Zavrieť

Porady

PHM nákladné auto

Dobrý deň,

prosím, poraďte mi. Máme vo firme nákladné autá. PHM do týchto áut sa kupuje priamo na CS, tankuje sa priamo do jednotlivých áut. Mám otázku:
1. Ako účtovať PHM, na 501 alebo cez 112 ?
1. Je povinnosťou účtovnej jednotky účtovať nákup PHM podľa jednotlivých áut buď cez strediská ( 1 auto = 1 stredisko), alebo PHM na každé auto na inú analytiku?
2. Akú evidenciu vediete ohľadom nákupu a spotreby PHM? (Samozrejme, že máme "stazky" na každé auto, ale mám na mysli evidenciu PHM na skladových kartách, alebo zvláštnu pomocnú evidenciu apod.)
3. Viete mi, prosím, niekto poskytnúť vzor internej smernice na spotrebu PHM?

Prosím, pomôžte mi, som bezradná.

Ďakujem.
Usporiadat
danielko danielko

danielko je offline (nepripojený) danielko

AVO, ďakujem za vyčerpávajúce odpovede. Úprimne som sa musela zasmiať, keď som si predstavila, ako majiteľ sťahuje hadičkou každý večer PHM do zásobníkov, či ako ste ich tu nazvali. Asi tak si to pani auditorka predstavuje.
Som rada, že som sa uistila, že môj rozum neodišiel na prechádzku, neopustil ma, ale asi ten, kto odo mňa čosi také, vyššie spomínané požaduje, by sa mal nad sebou a svojim rozumom, zamyslieť.

Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

iba zásoba v zásobníku (to je teda výraz )

Ahoj AVO, som rada, že aj Tebe sa podarilo krásne spojenie. Mne sa v jednom dávnejšom príspevku podarilo napísať takéto spojenie- budem to konzultovať s konzultantkou. Je to pekné oživenie .
krásny slnečný deň prajem
Mária M
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

andrej_rv
To AVO #14:
Takto je to už aj pre mňa zrozumiteľnejšie . Ale dosť komplikované - nakoniec sa "doúčtujeme" asi k rovnakému výsledku. Niekedy som zo srdca rád, že firmy, ktoré účtujem, nepodliehajú auditu .
V konečnom dôsledku výsledok z toho komplikovaného účtovania je ten iský, aj tak to skončí v spotrebe 501. Mám také skúsenosti s audítorkami, že oni často pokúšajú účtovníkov ,aby pristupovali k riešeniu účtovných prípadov oveľa zložitejšie ako by postupovali bez nich.
Mária M
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Tweety
V konečnom dôsledku výsledok z toho komplikovaného účtovania je ten iský, aj tak to skončí v spotrebe 501. Mám také skúsenosti s audítorkami, že oni často pokúšajú účtovníkov ,aby pristupovali k riešeniu účtovných prípadov oveľa zložitejšie ako by postupovali bez nich.
Mária M
Majka, niekedy účel svätí prostriedky. Jednoduchšie pre účtovnú jednotku (účtovníčku) môže byť, keď zaviaže povinnosťou predložiť vyúčtovanie príslušných zamestnancov (spravidla vodičov referentských vozidiel) a do nákladov účtuje spotrebu PHM pri predložení tohto vyúčtovania. Nemôže sa stať, že spotreba ostane nepreukázaná. Keď to účtovná jednotka nemala stanovené, stávalo sa, že sa nemohla dočkať predloženia potrebných dokladov a mala to zahrnuté v nákladoch, ktoré častokrát nakoniec ani nevedela preukázať. Tým, že výdavok je evidovaný na účte 335, eviduje sa povinnosť voči konkrétnemu zamestnancovi.

Ak nakoniec zvážime, koľko máme účtovných zápisov, spravidla to vyjde zajedno.

Zjednodušený príklad č. 1:
1) doklad o nákupe PHM: 335/211
2) vyúčtovanie spotreby: 501AE/335
Dva účtovné prípady zaúčtované podľa vecnej príslušnosti.

Zjednodušený príklad č. 2:
1) doklad o nákupe PHM: 501/211 (uznaný alebo neuznaný),
2) vyúčtovanie spotreby: 501AE podľa nadspotreby t.j. aj tak sa účtovná jednotka vráti k účtovaným nákladom.
Dva účtovné prípady zaúčtované podľa vecnej príslušnosti.

Podľa môjho názoru to nie je zložitejšie, ale viaže väčšou zodpovednosťou zamestnanca, t.j. prenáša zodpovednosť za správnosť nákladov z pliec účtovníčky na plecia osoby, ktorá vie kde, koľko a prečo jazdila služobným vozidlom.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Súhlasím ,určite je účtovanie cez účet 335 potrebné tam, kde je veľa áut a neporiadni, nezodpovední vodiči. Ak si to všetko viem ustrážiť v malej firme ihneď v rámci mesiaca, tak ten spôsob priamo cez spotrebu je jednoduchší. Tak je to u nás. Nehovorím, že to musí byť všade takto. Postupy účtovania pripúšťajú aj také aj také účtovanie.
0 0
Kačena I. Kačena I.

Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

Prosím, neviete niekto spotrebu na VZV typ FHD 25-Z-TCM a FD-25-Z3?
Alebo kontakt na nejakú firmu, ktorá by mi doklad na spotrebu vystavila?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať