Zavrieť

Porady

príjem z prenájmu - paušálne výdavky????

Dobrý deň, chcem sa spýtať na Váš názor:
manželia podnikajú na základe ŽL, všetky príjmy a výdavky si delia na polovicu na základe zmluvy o združení, sú platiteľmi DPH.
Moja otázka: okrem príjmov zo živnosti majú aj príjem z prenájmu budovy, ktorú nemajú v podnikaní, je v BSM. Môžu si pri tomto type príjmu uplatniť paušálne výdavky 40%, keď v zákone o DzP je písané, že sa môžu uplatňovať len vtedy ak nie sú platcami, alebo len časť obdobia. Tento príjem sa netýka podnikania, ale aj tak, majú si uplatniť preukázateľné výdavky a viesť evidenciu P a V? Je to príjem podľa paragrafu 6 od.3? Ďakujem
Usporiadat
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

truch Pozri príspevok
Robím manželovi DP B. Má príjmy zo závislej činnosti-doklad potvrdenie o príjme a príjmy z prenájmu. Tu mám problém ako ich zdokladovať. Nájomca nezaplatil v roku 2009 nájom za mesiace XI. a XII.2009. Nájom chodí manželovi na účet. Mám priložiť k DP kópie výpisu z účtu, aby bolo jasné koľko v roku 2009 dostal, alebo len napíšem sumy a nedokladujem? Za názory vopred ďakujem
To je zaujímavá situácia. Za príjem rátať len to čo bolo skutočne zaplatené, doklad z Bu by som prefotila a spýtala sa priamo na DU či ho treba priložiť
0 0
Fornetka Fornetka

Fornetka je offline (nepripojený) Fornetka

Ahojte, chcela by som sa opytat, mam prijem zo zavislej činnosti a zaroven prenajimam CAST bytu. Prijmy z prenajmu za 2009 su 3984 eur z toho preukazatelne naklady (voda, elektrina, plyn, popripade nejake opravy, moze byt aj kupeny nabytok??...) su cca 2000eur. ZD z prenajmu je teda (3984-894,60 -2000)??? Alebo ked je to prenajimane ako cast bytu, pocita sa to inak? Dakujem velmi pekne za odpoved
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

truch Pozri príspevok
Robím manželovi DP B. Má príjmy zo závislej činnosti-doklad potvrdenie o príjme a príjmy z prenájmu. Tu mám problém ako ich zdokladovať. Nájomca nezaplatil v roku 2009 nájom za mesiace XI. a XII.2009. Nájom chodí manželovi na účet. Mám priložiť k DP kópie výpisu z účtu, aby bolo jasné koľko v roku 2009 dostal, alebo len napíšem sumy a nedokladujem? Za názory vopred ďakujem
Manželov príjem z prenájmu je to, čo dostal v roku 2009 zaplatené. Fotokópie výpisov neprikladaj, preukazovať budeš len ak by ťa vyzvali.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Ešte mám jednu otázku, manželovi plynie príjem z prenájmu nehnuteľnosti ktorú zdedil, na liste vlastníctva je s troma sesternicami.My máme bezpodielové vlastníctvo.Keby som polovicu prenájmu priznala ja,neplatili by sme žiadne dane z prenájmu. Len neviem či je to možné, keďže ja na LV nefigurujem.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Fornetka Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som sa opytat, mam prijem zo zavislej činnosti a zaroven prenajimam CAST bytu. Prijmy z prenajmu za 2009 su 3984 eur z toho preukazatelne naklady (voda, elektrina, plyn, popripade nejake opravy, moze byt aj kupeny nabytok??...) su cca 2000eur. ZD z prenajmu je teda (3984-894,60 -2000)??? Alebo ked je to prenajimane ako cast bytu, pocita sa to inak? Dakujem velmi pekne za odpoved
Príjem 3984
Výdaj 2000, alebo bez dokladovanie 1593,6 /40%/

Počítam: 3984 - 894,60 = 3089,4 a
3089,4/3984xľ2000 rovnako musíš ponížiť aj náklad, potom znížený príjem-znížený náklad =základ dane
0 0
kristina11 kristina11

kristina11 je offline (nepripojený) kristina11

kristina11 Pozri príspevok
Dobry den,

poprosim o radu. Dochodca prenajima byt a uplatnuje si pausalne vydavky. V roku 2009 dostal od spravcu bytu vyuctovanie za byt za rok 2008 - preplatok EUR 478,38.
Musi si tento preplatok zahrnut do prijmov? Alebo zahrna len prijmy od najomcov.
Dakujem pekne.
...posuvam si. Viete mi prosim poradit?
0 0
Fornetka Fornetka

Fornetka je offline (nepripojený) Fornetka

dakujem velmi pekne za odpoved...a do nakladov sa moze co vsetko zahrnut okrem beznych vydavkov (el., plyn,)??
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
valeriam Pozri príspevok
Odpoveď v texte
Áno, zlyhala mi kalkulačka.
A ten dôchodok (celá suma za rok) je vyšší, ako odpoč položka.

Ďakujem za odsúhlasenie.
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
siskovag Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa spýtať na Váš názor:
manželia podnikajú na základe ŽL, všetky príjmy a výdavky si delia na polovicu na základe zmluvy o združení, sú platiteľmi DPH.
Moja otázka: okrem príjmov zo živnosti majú aj príjem z prenájmu budovy, ktorú nemajú v podnikaní, je v BSM. Môžu si pri tomto type príjmu uplatniť paušálne výdavky 40%, keď v zákone o DzP je písané, že sa môžu uplatňovať len vtedy ak nie sú platcami, alebo len časť obdobia. Tento príjem sa netýka podnikania, ale aj tak, majú si uplatniť preukázateľné výdavky a viesť evidenciu P a V? Je to príjem podľa paragrafu 6 od.3? Ďakujem


Pripojím sa k tejto téme, mám podobný problém, akurát viac zamotaný. SZČO, platca DPH má príjmy zo živnosti. Okrem toho má na hypotéku obstaranú jednu budovu, ktorej časť prenajíma a v 1 časti zriadil kaviareň, ktorú prevádzkuje on sám. Príjmy z prenájmu nie sú veľké v porovnaní s výdavkami na prevádzku tej budovy. Problém, ale vzniká tým, že tú budovu kúpil ako fyzická osoba nepodnikateľ, do splatenia úveru je na ňu uvalené záložné právo bankou. V zmluve o úvere má uvedené, že s nehnuteľnosťou do splatenia úveru nesmie nijak nakladať, a teda ju podľa banky nesmie ani vložiť do obchodného majetku firmy. Faktúry za všetky energie mu chodia na jeho meno bez uvedenia IČO, alebo DIČ, takže ak tam má veľkú spotrebu energie vôbec si nevie uplatniť DPH. Je to proste tak zamotané, že neviem kudy kam. Dokonca ani daňová poradkyňa na školení mi nedokázala poradiť?

Ďakujem
0 0
ivanam ivanam

ivanam je offline (nepripojený) ivanam

Prosím o radu. Mám príjem z prenájmu auta. Do ktorého riadku v DP to uvádzam ? To podľa mňa nie je riadok 10 /z prenájmu nehnuteľností/
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Pozri si tému
http://www.porada.sk/t74752-p2-prijm...nych-veci.html

príspevok 16
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

siskovag Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa spýtať na Váš názor:
manželia podnikajú na základe ŽL, všetky príjmy a výdavky si delia na polovicu na základe zmluvy o združení, sú platiteľmi DPH.
Moja otázka: okrem príjmov zo živnosti majú aj príjem z prenájmu budovy, ktorú nemajú v podnikaní, je v BSM. Môžu si pri tomto type príjmu uplatniť paušálne výdavky 40%, keď v zákone o DzP je písané, že sa môžu uplatňovať len vtedy ak nie sú platcami, alebo len časť obdobia. Tento príjem sa netýka podnikania, ale aj tak, majú si uplatniť preukázateľné výdavky a viesť evidenciu P a V? Je to príjem podľa paragrafu 6 od.3? Ďakujem
Ak sú platcami DPH počas celého zdaňovacieho obdobia, nemôžu si uplatniť paušálne výdavky 40%.
Budú viesť evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

Príjem z prenájmu budovy je príjem podľa §6 ods 3, ako uvádzaš.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať