Zavrieť

Porady

daňová evidencia

Ada9 Ada9

Ada9 je offline (nepripojený) Ada9

vediem účtovníctvo pre firmy ...viac
Ahoj, kolegovia, chcem Vás poprosiť o radu, robím daňové priznanie typ B pre fyzickú osobu, ktorá sa rozhodla viesť daňovú evidenciu, takže nie je účtovnou jednotkou a nepredkladá výkazy, len nikde v daňovom priznaní som nenašla miesto kde sa táto skutočnosť vyznačí (že viedie daňovú evidenciu), alebo sa to môže napísať do osobitných záznamov? Lebo myslím si, že ak to tam nevyznačím budú na DÚ požadovať výkazy.

Ďakujem.
Usporiadat
Jano24 Jano24

Jano24 je offline (nepripojený) Jano24

ďakujem za odpoveď
0 0
veva125 veva125

veva125 je offline (nepripojený) veva125

Prosim Vas, mozu viest danovu evidenciu aj clenovia zdruzenia, platitelia dph ? Ich spolocny prijem nepresiahne 170 000 €.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

zákon č. 595/2003 Z.z.
a § 6 ods. (14) znie......Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo dosahujúci príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu podľa odsekov 1, 2 a 4 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

podľa môjho názoru môžu.....tu platí jedno prozaické , čo nie je zákonom zakázané je dovolené........
1 0
mi75 mi75

mi75 je offline (nepripojený) mi75

"činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca,"
A ak SZČO jednorázovo vyplatila nejakú sumu človeku za službu ( napr. ekonómovi , právnikovi za radu ) môže viesť daňovú evidenciu? Či sa to pokladá za zamestnanca?
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

mi75 Pozri príspevok
"činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca,"
A ak SZČO jednorázovo vyplatila nejakú sumu človeku za službu ( napr. ekonómovi , právnikovi za radu ) môže viesť daňovú evidenciu? Či sa to pokladá za zamestnanca?
definíciu zamestnanca nájdeš v Zákonníku práce §11
0 0
účtovníčka_prešov účtovníčka_prešov
Jedinečná ako každí..
pokiaľ tá služba bola na faktúru od ekonóma či právnika za zamestnanca sa nepokladá..
1 0
Januška Januška

Januška je offline (nepripojený) Januška

Mila123 Pozri príspevok
zákon č. 595/2003 Z.z.
a § 6 ods. (14) znie......Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo dosahujúci príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu podľa odsekov 1, 2 a 4 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

podľa môjho názoru môžu.....tu platí jedno prozaické , čo nie je zákonom zakázané je dovolené........
Potvrdzujem. Ak sú splnené zákonné podmienky , tak aj účastníci združenia môžu viesť DE.
Mám to aj potvrdené z DU, skúsim ten list zavesiť na poradu.
2 0
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Môže viesť daňovú evidenciu osoba, ktorá má príjmy
- zo živnosti O.K.
- zo závislej činnosti (dohoda o vykonaní práce)
- vecná výhra v hodnote cca 400 eur - toto fakto neviem.Poradí niekto?
0 0
mi75 mi75

mi75 je offline (nepripojený) mi75

Manžel vyplatil peniaze právnikovi na základe dohody o jednorazovej prac. činnosti a vystavil výdavkový pokladničný doklad. Tak neviem , či to spadá pod zamestnanca.
A ešte som chcela vedieť, či môžem viesť daňovú evidenciu, ak som súčastne zamestnanec na normálny prac. pomer a aj živnostník. Ďakujem
0 0
Katarina-fa Katarina-fa

Katarina-fa je offline (nepripojený) Katarina-fa

keď vediete daňovú evidenciu akým spôsobom číslujete doklady? vystavujete k nim PPD a VPD a tieto očíslujete? alebo ako je to správne ?
0 0
Katarina-fa Katarina-fa

Katarina-fa je offline (nepripojený) Katarina-fa

mi75 Pozri príspevok
A ešte som chcela vedieť, či môžem viesť daňovú evidenciu, ak som súčastne zamestnanec na normálny prac. pomer a aj živnostník. Ďakujem
môžeš viesť daňovú evidenciu ak máš TPP + živnosť avšak keď je dohoda neviem, či je to možné
0 0
warden32 warden32

warden32 je offline (nepripojený) warden32

Dobry den,

mam zivnost a mam jedneho zamestnanca na vedlajsi pracovny pomer. Je mozne si viest danovu evidenciu, alebo si musim viest jednoduche uctovnictvo, aby som si uplatnil skutocne naklady? Bolo mi povedane,ze by to malo byt mozne aj so zamestnancom si viest danovu evidenciu.
Vopred Vdaka.

Tibor.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Musíš viesť JU, kedže máš zamestnanca. Pri ZDE nemôžeš mať zamestnanca.
warden32 Pozri príspevok
Dobry den,

mam zivnost a mam jedneho zamestnanca na vedlajsi pracovny pomer. Je mozne si viest danovu evidenciu, alebo si musim viest jednoduche uctovnictvo, aby som si uplatnil skutocne naklady? Bolo mi povedane,ze by to malo byt mozne aj so zamestnancom.
Vopred Vdaka.

Tibor.
2 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Zákon o dani z príjmov
§6
(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo dosahujúci príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu podľa odsekov 1, 2 a 4 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.


Ak máš zamestnanca, nemôžeš viesť daňovú evidenciu, musíš viesť jednoduché účtovníctvo.
3 0
Katarina-fa Katarina-fa

Katarina-fa je offline (nepripojený) Katarina-fa

Katarina-fa Pozri príspevok
keď vediete daňovú evidenciu akým spôsobom číslujete doklady? vystavujete k nim PPD a VPD a tieto očíslujete? alebo ako je to správne ?
Poradíte mi niekto ako je to s vypisovaním PPD a VPD pri daňovej evidencii ? Vypisujete ich ku každému bločku zvlášť?
0 0
Viera7 Viera7

Viera7 je offline (nepripojený) Viera7

Tak to by aj mňa zaujímalo.
0 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

Počas uplatňovania preukázateľných daňových výdavkov v rozsahu daňovej evidencie , daňovník nie je účtovnou jednotkou, preto sa na neho nevzťahujú povinnosti vyplývajúce zo zákona o účtovníctve ,čiže nemá povinnosť zostavovať účtovnú závierku, vyhotovovať účtovné výkazy a pod.
2 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Ahojte, môže viesť daňovú povinnosť SZČO, ktorá je platcom DPH, za rok 20012 je v strate, nemá žiadnych zamestnancov a prenajíma auto svojej s.r.očke?

Podľa mňa môže, ale musí viesť aj evidenciu DPH, však? Prosím Vás o potvrdenie môjho tvrdenia.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

mondes Pozri príspevok
Ahojte, môže viesť daňovú povinnosť SZČO, ktorá je platcom DPH, za rok 20012 je v strate, nemá žiadnych zamestnancov a prenajíma auto svojej s.r.očke?

Podľa mňa môže, ale musí viesť aj evidenciu DPH, však? Prosím Vás o potvrdenie môjho tvrdenia.
platí § 6, ods. 14 ZDP
(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo dosahujúci príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu podľa odsekov 1, 2 a 4za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Takže zjednodušenie povedané, môže. Mätie ma to, že bol v strate a že prenajíma auto, ale len v prípade prenájmu nehnuteľnosti nemôže viesť daňovú evidenciu. Však?

Ja som mu vlastne viedla skutočné výdavky v PD, ale aby som nemusela tlačiť výkazy, tak plánujem v DP zaškrtnúť, že si uplatňuje preukázateľne výdavky podľa § 6 ods. 14 zákona. Je to OK, však?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať