Zavrieť

Porady

Na čo vlastne slúži fond opráv??

Zdravím. Vedel by mi niekto poradiť, na čo vlastne slúži fond opráv? Ide o to, že bývam v panelovom dome ešte spolu s rodičmi. Rodičia riadne platia mesačne do fondu opráv. Stala sa mi taká vec, že sa mi podarilo rozbiť sklenú výplň na hlavných vchodových dverách. Samozrejme som z "miesta činu" neušiel a celú vec som osobne nahlásil zástupcovi SVB. Zástupcovia SVB to dali zaskliť a teraz odomňa pýtajú prachy. Nie je to veĺa. Ide mi však o princíp, že načo je potom fond opráv. Vedel by niekto poradiť ako mám postupovať?
Usporiadat
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Ak nebude 100%súhlas alebo odpredaj pozemku alebo prenájom, tak kataster nezapíše garáže do vlastníctva. Neviem ako by bolo vydané stavebné povolenie. Asi by budúci vlastníci radi mali garáže vo vlastníctve 1/1, tak sa nemôžu stavať z FOaÚ, lebo by boli všetky spoločnými priestormi s vlastníckymi právami podľa podielov na tvorbu FOaÚ (m2 bytov) jednotlivých vlastníkov. Ak máte prebytok na FOaÚ, stopnite jeho tvorbu a nech si vlastníci šetria na garáže osobitne a pozemky im môžu so 100% súhlasom ostatní predať alebo ako SVB prenajať. FOaÚ nemôžete len tak rozpustiť. Parkovisko je jednoduchšie, ak netreba stavebné povolenie, dá sa z FOaÚ a parkovisko asi z hľadiska používania vyhovuje aj vo forme spoločných priestorov SVB
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

evula0 Pozri príspevok
Ak nebude 100%súhlas alebo odpredaj pozemku alebo prenájom, tak kataster nezapíše garáže do vlastníctva. Neviem ako by bolo vydané stavebné povolenie. Asi by budúci vlastníci radi mali garáže vo vlastníctve 1/1, tak sa nemôžu stavať z FOaÚ, lebo by boli všetky spoločnými priestormi s vlastníckymi právami podľa podielov na tvorbu FOaÚ (m2 bytov) jednotlivých vlastníkov. Ak máte prebytok na FOaÚ, stopnite jeho tvorbu a nech si vlastníci šetria na garáže osobitne a pozemky im môžu so 100% súhlasom ostatní predať alebo ako SVB prenajať. FOaÚ nemôžete len tak rozpustiť. Parkovisko je jednoduchšie, ak netreba stavebné povolenie, dá sa z FOaÚ a parkovisko asi z hľadiska používania vyhovuje aj vo forme spoločných priestorov SVB
Ten môj posledný nápad bol stavať garáže mimo prostriedkov (= nie z prostriedkov) fondu, ale z toho, čo by si vlastníci "vyzbierali", SVB by s týmito peniazmi nemalo nič spoločné. Garáže by boli v podielovom spoluvlastníctve všetkých 7 vlastníkov bytov.
Podľa infa z nášho obecného úradu treba na stavbu garáží len ohlásenie, nie stavebné povolenie - toto si zistili "garáže chtiví" vlastníci (len neviem, či spomenuli, že garáže budú mať betónový základ, vraj potom už treba povolenie).
Predaj pozemku by nebol dobrým riešením, lebo sú to pozemky uprostred pozemku, ktorý patrí k bytovke (nikto nevie, aká bude budúcnosť, kto predá byt, kto nový príde, takže by sa mohlo stať, že pri zmene vlastníkov by majitelia pozemkov s garážami prišli o prístup k nim). Naviac, potom by aj tí 3, čo majú garáže v bytovke, by ich chceli odkúpiť, čím by došlo 1. k zmene hlasov, lebo 3 vlastníci by mali 1 hlas za byt = bytový priestor a 1 hlas za garáž = nebytový priestor (lenže to tu nikto nechápe), 2. museli by platiť viac do fondu opráv, zatiaľ tí, čo by mali garáže postavené na odkúpených pozemkoch, by nemuseli platiť nič (nie som si istá, či v prípade kúpy nebytových priestorov sa (musí?) "kupuje" aj podiel na spoločných častiach domu tak, ako je to v prípade kúpy bytu. Lebo ak áno, tak 3 by platili do fondu viac a 4 by boli "vysmáti" - nižšie platby do fondov a pritom z fondu napr. na údržbu garáží by sa nemohlo použiť nič, keďže by boli súkromným majetkom - max. by sa tak použilo pár m2 pri zatepľovaní - ak by sa zateplenie robilo).

evula0 Pozri príspevok
Parkovisko je jednoduchšie, ak netreba stavebné povolenie, dá sa z FOaÚ a parkovisko asi z hľadiska používania vyhovuje aj vo forme spoločných priestorov SVB
Parkovisko mi tu tiež zamietli, že sa nemôže robiť z prostriedkov fondu. "Nápad" bol postaviť parkovisko, a potom dať súhlas 4 vlastníkom, aby si na ňom postavili garáže. Samotné garáže by si však museli postaviť z vlastných peňazí, nie spoločných, a garáže by boli len ich. Parkovisko by zostalo spoločné. Platili by za prenájom parkoviska, aby to bolo spravodlivé a rovnocenné s nájom garáží v bytovkách.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

evula0 Pozri príspevok
Ak nebude 100%súhlas alebo odpredaj pozemku alebo prenájom, tak kataster nezapíše garáže do vlastníctva. Neviem ako by bolo vydané stavebné povolenie. ...
Pri stavbách do 25 m2 (aj keď by to bola garáž s betónovým základom) stavebné povolenie netreba, dáva sa len ohlásenie, ale aj s touto stavbou by museli súhlasiť všetci vlastníci, keďže by sa stavalo na spoločnom pozemku. Každá garáž by musela byť samostatným objektom oddeleným od iných garáží, t.j. nemohli by mať spoločnú napr. bočnú stenu. Keby mali spoločnú stenu (niečo ako radová zástavba ), posudzovala by sa plocha spolu za všetky 4, čiže tam by už bol prekročený limit 25 m2 na ohlásenie a muselo by byť stavebné povolenie.
0 0
Dusan11 Dusan11

Dusan11 je offline (nepripojený) Dusan11

Takze ked sa mi v byte pokazi elektrika, voda, plyn, tak mam smolu a len za svoje?
Musi sa pokazit na schodisku aby to mohlo ist z fondu oprav?

Dakujem.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Dusan11 Pozri príspevok
Takze ked sa mi v byte pokazi elektrika, voda, plyn, tak mam smolu a len za svoje?
Musi sa pokazit na schodisku aby to mohlo ist z fondu oprav?

Dakujem.

Ano, presne tak.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Dusan11 Pozri príspevok
Takze ked sa mi v byte pokazi elektrika, voda, plyn, tak mam smolu a len za svoje?
Musi sa pokazit na schodisku aby to mohlo ist z fondu oprav?

Dakujem.
...nemusí sa pokaziť, ale stáva sa to...prepáč, ale píšeš ako Alenka z ríše divov ...
0 0
Dusan11 Dusan11

Dusan11 je offline (nepripojený) Dusan11

slavica Pozri príspevok
...nemusí sa pokaziť, ale stáva sa to...prepáč, ale píšeš ako Alenka z ríše divov ...
Pokial chcem aby to bolo hradene z fondu oprav, tak musi.

No jo, zlaty komanci. Teraz sa plati aj za prdnutie.

Dakujem za info, a pekny den/vecer.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Dusan11 Pozri príspevok
Pokial chcem aby to bolo hradene z fondu oprav, tak musi.

No jo, zlaty komanci. Teraz sa plati aj za prdnutie.

Dakujem za info, a pekny den/vecer.
Ale Dušo, však si ma nepochopil. nemusí-nieže to budeš kaziť naschvál , no a to, že si platiš vo svojej nehnuteľnosti všetko je úplne normálne. Zlatí komanci neboli, lebo vtedy si nemal vlastníctvo, ale nájom...a to je obrovský rozdiel.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Dusan11 Pozri príspevok
Pokial chcem aby to bolo hradene z fondu oprav, tak musi.

No jo, zlaty komanci. Teraz sa plati aj za prdnutie.

Dakujem za info, a pekny den/vecer.
Kde to žiješ? To sú emisie, a za tie sa oplatí zaplatiť. Ako komu?

A ty si myslíš, že vzduch máš zadarmo? Čistý?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Dusan11 Pozri príspevok
Pokial chcem aby to bolo hradene z fondu oprav, tak musi.

No jo, zlaty komanci. Teraz sa plati aj za prdnutie.

Dakujem za info, a pekny den/vecer.
slavica Pozri príspevok
Ale Dušo, však si ma nepochopil. nemusí-nieže to budeš kaziť naschvál , no a to, že si platiš vo svojej nehnuteľnosti všetko je úplne normálne. Zlatí komanci neboli, lebo vtedy si nemal vlastníctvo, ale nájom...a to je obrovský rozdiel.
Dusan11, nemýliš si to s týmto:
Za zlatých komančov sa bytovému družstvu sme platili v rámci nájmu (? alebo ako sa označovali platby za bývanie v družstevnom byte) príspevky na opravu domu = fond domu a príspevky na opravu bytu = fond bytu (na každý byt samostatne). Teda keď sa niečo pokašľalo v byte, z fondu bytu si to "nájomca" mohol dať preplatiť, ale len do výšky prostriedkov, ktoré na tomto svojom "súkromnom" fonde bytu mal (aspoň u nás to tak bolo. )
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Llívia Pozri príspevok
Dusan11, nemýliš si to s týmto:
Za zlatých komančov sa bytovému družstvu sme platili v rámci nájmu (? alebo ako sa označovali platby za bývanie v družstevnom byte) príspevky na opravu domu = fond domu a príspevky na opravu bytu = fond bytu (na každý byt samostatne). Teda keď sa niečo pokašľalo v byte, z fondu bytu si to "nájomca" mohol dať preplatiť, ale len do výšky prostriedkov, ktoré na tomto svojom "súkromnom" fonde bytu mal (aspoň u nás to tak bolo. )
Ale od kedy? Naše OSBD dospelo k tomu v roku 1986, trocha som sa o to pričinil, navrhol som to na zhromaždení, pred tým sa zo spoločného opravovali aj poruchy v bytoch. A ako komu, ako komu, kto bol pri koryte a kto bol spriaznená duša. Nie všetko záviselo od komančov?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Ak myslíš odkedy sa platil ten príspevok, tak to neviem a neviem ani to, dokedy sa platil. Pamätám si len, ako mama hovorila, že napr. batériu si nechá z tohto fondu preplatiť.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Lívia, nevadí, že nevieš. Ono to závisí vždy od veku a doby v ktorej konkrétna osoba žije a ďalších veciach tej doby.

Tvorili sme SFO mesačne a od 1.7.1986 sa 35 % z tvorby evidovalo na jednotlivé byty, FB. Zároveň bolo určené, aké opravy sa uhrádzajú zo SFO a aké z FB.

Bolo aj tak, že hrniec rozbil záchodovú misu, uhradilo sa to zo SFO. Od 1.7.1986 to už nebolo možné.

BF už nie sú, ale je dohodnuté čo sa platí teraz z FOaÚ v bytoch. Ostatné veci si platí vlastník bytu.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Fond opráv bytu myslím funguje na OSBD stále/ale nie som si istá, opýtam sa/...vždy som sa čudovala, že sú ľudia "blbí" , lebo si tam nechávali niekoľkotisícové zostatky/sk/ a vôbec ich nevyužívali. Proste dotovali OSBD , mnohí ani nevedeli, že to tam majú ani koľko tam majú...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

slavica Pozri príspevok
Fond opráv bytu myslím funguje na OSBD stále/ale nie som si istá, opýtam sa/...vždy som sa čudovala, že sú ľudia "blbí" , lebo si tam nechávali niekoľkotisícové zostatky/sk/ a vôbec ich nevyužívali. Proste dotovali OSBD , mnohí ani nevedeli, že to tam majú ani koľko tam majú...
Informácia ako z prvej ruky!
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sito Pozri príspevok
Informácia ako z prvej ruky!
Takže už som si to overila- stále to funguje,...dá sa to zrušiť po odkúpení bytu do osob.vl., ale mnohí to nevyužijú...Neraz som volala kamoške, či jej šiši, že tam má 13 tisíc a nechá ich tam ležať.../našťastie tie roky sú už fuč...u mňa také niečo neexistuje/
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

slavica Pozri príspevok
Takže už som si to overila- stále to funguje,...dá sa to zrušiť po odkúpení bytu do osob.vl., ale mnohí to nevyužijú...Neraz som volala kamoške, či jej šiši, že tam má 13 tisíc a nechá ich tam ležať.../našťastie tie roky sú už fuč...u mňa také niečo neexistuje/
V zákone to nemá oporu. Žeby v stanovách OSBD? Tie nie sú pre vlastníkov bytov v správe OSBD záväzné. Keď vlastník povie že nedá, tak nedá. Takže je to dobrovoľná dotácia správcu domu, kto by to potom robil?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Každý, kto si poriadne nepozrie mesačný predpis a netuší, čo všetko vlastne platí
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

jasne, že v stanovách... a vieš koľko je ešte takých??
0 0
Dusan11 Dusan11

Dusan11 je offline (nepripojený) Dusan11

Llívia Pozri príspevok
Dusan11, nemýliš si to s týmto:
Za zlatých komančov sa bytovému družstvu sme platili v rámci nájmu (? alebo ako sa označovali platby za bývanie v družstevnom byte) príspevky na opravu domu = fond domu a príspevky na opravu bytu = fond bytu (na každý byt samostatne). Teda keď sa niečo pokašľalo v byte, z fondu bytu si to "nájomca" mohol dať preplatiť, ale len do výšky prostriedkov, ktoré na tomto svojom "súkromnom" fonde bytu mal (aspoň u nás to tak bolo. )
Proste za komancov nam elektiku, vodu, plyn, opravili a neplatili sme, islo to z fondu oprav. Ako to bolo presne neviem.
Ani ma to uz nezaujima, dnes sa plati aj za dychanie.

sito Pozri príspevok
Kde to žiješ? To sú emisie, a za tie sa oplatí zaplatiť. Ako komu?

A ty si myslíš, že vzduch máš zadarmo? Čistý?
Zatial ano, no ako dlho netusim.

slavica Pozri príspevok
Ale Dušo, však si ma nepochopil. nemusí-nieže to budeš kaziť naschvál , no a to, že si platiš vo svojej nehnuteľnosti všetko je úplne normálne. Zlatí komanci neboli, lebo vtedy si nemal vlastníctvo, ale nájom...a to je obrovský rozdiel.
Najom to bol, ale ajtak to boli zlaty komanci. Neexistovalo aby niekoho vystahovali lebo nemal pracu a mal dlh na najomnom. Pracu mal, a aj keby mal dlh milion tak by ho nevystahovali. Prave ma to minule napadlo ked bolo v TV ze rodina nezaplatila par krat najomne lebo su bez prace a uz su na ulici. Strasne co sa dnes deje.

Ale to je uz o inom, nie o teme diskusie. Takze koncim.

Pekny vecer.
Naposledy upravil Dusan11 : 03.08.10 at 19:56
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať