Zavrieť

Porady

Návrat z materskej a rodičovskej dovolenky

Dobry den.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Prosim Vas o vysvetlenie.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Dna 05.05.2010 syn dovrsi 3 roky. Do skolky nastupuje 03. 05. 2010. Pred materskou dovolenkou som pracovla a ma zmluvu na dobu neurcitu od roku 12.2003.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Vyrozumenie zamestnavatela je, ze v pripade, ze sa vratim prepusti ma. Mozete mi prosim povedat ake alternativy vypovede mi moze dat? <o:p></o:p>
Neviem ci som oboznamena dobre: 1/ dohoda to znamena ze sa dohodneme ... – je narok na odstupne???<o:p></o:p>
2/ s tym ze mi da 2-mesacnu vypovednu lehotu s tym ze to odpracuje + odstupne 2-mesacne<o:p></o:p>
3/ alebo rovno 2-mesacne odstupne<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozumiem tomu spravne? Zaujimalo by ma, kedze som na materskej 3 roky ci aj rodicovska dovolenka a materska dovolenka 6 mesiacov sa pocíta tiez, do zapocitanych rokov, z ktorych sa rata odstupne.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Prosim Vas mozte mi to vysvetlit aj so zakonmi. Citala som aj Zakonník prace ..... ak by zamestnavatel sa ohanal zakonmi. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Dakujem<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Prajem prijemny den<o:p></o:p>
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Ing. Pavol Zúber Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Zákonník práce teda neumožňuje preradiť zamestnanca na inú prevádzku pri zrušení prevádzky aj keď sa jedná o prevádzku s tou istou činnosťou aj s platovým ohodnotením dokonca pre ňu výhodnejšou pretože je v jej bydlisku, iba so súhlasom zamestnanca. Myslím si že sa tak trochu jedná aj o špekuláciu zamestnanca, pretože inak by predčasne neukončovala RD.
Ono nič by sa na tom nemenilo ani v prípade, ak by dieťa malo už tri roky, t.j. končila jej RD. Ona nemusí súhlasiť so zmenou prac.zmlvy. Pravdepodobne už k vám nastúpiť nechce, možno má inú prácu...
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Tento zákon je len v prospech zamestnancov. Ja prácu pre ňu mám dokonca je pre ňu výhodnejšia lebo je v meste v ktorom býva ale ona s ňou nesúhlasí lebo jej ide o odstupné. Ale čo už.Ďakujem Vám za rady.
0 0
Meriamon Meriamon

Meriamon je offline (nepripojený) Meriamon

Re: návrat po ukončení RD do práce
Prosím o radu. Bolo mi ponúknuté miesto za kolegynku, ktorá nastupuje na MD. Ona mi však oznámila, že sa mieni po polroku vrátiť na svoje miesto a ja, ak toto miesto príjmem dostanem pravdepodobne výpoveď, lebo jej náš zamestnávateľ vraj musí umožniť návrat na pôvodnú pozíciu. Je to skutočne tak ? Chcem len podotknúť, že ja by som nenastúpila na zástup MD, ale mám zmluvu na dobu neurčitú a kolegyňa má pracovisko uvedené ako celé mesto a teda nie konkrétne. Ďakujem za odpoveď, lebo som bezradná, či nezostanem bez práce aj keď mi je prisľúbený opak.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Meriamon Pozri príspevok
Re: návrat po ukončení RD do práce
Prosím o radu. Bolo mi ponúknuté miesto za kolegynku, ktorá nastupuje na MD. Ona mi však oznámila, že sa mieni po polroku vrátiť na svoje miesto a ja, ak toto miesto príjmem dostanem pravdepodobne výpoveď, lebo jej náš zamestnávateľ vraj musí umožniť návrat na pôvodnú pozíciu. Je to skutočne tak ? Chcem len podotknúť, že ja by som nenastúpila na zástup MD, ale mám zmluvu na dobu neurčitú a kolegyňa má pracovisko uvedené ako celé mesto a teda nie konkrétne. Ďakujem za odpoveď, lebo som bezradná, či nezostanem bez práce aj keď mi je prisľúbený opak.
Ak sa do práce vráti ihneď po MD,(nie až RD) má podľa ZP nárok na pôvodné miesto.
0 0
JajaFabša JajaFabša

JajaFabša je offline (nepripojený) JajaFabša

Naša zamestnankyňa nastupuje po RD a z doby pred MD jej zostalo 6 dní riadnej dovolenky, chcem sa opýtať, aký priemer na výpočet RD mám použiť? Mala reťazové pôrody a RD jej zostalo ešte z roku 2006. Ďakujem
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

JajaFabša Pozri príspevok
Naša zamestnankyňa nastupuje po RD a z doby pred MD jej zostalo 6 dní riadnej dovolenky, chcem sa opýtať, aký priemer na výpočet RD mám použiť? Mala reťazové pôrody a RD jej zostalo ešte z roku 2006. Ďakujem
Pouzijes pravepodobny zarobok - podla (3):

§ 134


(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
3 0
JajaFabša JajaFabša

JajaFabša je offline (nepripojený) JajaFabša

inka70 vďaka
0 0
oref oref

oref je offline (nepripojený) oref

Dobrý večer,

chcela by som poprosiť o radu:

06.07.2010 by som sa mala vrátiť z RD do zamestnania. V piatok som sa bola informovať na podmienky a povedala som zamestnávateľovi, že by mi vyhovovalo ukončenie PP z dôvodu, že keďže je zamestnávateľ v inom meste, budem mať problém s deťmi. Na toto som dostala odpoveď, že ani oni so mnou nerátajú a navrhujú mi výp.dobu+odstupné. Mám si vraj rozmyslieť, ako by mi to vyhovovalo a dať im návrh. Dnes mi volala šéfka, že sa situácia zmenila, zázračne sa práca našla a mám nastúpiť. Ked som sa jej spýtala, či im ide iba o to, aby som odišla dobrovoľne, potvrdila to. Neviete mi prosím poradiť, či mám nejakú možnosť dostať odstupné. Chcela som jednať férovo a ukončiť to dohodou, ale po ich návrhu sa mi to zdá od nich podraz, nič som nežiadala, ale keď mi to ponúkli, nechce sa si sklopiť uši.

Ešte podotýkam, že platové podmienky mi ponúkli plat, ktorý mám v prac. zmluve, hoci som predtým zarábala o 100% viac /odmeny/ a ostatné kolegyne toľko zarábajú doteraz a pomocné práce a keď som sa ohradila, že som robila samostatne, povedali, že to na to nejako našijú.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Počas rod. dovolenky ti zamestnávatel nemôže dať výpoveď. Ak o skončenie prac.pomeru požiadaš ty, nemáš nárok na odstupné.

Môže to byť aj špekulácia zo strany zamestnávatela, ponúkol ti miesto, ktoré ti pri malých deťoch nebude vyhovovať a sama požiadaš o skončenie prac.pomeru dohodou...(bez nároku na odstupné).
Po nástupe z RD je zamestnávatel povinný zaradiť ťa na miesto zodpovedajúce tvojej pracovnej zmluve - záleží na tom, ako máš funkciu špecifikovanú, nemusí to byť rovnaká "stolička", na ktorej si sedela pred nástupom na materskú. Odmeny sú nenárokovatelnou zložkou mzdy.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Z dôvodu mylného predpokladu zamestnávateľa o osamelej matke /resp. ona osamelá je, ale nepredložila prehlásenie, t.j. čerpala riadnu MD/ tento predpokladal jej ukončenie po 37 týždní, čo je teraz. Pravdou je, že MD skončila po 28. týždni a zamestnankyňa nepožiadala o čerpanie RD, ani nenastúpila do zamestnania, ani neoznámila ukončenie MD. ČO teraz - dať to do poriadku so SP a ZP samozrejme teda vo zmeškaných termínoch, čiže chyba bude na strane zamestnávateľa, ale čo so zamestnankyňou?. nekonala nič voči ani SP ani UPSVaR...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

evina Pozri príspevok
Z dôvodu mylného predpokladu zamestnávateľa o osamelej matke /resp. ona osamelá je, ale nepredložila prehlásenie, t.j. čerpala riadnu MD/ tento predpokladal jej ukončenie po 37 týždní, čo je teraz. Pravdou je, že MD skončila po 28. týždni a zamestnankyňa nepožiadala o čerpanie RD, ani nenastúpila do zamestnania, ani neoznámila ukončenie MD. ČO teraz - dať to do poriadku so SP a ZP samozrejme teda vo zmeškaných termínoch, čiže chyba bude na strane zamestnávateľa, ale čo so zamestnankyňou?. nekonala nič voči ani SP ani UPSVaR...
.. čo sa týka žiadosti o rodičovský príspevok (UPSVaR) .. môže požiadať aj teraz - vyplatia jej ho spätne. Treba k tomu potvrdenie zo SP - dokedy poberala materské.
.. nech si aspoň toto rýchlo vybaví, keď sa už pozabudla s materským
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Katy a R Pozri príspevok
.. čo sa týka žiadosti o rodičovský príspevok (UPSVaR) .. môže požiadať aj teraz - vyplatia jej ho spätne. Treba k tomu potvrdenie zo SP - dokedy poberala materské.
.. nech si aspoň toto rýchlo vybaví, keď sa už pozabudla s materským
Čiže ja v správnom termíne spätne oznámim ukončenie MD do SP a ZV, do SP dám následne prerušenie a ona si vybaví RP.
Teraz ešte teoreticky, ak nastane takýto prípad, že zamestnankyňa sa ku koncu MD nijako nehlási, možno jej dať výpoveď?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

posúvam...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

evina Pozri príspevok
Z dôvodu mylného predpokladu zamestnávateľa o osamelej matke /resp. ona osamelá je, ale nepredložila prehlásenie, t.j. čerpala riadnu MD/ tento predpokladal jej ukončenie po 37 týždní, čo je teraz. Pravdou je, že MD skončila po 28. týždni a zamestnankyňa nepožiadala o čerpanie RD, ani nenastúpila do zamestnania, ani neoznámila ukončenie MD. ČO teraz - dať to do poriadku so SP a ZP samozrejme teda vo zmeškaných termínoch, čiže chyba bude na strane zamestnávateľa, ale čo so zamestnankyňou?. nekonala nič voči ani SP ani UPSVaR...
nemám skúsenosť, no predpokladala by som, že ak nepožiadala o RP, tak v prípade, že je ozaj osamelá, v SP sa dá vybaviť poberanie materského do 37týž. aj dodatočne. Aj ked osamoelosť vyžadujú preukázať čest. prehlásením v čase pred uplynutím 28týž. poberania materského. Ale ozaj neviem potvrdiť, či sa dá aj dodatočne. Ak má o to záujem a je ozaj osamelá, mala by sa informovať na SP sama. Tu je odpoved zo SP, kedy je matka považovaná za osamelú:
http://www.socpoist.sk/starostlivost...69s?prm2=29247

Môj názor: Mzdárka, aj ked vie, že je zamestnankyna slobodná/rozvedená/ovdovelá a narodilo sa jej dieťa, nevie, či je ozaj považovaná za osamelú, či žije sama ... Aj ked Zákonník práce v § 40 ods.1+2 nehovorí o písomnom oznámení osamelosti, ako je to pri tehotenstve, mzdárka to inak ako písomným prehlásením zaemstnankyne nemá šancu preukázať.
Takže ako píšeš, by som jej ukončila MD uplynutím 28týždnov, ak by som také prehlásenie od nej nemala. Asi by som uznala 37týž. MD aj bez prehlásenia v prípade, že niekto od nej prinesie zo SP potvrdenie o dlžke vyplácania materského, kde by ho vyplácali 37týždnov (toto potvrdenie si mamičky vybavujú pre nárok na rodič.príspevok, je to príloha k žiadosti o RP). Ale aj tak by som si asi dodatočne od nej žiadala aj to prehlásenie.

Na tvojom mieste spravím to isté, nahlásim spätne ukončenie MD 28týždnom, ked čestné prehlásenie nemáš a vieš, že mateské jej ukončili v 28týždni. Takže ked ti dala žiadost o materské, nebavili ste sa dokedy bude doma? Nehovorila ani ústne, ako dlho? Asi by som nahlásila aj začiatok čerpania RD a prerušenie poistenia. Bol tu na porade aj taký prípad, že mamička čerpala neplat. volno, bola s manželom v zahraničí a ani neoznámila, že sa jej narodilo dieťa .... Myslím, že to nahlasovali dodatočne. Ale vlastne neviem, ako to dopodlo.

Asi by som si netrúfla dať výpoved, ak sa neozve. Lebo ozaj, žiadosť o rodič.dovolenku nemusí byť písomná. Ona môže povedať, že ste hovorili o tom, že bude doma do vtedy, do kedy môže... Ale s takýmito prípadmi ja nemám vôbec skúsenosť a už vôbec nie s prípadnými súdnymi ťahanicami, takže toto ber len ako názor bez skúseností.

Čo sa týka požiadania o RP, tak ak jej skončilo poberanie materského napr. 30.7.2010, tak ak požiada o RP najneskôr v januári 2011 (do 6mesiacov), tak jej vznikne nárok na RP od 7/2010 (31.7.2010 splnila podmienku, ak teda nebola zárobkovo činná ...). Ak požiada o RP neskôr napr.1.2.2011, tak už nárok na RP a 7/2010 nemá (uplynie viac ako 6mesiacov), bude RP poberať od 8/2010.

Na zdrav. poistovnu nahlasuješ ukončenie poberania materského a začiatok poberania rodič.príspevku. Toto je tiež zaujímavá téma. Či si niektoré mzdárky žiadajú od mamičiek aj potvrdenie, že RP poberajú. A v prípade, ak by prestali poberať RP, či to mamičky majú oznámiť mzdárke. Doteraz som asi len od 2och mamičiek niečo také počula. A som sa najprv čudovala, čo tie mzdáky všetko od nich chcú. Ale neskôr som zistila, že to súvisí so zdravo. poistovnou. A neviem, aká je prax zo strany ZP, či toto nejako kontrolujú. Po zmenách zákona o RP od 1.1.2010 takéto prípady v prípade práce na dohodu môžu byť, že mamička nepoberá RP, ale napr. prísp. na star. o dieťa (v prípade práce na dohodu) alebo mamička nepoberá žiadny príspevok (ak dieťa začalo navštevovať škôlku napr. od 2.9., ale RD v zamestnaní čerpe až do napr. 25.11., kedy má dieťa 3roky). Ale na tvojom mieste sa týmto nezaťažujem.

Ešte by možno bolo dobré ju upozorniť, že si sama musí dať prihlášku na soc.poisťovnu podla trvalého pobytu. Inak nebude dôchodkovo poistná od začiatku čerpania RD. Nebude sa jej to rátať do dôchodku. A spätne sa táto prihláška vybaviť nedá. Ked príde do SP, tak ju poistia odo dna, kedy tam príde, ani o den skôr. A tiež odhlášku potom musí sama podať. A bolo by dobré pre nu, ak by si spravila kopie, aby mala dôkaz o tom, že prihlášku podala.

Tak nech to vybavíš bez komplikácií. Ak nepožiadala ani o RP, asi to nebude lahký oriešok

Moja mzdárka v januári opravovala ukončenie RD z júla predchádzajúceho roku. A napr. ja som minulý rok nahlasovala ukončenie MD, začiatok RD tuším z roku 2007 (mzdárka asi nevedela, kedy MD ukončiť, tak radšej nenahlásila nič. Lebo zamestnankyna nastupovala na MD 4týž. pred pravd.termínom pôrodu a nie 6týž, ako vzniká nárok na materské).
Naposledy upravil brčko : 20.09.10 at 11:42
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. len doplním .... spätne sa nedá .. osamelá matka to musí oznámiť predtým, ako uplynie 28 týždňov. Ak nestihne, má smolu. Výplata dávky je už zastavená.
nepomáha ani odvolanie ... možno doplní niekto - aká je prax v iných pobočkách
2 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

SP neposiela rozhodnutie odkedy odnímajú materské (ako je to teraz pri rodič.príspevku), len rozhodnutie o priznaní mateského. V nom v odôvodnení len citujú zákony (nie že by upozornili napr. mamičku na to, dokedy treba oznámiť osamelosť alebo doložiť RL detí (ak sa narodilo viac detí). V poučení uvádzajú, že je možné sa odvolať proti tomuto rozhodnutiu do 30dní odo dna jeho oznámenia. Takže odvolať sa možno len proti rozhodnutiu a nie odnatiu?

Ani v poučení na žiadosti o materské nie je nijaká informácia, ako doložiť 37týž. poberanie. Je tam teda,že je povinná predložením rodného listu dieťaťa (detí) oznámiť platitelovi rodné číslo detí. Poznám prípad, ked v SP povedali mamičke dvojičiek, že stačí jeden RL doložiť k žiadosti o materské, ked im dávala dva (k prihláške na dôch.poistenie asi ozaj stačí len 1RL) a odnali jej nárok po 28týž. Zistila, že mama nárok na 37týž. až po pol roku po odobratí materského.
Vo vyhlásení na žiadosti o materské je:
Akékolvek skutočnosti rozhodujúce na zánik nároku na materské, nároku na jeho výplatu a jeho sumu ohlásim ihned platitelovi materského.
Asi tým "akékoľvek skutočnosti" je to povedané??
Naposledy upravil brčko : 20.09.10 at 12:05
1 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

P.s. Tá výpoveď bola len úvaha v tom zmysle, že o nej sa uvažovalo už na začiatku a nemohla sa zrealizovať kvôli tehotenstvu. teraz nevieme o zamestnankyni nič, nevieme ako správne postupovať voči poisťovniam. Pre mňa je tu zas jeden prípad, kedy je vidno ako zamestnávateľ prakticky nemôže nič.... nechcem byť zle pochopená, samozrejme majú byť zamestnanci chránení a najmä mamičky....ale mali by mať aj ony nejaké sankcionované povinnosti...
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

Dobrý den chcem sa prosím vás k tejto téme opýtať, kedže počas MD a RD pracovný pomer trvá podľa ZP máme nárok na dovolenku, takže po nástupe do zamestnania po 3rokoch v prípade výpovede,alebo po ukončení PP na dohodu má pracovníčka nárok na odstupné, a preplatenie nevyčerpanej dovolenky ... tá sa ráta za tie tri roky vrátane???? Nie je mi to jasné.. napr. nevyčerp. d pred nástupom na MD bola 7 dní a k tomu s priráta 3x 20 dní....???????dakujem za odpovede.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

latka Pozri príspevok
Dobrý den chcem sa prosím vás k tejto téme opýtať, kedže počas MD a RD pracovný pomer trvá podľa ZP máme nárok na dovolenku, takže po nástupe do zamestnania po 3rokoch v prípade výpovede,alebo po ukončení PP na dohodu má pracovníčka nárok na odstupné, a preplatenie nevyčerpanej dovolenky ... tá sa ráta za tie tri roky vrátane???? Nie je mi to jasné.. napr. nevyčerp. d pred nástupom na MD bola 7 dní a k tomu s priráta 3x 20 dní....???????dakujem za odpovede.
Len obdobie materskej dovolenky sa počíta ako odpracované obdobie a z tohto obdobia vzniná nárok na dovolenku. Z obdobia rodičovskej dovolenky sa nepočíta nárok na dovolenku, to sa berie ako neodpracovaný čas. Teda ak si bola celý rok na RD, tak ti nevznikne nárok na dovolenku za ten rok.
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

latka Pozri príspevok
Dobrý den chcem sa prosím vás k tejto téme opýtať, kedže počas MD a RD pracovný pomer trvá podľa ZP máme nárok na dovolenku, takže po nástupe do zamestnania po 3rokoch v prípade výpovede,alebo po ukončení PP na dohodu má pracovníčka nárok na odstupné, a preplatenie nevyčerpanej dovolenky ... tá sa ráta za tie tri roky vrátane???? Nie je mi to jasné.. napr. nevyčerp. d pred nástupom na MD bola 7 dní a k tomu s priráta 3x 20 dní....???????dakujem za odpovede.
Ak potrebuješ bližšie informácie, musíš uviesť presný termín nástupu a ukončenia materskej a rodičovskej dovolenky.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať