Zavrieť

Porady

Poskytol som službu v zahraničí

Som začínanjúci podnikateľ, registrovaný pre DPH na území SR. Poskytol som službu s miestom plnenia v zahraničí. Poradí mi niekto, do ktorého riadku daňového priznania mám uviesť výnos z poskytnutia služby? Ak vôbec? Vďaka moc.
Usporiadat
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
AVO
Sway, prečo používate kontrastné písmo oproti ostatným prispievateľom? Keď vidím Váš príspevok osloví ma ako značka na ceste "POZOR, DAJ PREDNOSŤ V JAZDE". V prípade, že chcete niečo v príspevku zdôrazniť, dá sa jednotlivý text podčiarknuť, prípadne napísať "tučným písmom". Takto v prípade, že aj chcete ne niečo upozorniť stráca sa to celé v kontrastnom písme.

Teraz k otázke:

Povinnou náležitosťou faktúry podľa § 73 je odvolávka na § 15 alebo 16 Zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorou daňový subjekt deklaruje, že sa jedná o službu s miestom plnenia v zahraničí. Aj keď sa neuvádza bližšie určenie §, je žiadúce, tak ako už bolo uvedené uvádzať odvolávku na konkrétne ustanovenie, t.j. vrátane odsekov a písmen, aby bola zrejmá kategorizácia služby a jej správne zatriedenie pri zdanení.

Z hľadiska evidencie sa jedná o dodanie služby s miestom plnenia v zahraničí, preto nemôže vchádzať do nášho daňového priznania, v ktorom sa uvádzajú iba skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie dane a správne odpočítanie dane v súvislosti s daňovými povinnosťami. Upozorňujem, že na faktúre by malo byť uvedené (resp. ani v daňovej evidencii), že sa jedná o plnenie "mimo DPH". V praxi som sa stretla, že daňové subjekty to uvádzajú ako oslobodené plnenie, čo je nesprávne. Poskytnuté oslobodené plnenia na rozdiel od "mimo DPH" vchádzajú do daňového priznania.

A čierne na bielom? Tak to je uvedené, resp. v tomto prípade neuvedené v daňovom priznaní. A zároveň východiskom je § 2, čo je predmetom dane, presne tak ako uvádzate. Ak si dobre prečítate ods. 1 písm. a) - d) zistíte, že predmetom dane je iba dodanie v tuzemsku, dovoz a nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného ČŠ EÚ. Nenájdete tam dodanie služby s miestom dodania mimo tuzemska. Viac k tomu skutočne nie je potrebné.
úsmev na tvári

1, Odpoveď na svoju otázku som našla a uviedla pred týmto Vaším príspevkom o 2 príspevky nižšie, aby ju mali k dispozícii i ostatní.

2, V etikete porady nenachádzam zákaz používať v núdzi kontrastné písmo, našla som však:

"10. Porada slúži na to, aby sme si vzájomne poradili. V prípade, že mám iný názor, vyjadrím ho bez toho, aby som robil narážky na iného člena. Ak sa mi zdá otázka veľmi "jednoduchá" , odpoviem bez pripomienok na pýtajúceho sa, alebo odpoveď nechám na iného, trpezlivejšieho člena."
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Sway, musím si zastať AVO, ale niekde sme to už na Porade preberali, aby sa nepoužívalo iné písmo ani výraznú farbu textu.

A mám otázku:
http://www.porada.sk/showthread-t_48..._preprava.html platí pripojená tabuľka v príspevku 5??
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Muška
Sway, musím si zastať AVO, ale niekde sme to už na Porade preberali, aby sa nepoužívalo iné písmo ani výraznú farbu textu.

A mám otázku:
http://www.porada.sk/showthread-t_48..._preprava.html platí pripojená tabuľka v príspevku 5??
Ohľadom tabuľky, vidím ju prvý raz , pozriem na ňu... a o farbách písma - to som nezachytila, dajte návrh Richardovi, nech to vloží do ETIKETY. - ale potom fakt neviem načo je taká možnosť pri písaní, a na obhajobu, si myslím, že niekedy je veľmi prospešná, ak chceme reagovať na určitú časť textu a tak, najmä v obsiahlejších príspevkoch, alebo pri dôležitej prozbe..., nie som ješitná, ale upozorniť sa dá aj inak.... sú SS, ....asi som sa nechala vytočiť... , ale ak idem na obľúbenú stránku a čaká ma tam toto.....
0 0
Robertoz Robertoz

Robertoz je offline (nepripojený) Robertoz

AVO
...
A čierne na bielom? Tak to je uvedené, resp. v tomto prípade neuvedené v daňovom priznaní. A zároveň východiskom je § 2, čo je predmetom dane, presne tak ako uvádzate. Ak si dobre prečítate ods. 1 písm. a) - d) zistíte, že predmetom dane je iba dodanie v tuzemsku, dovoz a nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného ČŠ EÚ. Nenájdete tam dodanie služby s miestom dodania mimo tuzemska. Viac k tomu skutočne nie je potrebné.
To, ze dodanie sluzby s miestom dodania mimo tuzemska (trebars aj do USA) nie je predmetom dane (par.3!; asi omylom bol uvedeny par.2) mi je jasne.
ALE: Ak vykonavam vylucne len tuto cinnost, kt. nie je predmetom DPH,
aj tak mam narok na plny odpocet DPH na vstupe???

R.
0 0
tlubos tlubos

tlubos je offline (nepripojený) tlubos

Neviem ako je to s USA, ale čo sa týka EU, vykonávaš činnosť, ktorá je predmetom DPH, len svoju daňovú povinnosť prenášaš na osobu v inom členskom štáte, takže keď to berieme z pohľadu jednotného ekonomického priestoru, tvoja DPH bola priznaná, aj keď inou osobou, takže máš nárok na odpočet.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

pozerám ten komentár k § 15:

Pri službách vzťahujúcich sa na nehnuteľnosť, ako napríklad rôzne stavebné práce (výstavba, stavebné opravy, stavebná údržba), stavebno-inštalačné práce, projektové práce, služby realitných kancelárií, znalcov, architektov, stavebného dozoru a pod., je miestom dodania služby miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

a stavebné práce boli vykonané v EU, ale odberateľ je slovenská s.r.o. a dodávateľ slovenská SZČO... to má byť faktúra s DPH či bez?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Heni, zisťuješ miesto dodania a podľa tohoto miesta má ich štátny rozpočet nárok na DPH.
Ak službu faktúruješ podnikateľovi , ktorý je v "mieste dodania", tak prenesieš na neho povinnosť, /čiže bez DPH/, ale ak podnikateľovi, ktorý nie je v "mieste dodania", tak faktúruješ s DPH, ktorá je platná v "mieste dodania" a samozrejme musíš aj uvedenú DPH odviesť do ich ŠR.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Heni, klikni http://www.porada.sk/showthread-t_13790.html
Snáď to píšem správne
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Robertoz
To, ze dodanie sluzby s miestom dodania mimo tuzemska (trebars aj do USA) nie je predmetom dane (par.3!; asi omylom bol uvedeny par.2) mi je jasne.
ALE: Ak vykonavam vylucne len tuto cinnost, kt. nie je predmetom DPH,
aj tak mam narok na plny odpocet DPH na vstupe???
No mám za to, že čo je predmetom dane je v § 2 ZDPH. V § 3 sa definuje zdaniteľná osoba a súvisiaca problematika.

Dávam do pozornosti § 49 ods. 6: Platiteľ môže odpočítať daň aj v prípade, ak tovary a služby použije na podnikanie v zahraničí, ak by táto daň bola odpočítateľná, keby táto činnosť bola vykonávaná v tuzemsku. (Zahraničie = územie, ktoré nie je tuzemskom.)
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Muška
Heni, zisťuješ miesto dodania a podľa tohoto miesta má ich štátny rozpočet nárok na DPH.
Ak službu faktúruješ podnikateľovi , ktorý je v "mieste dodania", tak prenesieš na neho povinnosť, /čiže bez DPH/, ale ak podnikateľovi, ktorý nie je v "mieste dodania", tak faktúruješ s DPH, ktorá je platná v "mieste dodania" a samozrejme musíš aj uvedenú DPH odviesť do ich ŠR.
no ved to, že ten slovenský odberateľ chce faktúru bez DPH... ani jeden z nás totiž nie je v "mieste dodania" a ja by som sa teraz (ako zhotoviteľ či dodávateľ) mala registrovať v NSR
0 0
Robertoz Robertoz

Robertoz je offline (nepripojený) Robertoz

AVO
No mám za to, že čo je predmetom dane je v § 2 ZDPH. V § 3 sa definuje zdaniteľná osoba a súvisiaca problematika.
Jasneeee, beriem spat, sorry
trochu mi preskocilo
Pozriem si este tu 49ku...
Dik
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Heni
no ved to, že ten slovenský odberateľ chce faktúru bez DPH... ani jeden z nás totiž nie je v "mieste dodania" a ja by som sa teraz (ako zhotoviteľ či dodávateľ) mala registrovať v NSR
Heni, podľa mňa áno. /ale treba preveriť zákon o DPH v NSR/
Alebo sa musíš so slov. odberateľom dohodnúť na práci v SR.
0 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

Poraďte mi prosím. Naša firma (SR) - platiteľ DPH dodáva službu v Poľsku - ťažba dreva. Odberateľ v Poľsku je platca DPH. Faktúrujem bez DPH? Čo musí obsahovať takáto fa? V DP DPH sa mi táto fa neobjavuje a ani v súhrnom výkaze keďže je to služba. Vediem si iba evidenciu podľa § 70. Ako vediete túto evidenciu? (je to iba evidencia fa, alebo si vediete neakú pomocnú v exceli alebo neako inak?) V Poľsku nakupujeme aj PHM - naftu do strojov, ktoré pracujú v lese. Môžem si tieto bloky dať do nákladov aj s DPH, keďže si ju neuplatňujem? Ďakujem
0 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

Prosím, pomôže mi niekto a usmerní ma? Ďakujem
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

[quote=RenataK]Poraďte mi prosím. Naša firma (SR) - platiteľ DPH dodáva službu v Poľsku - ťažba dreva. Odberateľ v Poľsku je platca DPH. Faktúrujem bez DPH? Čo musí obsahovať takáto fa? V DP DPH sa mi táto fa neobjavuje a ani v súhrnom výkaze keďže je to služba. Vediem si iba evidenciu podľa § 70. Ako vediete túto evidenciu? (je to iba evidencia fa, alebo si vediete neakú pomocnú v exceli alebo neako inak?) V Poľsku nakupujeme aj PHM - naftu do strojov, ktoré pracujú v lese. Môžem si tieto bloky dať do nákladov aj s DPH, keďže si ju neuplatňujem? Ďakujem[/quote

Podla mna ta dan ma byt polska, ale neviem kam to zaradit.Ako prace na hmotnom majetku? Da sa to niekde dat podla §15?
Ak by sa to dalo povazovat za nieco podla §15 , tak fakturujete bez DPH, na Fa uvediete odvolavku na §,podla ktoreho je miesto dodania mimo Slovensko,v DP ani suhrnomvykaze to neni,iba v evidencii podla § 70 to bude,Evidenciu tak ako tam pisu v cleneni na dosle a vysle fa, osl, neosl. K,zahranicne, tuzemske, no tak oko je to v § 7o.
phm do nakladov aj s DPH, prave preto.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
RenataK
Poraďte mi prosím. Naša firma (SR) - platiteľ DPH dodáva službu v Poľsku - ťažba dreva. Odberateľ v Poľsku je platca DPH.
Otázku je potrebné upresniť, kde vykonávate ťažbu dreva. V Poľsku? Ak áno, tak sa na vás vzťahuje poľský zákon o DPH. Podľa zadania otázky sa mi javí, že práce vykonávate tam.

Ešte by bolo vhodné doplniť, čo je predmetom zmluvy. Ak iba spomínaná ťažba dreva mám za to, že vykonávate ekonomickú činnosť v inom členskom štáte a vznikla vám povinná registrácia v Poľsku, resp. vzťahuje sa na vás poľský ZDPH.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
RenataK
V DP DPH sa mi táto fa neobjavuje a ani v súhrnom výkaze keďže je to služba. Vediem si iba evidenciu podľa § 70. Ako vediete túto evidenciu? (je to iba evidencia fa, alebo si vediete neakú pomocnú v exceli alebo neako inak?) V Poľsku nakupujeme aj PHM - naftu do strojov, ktoré pracujú v lese. Môžem si tieto bloky dať do nákladov aj s DPH, keďže si ju neuplatňujem? Ďakujem
No asi by sa mala v DP k poľskej dani a aj v evidencii podľa poľského ZDPH. A bloky za PHM ... vzniklo by vám právo na odpočítanie dane v Poľsku.

Uvedené platí v súvislosti s predchádzajúcim príspevkom.
0 0
zetka zetka

zetka je offline (nepripojený) zetka

Ahojte,mám podobný problém.Skúste mi prosím poradiť.Naša firma začína poskytovať služby v lese-ťažba,približovanie drevnej hmoty v Čechách.Sme plátcami dph.Nemám vôbec prehľad ako to funguje a čo všetko musíme urobiť.Zmluva je uzavretá na jeden kalendárny rok s českým odberateľom,plátcom dph.Naša firma by phm a náhradné diely kupovala v ČR.Čo všetko je potrebné urobiť,aby to bolo v poriadku? Je potrebné zaregistrovať sa v Čechách a tam robiť daň.priznania,alebo ako by to bolo pre slovenskú szčo,plátcu dph najvýhodnejšie a najsprávnejšie? Skúste ma do tejto problematiky trošku zasvätiť prosím.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

zetka Pozri príspevok
Ahojte,mám podobný problém.Skúste mi prosím poradiť.Naša firma začína poskytovať služby v lese-ťažba,približovanie drevnej hmoty v Čechách.Sme plátcami dph.Nemám vôbec prehľad ako to funguje a čo všetko musíme urobiť.Zmluva je uzavretá na jeden kalendárny rok s českým odberateľom,plátcom dph.Naša firma by phm a náhradné diely kupovala v ČR.Čo všetko je potrebné urobiť,aby to bolo v poriadku? Je potrebné zaregistrovať sa v Čechách a tam robiť daň.priznania,alebo ako by to bolo pre slovenskú szčo,plátcu dph najvýhodnejšie a najsprávnejšie? Skúste ma do tejto problematiky trošku zasvätiť prosím.
Podľa nedávno vydaného pokynu na stránkach DRSR miestom dodania lesníckych prác je miesto, kde sa nachádza nehnuteľnosť na ktorej robíte. U vás to bude teda česko.
Ak je odberatel platiteľ tak by sa na neho preniesla daňová povinnosť a vy by ste vystavovali Fa bez dane a on by to v česku dodanil. Nemusíte sa registrovať. Obdobný § na vrátenie DPH ako §56 z tam nakúpených tovarov a služieb je aj v českom zákone. Mohli by ste daň žiadať.-podľa ich § 82.
Prediskutujte si prípadnú registráciu s DU v Prahe, nárok na odpočet by sa vám vrátil skôr ale mate registráciu v česku ak sa rozhodnete isť cestou registrácie..


Ale
0 0
zetka zetka

zetka je offline (nepripojený) zetka

Ahoooj.Takže ak ostanem ako neregistrovaná szčo v ČR,je potrebné na faktúrach ako odvolávku uvádzať aj nejaký §? Moje účtovníctvo sa mení iba vo vytvorení valutovej pokladne,účtu v cudzej mene? Lenže,ak budem v Čechách viac ako 183 dní,čo budem,tak sa zaregistrovať asi aj tak musím a pravdepodobne sa registrácia vzťahuje aj vzhľadom na hrubý príjem,nie je to nejak tak? Keby to tak nebolo a nebola by som ohraničená počtom dní a hrubým príjmom,tak by to vlatne až také hrozné nebolo.Lenže ak budem registrovaná,budem musieť robiť účtovníctvo podľa českých §,však? Moc ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať