Zavrieť

Porady

OMEGA - zacinam

uctuje niekto prosim Vas v programe Omega? Neviem ako nahodit vypisy, teda ako to urobit, aby pod jednym cislom bolo viac poloziek? Teraz to robim tak, ze nahadzujem kazdu polozku ako novy doklad a davam tam za cislo dokladu pismeno, odlisujem tak polozky. Napr. 2004/001, 2004/001a, ....
Usporiadat
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

andreaS Pozri príspevok
janaGT: jani, to nebolo mojim umyslom a chapem ... povodne som chcela napisat nieco v zmysle co napisala ErikaDP... dava to logiku, je to vlastne moj sposob... pretoze ten doklad tak ci tak realne uctujes v obdobi 11 ale das datum prijatia 09, aby ti to nakladovo premietlo do septembra...

len si myslim, ze to tak logicke nie je, pretoze tym, co pise erika vlastne tvrdi ze doklad mala v 09, teda ono to tvrdi navod z krosu... lenze ja cislujem doklady podla datumu prijatia... a keby som pouzila vzor 23 tak sa mi tato faktura dostane do poradia s fakturami s 09... nie 11 kedy som ju vlastne uctovala...

nepride mi v poriadku ze mam doklad v 09, zauctujem ho v 09 a rovno na doklade si zadam nech mi odpocita dph v 11... toto je to, co sa mne na tom nepaci... ako som uz pisala vyssie priznavam, ze neviem presne ako sa na toto pozera zakon... ok, umoznuje nam odpocitat si do konca roka... ale ci to mozem vyuzit tymto sposobom? mam doklad včas, mam ho zauctovany v obdobi ktoreho sa tyka, ale poviem si, ze teraz neuplatnim, uplatnim neskor... ja si proste myslim, ze to tak nema byt spravne... ze ked mam doklad, mam ho zauctovany, tak dph mam dat tam kam patri, nie na neskor... a ak sa to stane, ze doklad pride neskor (alebo klient chce doklad nechat na neskor), tak ho zauctujem, ze prisiel neskor, v poradi tych neskorsich faktur a dph uplatnim podla toho kedy prisiel doklad... tu by mala omega skor riesit tento sposob, ako takto zauctovany doklad dostat do "nakladovosti" mesiaca, kt. sa skutocne tykal...

snad som to napisala zrozumitelne ;-)

tinkas: pozriem ako mam ja zauctovane a hodim ti printscreen
Pre AndrejkuS a pre IVAKO, pozor, treba odlišit dve situácie:

1. faktúru fyzicky mám, účtujem ju normálne do poradia m do nákladov v 9/2011m len sa z nejakeho dovodu rozhodnem že si posuniem uplatnenie odpočitania DPH napr. v 11/2011, umožňuje to §51ods.2

2. fakturu za dodanie v 9/2011 fyzicky nemám - stratila sam nedošla do termínu podania DP za 9/2011, učtuje o nej až vtedym do poriadia číssiel vtedy keď fyzicky dôjde

Náš prípad je číslo 1.

Ivako maš pravdu v tom že uverejnená pomocka je moj vyrobokl, ale je to odkreslené z Tipu od Krosu, len som popridava svoj komentar, tak polopatisticky pre moje potreby. T.j, ten postup nie je mnou vymyslený len popísaný podrobnejšie.
Ked bol zakon o DPH k 1.4.2009 novelizovaný viacerí účtovníci použivajuci Omegu sme oslovili Kros s námetom na doplnenie funkcionality Omegy aby bolo možne učtovat a evidovat tieto posuny odpočtu. Keby to bol nie správny postup, Kros to určite do programu nedoplní. Kým vzor 23 nebol v Omege, tak sme program museli "klamať" tak , že sme sa tvarili že faktura prišla v inom mesiaci ako v mesiaci ktorého sa týkala. To však nebolo vyhovujuce riešenie, ako píše AndrejkaS, nebola faktura v tom meisaci kedy mala byt účtovaná "nákladovosť" t.-j. robilo to problém napr. v porovnavani skladu ( na účte 132 tovar prijatý napr v 9/2011 ale nesulad: došla faktura k nemu akože prijatá až v 11/2011)

Preto veľmi oceňujem prístup Krosu že vytvorili Vzor 23, tkorý umožňuje ľahké, elegantné riešenie tak, že všetko je O.K.:

napr Dfaktura fyzicky v 9/2011
1. učtovníctvo September
132 /321 v 9/2011
343 analytika NEUPALTNENA dan/321 v 9/2011
toto umožni vzor 23m ktorý okrem bežných datumov odpisaných z faktúry deň
vystavenia, deň prijatia, deň dodania ( všetko 9/2011) hodí na ďaľší dátum : DUD
ktorý zadám napr 11/2011

2, DPH evidencia september : vytlačim okrem bežnej zostavy dokladov aj ďaľšiu: zostava
dkladov s neuplatnenou DPH

3. Učtovníctvo november: program automatizovane, bez mojho zásahu pri uzavierke DPH kontroluje čakajuce doklady na uplatnenie DPH a automaticky interným dokladom zaúčtuje z analytiky DPH 343 neupaltnena na analytiku 343 uplatnena

4. DPH evidencia november : automaticky zaradí zostavy doklady DPH vstup na odpočet v 11/2011.

AndejkaS, Ivako, ak použivate Omegu, pozrite si účtovanie VZOR 23, nie v Helpe, tam to zrejme nieje aktualizované keď IVAKO vytiahol popis z Helpu kotrý pasuje na stav zakona o DPH paltný do 31.3.2009, ale pozrite si link od JAnkyGT č.prispevku 891.
1 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Erika: ja tomu rozumiem ;-) ... chapem, ze mi zakon dava moznost odpocitat kedykolvek do konca roka... akurat len sa mi nezda, ci to mozem vyuzit tak ako to potrebuje aj janka... ze doklady mam, uctovny pripad nastal, zauctovany mam nacas ale proste si poviem, ze teraz neuplatnim... toto je to, co mne na tom vadi... pokusim sa najst vyklad zakona s prikladom, ale to by skor chcelo nieco z drsr.sk lebo poradca a spol nema taku vahu ako drsr... ;-)
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

andreaS Pozri príspevok
Erika: ja tomu rozumiem ;-) ... chapem, ze mi zakon dava moznost odpocitat kedykolvek do konca roka... akurat len sa mi nezda, ci to mozem vyuzit tak ako to potrebuje aj janka... ze doklady mam, uctovny pripad nastal, zauctovany mam nacas ale proste si poviem, ze teraz neuplatnim... toto je to, co mne na tom vadi... pokusim sa najst vyklad zakona s prikladom, ale to by skor chcelo nieco z drsr.sk lebo poradca a spol nema taku vahu ako drsr... ;-)
Andrejka, ak najdeš publikaciu Poradca, z doby ked toto ustanovenie vstupilo do zakona t.j. k tomu 1.4.2009, určite tam bude výkald , je to sáce len publikácia, teoreticky nič záväzné, ale v Poradcovi zvykne robi´t výklad k zakonu o DPH pani Ing.Zdenka Jablonková , to je jedna z osôb, kotré Top, je tvorkyňou zákona na Ministerstve, t.j. jej výkady su vždy v súlade. Ja myslám že to znenie je uplne jednoznačné, že výklad k tomu ani netreba. Viem, je to zvláštne že väčšinou nás zákon obmedzuje a tu nám zrazu dáva možnosť voľby.
1 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

chcela som ohľadom tohto problému s uplatnením dph podľa §52 napísať dopyt na drsr ... a samozrejme, že nefunguje .... skúsim poobede zavolať na riaditeľstvo do BB
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

kočky, ešte jednu otázku mám: používate niekto v omege strediská? ja účtujem reštiku, kde mám 5 prevádzok, predošlá účtovníčka účtovala všetky N aj V na jedno stredisko, chcela by som začať n aj v rozdeľovať podľa stredísk. V číselníku som si už nahodila jednotlivé strediská ... len mi stále nie je jasné, ako to stredisko dostanem do faktúry pri rozúčtovaní?
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

janaGT Pozri príspevok
chcela som ohľadom tohto problému s uplatnením dph podľa §52 napísať dopyt na drsr ... a samozrejme, že nefunguje .... skúsim poobede zavolať na riaditeľstvo do BB
práve som dovolala s pánom z oddelenia DPH na DRSR ( hlásilo mi, že finančný úrad - už je premenovaný? ) v BB a ten mi potvrdil, že je to tak, § 51 mi umožňuje DPH z faktúry, ktorú dostanem v januári so zdan. plnením v 01/12, uplatniť si túto dph v ktoromkoľvek mesiaci do konca kal. roka .... ak by mi prišla v roku 2012 fa, ktorá ešte súvisí so zdaniteľným plnením roku 2011, dám na ňu pečiatku s dátumom prijatia a DPH si uplatním v mesiaci, kedy doklad obdržím, takže máme pravdu!
1 0
lubka0907 lubka0907

lubka0907 je offline (nepripojený) lubka0907

Ahojte. Nevie náhodou niekto, prečo mi prenieslo do r. 2012 doklady, konkr. BV? A to dokonca aj z roku 2010. Je tam síce príznak neúčtovať ale predtým sa mi to nestalo
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

prosím Vás, ako si nastavím v programe aby mi dávalo do výkazov odpisy DHM? v karte DHM mám nastavené účtovné aj daňové odpisy, mám nastavené účtovanie 551/082 aj v spôsobe zaučtovania to mám nastavené a stále mi nedáva do výkazu,,,kde prosím Vás robím chybu?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
tweedle Pozri príspevok
prosím Vás, ako si nastavím v programe aby mi dávalo do výkazov odpisy DHM? v karte DHM mám nastavené účtovné aj daňové odpisy, mám nastavené účtovanie 551/082 aj v spôsobe zaučtovania to mám nastavené a stále mi nedáva do výkazu,,,kde prosím Vás robím chybu?
a spravila si si uzávierku so zaúčtovaním odpisov ??
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

myslím, že nie? kde nájdem niečo také?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
tweedle Pozri príspevok
myslím, že nie? kde nájdem niečo také?
Ideš na evidencia, dlhodobý majetok, v ľavom dolnom rohu máš uzývierka/zaúčtovanie odpisov, tak klik, pridáš si uzávierku najskôr účtovnú a potom ešte raz tak isto aj daňovú a SW sa ťa aj spýta či chceš zaúčtovať odpisy, klik ano a máš to
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

najdes to aj cez "dlhodoby majetok" ... je tam tlacidlo "uzavierka" a musis ich spravit tolko, kolko si si nastavila... cize ak mas nastavene mesacne tak ich musis spravit 13x (12x uctovna a 1x danova) ... ak len rocne, tak 2x (1x uctovna a 1x danova).

to iste najdes aj cez firma/uzavierka/dlhodobeho majetku...

a este pozor, musis mat nastavene uctovanie tychto uzavierok, inak to nema vyznam... spravia sa ti len na karte a do ucta nie... preto pouzi radsej sposob c. 1 cez dlhodoby majetok a tam si popozeraj nastavenie odpisov...
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

Ďakujem Vám veľmi pekne obom , keby ste teraz pri mne tak Vás vystíkam od radosti
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
tweedle Pozri príspevok
Ďakujem Vám veľmi pekne obom , keby ste teraz pri mne tak Vás vystíkam od radosti
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

to tak keď človek robí niečo prvý krát strávila som nad tým hodinu a aké to bolo nakoniec jednoduché, ešte raz ďakujem
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Po niektorom z tohtoročných upgradoch vypadla v sklade možnosť zadať na položku (skladovú kartu) v príjemke v "Ostatné" cenu spolu s DPH, príp. cenu bez DPH. Takže program teraz nerozpočítava sám cenu na jednotku, ale ju treba rátať ručne Neskutočná "pomoc" Pracovníčka z Krosu mi povedala, že pri tom spôsobe výpočtu, aký tam teraz nie je, vychádzali rozdiely, preto to zrušili. Neviem, aké rozdiely mala na mysli. Má niekto informácie, či Kros vráti späť do skladu túto funkciu? Alebo: chýba vám táto funkcia viacerým? Že by sme im poslali petíciu, aby ju dali naspäť.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Otázka ku skladu: keď do príjemky vyberiem skladovú kartu a výber potvrdím enterom, tak kurzor automaticky skočí na kolonku "Cena". Dá sa niekde nastaviť, aby skočil na kolonku "Množstvo"?
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

poprosím o radu, ako postupovať v tomto prípade:
v roku 2011 som účtovala v X softe, od 1.1.12 som prešla na omegu. V pôvodnom softe som mala na účte 314001 platbu za zálohovú faktúru, ktorá bola zaplatená 30.12.2011 ( 314001/221 )
V 01/12 som obdržala ostrú fa so zdan. plneneím 02.01.2012. Ako mám ostrú faktúru nahodiť do omegy, aby som ju mala v evidencii ako zaplatenú?
0 0
patanecka patanecka

patanecka je offline (nepripojený) patanecka

Zadas si ako klasicku fakturu novy doklad pojdes podla prednastavenych vzorov , ak sa preklikas dolu k evidencnej casti po nahodeni sumy spolu , zakladu a Dph pokracujes v type "P " preddavok , je to vlastne vyuctovanie preddavku nahodi Ti predkontaciu 321/314 a nalavo budes mat okienko s uhradit doklad : a tam zadas tu fakturu ktoru prave nahravas a prida Ti k nej pekne uhradu.
1 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

poprosím o radu, ako zistím, čo mi pri uzávierke DPh natiahlo do r. 28?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať