže, aspoň by sa spoločenstvo o to už nemuselo starať - ak by došlo aj k odpredaju prerobených garáží.

Možností je veľa, vy sa musíte dohodnúť na spoločnom riešení, s ktoým budú spokojní všetci.
V texte
Naposledy upravil Llívia : 04.05.10 at 12:25
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Stanislav 1975 Pozri príspevok
Slavuška,ale však on sa poctivo priznal a čo je na tom špekulatívné,ked sa jedno NEÚMYSELNÉ rozbitie starého skla uhradí z fondu?Však buďme troška solidárni, spravodliví a socialne myslime...
Ja žasnem nad týmto, skôr som to neobjavil, ale čo už môže byť na skle staré, čo je to pečivo?
Možno sa bál utiecť, čo keď ho niekto videl, hmm?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Včera bola schôdza, pôvodne o ročnom vyúčtovaní, ale zase sa to zvrhol na garáže. Podaktorí vlastníci (konkrétne 2 ks) sa už dohodli, že garáže (samostatné objekty) sa postavia z prostriedkov fondu opráv. Na to, že tam nie je toľko peňazí, reagovali: "Tak bude musieť byť".

Chobot Pozri príspevok
...Ja byť na mieste jedného z majiteľov, tak by som navrhol nasledovné riešenie.

Postaviť 7 nových garáží (ak to veľkosť pozemku umožňuje) a každému prideliť jednu novú garáž. Tie pôvodné, keďže sú spoločným majetkom (teda spoločným priestorom), tak na tie urobiť ponuku - kto potrebuje ešte jednu garáž, môže si ju za nejakú odplatu prenajať (cenu dohodnete na schôdzi). Prípadne ju môžete prenajať aj tretej osobe (nie vlastníkovi), ak by nikto nemal záujem.
Chobot Pozri príspevok
...Keby ste aj rovno postavili garáž pre každý byt, tak zase - predpokladám, že nemáte rovnaký odvod do FO. Potom tí, čo majú väčšie byty, budú namietať, že oni zaplatili za výstavbu garáží viac, ako tí s menšími bytmi.
Do fondu platí každý byt podľa m2. Byty majú 3 rôzne rozlohy, pričom práve 2 z novo postavených garáží by patrili vlastníkom menších bytov, ktorí teda prispievajú do fondu menšou sumou, resp. jeden z tých vlastníkov je neplatič, ktorý pôjde buď do dražby alebo na exekúciu, takže tie nové garáže by boli len 3. Prostriedky z fondu by sa teda použili len pre 3 (4) ľudí. Novo postavené garáže by boli väčšie, ako sú tie v rámci bytovky - zase zvýhodnenie.
Aj keby sa postavilo 7 garáží, aj tak by tie 2 menšie byty boli zvýhodnené oproti bytom s väčšou rozlohou.
Teraz potrebujem nejaký jasný, jednoznačný, účinný argument, ktorý presvedčí tých, čo sa dohodli a rozhodli, že z fondu sa samostatne stojace garáže financovať nedajú. (Hlasovanie o garážach doteraz nebolo, vždy to boli iba "debaty", takže 100 % záväzné rozhodnutie neexistuje. Do zápisnice zo včerajšej schôdze dáme aj poznámku o tom, že boli prejednávané garáže, a že vlastníci boli upozornení na to, že z fondu sa postaviť nedajú. Zápisnicu dostanú na podpis, takže až sa bude diať niečo nem dobré, nevykrútia sa z toho s tým, že o tom nevedeli.)

Zákon o vlastníctve bytov, § 7b:
(1) Spoločenstvo môže vykonávať len činnosti vymedzené týmto zákonom. Hospodári s úhradami vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru okrem úhrad za tie služby a práce, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi (ďalej len "úhrady za plnenia"), a s fondom prevádzky, údržby a opráv, ktorý sa tvorí z príspevkov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ako aj s majetkom získaným svojou činnosťou. Do majetku spoločenstva nepatria byty a nebytové priestory v dome. Spoločenstvo nemôže nadobúdať do vlastníctva byty, nebytové priestory alebo iný nehnuteľný majetok. Spoločenstvo môže v mene vlastníkov bytov prenajímať spoločné nebytové priestory, spoločné časti domu a zariadenia domu, príslušenstvo a priľahlý pozemok.

Výstavba garáží (samostatný objekty) asi nie je činnosťou, ktorú môže SVB vykonávať podľa zákona? Navyše nemôže nadobúdať nehnuteľný majetok, tak ako by mohlo postaviť garáže - nehnuteľný majetok, keď ich nemôže nadobudnúť do vlastníctva?

( Je na garáže, ak by mali vybetónované základy, nutné stavebné povolenie? A prístupová cesta, ktorá by bola len vysypaná štrkom - na tú je treba stavebné povolenie?)
Naposledy upravil Llívia : 31.05.10 at 08:42
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

verkaz Pozri príspevok
Zákon to nepovoľuje, ale všetko sa dá ak sa dohodnete. Pozor však na vrtákov, korí by to mohli napadnúť a môžete skončiť na súde. Je to všetko len na ľuďoch a ak máte dostatok finančných prostriedkov na FO.
Mária27 Pozri príspevok
Skôr by sme mali hovoriť, že zákon to nezakazuje. Fyzické a právnické osoby môžu robiť všetko, čo zákon nezakazuje, iba úrady môžu robiť len to, čo zákon dovoľuje.

Majetok vo fonde je majetkom vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zákon káže tvoriť fond postačujúci na riadne fungovanie domu. Nezakazuje ho tvoriť väčší, ani čerpať z neho na iné, ako je určené. Na prevádzku domu sa čerpajú rôzne položky, aj na statické posudky, rôzne poplatky, atď.

Ak by ste mali našetrené vo fonde veľa peňazí, mohli by ste postaviť aj spoločné garáže. Nie každý však garáž potrebuje, niektorí by to mohli brať ako doplácanie na iných. Domy, ktoré majú veľa nebytových priestorov, ktoré prenajímajú, a už majú všetky rekonštrukcie za sebou, tvoria nadbytočný fond. Preto si prostriedky fondu vlastníci bytov, prípadne ak sú aj vlastníci NP, delia.
Zákon povoľuje toto: "Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií."

Výstavba garáží nie je:
- prevádzkou, údržbou alebo opravou spoločných častí alebo zariadení domu alebo nebytových priestorov,
- obnovou, modernizáciou, rekonštrukciou domu.

Tiež som si najskôr myslela, že tá výstavba sa bude dať realizovať z fondu, ale po prečítaní názorov a vyššie uvedeného si to už nemyslím.
Navyše je u nás fond v mínuse asi 12.000 EUR (SVB má uver na strechu, ktorý nebol zaúčtovaný ako príjem do fondu, ale faktúra za úhradu strechy bola zaúčtovaná ako výdavok z fondu).

sito Pozri príspevok
Zákon jasne definuje ako sa tvorí FOaU a aké opravy sa s neho uhrádzajú. Ak sa všetci vlastníci v dome rozhodnú porušiť zákon, vlastne ho neporušia. Ale, ak jeden zmení svoje stanovisko k veci financovanej z FOaU, ktorá je v rozpore so zákonom a uplatní si svoje právo, ktosi má prúser. Asi tá väčšina.
Prúser by mala väčšina alebo predseda SVB, ak by vybral spoločné peniaze na výstavbu 4 garáží? Dalo by sa to považovať za spreneveru alebo za krádež s tým, že by na neho kľudne niekto mohol podať trestné oznámenie pre podozrenie zo sprenevery alebo krádeže?
Naposledy upravil Llívia : 03.06.10 at 11:00
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Ešte doplním môj predchádzajúci príspevok: do zápisnice z poslednej schôdze sme o.i. napísali, že z fondu opráv sa tie garáže stavať nedajú. Dali sme to susedom na podpis a tí sa rozhodli to nepodpísať. Hlasovanie o garážach na poslednej schôdzi nebolo, bola to len taká "diskusia". Bude stačiť, ak zápisnicu vylepíme na vchodové dvere (tam sa bežne vyvesujú ozamy)? Ide o to, že ak budeme mať nového predsedu a niečo by v tomto podnikol, aby bol dôkaz o tom, že vedel, že je to v rozpore so zákonom, aj keď by výstavbu garáží schválilo 1000% vlastníkov, aj 1.000.000 % vlastníkov. To sa ale nestane, lebo terajší predseda s tým súhlasiť nebude, ale podnikne proti-kroky (možno aj to trestné oznámenie - ak sa bude niečo diať - dopĺňa, že myslím tým diať niečo nekalé).
Naposledy upravil Llívia : 04.06.10 at 11:15
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Llívia Pozri príspevok
Ešte doplním môj predchádzajúci príspevok: do zápisnice z poslednej schôdze sme o.i. napísali, že z fondu opráv sa tie garáže stavať nedajú. Dali sme to susedom na podpis a tí sa rozhodli to nepodpísať. Hlasovanie o garážach na poslednej schôdzi nebolo, bola to len taká "diskusia". Bude stačiť, ak zápisnicu vylepíme na vchodové dvere (tam sa bežne vyvesujú ozamy)? Ide o to, že ak budeme mať nového predsedu a niečo by v tomto podnikol, aby bol dôkaz o tom, že vedel, že je to v rozpore so zákonom, aj keď by výstavbu garáží schválilo 1000% vlastníkov, aj 1.000.000 % vlastníkov. To sa ale nestane, lebo terajší predseda s tým súhlasiť nebude, ale podnikne proti-kroky (možno aj to trestné oznámenie - ak sa bude niečo diať - dopĺňa, že myslím tým diať niečo nekalé).
Tak ju predseda vylepil a niekto ju odlepil (strhol), dokrčil a nechal hodenú na zemi. Ako keby odstránením zápisnice sa dal zmeniť zákon alebo to, o čom z tej zápisnice aj tak boli informovaní už pri prvom pokuse o jej podpísanie.
Takže asi predsedovi napíšem zopár listov, ktoré bude adresovať do vlastných rúk dotyčným osobám, aby si uvedomili, čo chcú a nemôžu robiť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať