Zavrieť

Porady

Exmanžel bez môjho vedomia zrušil deťom vkladné knižky.

Po rozvode, kedy boli deti zverené do mojej starostlivosti, si exmanžel nechal vkladné knižky našich detí. Po čase som zistila, že vkladné knižky bez môjho vedomia zrušil a peniaze svojvoľne použil. Exmanžel tvrdí, že peniaze má doma, ale chce ich uložiť na lepšie úročenú VK. Tento stav trvá už niekoľko mesiacov.
Prosím o radu, či mal právo takto postupovať, ako môžem dosiahnuť, aby boli peniaze, ktoré sú určené našim deťom, bezpečne uložené v banke. Vďaka za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    arizona Pozri príspevok
    Mgr.Shrek -dá sa tento paragraf použiť aj v praxi, ak napr.rodič založí vkladnú knižku dieťaťu (a pravidelne na ňu vkladá peniaze) a potom ju zruší ? VeĎ rodič tú knižku založil, platí na ňu...a keď ju z nejakého dôvodu zruší, je to trestný čin?
    Vychádzal som z predpokladu, že ak deti boli zverené do starostlivosti matky a vkladné knižky sú na ich meno, teda sú ich vlastníctvom, otec konal v rozpore s § 24 ods. 1 z.č. 36/2005 Z.z. o rodine a rovnako aj § 32 ods. 1 a 2 zákona o rodine, ktoré hovoria nasledovné:

    § 24 ods. 1: V rozhodnutí, ktorým sa rozvádza manželstvo rodičov maloletého dieťaťa, súd upraví výkon ich rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas po rozvode, najmä určí, komu maloleté dieťa zverí do osobnej starostlivosti, kto ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok. Súčasne určí, ako má rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, prispievať na jeho výživu, alebo schváli dohodu rodičov o výške výživného.

    § 32 ods. 1 a 2: Rodičia sú povinní spravovať majetok maloletého dieťaťa s náležitou starostlivosťou.

    Výnosy z majetku maloletého dieťaťa získané pri jeho spravovaní môžu rodičia maloletého dieťaťa použiť najmä na uspokojovanie potrieb maloletého dieťaťa a v primeranom rozsahu aj na uspokojovanie potrieb rodiny. Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom zostáva zachovaná.


    Podľa mňa, ak je vkladná knižka napísaná na niekoho meno, je jeho vlastníctvom ak napriek tomu, že na ňu prispieva niekto iný.
    Spoludisponent má právo nakladať s vkladnou knižkou, ale v tomto prípade tak bolo urobené bez vedomia, či súhlasu matky, ako zákonnej zástupkyne dieťaťa. Otec sa podľa mňa dopustil sprenevery. Ale to je len môj názor a ja sa môžem mýliť.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Predpokladám, že to boli vkladné knižky na meno tvojich detí.
    Ak je tomu tak, a ide o sumu minimálne ako 266 EUR, požiadaj ho, aby peniaze v určitej lehote vrátil na vkladné knižky inak na neho podáš trestné oznámenie za spáchanie t.č. sprenevery podľa § 213 z. č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon.

    § 213 300/2005 Z.z. : Kto si prisvojí cudziu vec, ktorá mu bola zverená, a spôsobí tak na cudzom majetku škodu malú, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Mgr.Shrek Pozri príspevok
    Predpokladám, že to boli vkladné knižky na meno tvojich detí.
    Ak je tomu tak, a ide o sumu minimálne ako 266 EUR, požiadaj ho, aby peniaze v určitej lehote vrátil na vkladné knižky inak na neho podáš trestné oznámenie za spáchanie t.č. sprenevery podľa § 213 z. č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon.

    § 213 300/2005 Z.z. : Kto si prisvojí cudziu vec, ktorá mu bola zverená, a spôsobí tak na cudzom majetku škodu malú, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
    Mgr.Shrek -dá sa tento paragraf použiť aj v praxi, ak napr.rodič založí vkladnú knižku dieťaťu (a pravidelne na ňu vkladá peniaze) a potom ju zruší ? VeĎ rodič tú knižku založil, platí na ňu...a keď ju z nejakého dôvodu zruší, je to trestný čin?

    Exmanžel bez môjho vedomia zrušil deťom vkladné knižky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.