Zavrieť

Porady

Materská 2011

Dobrý večer milí poraďáci,
prečítala som tuším všetky príspevky ohľadne materskej, ale aj tak si neviem odpovedať na svoje otázky. Som zatiaľ SZČO a plánujeme s manželom mimčo, ktoré by sa malo (teda aspoň podla našich plánov) narodiť niekedy v marci, apríli budúceho roku.
Od 07/2007 som povinne nemocensky poistená z minima.
Od 11/2008 si platím aj DNP a to z rozdielu min.vym.základu a max.vym.základu.Čo využívam pri PN a OČR.
Chcem sa spýtať, keďže chcem na budúci rok najvyššiu možnú materskú:
1. Ak otehotniem v lete tohto roku, budem musieť ísť na rizikovú PN, ovplyvní mi toto čerpanie PN, ktoré by bolo až pokiaľ by som nešla na materskú výšku maximálnej materskej?
2. Treba platiť odvody do SP počas tejto PN, ak chcem max.materskú?

Pekne prosím pomožte mi sa z toho vymotať.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

ykec Pozri príspevok
Zdravim vas poradaci. Potrebovala by som len poradit, ci som spravne pochopila vyklad zakona. Ak ucelovo zmenim zamestnanie na najmenej 90 dni s max vymeriavacim zakladom, aby som dosiahla max materske, je tou zmenou aj zmena pozicie u toho isteho zamestnavatela? Napr. ma na dva dni prepusti a znova zamestna, papierovo mi da odmeny do sumy max vymeriavacieho zakladu a ja tym padom splnim podmienky naroku na poberanie max materskej? Nebudem menit zamestnavatela, v podstate sa na den dva stanem nezamestnanou a zamestnam sa opat u toho isteho zamestnavatela. Ostatne podmienky splnam (270 dni ... ). Vznikne mi v takomto pripade narok na mx materske? Vdaka
Prečo až na 90 dní, mne sa zdá, že stačí 30. Myslím, že vzniká nárok na max.
0 0
kerina kerina

kerina je offline (nepripojený) kerina

Celkom mi nie je jasné. Som zamestnaná od roku 2008, každý tretí mesiac mám VZ zo zamestnania vyšší ako maximálny VZ. Ostatné mesiace v roku mám štandardný plat.
Rozhodla som sa platiť DNP z rozdielu štandardného platu a maximálneho VZ. Mám teda SP požiadať následne o vrátenie poistného(DNP), ktoré presahuje max. VZ? Spadá toto vrátenie pod §145?
Žiadosť na stránkach SP som našla len pre zamestnávateľa a poistné bez právneho nároku.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

AdrianaA Pozri príspevok
Prečo až na 90 dní, mne sa zdá, že stačí 30. Myslím, že vzniká nárok na max.
Tak tento výrok som akože nenapísala. Ešte som sa nestihla zorientovať.
Treba tých 90 dní.
0 0
Volodja1 Volodja1

Volodja1 je offline (nepripojený) Volodja1

Dobrý deň, mám možno naivnú laickú otázku, ale ak je rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej napr. rok 2010 ráta sa do toho mzda reálne vyplatená v mesiacoch Január - december 2010, alebo mzda vyplatená za mesiace Január-December 2010, teda reálne vyplatená v mesiacoch február 2010-Január 2011?
0 0
kerina kerina

kerina je offline (nepripojený) kerina

Ak je rozhodným obdobím rok 2010, myslí sa tým mzda za január až december 2010. Ak sa Vám mzda vypláca v nasledujúcom mesiaci, tak takáto mzda bola reálne vyplatená vo: február 2010 až január 2011.
0 0
Nagy Eva Nagy Eva

Nagy Eva je offline (nepripojený) Nagy Eva

Dobry den,
Ja mam taky pripad. Sestra bola zamestnana od 1.1.2011 do 13.1.2011. V ochrannej dobe, hned po 14.1.2011 isla na PN. ( ma splnenu 270 dni, pracovala aj v roku 2010, len u ineho zamestnavatela) Chcem jej pomoct.Je tehotna, PTP ma 28.6.2011. Keby som ju prijala k sebe, na TPP od 1.2.2011. Dala by som jej max. vym. zaklad. a napr. 5.2.2011 by isla na PN. PN by trvala do materskej. 90 dni pred materskou by sme este stihli. Otazka je, ci sa do toho zarata, ked je na PN. Prosim, kto vie? Dakujem.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

AdrianaA Pozri príspevok
Prečo až na 90 dní, mne sa zdá, že stačí 30. Myslím, že vzniká nárok na max.
Od 1.1.2011 je zmenený zákon na 90 dní.
0 0
karka karka

karka je offline (nepripojený) karka

Zdravim vsetkych. Chcem Vas poprosit o kontrolu rozhodneho obdobia na vypocet VZ na matersku.Neviem ci som spravne pochopila zakon.
- termin porodu je 2.8.2011
- nastup na matersku 21.6.2011 - 6 tyzdnov pred TP
- 90 dni pred nastupom na MD od 23.3.2011 -datum od kedy budem mat zmluvu
- RO je od 23.3.2011 do 31.5.2011 ???
dakujem
0 0
Nagy Eva Nagy Eva

Nagy Eva je offline (nepripojený) Nagy Eva

Nagy Eva Pozri príspevok
Dobry den,
Ja mam taky pripad. Sestra bola zamestnana od 1.1.2011 do 13.1.2011. V ochrannej dobe, hned po 14.1.2011 isla na PN. ( ma splnenu 270 dni, pracovala aj v roku 2010, len u ineho zamestnavatela) Chcem jej pomoct.Je tehotna, PTP ma 28.6.2011. Keby som ju prijala k sebe, na TPP od 1.2.2011. Dala by som jej max. vym. zaklad. a napr. 5.2.2011 by isla na PN. PN by trvala do materskej. 90 dni pred materskou by sme este stihli. Otazka je, ci sa do toho zarata, ked je na PN. Prosim, kto vie? Dakujem.
posuvam...
0 0
mima66 mima66

mima66 je offline (nepripojený) mima66

Zdravím Vás poraďáci,
rada by som sa spýtala, aké mám povinnosti, ak som na materskej, v júni má moje dieťa 3 roky, ale berú mi ho do škôlky až v septembri 2011. Takže do septembra by som s ním chcela byť ešte doma. Som v TPP, avšak zamestnávateľ sa mi počas materskej presťahoval, takže zvažujem, že asi budem musieť hľadať nového.

Na aké dávky mám nárok v dobe júl - august? Kde všade to musím nahlásiť? Sociálnej poisťovni? Budem si musieť platiť odvody sama, alebo to urobí poisťovňa? Alebo zamestnávateľ?
Koľko dopredu musím dať vedieť zamestnávateľovi, ak k nemu nenastúpim? V júni?, alebo to len predĺžim do septembra? Ak ma bude pýtať naspäť aj za cenu dochádzania, budem to musieť riešiť výpoveďou 2 mesiace dopredu?

Ešte je to ďaleko, ale už mám z toho veľkú hlavu. Prosím poraďte mi.
ďakujem.
0 0
mima66 mima66

mima66 je offline (nepripojený) mima66

Ak ťa na 2 dni prepusti, vznikne ti v 270 dňoch medzera a podľa mna nebudes mat narok. Mna prepustil v jeden deň a na druhý znova prijal. Nesmie tam byť medzera.
0 0
mima66 mima66

mima66 je offline (nepripojený) mima66

ykec Pozri príspevok
Zdravim vas poradaci. Potrebovala by som len poradit, ci som spravne pochopila vyklad zakona. Ak ucelovo zmenim zamestnanie na najmenej 90 dni s max vymeriavacim zakladom, aby som dosiahla max materske, je tou zmenou aj zmena pozicie u toho isteho zamestnavatela? Napr. ma na dva dni prepusti a znova zamestna, papierovo mi da odmeny do sumy max vymeriavacieho zakladu a ja tym padom splnim podmienky naroku na poberanie max materskej? Nebudem menit zamestnavatela, v podstate sa na den dva stanem nezamestnanou a zamestnam sa opat u toho isteho zamestnavatela. Ostatne podmienky splnam (270 dni ... ). Vznikne mi v takomto pripade narok na mx materske? Vdaka
Ano, mozes to urobit u toho isteho zamestnavatela, ale nesmie tam byt medzera v 270 dnoch. V jeden den ta prepusti a v druhz hned prijme.
0 0
mima66 mima66

mima66 je offline (nepripojený) mima66

AdrianaA Pozri príspevok
Prečo až na 90 dní, mne sa zdá, že stačí 30. Myslím, že vzniká nárok na max.

Ano, staci 30. Mesiac pred nastupom rozviazes pomer a znova nastupis. A matersku budes mat pocitanu z noveho zamestnania.
0 0
Nagy Eva Nagy Eva

Nagy Eva je offline (nepripojený) Nagy Eva

Nagy Eva Pozri príspevok
Dobry den,
Ja mam taky pripad. Sestra bola zamestnana od 1.1.2011 do 13.1.2011. V ochrannej dobe, hned po 14.1.2011 isla na PN. ( ma splnenu 270 dni, pracovala aj v roku 2010, len u ineho zamestnavatela) Chcem jej pomoct.Je tehotna, PTP ma 28.6.2011. Keby som ju prijala k sebe, na TPP od 1.2.2011. Dala by som jej max. vym. zaklad. a napr. 5.2.2011 by isla na PN. PN by trvala do materskej. 90 dni pred materskou by sme este stihli. Otazka je, ci sa do toho zarata, ked je na PN. Prosim, kto vie? Dakujem.
prosim niekto?
0 0
karka karka

karka je offline (nepripojený) karka

Pri určovaní rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa neprihliada na prerušenie povinného nemocenského poistenia. Po prerušení povinného nemocenského poistenia zamestnanca sa neurčuje nové rozhodujúce obdobie a*obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia sa započítava pri určení rozhodujúceho obdobia do doby trvania nemocenského poistenia.
0 0
Nagy Eva Nagy Eva

Nagy Eva je offline (nepripojený) Nagy Eva

Dakujem, karka, ked som to dobre pochopila, mozem to tak urobit. pekny den prajem.
0 0
karka karka

karka je offline (nepripojený) karka

mima66 Pozri príspevok
Ano, staci 30. Mesiac pred nastupom rozviazes pomer a znova nastupis. A matersku budes mat pocitanu z noveho zamestnania.
Ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo

v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
0 0
karka karka

karka je offline (nepripojený) karka

Nagy Eva Pozri príspevok
Dakujem, karka, ked som to dobre pochopila, mozem to tak urobit. pekny den prajem.
podla mna ano, ale radsej si to zisti na soc.poist. ja tak urobim :-)
0 0
karka karka

karka je offline (nepripojený) karka

mima66 Pozri príspevok
Ano, mozes to urobit u toho isteho zamestnavatela, ale nesmie tam byt medzera v 270 dnoch. V jeden den ta prepusti a v druhz hned prijme.
preco nesmie byt medzera?? nikde som sa nedocitala, ze poistena musi byt 270 dni nepretrzite.... staci,ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
0 0
mima66 mima66

mima66 je offline (nepripojený) mima66

karka Pozri príspevok
preco nesmie byt medzera?? nikde som sa nedocitala, ze poistena musi byt 270 dni nepretrzite.... staci,ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
aspon mne to tak poradili a fungovalo to, mala som max. Ale skusme sa este niekoho spytat, nech sme mudrejsi.
0 0
Načítať ďalšie