Zavrieť

Porady

hromozvod

čaute poraďáci,
dokončujem dom a chcel by som sa opýtať či neviete koľko zvodov musí mať hromozvod. niekto vraví dva do uhlopriečky a nikto 4 v každom rohu. ak niekto vie, tak poprosím aj normu príp. vyhlášku, ktorá toto rieši.

dík
Usporiadat
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Nejdem sa s tebou priecit, ty mas STN nastudovane, ja sa snazim pouzit logiku, ale rad by som poznal vysvetlenie ... preco? :-)
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ja som si to co som spachal nevymyslel tiez som to konzultoval aj s revizakom, aj s kolegom co si myslim je jeden z naj elektrikarov v BA.. teda elektronik, ale vyzna sa aj do silnoprudu. Kolegovy robil elektriku elektrikar a teda skusim sa ho opytat ci mu uzemnovali baterie.. nic take nespominal. napriklad by ma zaujimalo naco je na nerezovom sprchovom zlabe uzemnovacia svorka. Je to napojene iba na kanal ktory je plastovy a elektrika je odtial vyse 2 metre.
Preco by nemal prudovy chranic vynut pri poruche? ved ked mi zacne tiect do muru prud tak sa nevracia cez nulak a tym padom to vyhodi chranic nie?
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

... praveze chranic vypina pri poruche napajania za nim. Prevadzkove dotykove napatie ti moze dovliect aj kovova trubka, alebo samostatny ochranny vodic, ten cez chranic nejde.
... tu som nasiel nieco o bleskozvode, ale z roku 2003, neviem sucasny stav, to ti povie tienik.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

alltracboy Pozri príspevok
ja som si to co som spachal nevymyslel tiez som to konzultoval aj s revizakom, aj s kolegom co si myslim je jeden z naj elektrikarov v BA.. teda elektronik, ale vyzna sa aj do silnoprudu. Kolegovy robil elektriku elektrikar a teda skusim sa ho opytat ci mu uzemnovali baterie.. nic take nespominal. napriklad by ma zaujimalo naco je na nerezovom sprchovom zlabe uzemnovacia svorka. Je to napojene iba na kanal ktory je plastovy a elektrika je odtial vyse 2 metre.
Preco by nemal prudovy chranic vynut pri poruche? ved ked mi zacne tiect do muru prud tak sa nevracia cez nulak a tym padom to vyhodi chranic nie?

pozri, zbytocne Ti vysvetlovat technicke veci ked si zasadne proti vsetkemu. Ber to tak, ze existuju nejake mantinely a usmernenia ktore reguluju cely nas zivot. Zivot elektrikara sa hybe "od normy k norme" ak to tak raz je urcene a vyzadovane, mozes to len dodrzat. Ked je urcene ze po ceste jazdime vpravo, tiez si nemozes len tak z nicoho nic jazdit vlavo.
Mne je v principe jedno co je Tvoj kolega, moze byt dobry elektronik, dobry kozmonaut, dobry ja neviem co, ale normy platia aj pre neho, ci sa mu to paci alebo nie, rovnako ako pre Teba.
A ver mi ze ak Ti niekto navrhne jedne centralny chranic na cely dom, tak je vsetko ine len nie dobry elektrikar alebo revizak. Za tymto nazorom si stojim a kludne mu ho poviem aj do oci.
Na nerezovom zlabe je svorka preto, ze sa uzemnit musi - koniec, dalej niet nad cim meditovat ak chces reviziu.

V podstate ak ches, zacni studovat elektriku ako taku, napriklad daku SPS, postupne sa dozvies co a ako tam chodi a preco sa ktore veci robia. Fakt nechci aby som tu ja cez prispevky dopodrobna vysvetloval prechodove javy pri prepatiach a poruchach a tak Ti dokazoval naco ktore prepojenie je.

Pokial mas nejaky nabeh na ucinkovanie vo vecrnych spravach Markizy, len tak kludne dalej, urob to po svojom a casom uvidis. Potom sa len skonstatuje ze sa to stalo pre "zly stav elektroinstalacie" a zivot ide dalej.

Ako som pisal, kazdy si je strojcom svojho osudu....
2 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ja chapem ze stat sa moze hocico ale to ze sa mi po plastovej hadici alebo cez mur z ytongu dostane nejake smrtiace napatie na bateriu, alebo odtok.. to mi pride dost paranoide. takto mam teraz poprejany rozvadzac, aby sme sa vyhli nedorozumeniam.. inak este by som na poslednu chvilu mohol nejake zemiace kable natiahnut, lebo uz robia omietky. tie by som pripojil akurat tak na zemnic. Ja som elektriku v podstate vystudoval aj ked sa domovou nezivym a ani nestudujem normy. aj 74 som dokonca mal z ktorej si moc nepamatam.. viem zakladne pravidla co ako zapajat a zatial mi to stacilo. na veci ako chranic a zemnenie sa pytam ludi co do toho vidia viac.. ja som bol skor na mechaniku. V podstate teraz zijem v dome bez prudoveho chranica a zijem.. na novy som ho dal iba preto ze to treba. A ako som pisal nieje problem v pripade nejakeho vyhadzovania chranica rozdelit okruhy na viac chranicov.
Naposledy upravil alltracboy : 14.02.12 at 10:56
20120214_006.jpg  
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

alabut Pozri príspevok
Nejdem sa s tebou priecit, ty mas STN nastudovane, ja sa snazim pouzit logiku, ale rad by som poznal vysvetlenie ... preco? :-)
preco, to je tazke zhrnut jednou vetou :-)
jednak je to preto, ze kazda kupelna je ina, kadze potrubie ine, kazda voda ma inu vodivost. Vedel by si urcit nejake jednoduche a nespochybnitelne podmienky ako to delit systemom tu na 100% ano, tu na 100% nie.
Ja si to netrufam povedat, preto rozumiem poziadavke pripajat vsetko - nemoze nastat stav malo byt pripojene, ale nie je.
Dalej su to atmosfericke javy. Berme vodu teoreticky ako izolant, ok, ale pri napati 0,4kV. Ta ista voda, napatie dajme tomu 10000 kV a mame po izolante.
Dalej len detail, elektrostaticky naboj - stava sa, ze ked je nezemnena kupelna, tak dostavs "slehy" od vsetkeho coho sa dotknes.
Dalsia vec, rozdiel potencialov PEN, co si uz ty niekde tu pisal. Ci chces alebo nie, vsetko je niekde prizemnene, lenze mozno aj par km od seba. A nie je nula ako nula, takze mezdi tym mame napatie. Priklad: cinzakove kupelne, tam ked to odflaknes kludne namerias medzi vanou a bateriou radovo 10-20V. Co nie je vela, ale uz to citit. A co ak pride k dakej poruche a zhorsi sa to.

Preto vsetko v kupleni ma byt spojene na jeden bod. Tym padom niet rozdielu potencialov - niet prudu, nema co ublizit. Nas nezaujma absolutny potencial voci nejakej nekonecnej zemy, ale rozdiel potencialov v ramci tej jednej miestnosti. A preto to vsetko robime - aby bol nulovy.
1 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

alltracboy Pozri príspevok
ja chapem ze stat sa moze hocico ale to ze sa mi po plastovej hadici alebo cez mur z ytongu dostane nejake smrtiace napatie na bateriu, alebo odtok.. to mi pride dost paranoide. takto mam teraz poprejany rozvadzac, aby sme sa vyhli nedorozumeniam.. inak este by som na poslednu chvilu mohol nejake zemiace kable natiahnut, lebo uz robia omietky. tie by som pripojil akurat tak na zemnic. Ja som elektriku v podstate vystudoval aj ked sa domovou nezivym a ani nestudujem normy. aj 74 som dokonca mal z ktorej si moc nepamatam.. viem zakladne pravidla co ako zapajat a zatial mi to stacilo. na veci ako chranic a zemnenie sa pytam ludi co do toho vidia viac.. ja som bol skor na mechaniku. V podstate teraz zijem v dome bez prudoveho chranica a zijem.. na novy som ho dal iba preto ze to treba. A ako som pisal nieje problem v pripade nejakeho vyhadzovania chranica rozdelit okruhy na viac chranicov.

ok, to je rozumnejsie, riesme konkretny problem.

Teda ak dobre rozumiem, este len stavias a bude to novostavba, ze?
Nerozoberajme na co to tam je, berme to zo stranky ako to musi byt , aby to bolo na dnesny stav dobre, OK?

1) ak sa da, pritiahni jede ZZ drot priemeru 6mm2 od zemnica do kazdej kupelne, v ramci kupelne natahaj od zasuvkiek, baterii, zlabu, atd... ZZ vodic k nalepsie vani a tam ich vsetky spoj. Od zasuviek a baterii moze ist aj 4mm2. To ze je vana plastova neries, je pod nou dost priestoru aby si to pospajal a mal moznost skontrolovat. Svorky na baterie som Ti uz poslal ake maju byt.

2) v dome sa Ti deli PEN na PE a N, ten uzol musis tak isto tym drotom pritiahnut k zemnicu.

3) vsetky zasuvky v ramci domu musia ist cez chranic - to je dane. A tak isto svetla v kupelni

nemas nahodou schemu toho rozvadzaca, takto sa horise orientuje, alebo mi posli zoznam vyvodov a ja ti napisem ako by to mohlo byt rozmune - to jest spolahlivo pri prijatelnych nakladoch
1 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

... alltracboy, skus pozriet tu:Príloha 109594 Príloha 109593
Naposledy upravil alabut : 14.02.12 at 12:17
Modelb.jpg  
Model(2)b.jpg  
1/1
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

... tienik, beriem odpoved za pomerne vycerpavajucu, akurat sa na webe tazko hladaju odpovede na technicke problemy, o STN a ich cenach ani nevravim. Mne to staci, je mi jasne, ze poruchy na VN strane sa prejavuju aj v NN sietach najma na koncoch vedeni, je mi jasne, ze sa zvysuje prenasany vykon, je mi jasne, ze sa zvacsuju kapacity a menia indukcnosti vedeni. Tazko sa hlada literatura, ale ak sem obcas napises, pre niekoho blbost, alabut si to so zaujmom precita. :-)
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Zaujímavá debata, chlapci, manžel vás pozdravuje, mám vám dať súhlasy.
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Velika vdaka, kurna, ale co znamena ten suhlas, doteraz som to nepochopil. Najviac si ho zasluzil tienik. :-)
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

alabut Pozri príspevok
Velika vdaka, kurna, ale co znamena ten suhlas, doteraz som to nepochopil. Najviac si ho zasluzil tienik. :-)
Citujem z etikety porady:
13. Príspevku - odpovedi, s ktorou súhlasím, pridelím svoj súhlas (klikom na "Súhlasím"), aby som tak ostatným dal najavo, že ide o názor nielen autora príspevku, ale i môj. Prispievam tak k hodnovernosti dobrých odpovedí.
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Hmmm, osobne radsej napisem nejaky komentar aj s ofrflanim. :-)
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Vdaka za suhlasy, potesi. Ale ovela viac ma potesi ked si z toho kazdy vyberete informaciu co potrebujete :-)
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
alltracboy Pozri príspevok
ja chapem ze stat sa moze hocico ale to ze sa mi po plastovej hadici alebo cez mur z ytongu dostane nejake smrtiace napatie na bateriu, alebo odtok.. to mi pride dost paranoide. takto mam teraz poprejany rozvadzac, aby sme sa vyhli nedorozumeniam.. inak este by som na poslednu chvilu mohol nejake zemiace kable natiahnut, lebo uz robia omietky. tie by som pripojil akurat tak na zemnic. Ja som elektriku v podstate vystudoval aj ked sa domovou nezivym a ani nestudujem normy. aj 74 som dokonca mal z ktorej si moc nepamatam.. viem zakladne pravidla co ako zapajat a zatial mi to stacilo. na veci ako chranic a zemnenie sa pytam ludi co do toho vidia viac.. ja som bol skor na mechaniku. V podstate teraz zijem v dome bez prudoveho chranica a zijem.. na novy som ho dal iba preto ze to treba. A ako som pisal nieje problem v pripade nejakeho vyhadzovania chranica rozdelit okruhy na viac chranicov.
Napríklad pretoto:manželke zokratovala žehlička.Káble vedúce od zástrčky bol to prastarý hliník sa niekde v stene zlepili a prúd volne prchádzal do nuláku až do plynového kotla(ten bol našťastie uzemnený) inak batérie kopali, ako malý kôň.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ja som zvedavy ako sa mi teraz na poslednu chvilu podari dorobit EPS ked uz robia omietky. Ani si neviem predtavit ze pri pospajani odvsadial trcia zo steny z/ž kable.. to som ani nevidel. Ako vyzera nejaka slusna EPS svorkovnica pod omietku?
20111207_009.jpg  
IMG_8341.jpg  
1/1
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

alltracboy Pozri príspevok
ja som zvedavy ako sa mi teraz na poslednu chvilu podari dorobit EPS ked uz robia omietky. Ani si neviem predtavit ze pri pospajani odvsadial trcia zo steny z/ž kable.. to som ani nevidel. Ako vyzera nejaka slusna EPS svorkovnica pod omietku?

no pockaj, pospajanie nemoze byt vidiet, to je vsetko skryte. Centralna svorkovnica EPS by mala byt niekde pri rozvadzaci, vacsinou tam je vyvod zo zemnica. Nemas tam take cosi?
Ako EPS sa pouziva svorkovnica EPS2 tiez od elektra Becov, tu vlozis do krabice KO125E od koposu a dokonca to aj dobre vypada. Ak nemas pod rozvadzacom vyvod zo zmenica, tak od EPS potiahnes gulatinu FeZn 8mm az k najblizsiemu zvodu bleskozvodu kde ho pripojis zdvojenou svorkou. Nie je to sice genialne riesenie, ale ak nemas samostatny zvod na toto, tak jedine mozne.

Ta schema je na dve veci, ako je tradiciou - pre predajcov katalogovych domov je projektant elektro zbytocne drahy clovek, takze tocia jedno a to iste zapojenie co si dali urobit pri vzniku firmy. A samozrejme ani netusia ze odvtedy sme prebrali kopu EN noriem a poziadavky sa zmenili. Ak si ten projekt kupoval teraz niekedy, tak by som to surovo reklamoval - nedostal si za svoje peniaze to co si mal dostat.
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

... alltracboy, spominal si, ze mas v rozvadzaci uzemnene prepatove chranice. Z obrazku to nie je dobre vidiet, je neostry, ale mal by to byt dalsi hruby vodic zelenozltej farby okrem pripojkoveho. Mas tam nieco take?
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

elektriku som si robil sam. je to zapojene ako som pisal. co este mozem spravit je to ze natiahnem zž drot(alebo kabel?) 6mm2 na zemnic od baterii , plynu, kotla, zlabu.. al e to kde sa to bude spajat to asi bude zasa v stene pod omietkou. Som sa pytal kolegu co mu robil elektrikar ekektriku a vravel ze aj ked ma EPS tak baterie uzemnene nema. Proste ziaden kabel mu odtial netrci. Tiez ma plastohlinik rozvody. Alebo to mozem natiahnut rovno na PEN aby sa neprepajal zemnic s PEN.. podomietkovu bateriu sprchy nebudem uzemnovat.
20120220_001.jpg  
20120220_002.jpg  
20120220_003.jpg  
1/1
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

by ma zaujimalo, co sa stane ak mam uzemneny sprchovy zlab, sprchujem sa a v tom momente buchne do domu blesk.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať