Zavrieť

Porady

Odpisujem leasing alebo úver?

Dobrý deň,
prosím o radu v nasledovnej situácii - klient kúpil pred 3 rokmi auto na podnikanie cez leasingovú spoločnosť. Celú hodnotu auta splácal rovnomerne 36 splátkami. Ale - leasingová spoločnosť dala zmluve názov "Zmluva o autoúvere", podpisoval ju riaditeľ pre sekciu "leasingu strojov" a v technickom preukaze bola vlastníkom auta leasingová spoločnosť až do poslednej splátky.
Je to zmluvný vzťah úverový alebo leasingový? Pýtam sa, pretože bývalá a súčasná účtovníčka sa nevedia dohodnúť, ako malo byť auto odpisované. Jedna si myslí, že ide o leasing a auto mohlo byť odpisované rovnomerne počas doby splácania - teda 36 mesiacov. Druhá ale tvrdí, že to nie je "Leasingová zmluva" a teda auto malo byť odpisované podľa zákona 4 roky.
Na ešte lepšie zamotanie máme teraz po splatení poslednej splátky k prepisu vlastníctva z leasingovej spoločnosti na klienta 2 rôzne dokumenty - Ukončenie autoúveru aj Ukončenie autoleasingu.

Tak ako malo byť to auto odpisované?
Vopred ďakujem za názory.
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ejo Pozri príspevok
Ďakujem pekne za radu. A ešte taká otázka, mám nechať UO aby sa rovnali DO?

Nechávať UO=DO nie je celkom správne.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ejo Pozri príspevok
No tak ja som z toho jeleň. Na porade som sa dočítala a aj v zákone o dani z príjmov je, že OC - je cena nadobudnutia a odpisy za roky nevyužívania odpisy neuplatňujú.
Nezaškodilo by prečítať si aj zákon o účtovníctve. §28
prípadne postupy účtovania JÚ §10 a §20

Obidva sú aj súčasťou porady
http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-...01-2009-a.html

http://www.porada.sk/t38186-postupy-...12-2008-a.html


§ 28
(3) Účtovná jednotka uvedená v odseku 1 je povinná zostaviť si odpisový plán, na základe ktorého vykonáva odpisovanie majetku. Uvedený majetok sa odpisuje len do výšky jeho ocenenia v účtovníctve.


§ 20
Odpisovanie dlhodobého majetku

(2) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu, v ktorom sa uvádza aj spôsob zaokrúhľovania odpisov. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)

(3) Podľa meniacich sa podmienok používania dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Dobrý večer. Ak automobil zakúpený na úver, odpisujem daňovo 4 roky, nevadí, že úver sa platí dlhšie? Auto odpíšem za 4 roky ale úver splácam napr. 6 rokov?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
môže byť, daňovo isto iná možnosť nie je.
v PU by som dala radšej UO=6 rokov, lebo logicky predpokladám životnosť aspoň tých 6 rokov.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

ďakujem veľmi pekne!!!!
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Dobry den, prosim Vas konatel spolocnosti kupoval ako FO v 11/2010 auto na uver. V r. 10/2012 sa ho rozhodol zaradit do majetku firmy, dobre urcim cenu obstarania ak cenu z r. 11/2010 t.j. 40000/4=10000*2(opis za rok 2010,2011) zaradim v sume 20000/4roky odpis/12*3mesiace t.j. odpis za rok 2012 - 1250€?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Ato z coho vychadzaš? Robis podvojne účtovníctvo? Teda vieš ho robiť?
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

robim podvojne, pytam sa ci spravne dedukujem
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

viem, ze nemoze uplatnit odpis za obdobie, kt. ho vyuzival ako FO preto ho chcem zaradit v OC 20 000€. Dalej potrebujem urcit danovy odpis za rok 2012 tak mi to pride, ze ak ho zaradim v OC 20000/4=rocny by mal byt 5000 a kedze ho pouzival iba 3 mesiace, tak 5000/12*3? Je to zle?
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

On ho kupoval ako FO cast zaplatil v hotovosti, na cast bral uver na 36 mesiacov. Rozhodol sa ho previest na firmu, kde previedol aj uverovu zmluvu na PO. Chcem toto auto zaradit a neviem si rady v akej cene.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Mikolajova Pozri príspevok
robim podvojne, pytam sa ci spravne dedukujem
moja otázka bola skôr ironická.
Čo sro nekúpi to nemôže odpisovať.
a kúpiť môže aj za 40000 EUR, ak sa s predavajúcim dohodne.
FO do toho nepleť, sro je samostatný právny subjekt.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Ja viem ze sro je samostatny subjekt, mozno som sa zle vyjadrila. Mne sa jednalo o to, ci moze FO-vlozit do majetku PO auto a ked ano v akej cene. Ale bolo mi poradene, ze naozaj sa radsej orientovat na kupno-predajnu zmluvu, len problem bol v tom, ze v akej sume. Nakolko predmetne auto kupula FO cast v hotovosti a cast na uver, kt. bol potom postupeny na PO.
0 0
Katarina-fa Katarina-fa

Katarina-fa je offline (nepripojený) Katarina-fa

tiež riešim preradenie OA z osob.vlastníctva do s.r.o. a našla som v časopise Dane a účtovníctvo takýto postup (auto kúpené v r.2010 zaradené do podnikania v r.2012):
- pre účtovné účely si podnikateľ ocenil OA reprodukčnou OC zistenou podľa predajných cien rovnakého typu OA v autobazároch
- pre daňové účely stanovil vstupnú OC a to je suma z faktúry za automobil mínus fiktívne odpisy za roky 2010 a 2011. Za roky 2012 a 2013 /posledné dva roky/ si uplatní vo svojej s.r.o. daňový odpis - daňovo uznaný výdavok
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať