Zavrieť

Porady

Dôchodca SZOČ - odvody a daň v r. 2010

Ako dôchodca od 1.1.2008 a SZČO, pri penzii asi 3600 Eur som mal v roku 2009 zdaniteľné príjmy zhruba 1800 Eur, čo je menej ako 2012,85 Eur. Mal by som tieto otázky:
1) Musím platiť odvody do zdrav. poisťovne zo základu 1800 Eur (14%)? Je nejaká spodná hranica, od ktorej sa tie odvody nemusia platiť?
2) Odvody do soc. poisťovne platím vo výške 24,4% z 1800 Eur? Je nejaká spodná hranica, od ktorej sa tie odvody nemusia platiť?
3) V tomto prípade nemusím podať DP. Ak ale nepodám DP, na základe čoho poisťovne vedia koľko mám platiť a ako môžu skontrolovať či platím správne čiastky?
Ďakujem veľmi za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    FrankieL je offline (nepripojený) FrankieL

    FrankieL
    Tak som ako SZČO pracujúci dôchodca (prdôch) absolvoval nejaké konzultácie v poisťovniach a tu je výsledok.
    Ad 1) Odvody do ZP sa platia vo forme preddavkov vždy podľa toho, čo vyjde z Ročného zúčtovania zdrav. poistenia. Preddavky do ZP neplatí prdôch z min. vymer. základu, ale zo skutočného, ktorý mu vyšiel z daňového základu v Ročnom zúčtovaní zdrav. poistenia za predchádzajúci kalendárny rok. Teda pre prdôcha neplatí povinnosť minimálnych odvodov (napr. 44,73 € pre rok 2010). Neplatí sa iba vtedy, ak vypočítaný mesačný preddavok klesne pod 3 €.
    V roku 2009 bol zo zákona minimálny mesačný základ 191,07 €. Za rok to bolo 191,07 x 12 = 2.292,84 €. Teda ak môj vymeriavací základ za rok 2009 nepresiahol sumu 2 292,84 €, vyjde vo formulári Ročného zúčtovania zdrav. poistenia nulové poistenie a všetky preddavky zaplatené v minulom roku vráti ZP v plnej výške. Suma 191,07 sa vždy mení a je uvedená v Helpe ku riadku č. 34 formulára Ročného zúčtovania zdrav. poistenia. Ak je vymer. základ vyšší ako 2 292,84 €, vyjde nejaké poistné, ktoré sa odpočíta od zaplatených preddavkov.

    Ad 2) Odvody do SP platí prdôch v sume 24,4% (neplatí sa invalidné 6%) iba ak bol ročný príjem zo živnosti (+ ostatné príjmy) vyšší ako 3.546,- € (minimálny ročný vymeriavací základ v roku 2009). Od júla 2010 sa však táto hranica ročného príjmu zvyšuje na 3.834,96 € (12 x 319,58). Ak je príjem nižší, tak sa do SP neplatí.

    Ad 3) Daňové priznanie sa podávať nemusí, ak všetky zdaniteľné príjmy nepresiahnu polovicu NČZD (pre rok 2009 je to 4025,7 : 2 = 2012,85 €).
    Avšak treba ho zrejme podať kvôli SP a ZP na dokladovanie daňového základu, ktorý sa uvádza napr. v ročnom zúčtovaní pre výpočet preddavkov do ZP.
    Ak som niekde niečo zle uviedol, prosím opravte ma. Ďakujem vopred.

    milkami je offline (nepripojený) milkami

    milkami
    FrankieL Pozri príspevok
    Ako dôchodca od 1.1.2008 a SZČO, pri penzii asi 3600 Eur som mal v roku 2009 zdaniteľné príjmy zhruba 1800 Eur, čo je menej ako 2012,85 Eur. Mal by som tieto otázky:
    1) Musím platiť odvody do zdrav. poisťovne zo základu 1800 Eur (14%)? Je nejaká spodná hranica, od ktorej sa tie odvody nemusia platiť?
    2) Odvody do soc. poisťovne platím vo výške 24,4% z 1800 Eur? Je nejaká spodná hranica, od ktorej sa tie odvody nemusia platiť?
    3) V tomto prípade nemusím podať DP. Ak ale nepodám DP, na základe čoho poisťovne vedia koľko mám platiť a ako môžu skontrolovať či platím správne čiastky?
    Ďakujem veľmi za odpoveď.
    Mne na DÚ povedali, aby som podala DP kvôli potvrdeniu na SP - nevýjde povinnosť sa registrovať na SP. Skúšala som robiť RZZP - do výšky cca 2200 Eur príjmu nevýjde žiadne ZP. A do daňového mám uviesť len príjem bez paušálnych výdavkov a daň 0. Ale ešte som to nezrealizovala, tiež čakám či je to správne.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie


    Teda pre prdôcha neplatí povinnosť

    odporúčam autorizovať

    Dôchodca SZOČ - odvody a daň v r. 2010

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.