Zavrieť

Porady

Vŕtaná studňa - odkiaľ čerpadlo a vodáreň?

Tak už sa konečne ľady pohli a aj ja budem mať vlastnú studňu! Bol u nás miestny vrták a povedal, že v 16 metroch máme vodičku čistunkú jak detská prdelka :-D
Chcem sa spýtať, či niekto nemáte v cajchu nejaký dobrý obchod na čerpadlo a expanzku, môže byť aj internetový. V rámci toho teda samozrejme prosím poraďte aj aké čerpadlo by bolo vhodné. Hĺbka studne cca 16m a najvyšší bod rozvodu je 10m nad terénom. Počet obyvateľov domu 8 dospelých 3 deti. Díky.
Usporiadat
hydrogeolog hydrogeolog

hydrogeolog je offline (nepripojený) hydrogeolog

KEJKA Pozri príspevok
ja sa pripojím.
Mám narážanú studňu, na trubku sme napojili staré SIGMA čerpadlo, po zapnutí ide trochu piesku - veľmi jemnučky, tak na odporúčanie sme ani neriešili filter-sitko. Vodu momentálne používame len na polievanie záhrady.
Nevýhoda - musíme ísť do šachty a ručne zapnúť a potom zasa vypnúť čerpadlo. Toto potrebujeme vyriešiť.

Výkon studne neviem povedať, veľmi približne - cca 6 hodín trvalo napustenie bazéna cca 20-22m3 /približne, lebo objem bazéna je deklarovaný na 27m3, ale voda nebola až po vrch a ešte šla menej výkonná ponorka s kopanej studne/.
================
V dome máme úpravu - možnosť napojenia na túto studničnú vodu, ja chcem využívať len na 2xWC - neodporúčajú takúto neupravenú vodu pre umývačky a práčky, tak som sa nechala presvedčiť /to je mimo témy/.
Teraz otázka:
potrebujem nejakú nádobu a filter - čo odporúčate? teda dokúpiť samostatnú expanznú nádobu? to je to - zásobník plus nejaký tlakový spínač plus filter na ten piesok, poradte, tú SIGMU by som tam najradšej nechala, teda nechcem kupovať komplet vodárničku.
Ďakujem za odpovede, tipy, linky........
Jedna moznost je vytiahnut elektriku zo sachty hore a tam spravit vypinac. Je to najjednoduchsie, najlacnejsie a asi najmenej poruchove. Druha moznost je namontovat na cerpadlo prietokovy spinac, ktory vypne cerpadlo ked zavriete kohutik. Tretia moznost je namontovat ku cerpadlu tlakovu nadobu, hocijaku malu ked je to len na polievanie a este tlakovy spinac. Bude to fungovat tak ako v druhom pripade, akurat ze sa treba obcas dofukat tlak v nadrzke. Ak by to malo ist aj na tie wc, dal by som tam aspon cca 30 l nadrz.
1 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

piopio Pozri príspevok
Tak už sa konečne ľady pohli a aj ja budem mať vlastnú studňu! Bol u nás miestny vrták a povedal, že v 16 metroch máme vodičku čistunkú jak detská prdelka :-D
Chcem sa spýtať, či niekto nemáte v cajchu nejaký dobrý obchod na čerpadlo a expanzku, môže byť aj internetový. V rámci toho teda samozrejme prosím poraďte aj aké čerpadlo by bolo vhodné. Hĺbka studne cca 16m a najvyšší bod rozvodu je 10m nad terénom. Počet obyvateľov domu 8 dospelých 3 deti. Díky.
Hocijaké čerpadlo,ktoré je bežne v predaji.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
hydrogeolog Pozri príspevok
Jedna moznost je vytiahnut elektriku zo sachty hore a tam spravit vypinac. Je to najjednoduchsie, najlacnejsie a asi najmenej poruchove. Druha moznost je namontovat na cerpadlo prietokovy spinac, ktory vypne cerpadlo ked zavriete kohutik. Tretia moznost je namontovat ku cerpadlu tlakovu nadobu, hocijaku malu ked je to len na polievanie a este tlakovy spinac. Bude to fungovat tak ako v druhom pripade, akurat ze sa treba obcas dofukat tlak v nadrzke. Ak by to malo ist aj na tie wc, dal by som tam aspon cca 30 l nadrz.
viete mi aj odporučiť, značku-typ, ktorý je spoľahlivý,
predajňu - BA, resp. e-shop?
0 0
hydrogeolog hydrogeolog

hydrogeolog je offline (nepripojený) hydrogeolog

Laco-monter Pozri príspevok
Hocijaké čerpadlo,ktoré je bežne v predaji.
...najlepsia cesta, ako si znicit studnu aj cerpadlo... nechapem cloveka, co je schopny toto napisat...
0 0
andiablo andiablo

andiablo je offline (nepripojený) andiablo

hydrogeolog Pozri príspevok
...najlepsia cesta, ako si znicit studnu aj cerpadlo... nechapem cloveka, co je schopny toto napisat...
no fušer to napíše. Musíš vedieť aký chceš mať prietok a z akej hĺbky budeš vodu čerpať. Na základe týchto dvoch parametrov si následne môžeš vyberať z ponuky čerpadiel a nie že hocijaké.
0 0
hydrogeolog hydrogeolog

hydrogeolog je offline (nepripojený) hydrogeolog

andiablo Pozri príspevok
no fušer to napíše. Musíš vedieť aký chceš mať prietok a z akej hĺbky budeš vodu čerpať. Na základe týchto dvoch parametrov si následne môžeš vyberať z ponuky čerpadiel a nie že hocijaké.
to uz nie je ani fuser, ale mongol...vsak potom to tak vyzera v praxi...namontujes "hocijake" cerpadlo, tak aj voda si potom tecie, alebo aj netecie hocijako.
0 0
Ildikó2 Ildikó2

Ildikó2 je offline (nepripojený) Ildikó2

my sme teraz kúpili Sigmu, čerpadlo, tlakovú nádobu 50 l + príslušenstvo, stálo to celé 600 €.
napojili sme na to veľký rod.dom / dve kuchyne, dve kúpelne, dve WC a v pohode to šlape, nemáme problém. odporúčam
0 0
jasomlaco jasomlaco

jasomlaco je offline (nepripojený) jasomlaco

Ak sa smiem spýtať, čo stojí vŕtanie studne. Stačí len tak orientačne.
0 0
andiablo andiablo

andiablo je offline (nepripojený) andiablo

jasomlaco Pozri príspevok
Ak sa smiem spýtať, čo stojí vŕtanie studne. Stačí len tak orientačne.
ccc. 50 Eur meter. Záleží či budeš dávať paženie a či kovové alebo plastové trubky
0 0
hydrogeolog hydrogeolog

hydrogeolog je offline (nepripojený) hydrogeolog

andiablo Pozri príspevok
ccc. 50 Eur meter. Záleží či budeš dávať paženie a či kovové alebo plastové trubky

kovove rury sa snad uz ani nepouzivaju...
zalezi skor od geologie, ci sa vrta do skaly, do strku, sprase, atd a od hlbky, rozdiel je vrtat 6 m alebo 60 m. Ceny cca od 50E/bm do 80-90. Nie vzdy lacna ponuka je nakoniec najlepsia volba.
0 0
andiablo andiablo

andiablo je offline (nepripojený) andiablo

hydrogeolog Pozri príspevok
kovove rury sa snad uz ani nepouzivaju...
zalezi skor od geologie, ci sa vrta do skaly, do strku, sprase, atd a od hlbky, rozdiel je vrtat 6 m alebo 60 m. Ceny cca od 50E/bm do 80-90. Nie vzdy lacna ponuka je nakoniec najlepsia volba.
áno používajú sa pri nestabilnom alebo ílovom podloží. Na jednom fóre to písal jeden čo mu tak museli robiť studňu lebo mal nestabilné podložie a plastové by to nevydržali
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
KEJKA Pozri príspevok
Mám narážanú studňu, na trubku sme napojili staré SIGMA čerpadlo, po zapnutí ide trochu piesku - veľmi jemnučky, tak na odporúčanie sme ani neriešili filter-sitko. Vodu momentálne používame len na polievanie záhrady.
Nevýhoda - musíme ísť do šachty a ručne zapnúť a potom zasa vypnúť čerpadlo. Toto potrebujeme vyriešiť.

Výkon studne neviem povedať, veľmi približne - cca 6 hodín trvalo napustenie bazéna cca 20-22m3 /približne, lebo objem bazéna je deklarovaný na 27m3, ale voda nebola až po vrch a ešte šla menej výkonná ponorka s kopanej studne/.
================
potrebujem nejakú nádobu a filter - čo odporúčate? teda dokúpiť samostatnú expanznú nádobu? to je to - zásobník plus nejaký tlakový spínač plus filter na ten piesok, poradte, tú SIGMU by som tam najradšej nechala, teda nechcem kupovať komplet vodárničku.
Ďakujem za odpovede, tipy, linky........
na zimu som uvolnila tesnenie trubky, z nej vypustila vodu /odstavila záhradné polievanie/, čerpadlo zostalo v šachte.
hydrogeolog Pozri príspevok
Jedna moznost je vytiahnut elektriku zo sachty hore a tam spravit vypinac. Je to najjednoduchsie, najlacnejsie a asi najmenej poruchove. Druha moznost je namontovat na cerpadlo prietokovy spinac, ktory vypne cerpadlo ked zavriete kohutik. Tretia moznost je namontovat ku cerpadlu tlakovu nadobu, hocijaku malu ked je to len na polievanie a este tlakovy spinac. Bude to fungovat tak ako v druhom pripade, akurat ze sa treba obcas dofukat tlak v nadrzke. Ak by to malo ist aj na tie wc, dal by som tam aspon cca 30 l nadrz.
teraz na jar syn zatiahol, spustil čerpadlo, po pár sekundách vodu ťahalo, zdalo sa že žiadny problém.
Nestrážili sme, po pár minútach - tipujem - šlo nasucho, prestalo ťahať vodu, prišli sme na to, až vybilo ističe - v celom dome nebola elektrina.
Teraz neviem - volať elektrikára alebo vodára? Asi oboch, ale dajte mi tip, kde môže byť chyba, či som to čerpadlo zadrela, či čo?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
KEJKA Pozri príspevok
na zimu som uvolnila tesnenie trubky, z nej vypustila vodu /odstavila záhradné polievanie/, čerpadlo zostalo v šachte.

teraz na jar syn zatiahol, spustil čerpadlo, po pár sekundách vodu ťahalo, zdalo sa že žiadny problém.
Nestrážili sme, po pár minútach - tipujem - šlo nasucho, prestalo ťahať vodu, prišli sme na to, až vybilo ističe - v celom dome nebola elektrina.
Teraz neviem - volať elektrikára alebo vodára? Asi oboch, ale dajte mi tip, kde môže byť chyba, či som to čerpadlo zadrela, či čo?
Takže info od elektrikára:
v šachte je vlhko, po zime vyššie, vlhkosť spôsobila skrat, lebo je vodivá.
Šachtu treba nechať vyschnúť /poklop som už dlhšie nechala pootvorený, podopretý drievkom/. Potom bude čerpadlo fungovať bez problémov.
odporúča kúpiť niečo na spôsob ventilátora - nie na elektrický pohon, ktorý vraj bude vháňať vonkajší vzduch do šachty a tak sa vetranie zintenzívni.
Ak nájdem, kúpim, dám vedieť.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
A odvetranie tej šachty nemáte?
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Ach jaj, "oblubena" sachta pri studni....
treba si uvedomit ci to zato stoji. Vlhkost sa tam pohybuje kludne okolo 100% a 99% ludi pouzije klasicke veci na elektriku urcene ledva do vnutorneho prostredia.
Ak to ma byt dobre a hlavne bezpecne, tak vsetko musi splnat krytie predpisane pre taketo priestory - a to stoji uz dake to € naviac.

PS: ak zvlhnute cerpadlo vyrazilo prud v celom dome, tak 100% nestaci len vyvetrat - ved to je pruser jak mraky. Ako je potom spravena instalacia, ked ju odrovna jedno zvlhnute cerpadlo? A preco uz davno predtym nereagoval prudovy chranic? Je tam vobec?

Navrhujem zavolat ozajstneho elektrikara :-)
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
je tam prúdový chránič,....len som citovala elektrikára. Nerobili sme nič amatérsky, všetko urobil ten elektrikár.
Ved aj kým to skúsim znova spustiť, príde a musí to premerať a odskúšať on. len to tu zverejňujem, aby som sa dozvedela viac.
Chcela by som, aby to, čo nemá byť vo vlhku bolo vonku aj za cenu dalšej investície. Momentálne však neviem, či stačí vom vytiahnuť káble, alebo celé čerpadlo.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

tak ci tak, ze je tam chranic, to je dobre, ale cely dom vypnut nemalo ani nahodou. Ja by som si nebol dva krat isty tym, ze je ta instalacia OK.
Pisem to len preto, ze najme v poslednom case sa z "elektrikarmi" vrece roztrhlo - a potom to tak vypada.
Kazdopadne, skus sem dat dake foto a budeme snad mudrejsi. Ono v principe nic nemusis vytahovat von, ako to bude vo vyhotoveni do daneho prostredia. Fakt tie fotky by pomohli.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Tienik,pokiaľ má zapojenú celú elektroinštaláciu cez prúdový chránič a voda v čerpadle sa dostane na fázu, tak odpojí prúdový chránič a tým pádom odpojí aj elektrinu v celom dome.
Podľa mňa sa nestalo nič závažné. Treba však skontrolovať kábel k čerpadlu(môže byť predratý od manipulácie s ním) a aj vodotesnosť elektroinštalácie v čerpadle.
0 0
hydrogeolog hydrogeolog

hydrogeolog je offline (nepripojený) hydrogeolog

2 rury do sachty ako vetranie, priemer 100 mm, navrchu ukoncit strieskou. Jednu zaustit od vrchu az kusok nad dno sachty, druhu dat najlepsie na dekel len kratku, netahat ju dole a je tam vybaven acirkulacia vzduchu. Idealne, ked su tie rury co najdalej od seba, kazda v inom rohu, aby medzi nimi prudil vzduch v celeh sachte
2 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

a v zime to nepomrzne pri tak intenzívnom vetraní?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať