Zavrieť

Porady

Materská 2011

Dobrý večer milí poraďáci,
prečítala som tuším všetky príspevky ohľadne materskej, ale aj tak si neviem odpovedať na svoje otázky. Som zatiaľ SZČO a plánujeme s manželom mimčo, ktoré by sa malo (teda aspoň podla našich plánov) narodiť niekedy v marci, apríli budúceho roku.
Od 07/2007 som povinne nemocensky poistená z minima.
Od 11/2008 si platím aj DNP a to z rozdielu min.vym.základu a max.vym.základu.Čo využívam pri PN a OČR.
Chcem sa spýtať, keďže chcem na budúci rok najvyššiu možnú materskú:
1. Ak otehotniem v lete tohto roku, budem musieť ísť na rizikovú PN, ovplyvní mi toto čerpanie PN, ktoré by bolo až pokiaľ by som nešla na materskú výšku maximálnej materskej?
2. Treba platiť odvody do SP počas tejto PN, ak chcem max.materskú?

Pekne prosím pomožte mi sa z toho vymotať.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

grafikafotky Pozri príspevok
Dobry den, snad mi tu bude vediet niekto poradit.
Momentalne som na rodicovskom prispevku, v roku 2010 som nepresiahla vyslu 4 025 Eur rocneho prijmu , teda moj manzel si chce na mna uplatnit vratenie dane pri svojom rocnom zuctovani dane. Mzdovej uctovnicke uz priniesol aj potrebne potvrdenie. Chcem sa spytat, ci si mozem uplatnit zaroven aj ja vratenie dane zo zivotnej poistky? Okrem toho mam aj stavebne sporenie. Je mozne poziadat o vratenie i dane z urokov z tohto stavebneho sporenia?Nevieme, ci je mozne o vsetko ziadat naraz, alebo nie. Ak sa to moze, ako to urobit?
Dakujem velmi pekne
Môžeš za seba urobiť DP ... ale keďže máš malý príjem - tak to, že platíš ŽP nemáš ako uplatniť. (Ak máš ZD = 0 ... to s už znížiť nedá)
Podaním DP- typ B (príjem z kap majetku) získaš daň z úrokov, ale nezabudni, že ten príjem z úrokov treba pripočítať k príjmu manželky (všetky príjmy za rok 2010 - čiže v tvojom prípade úroky, materská ak bola, prípadne ak si mala aj príjem zo zamestnania ešte)
Naposledy upravil Katy a R : 13.01.11 at 22:30 Dôvod: oprava
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

vivien22 Pozri príspevok
Dobry den.

Chcela by som sa spytat ci mi vide max.materska dovolenka,ak som zamestanana od 1.4.2010 a zacala som si platit DNP v novembri 2010 z max. VZ,ak by som otehotnela v januari 2011,ci mam narok na vyssiu matersku,lebo podmienka 270 dni DNP by bola splnena ak si budem DNP stale platit az do porodu.Este by ma zaujimalo,ze by som napr.v aprili isla na rizikove,ale stale by som si platila DNP v rovnakej vyske ako ked som pracovala,alebo si ho musim navysit?Bude mat stale narok na max.matersku aj ked pojdem na rizikove?dakujem
Predpokladám, že na DNP platíš z rozdielu maxima a VZ zo zamestnania ... v takom prípade - pri nástupe na MD v tomto roku budeš mať materské v podstate z maxima. Nárok na nemocenské ti z DNP vznikne až po 270tich dnoch ... takže ak nastúpiš na PNku v apríli - bude len zo zamestnania. DNP treba platiť ďalej - v rovnakej výške (dokonca by si potom mohla znížiť VZ - ale to stačí riešiť potom - keď už ozaj budeš vedieť PTP
0 0
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

Dobry vecer, chcem sa informovat, ci musim podat danove priznanie prip. RZZP, ak som bola od 1/2010-10/2010 na RD, 11-12/2010 urad prace poberanie podpory. Platim si DNP od 23.8.2010 z maxima.
Alebo sa to tyka manzela? potrebuje dajake potvrdenie odo mna? dakujem.
0 0
radka222 radka222

radka222 je offline (nepripojený) radka222

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
0 0
petko31 petko31

petko31 je offline (nepripojený) petko31

dobrý den mohol by som niekoho poprosit o radu? Manželka je na OCR 11 dní teda jeden neplatený,musi za tento den platit nejaké odvody alebo poistenia,je aj zamestnaná.dakujem pekne
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

petko31 Pozri príspevok
dobrý den mohol by som niekoho poprosit o radu? Manželka je na OCR 11 dní teda jeden neplatený,musi za tento den platit nejaké odvody alebo poistenia,je aj zamestnaná.dakujem pekne
odvody platiť nemusí, ale v SP bude mať prerušené poistenie. Ak ide len o jeden deň, je lepšie to riešiť napr. dovolenkou (tento deň aj tak nebude mať zaplatený ako OČR).
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Dobrý deň. Poprosím Vás o vysvetlenie. Aký je rozdiel medzi zmenou VZ a ukončením a začatím nového poistenia?. Ide mi o to, že:

Som zamestnaná od 01.04.2010 až do súčasnosti s HM 500 Eur . DNP som od 01.11.2010 s minimálnym VZ. Viem, že je to ešte ďaleko ale ak by som otehotnela niekedy v lete a na MD by som nastúpila v roku 2012, tak čo mám urobiť s VZ /zmenu alebo odhlášku a prihlášku?/ a kedy je to najvýhodnejšie?

Ďakujem.
0 0
petko31 petko31

petko31 je offline (nepripojený) petko31

veronikasad Pozri príspevok
odvody platiť nemusí, ale v SP bude mať prerušené poistenie. Ak ide len o jeden deň, je lepšie to riešiť napr. dovolenkou (tento deň aj tak nebude mať zaplatený ako OČR).
dakujem za rychlu odpoved,ale on už zaniesla na socialku 11 dnovú OCR,takže sa to uz neda zmenit.A na socialnej jej nechceli povedat kolko ma platit,takže ak by ste boli taka zlata čo treba spravit a ako vyratat tu sumu na zaplatenie jedneho dna?dakujem velmi pekne
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

petko31 Pozri príspevok
dakujem za rychlu odpoved,ale on už zaniesla na socialku 11 dnovú OCR,takže sa to uz neda zmenit.A na socialnej jej nechceli povedat kolko ma platit,takže ak by ste boli taka zlata čo treba spravit a ako vyratat tu sumu na zaplatenie jedneho dna?dakujem velmi pekne
Za jeden deň sa jej neoplatí evidovať v SP ako dobrovolne dôchodkovo poistená osoba. Nech to nechá tak
0 0
petko31 petko31

petko31 je offline (nepripojený) petko31

veronikasad Pozri príspevok
Za jeden deň sa jej neoplatí evidovať v SP ako dobrovolne dôchodkovo poistená osoba. Nech to nechá tak
dik takže od nej nebude SP nič požadovat,žiadne penale alebo take niečo? PS:ani do zdravotnej netreba chodiť?dakujem.PS1:pýtam sa preto tak podrobne,lebo pred desiatimi rokmi sme riešili nedoplatok v zdravotnej tiež jeden den a bolo zbytočného chodenia.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

petko31 Pozri príspevok
dik takže od nej nebude SP nič požadovat,žiadne penale alebo take niečo? PS:ani do zdravotnej netreba chodiť?dakujem.PS1:pýtam sa preto tak podrobne,lebo pred desiatimi rokmi sme riešili nedoplatok v zdravotnej tiež jeden den a bolo zbytočného chodenia.
SP nemá od nej čo požadovať. Tento prerušený deň bude uvedený v ev.liste a pri výpočte dôchodku sa nezapočíta.

Prípad, ktorý ste riešili v ZP bol asi iný (nebol začiatok prac.pomeru od 2. dňa v mesiaci ? )
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Nastupujem na materskú, musím prerušiť živnosť ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

AdrianaA Pozri príspevok
Nastupujem na materskú, musím prerušiť živnosť ?
nie, nemusíš. Počas poberania materského odvody do SP neplatíš. Do ZP treba predložiť rozhodnutie SP o výplate materského.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Môžem mať za obdobie poberania materského príspevku aj príjem zo živnosti ? A ako je to, keď už budem poberať rodičovský príspevok ?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Môžeš mať príjem zo živnosti aj počas MD aj RD.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Andy, nevieš ako je to s platením odvodov do SP počas poberania RP, ak živnostníčke vznikne povinná registrácia v SP ?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Podľa mňa musí platiť odvody, keď sa stane povinne nemoc. a dôchodkovo poistenou osobou.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Tiež si to myslím, výnimkou by možno bola síce aktívna živnosť, ale s čestným prehlásením, že nemá žiadne príjmy ...
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

A čo v prípade, keď sa už nebude nič fakturovať, len budú dobiehať úhrady za faktúry vystavené pred nástupom na materskú. Vtedy treba platiť do SP ?
0 0
ykec ykec

ykec je offline (nepripojený) ykec

Zdravim vas poradaci. Potrebovala by som len poradit, ci som spravne pochopila vyklad zakona. Ak ucelovo zmenim zamestnanie na najmenej 90 dni s max vymeriavacim zakladom, aby som dosiahla max materske, je tou zmenou aj zmena pozicie u toho isteho zamestnavatela? Napr. ma na dva dni prepusti a znova zamestna, papierovo mi da odmeny do sumy max vymeriavacieho zakladu a ja tym padom splnim podmienky naroku na poberanie max materskej? Nebudem menit zamestnavatela, v podstate sa na den dva stanem nezamestnanou a zamestnam sa opat u toho isteho zamestnavatela. Ostatne podmienky splnam (270 dni ... ). Vznikne mi v takomto pripade narok na mx materske? Vdaka
0 0
Načítať ďalšie