Zavrieť

Porady

Na čo vlastne slúži fond opráv??

Zdravím. Vedel by mi niekto poradiť, na čo vlastne slúži fond opráv? Ide o to, že bývam v panelovom dome ešte spolu s rodičmi. Rodičia riadne platia mesačne do fondu opráv. Stala sa mi taká vec, že sa mi podarilo rozbiť sklenú výplň na hlavných vchodových dverách. Samozrejme som z "miesta činu" neušiel a celú vec som osobne nahlásil zástupcovi SVB. Zástupcovia SVB to dali zaskliť a teraz odomňa pýtajú prachy. Nie je to veĺa. Ide mi však o princíp, že načo je potom fond opráv. Vedel by niekto poradiť ako mám postupovať?
Usporiadat
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

K výstavbe garáží z fondu:

sito Pozri príspevok
Zákon jasne definuje ako sa tvorí FOaU a aké opravy sa s neho uhrádzajú. Ak sa všetci vlastníci v dome rozhodnú porušiť zákon, vlastne ho neporušia. Ale, ak jeden zmení svoje stanovisko k veci financovanej z FOaU, ktorá je v rozpore so zákonom a uplatní si svoje právo, ktosi má prúser. Asi tá väčšina.
Vlastníci si myslia, že keď výstavbu odsúhlasia a podpíšu všetci, tak nemôže byť z toho žiaden problém, lebo to predsa všetci podpísali, takže nikto nemôže mať prúser. To som si myslela predtým aj ja, ale teraz si myslím, že keby to niekto napadol, tak prvý, kto bude mať prúser, je predseda SVB, lebo on dá príkaz na úhradu faktúr za materiál na garáže.
(Názory vlastníkov sú asi také, že sa nemôžu predsa vždy držať zákona, a že zákon o vlastníctve bytov sa týka skôr (bytových) družstiev. Vyhovoriť si to nedajú. Jedno im je aj to (ako v niektorom predchádzajúcom príspevku písal tuším Chobot), že niektoré byty sú menšia a do fondu platia menej.)
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Llívia, čo to tu máš sprivatizované? Radíš sa sama so sebou.
4 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Keďže to tu mám sprivatizované (aspoň túto tému), pokračujem a dúfam, že sa nebudem radiť sama so sebou, ale niekto pridá aj svoj názor:
Ešte je návrh, aby sa z fondu opráv vybudovala betónová plocha (nazvali by sme ju napr. parkovisko alebo terasa), a potom by sa táto plocha prenajala vlastníkom s tým, že by od ostatných vlastníkov dostali súhlas na vybudovanie garáží na tejto ploche. Nemusia sa obávať, že by im tento prenájom v budúcnosti niekto zrušil, keďže by boli 4 na 3, čiže by vždy mali väčšinu a odsúhlasili by si, čo chcú. Takže potom by boli 3 garáže (spoločné) v bytovke a 4 garáže (súkromné) mimo bytovky = každý vlastník by mal svoju garáž. Za všetkých 7 garáži by vlastníci platili nájom, ktorý by bol tvorbou fondu opráv.
Otázka: je možné a legálne postaviť z fondu opráv tú betónovú plochu?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Pozri Zákon 182/1993, §10, odsek 3:

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené...

Ak to tam nenájdeš, tak nie.

Hŕŕŕŕr
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

sito Pozri príspevok
Pozri Zákon 182/1993, §10, odsek 3:

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené...

Ak to tam nenájdeš, tak nie.

Hŕŕŕŕr
Ten § je:
(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. ...

Z tohoto § som si pamätala modernizáciu, myslela som si, že by vybudovanie parkoviska, príp. terasy mohlo spadať pod ňu, ale teraz vidím, že modernizácia sa týka len domu.
A opravovať trávnaté parkovisko/terasu na betónové/ú by asi tiež bolo divné.
Mňa porazí, už som si myslela, že sa podarilo nájsť riešenie, ktoré by bolo v súlade so zákonom a možno aj požiadavkami garáži chtivých vlastníkov a zase nič! A kvôli tomuto som sa zase poriadne nevyspala.
0 0
horkoláčik horkoláčik

horkoláčik je offline (nepripojený) horkoláčik

Llívia Pozri príspevok
Ten § je:
(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. ...

Z tohoto § som si pamätala modernizáciu, myslela som si, že by vybudovanie parkoviska, príp. terasy mohlo spadať pod ňu, ale teraz vidím, že modernizácia sa týka len domu.
A opravovať trávnaté parkovisko/terasu na betónové/ú by asi tiež bolo divné.
Mňa porazí, už som si myslela, že sa podarilo nájsť riešenie, ktoré by bolo v súlade so zákonom a možno aj požiadavkami garáži chtivých vlastníkov a zase nič! A kvôli tomuto som sa zase poriadne nevyspala.
Ak je priľahlý pozemok váš
§ 2

(6) Spoločnými časťami domu a príslušenstvom domu, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu a pritom nie sú stavebnou súčasťou domu (ďalej len "príslušenstvo"), sa na účely tohto zákona rozumejú oplotené záhrady a stavby, najmä oplotenia, prístrešky a oplotené nádvoria, ktoré sa nachádzajú na pozemku patriacom k domu (ďalej len "priľahlý pozemok").

nerozumiem prečo by ste si nemohli rozšíriť príslušenstvo domu.
Napríklad vybudovaním parkovacej plochy.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

horkoláčik Pozri príspevok
Ak je priľahlý pozemok váš
§ 2

(6) Spoločnými časťami domu a príslušenstvom domu, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu a pritom nie sú stavebnou súčasťou domu (ďalej len "príslušenstvo"), sa na účely tohto zákona rozumejú oplotené záhrady a stavby, najmä oplotenia, prístrešky a oplotené nádvoria, ktoré sa nachádzajú na pozemku patriacom k domu (ďalej len "priľahlý pozemok").

nerozumiem prečo by ste si nemohli rozšíriť príslušenstvo domu.
Napríklad vybudovaním parkovacej plochy.
Podľa mňa je tento § myslený tak, že dané "veci" už existujú. A aj tak nerieši ten problém, že sa z fondu v podstate nedá nič postaviť (garáže, parkovacia plocha a pod. "Super", aj plot sme chceli a asi tak len môžeme chcieť ).
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Neviem,ale modernizáciou sa nemyslí výstavba. Takže, nové garáže, parkoviská v žiadnom prípade nie! Alebo v podstate, ste vlastníci bytov, garáží a pozemkov - sami sa rozhodnite, ale potom 100% súhlas. Ale na takú výstavbu si môže každý šetriť sám a nemusí to byť v rámci SVB.
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

svojar Pozri príspevok
Neviem,ale modernizáciou sa nemyslí výstavba. Takže, nové garáže, parkoviská v žiadnom prípade nie! Alebo v podstate, ste vlastníci bytov, garáží a pozemkov - sami sa rozhodnite, ale potom 100% súhlas. Ale na takú výstavbu si môže každý šetriť sám a nemusí to byť v rámci SVB.

No moc
si neporadil .
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ja som ani radiť nechcel. Napísal som výstavba nie.
A myslíš, že by získali 100% súhlas - já teda nie.
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Ak je pozemok Váš a dostanete stavebné povolenie, nevidím problém pre samotnú výstavbu. Financovať ale nemôžete z FOaÚ.Môžete si znížiť čiastku na tvorbu FOaÚ a samostatne vytvoriť prostriedky na výstavbu garáží alebo parkoviska. Pre použitie pozemku, ak je spoločný, potrebujete 100% súhlas na výstavbu alebo odpredaj.
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

svojar Pozri príspevok
Neviem,ale modernizáciou sa nemyslí výstavba. Takže, nové garáže, parkoviská v žiadnom prípade nie! Alebo v podstate, ste vlastníci bytov, garáží a pozemkov - sami sa rozhodnite, ale potom 100% súhlas. Ale na takú výstavbu si môže každý šetriť sám a nemusí to byť v rámci SVB.
Ak by tam bolo pôvodne parkovisko na tráve a my by sme tam vybudovali betónové, tak by to podľa mńa bola modernizácia - rovnaký účel, parametre, len lepší materiál. Ale je to jedno, lebo pozemok sa modernizovať nedá, len dom.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Svojar, Evula0 nechcete prísť k nám na zhromaždenie? Možno by sa vám podarilo vlastníkov presvedčiť, že z fondu sa garáže stavať nedajú. Mne to nechcú veriť.
Ďakujem za upozornenie na 100% súhlas všetkých vlastníkov pri výstavbe (garáží alebo parkoviska). Podľa ktorého je to §? V zákone som našla len prípad vstavby a nadstavby, kde je treba súhlas 2/3 vlastníkov.
Naposledy upravil Llívia : 16.06.10 at 07:28
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

svojar Pozri príspevok
Neviem,ale modernizáciou sa nemyslí výstavba. Takže, nové garáže, parkoviská v žiadnom prípade nie! Alebo v podstate, ste vlastníci bytov, garáží a pozemkov - sami sa rozhodnite, ale potom 100% súhlas. Ale na takú výstavbu si môže každý šetriť sám a nemusí to byť v rámci SVB.
evula0 Pozri príspevok
Ak je pozemok Váš a dostanete stavebné povolenie, nevidím problém pre samotnú výstavbu. Financovať ale nemôžete z FOaÚ.Môžete si znížiť čiastku na tvorbu FOaÚ a samostatne vytvoriť prostriedky na výstavbu garáží alebo parkoviska. Pre použitie pozemku, ak je spoločný, potrebujete 100% súhlas na výstavbu alebo odpredaj.
Keď sú 100% vlastníci a 100% súhlasí s garážami, tak im môže nejaká 182 prd do toho, či to budú hradiť z FO, alebo samostane budú tvoriť (pri zníženom FO ).
Vlastník predsa môže robiť všetko, čo NEZAKAZUJE zákon !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PS
Tak vari nebudú (ako blbci) robiť uznesenie , že na dobu čojaviem 18 mesiacov pôjde z pôvodného rozpisu FO na samotný FO 10% a 90% niekam bokom na garáže.
Lebo im to niekto príde skontrolovať .
NEMÁ kto - zhromaždenie vlastníkov nemá nadriadeného .
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

milláčikk Pozri príspevok
Keď sú 100% vlastníci a 100% súhlasí s garážami, tak im môže nejaká 182 prd do toho, či to budú hradiť z FO, alebo samostane budú tvoriť (pri zníženom FO ).
Vlastník predsa môže robiť všetko, čo NEZAKAZUJE zákon !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PS
Tak vari nebudú (ako blbci) robiť uznesenie , že na dobu čojaviem 18 mesiacov pôjde z pôvodného rozpisu FO na samotný FO 10% a 90% niekam bokom na garáže.
Lebo im to niekto príde skontrolovať .
NEMÁ kto - zhromaždenie vlastníkov nemá nadriadeného .
V zákone to nie je zakázané, ale je tam vymedzené, čo sa z fondu financuje:
Llívia Pozri príspevok
Zákon povoľuje toto: "Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií."

Výstavba garáží nie je:
- prevádzkou, údržbou alebo opravou spoločných častí alebo zariadení domu alebo nebytových priestorov,
- obnovou, modernizáciou, rekonštrukciou domu.
A čo povieš na toto:
Llívia Pozri príspevok
...Prúser by mala väčšina alebo predseda SVB, ak by vybral spoločné peniaze na výstavbu 4 garáží? Dalo by sa to považovať za spreneveru alebo za krádež s tým, že by na neho kľudne niekto mohol podať trestné oznámenie pre podozrenie zo sprenevery alebo krádeže?
Veľmi nerada by som videla 1/2 mojich rodičov v base.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Llívia Pozri príspevok
Svojar, Evula0 nechcete prísť k nám na zhromaždenie? Možno by sa vám podarilo vlastníkov presvedčiť, že z fondu sa garáže stavať nedajú. Mne to nechcú veriť.
Ďakujem za upozornenie na 100% súhlas všetkých vlastníkov pri výstavbe (garáží alebo parkoviska). Podľa ktorého je to §? V zákone som našla len prípad vstavby a nadstavby, kde je treba súhlas 2/3 vlastníkov.
K 100% súhlasu - nie je to náhodou treba nie podľa zákona o vlastníctve bytov, ale (asi) podľa stavebného zákona (teda v prípade, že by niekto išiel stavať garáže, prístupovú cestu, terasu alebo čokoľvek iné, tak by na ohlásenie stavby na stavebnom úrade potreboval súhlas všetkých vlastníkov pozemku - v našom prípade 14 podpisov, keďže bytov je síce 7, ale na liste vlastníctva sú vždy manželia, t.j. 2 osoby za každý byt)?
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

Llívia Pozri príspevok
K 100% súhlasu - nie je to náhodou treba nie podľa zákona o vlastníctve bytov, ale (asi) podľa stavebného zákona (teda v prípade, že by niekto išiel stavať garáže, prístupovú cestu, terasu alebo čokoľvek iné, tak by na ohlásenie stavby na stavebnom úrade potreboval súhlas všetkých vlastníkov pozemku - v našom prípade 14 podpisov, keďže bytov je síce 7, ale na liste vlastníctva sú vždy manželia, t.j. 2 osoby za každý byt)?
Predostri to takto :
- ste vlastníci
- máte právo disponovať so svojím majetkom
- aj s použitím FO
- nesmiete prekročiť zákon
- pre pokoj duše a pre VYHNUTIE sa možným budúcim nespokojnostiam treba 100% písomný súhlas (7 ks), že čo a z čoho sa bude stavať / platiť / prideľovať
- súčasne treba v tomto texte odsúhlasiť extra poverenie - (tu radšej 14 ks) (asik takéto nebudete mať v zmluve o SVB) niekoho z SVB na vybavovanie - v intenciách súhlasu.
Pre samotné stavanie :
ak plocha - tak asi ??? iba ohlásenie
ak garáže tak stavebné povolenie
- ale to už bude žiadať SVB (na základe extra poverenia).
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

milláčikk Pozri príspevok
Predostri to takto :
- ste vlastníci
- máte právo disponovať so svojím majetkom
- aj s použitím FO
- nesmiete prekročiť zákon

- pre pokoj duše a pre VYHNUTIE sa možným budúcim nespokojnostiam treba 100% písomný súhlas (7 ks), že čo a z čoho sa bude stavať / platiť / prideľovať
- súčasne treba v tomto texte odsúhlasiť extra poverenie - (tu radšej 14 ks) (asik takéto nebudete mať v zmluve o SVB) niekoho z SVB na vybavovanie - v intenciách súhlasu.
Pre samotné stavanie :
ak plocha - tak asi ??? iba ohlásenie
ak garáže tak stavebné povolenie
- ale to už bude žiadať SVB (na základe extra poverenia).
Stále dokola - SVB (vlastníci) rozhoduje o použití FO, ale len v zmysle zákona, ktorý som tu citovala. Aj väčšina názorov sa prikláňa k tomu, že z fondu nie je možné financovať výstavbu garáží alebo parkoviska. Pod aký §, odsek, písmeno, popis by si to dal ty, aby to nebolo v rozpore so zákonom?

Kto by bol vlastníkom tak postavených "predmetov"?
Llívia Pozri príspevok
Zákon o vlastníctve bytov, § 7b:
(1) Spoločenstvo môže vykonávať len činnosti vymedzené týmto zákonom. Hospodári s úhradami vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru okrem úhrad za tie služby a práce, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi (ďalej len "úhrady za plnenia"), a s fondom prevádzky, údržby a opráv, ktorý sa tvorí z príspevkov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ako aj s majetkom získaným svojou činnosťou. Do majetku spoločenstva nepatria byty a nebytové priestory v dome. Spoločenstvo nemôže nadobúdať do vlastníctva byty, nebytové priestory alebo iný nehnuteľný majetok. Spoločenstvo môže v mene vlastníkov bytov prenajímať spoločné nebytové priestory, spoločné časti domu a zariadenia domu, príslušenstvo a priľahlý pozemok.
Výstavba garáží (samostatný objekty) asi nie je činnosťou, ktorú môže SVB vykonávať podľa zákona? Navyše nemôže nadobúdať nehnuteľný majetok, tak ako by mohlo postaviť garáže - nehnuteľný majetok, keď ich nemôže nadobudnúť do vlastníctva?
Naposledy upravil Llívia : 16.06.10 at 10:33
0 0
horkoláčik horkoláčik

horkoláčik je offline (nepripojený) horkoláčik

Llívia Pozri príspevok
Stále dokola - SVB (vlastníci) rozhoduje o použití FO, ale len v zmysle zákona, ktorý som tu citovala. Aj väčšina názorov sa prikláňa k tomu, že z fondu nie je možné financovať výstavbu garáží alebo parkoviska. Pod aký §, odsek, písmeno, popis by si to dal ty, aby to nebolo v rozpore so zákonom?

Kto by bol vlastníkom tak postavených "predmetov"?
Ty nepoznáš ? : Kto sa pýta - nemôže !

SVB by iba z poverenia vlastníkov :
im / za ich peniaze postavilo garáže (ako inžinierska činnosť, ale zadarmo) ich budúce vlastníctvo.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

horkoláčik Pozri príspevok
Ty nepoznáš ? : Kto sa pýta - nemôže !

SVB by iba z poverenia vlastníkov :
im / za ich peniaze postavilo garáže (ako inžinierska činnosť, ale zadarmo) ich budúce vlastníctvo.
To mi už došlo, že SVB len spravuje (nevlastní) peniaze od vlastníkov.
Riešením tohto problému by asi bolo, keby sa vlastníci dohodli na výstavbe garáží s tým, že by sa na výstavbu zložili zvlášť, úplne mimo fondu alebo akýchkoľvek mesačných zálohových platieb (toto radila aj Evula0 v príspevku č. 72). Takto by mal na garáží každý svoj podiel rovnako, ako majú podiel aj na tých, čo sú priame v bytovke. Potom by si ich podelili (= pridelili) a do fondu by platili nájom za garáže, ktoré sú v bytovke, a nájom za pozemok, na ktorom by stáli garáže vonku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať