Zavrieť

Porady

Účtovanie dotácie z UPSVaR v JU

Dobry den,

co sa tyka dotacii, nasla som tu par tem ale z nich mi nie je jednoznacne jasne uctovanie dotacie z UPSVaR v jednoduchom uctvonictve (ziadny pausal)

V decembri som dostala 2416,15 Eur dotaciu na zacatie podnikania...Kupila som z nej software od Krosu za 751,82 Eur, ktory som mala samozrejme v podnikatelskom zamere.

Uctujem teda:


1. dotácia 2416,15 - prijem neovplyvnujuci ZD (PNZD)
2. zaroven dotácia do zavazkov
3. SW 751,82 Eur ako VOZD ( zaevidujem si aj fakturu ako zavazok, aby som to mohla dat uhradit)
4. Potom cez ID zauctujem 751,82 Eur ako prijem ovplyvnujuci zaklad dane (POZD)
5. A v zavazkoch si pridam uhradu sumy 751,82 Eur - cize si tym znizim zavazok voci UPSVaR

Pokial viem, dotacia sa v JU nezdanuje cela (pokial sa neuplatnuje pausal) ale zdanuju sa len vydavky vo forme prijimov, za ktore sa kupi to, co je napisane v podnikatelskom zamere...

Cize v tomto konkretnom pripade, mam zdanitelne prijmy zo zivnosti 751,82 a zaroven vydavky odpocitatelne 751,82....cize som zarobila 0 a danove je teda tiez nulove....
Nie som si ista, ci totiz rozmyslam dobre...musim v tomto pripade podat DP? A ak ano, bude to tak ako som pisala???

Velmi pekne dakujem....
Usporiadat
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Vlastne ešte jedna otázka, je potrebné dotáciu z ÚP nahodiť do knihy záväzkov?
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

Dobrý večer
Ja sa chcem spýtať čo v takom prípade keď do 2 rokov sa dotácia z UPSVaR nevyčerpala a zrušila sa živnosť. 2 roky boli dodržané
ale tam zostala nejaká suma, ktorá sa nevyčerpala. Tá sa bude musieť vrátiť????? Kontrola nebola po dvoch rokoch.
Ako sa ten zostatok zaúčtuje pri ukončení podnikania zapíše sa ako vyrovnaný záväzok pri JU.
0 0
Liptáčik Liptáčik

Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

Jednu otázku mám aj ja. Ak čerpám dotáciu z ÚP, a dodržím správnosť účtovania, môžem sa rozhodnúť, či použiť preukázateľné výdavky alebo paušál? Nie je povinnosť uplatniť si len preukázateľné výdavky?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Liptáčik Pozri príspevok
Jednu otázku mám aj ja. Ak čerpám dotáciu z ÚP, a dodržím správnosť účtovania, môžem sa rozhodnúť, či použiť preukázateľné výdavky alebo paušál? Nie je povinnosť uplatniť si len preukázateľné výdavky?
Pre účely UP musíš viesť účtovníctvo.
Zdanenie môžeš aj formou paušálnych výdavkov, ak je to pre teba výhodnejšie. Len pozor na povinnú registráciu v SP, lebo pri paušáli v prvom roku podnikania zdaníš celú dotáciu.
0 0
1janka 1janka

1janka je offline (nepripojený) 1janka

Ahojte poradáci, k tejto téme sa chcem spýtať, že ak teda vyčerpanú dotáciu zaúčtujem zároven aj do POZD, tak z tejto sumy dotácie sa potom budú vypočítavať odvody do SP, dobre to chápem? Je to normálne aby som z dotácie platila odvody? Podla nového sa výška odvodov platí z výšky príjmov pred odpočítaním výdavkov...teda mi to tak vychádza, že z tej dotácie sa budú počítať odvody...dobre to chápem?Dakujem
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

1janka Pozri príspevok
Ahojte poradáci, k tejto téme sa chcem spýtať, že ak teda vyčerpanú dotáciu zaúčtujem zároven aj do POZD, tak z tejto sumy dotácie sa potom budú vypočítavať odvody do SP, dobre to chápem? Je to normálne aby som z dotácie platila odvody? Podla nového sa výška odvodov platí z výšky príjmov pred odpočítaním výdavkov...teda mi to tak vychádza, že z tej dotácie sa budú počítať odvody...dobre to chápem?Dakujem
Áno, bohužiaľ výška vyčerpanej dotácie sa zarátava do príjmu na povinné odvody do SP
0 0
1janka 1janka

1janka je offline (nepripojený) 1janka

no pekne...kedy sa už my slováci preberieme k životu a nenecháme vládu robiť samé hovadiny?
0 0
1janka 1janka

1janka je offline (nepripojený) 1janka

inak dakujem za rýchlu odpoved...len ma ešte napadá taká možnosť, že prakticky výsledok príjmov a výdavkov je 0, že či to nevynať z POZD a VOZD...ved výsledok bude aj tak rovnaký, hm?..:-)))
nevieme obísť tú blbosť?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

výška príjmov sa sleduje iba pri povinnej registrácii pre platenie odvodov do SP.. inak sa odvody rátajú zo základu dane + poistné.. čiže ak budeš mať dotáciu aj v príjmoch aj vo výdavkoch /nepoužiješ paušál/, tak čo sa týka dotácie vysledok budeš mať 0..
0 0
eva.ch eva.ch

eva.ch je offline (nepripojený) eva.ch

Mam otazku, uctovanie dotacie chapem ale potom ma napada, ked pouzijem dotaciu a zaradim ju ako prijem ovplyv. zakad dane, potom mi ale vychadza, ze pouzita dotacia sa mi zaratava do vymeriavacieho zakladu pre platenie odvodov na dalsi rok?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

1janka Pozri príspevok
inak dakujem za rýchlu odpoved...len ma ešte napadá taká možnosť, že prakticky výsledok príjmov a výdavkov je 0, že či to nevynať z POZD a VOZD...ved výsledok bude aj tak rovnaký, hm?..:-)))
nevieme obísť tú blbosť?
Ako to môžeš vyňať? Veď ak si z dotácie vyčerpala čo i len 1 euro, tak to euro ide automaticky do N aj do príjmov. Čiže ak si z dotácie čerpala, tak to vyňať nemôžeš.
A áno, ZD tým, že účtuješ o dotácií sa ti nemení, avšak ZD nemá nič spoločné s povinnosťou platenia odvodov do SP. Tu sa berie ohľad na výšku príjmov.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

eva.ch Pozri príspevok
Mam otazku, uctovanie dotacie chapem ale potom ma napada, ked pouzijem dotaciu a zaradim ju ako prijem ovplyv. zakad dane, potom mi ale vychadza, ze pouzita dotacia sa mi zaratava do vymeriavacieho zakladu pre platenie odvodov na dalsi rok?
No, nie je to tak ako píšeš. Výška vyčerpanej dotácie sa ti zaratáva do POZD aj do VOZD, to znamená, že základ dane ti to neovplyvní. A na výpočet výšky odvodov sa berie ako vymer. základ práve ten ZD + odvody do ZP a SP. Takže ZD sa ti pri účtovaní dotácie nezvýši ani nezníži a tým pádom ani VZ sa ti nezníži ani nezvýši.
Naposledy upravil mondes : 05.03.13 at 18:30
0 0
1janka 1janka

1janka je offline (nepripojený) 1janka

ano dakujem už chápem, ale zaujíma ma ked mám príjmy aj z podnikania...aj zo závislej činnosti...ZD sa ráta len z podnikania? teda na účely výpočtu odvodov..alebo dokopy?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

1janka Pozri príspevok
ano dakujem už chápem, ale zaujíma ma ked mám príjmy aj z podnikania...aj zo závislej činnosti...ZD sa ráta len z podnikania? teda na účely výpočtu odvodov..alebo dokopy?
len z podnikania
0 0
1janka 1janka

1janka je offline (nepripojený) 1janka

dakujeeeeeem..:-)
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

Chcela by som sa spýtať na dotáciu nejak mi to neladí.
Príjem dotácie PNZD
čerpanie -výdaje VOZD
preúčtovanie dotácie POZD
mám aj iné príjmy a výdaje z podnikania za celý rok.
Len to mi nejde do hlavy že som si uriobila základ dane pred preúčtovaním
čo mi vyšlo že budem platť príklad 893 € dane a ke´d som tú dotáciu preučtovala tak
mi vyšlo že budem platiť prikl.1099 € dane je tak dobre ????
Myslím si, že čo som čerpala tak som to mala odrátane z celkových príjmov a nebola tam zaúčtovaná
príjem dotácie. dobre to chápem
0 0
evinka33 evinka33

evinka33 je offline (nepripojený) evinka33

ak si si vypočítala základ dane, ktorý už zahŕňal výdavky - nákupy z prostriedkov dotácie a až potom si zaúčtovala čerpanie dotácie ako POZD tak sa ti o tú sumu vyčerpanej dotácie samozrejme zvýšil základ dane. Myslím, že to chápeš dobre.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

ja osobne dávam čerpanie dotácie v priebehu roka ako VNZD až na konci roka prevediem interným zápisom do VOZD, ak si účtovala priamo do VOZD, tak sa ti to potom prejaví navýšením ZD
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

ďakujem za skorú odpoveď potrebovala som to potvrdiť.
0 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

takže ak som to dobre pochopila vo výkaze o MaZ do r.17 dám nevyčerpanú dotáciu plus odvody za december? aj ked budu odvody hradené z dotácie? D
0 0